ogrzewanie

Artykuły - Ogrzewanie (15)

 • Ogrzewanie - jaki typ opłaca się najbardziej?

  Ogrzewanie - jaki typ opłaca się najbardziej?

  Ogrzewanie - w naszym klimacie jedna z najważniejszych kwestii do przemyślenia przy budowie czy wynajmie domu. Aż 70 proc. całorocznych kosztów utrzymania budynku mieszkalnego pochłania jego ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody. Nic więc dziwnego, że to właśnie na tym polu szukamy oszczędności. Jaki typ ogrzewania opłaca się najbardziej?
 • Ceny za ogrzewanie mieszkania rosną coraz szybciej

  Ceny za ogrzewanie mieszkania rosną coraz szybciej

  Brak polskiego węgla odpowiedniej jakości i rosnące ceny z importu sprawiają, że w tym roku za ogrzewanie domów zapłacimy znacznie więcej. Zdaniem ekspertów WysokieNapiecie.pl, to nie koniec podwyżek. Cena węgla może przebić nawet 1000 zł za tonę.
 • Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem

  Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem

  W Polsce 70 proc. domów jednorodzinnych jest ogrzewanych za pomocą kotłów i pieców na paliwa stałe. Te zaś stanowią główne źródło zanieczyszczeń. Ponad połowa unoszących się w powietrzu pyłów pochodzi z gospodarstw domowych. Szczególnie rakotwórczy jest benzoalfapiren, a za ok. 87 proc. tego związku odpowiadają właśnie domy. Walkę ze smogiem mają ułatwić wycofanie z obrotu tzw. kopciuchów oraz ustawa o jakości paliw stałych i płynnych. W 2018 roku ma się pojawić pakiet wsparcia dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Od 1 października 2017 roku nie będzie można wprowadzać do obrotu kotłów klasy jakości niższej niż piątej.
 • "Kopciucha" już nie kupisz. Od października nowe wymogi dla kotłów grzewczych

  "Kopciucha" już nie kupisz. Od października nowe wymogi dla kotłów grzewczych

  W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.
 • Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała apel, w którym stara się przedstawić siebie jako obrońcę interesów najuboższych Polaków. Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych które będą płacić o wiele więcej niż dotychczas za opał.
 • Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Działania pod publiczkę i cios w kopalnie, za które zapłacą wszyscy mieszkańcy regionu. Zwłaszcza ci najbiedniejsi. Tak niektórzy oceniają uchwałę antysmogową dla Śląska, która wejdzie w życie już za 35 dni.
 • Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych wpływa na koszty ogrzewania każdego budynku. W związku z tym współczynnik przenikania ciepła jest bardzo ważnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę podczas budowy obiektów mieszkalnych. Czym on właściwie jest i w jaki sposób można go obliczyć? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
 • Ustawa antysmogowa wyeliminuje to ogrzewanie

  Ustawa antysmogowa wyeliminuje to ogrzewanie

  Władze województwa opolskiego przygotowują uchwałę antysmogowej, eliminującą z rynku m.in. stare piece i kominki. To szansa na przyspieszenie rewolucji i stworzenie prosumentów energii także na szczeblu lokalnym - uważają specjaliści.
 • Budynki trują Polaków. Smog to niejedyny problem

  Nawet 90 proc. życia spędzamy w budynkach. Nic dziwnego, że warunki, jakie w nich panują, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem wiele domów w Polsce jest przestarzałych i może oddziaływać na nas szkodliwie. Co zrobić, aby były one bezpieczniejsze, a przy okazji bardziej energooszczędne?

Filmy - Ogrzewanie (5)

 • Termomodernizacja budynku to inwestycja na lata

  W Polsce wiele budynków jest za bardzo energochłonnych i wymaga termomodernizacji. Nasza świadomość w tej kwestii stale rośnie, dlatego na ocieplenie swoich domów decydujemy się coraz częściej. Pozwala ono obniżyć rachunki za energię. Nie jest to jednak jedyna korzyść.
 • Nawet 70% kosztów eksploatacyjnych domu generuje ogrzewanie

  Wysokość rachunków za ogrzewanie nie daje ci spać? Na szczęście mogą być one niższe, i to aż o 50%. Wystarczy, że zainwestujesz trochę pieniędzy i przeprowadzisz termomodernizację swojego domu. Zwrot kosztów nastąpi już po kilku, kilkunastu latach.
 • Kupując mieszkania nie wiadomo, ile zapłacimy za ogrzewanie

  Koszty ogrzewania zajmują najwyższą pozycję w domowych rachunkach, a można je ograniczyć decydując się na kupno lub wynajęcie energooszczędnej nieruchomości. Od pięciu lat obowiązuje w Polsce system, który miał ułatwić wybór takich domów. Eksperci podkreślają, że został źle skonstruowany i nie jest wiarygodny. - Koszt ogrzewania, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, może sięgnąć nawet 70 proc. wszystkich kosztów eksploatacji. To jest pozycja, na którą powinniśmy zwrócić największą uwagę – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.
 • Polacy wciąż niewiele wiedzą o oszczędzaniu energii

  Polacy mają niską świadomość tego, ile mogą skorzystać zarówno w obszarze finansowym, jak i też środowiskowym podnosząc standard energetyczny domów, w którym już mieszkają. Również przy poszukiwaniu nowego mieszkania, warto zwracać uwagę na to, czy ma ono rozwiązania, które w dłuższej perspektywie czasu wygenerują oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, dyrektor zarządzająca z Effective Public Relations.