ogrzewanie

Artykuły - Ogrzewanie (14)

 • Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała apel, w którym stara się przedstawić siebie jako obrońcę interesów najuboższych Polaków. Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych które będą płacić o wiele więcej niż dotychczas za opał.
 • Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Działania pod publiczkę i cios w kopalnie, za które zapłacą wszyscy mieszkańcy regionu. Zwłaszcza ci najbiedniejsi. Tak niektórzy oceniają uchwałę antysmogową dla Śląska, która wejdzie w życie już za 35 dni.
 • Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

  Izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych wpływa na koszty ogrzewania każdego budynku. W związku z tym współczynnik przenikania ciepła jest bardzo ważnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę podczas budowy obiektów mieszkalnych. Czym on właściwie jest i w jaki sposób można go obliczyć? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
 • Ustawa antysmogowa wyeliminuje to ogrzewanie

  Ustawa antysmogowa wyeliminuje to ogrzewanie

  Władze województwa opolskiego przygotowują uchwałę antysmogowej, eliminującą z rynku m.in. stare piece i kominki. To szansa na przyspieszenie rewolucji i stworzenie prosumentów energii także na szczeblu lokalnym - uważają specjaliści.
 • Budynki trują Polaków. Smog to niejedyny problem

  Nawet 90 proc. życia spędzamy w budynkach. Nic dziwnego, że warunki, jakie w nich panują, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem wiele domów w Polsce jest przestarzałych i może oddziaływać na nas szkodliwie. Co zrobić, aby były one bezpieczniejsze, a przy okazji bardziej energooszczędne?
 • Ministerstwo Energii zakaże sprzedaży najgorszych paliw gospodarstwom domowym?

  Ministerstwo Energii zakaże sprzedaży najgorszych paliw gospodarstwom domowym?

  Ministerstwo Energii opublikowało wyniki konsultacji publicznych nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Z listy uwzględnionych uwag wynika, że za kilka miesięcy nie wolno będzie sprzedawać detalicznie mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego oraz paliw mieszanych.
 • Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski - i co dalej?

  Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski - i co dalej?

  Sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął chwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r. Od 1 lipca w Małopolsce nie będzie możliwa instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.
 • Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu?

  Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu?

  Czy warto inwestować w drogą, domową instalację grzewczą mając nadzieję na to, że inwestycja szybko się zwróci? Czy może lepiej zaoszczędzić na instalacji i płacić więcej za ogrzewanie?
 • Koszty czy ekologia? Jak Polacy ogrzewają swoje mieszkania i domy

  Koszty czy ekologia? Jak Polacy ogrzewają swoje mieszkania i domy

  Chociaż Polacy są zainteresowani ekologicznymi sposobami ogrzewania domu, to zamawiając opał, kierują się przede wszystkim kosztami. Niestety, często brakuje nam wiedzy na temat pozyskiwania ekologicznej energii, do czego sami się przyznajemy.
 • Koszty ogrzewania mieszkań coraz wyższe

  Koszty ogrzewania mieszkań coraz wyższe

  Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, Polacy nie mogą uniknąć relatywnie wysokich kosztów ogrzewania mieszkań. Poziom temperatur wymusza średnio o 40 proc. dłuższe oraz intensywniejsze ogrzewanie budynków, niż w przypadku Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zatem trudno się dziwić, że wydatki związane z ogrzewaniem są kłopotem dla wielu polskich gospodarstw domowych.

Filmy - Ogrzewanie (5)

 • Termomodernizacja budynku to inwestycja na lata

  W Polsce wiele budynków jest za bardzo energochłonnych i wymaga termomodernizacji. Nasza świadomość w tej kwestii stale rośnie, dlatego na ocieplenie swoich domów decydujemy się coraz częściej. Pozwala ono obniżyć rachunki za energię. Nie jest to jednak jedyna korzyść.
 • Nawet 70% kosztów eksploatacyjnych domu generuje ogrzewanie

  Wysokość rachunków za ogrzewanie nie daje ci spać? Na szczęście mogą być one niższe, i to aż o 50%. Wystarczy, że zainwestujesz trochę pieniędzy i przeprowadzisz termomodernizację swojego domu. Zwrot kosztów nastąpi już po kilku, kilkunastu latach.
 • Kupując mieszkania nie wiadomo, ile zapłacimy za ogrzewanie

  Koszty ogrzewania zajmują najwyższą pozycję w domowych rachunkach, a można je ograniczyć decydując się na kupno lub wynajęcie energooszczędnej nieruchomości. Od pięciu lat obowiązuje w Polsce system, który miał ułatwić wybór takich domów. Eksperci podkreślają, że został źle skonstruowany i nie jest wiarygodny. - Koszt ogrzewania, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, może sięgnąć nawet 70 proc. wszystkich kosztów eksploatacji. To jest pozycja, na którą powinniśmy zwrócić największą uwagę – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.
 • Polacy wciąż niewiele wiedzą o oszczędzaniu energii

  Polacy mają niską świadomość tego, ile mogą skorzystać zarówno w obszarze finansowym, jak i też środowiskowym podnosząc standard energetyczny domów, w którym już mieszkają. Również przy poszukiwaniu nowego mieszkania, warto zwracać uwagę na to, czy ma ono rozwiązania, które w dłuższej perspektywie czasu wygenerują oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, dyrektor zarządzająca z Effective Public Relations.