niepodległość

Artykuły - Niepodległość (298)

 • Dokumenty II RP: Depesza notyfikująca powstanie Państwa Polskiego w 1918 roku

  Depesza została wysłana 16 listopada 1918 roku do prezydentów kilku krajów. Podpisał się pod nią jako Wódz Naczelny Józef Piłsudski.
 • Szkocja: Coraz więcej zwolenników niepodległości

  Szkocja: Coraz więcej zwolenników niepodległości

  Coraz więcej Szkotów za niepodległością. Jak wynika z najnowszego sondażu agencji ICM, już 39 procent obywateli Szkocji jest za oderwaniem się od Wielkiej Brytanii. To o dwa punkty procentowe więcej niż miesiąc temu. Od lutego spadła też liczba osób, które chcą zagłosować na "nie". Liczba przeciwników niepodległości regionu zmniejszyła się z 49 do 46 procent.
 • Niepodległość - próba charakteru

  Niepodległość - próba charakteru

  Polska została wtłoczona przez geografię i historię między dwa największe na kontynencie europejskim imperia, dwie największe wspólnoty etniczno-polityczne: ruską/moskiewską/rosyjską z jednej i germańską z drugiej. A jednak po tysiącu lat jest dokładnie w tym miejscu, w którym była.
 • Listopad 1918. Gotowi na wolność

  Listopad 1918. Gotowi na wolność

  Utrata własnego państwa pod koniec XVIII w. narzuciła życiu Polaków, zarówno jednostkowemu jak też zbiorowemu, nowy sens. Jego istotą stała się bowiem konieczność odpowiedzi na fundamentalne, stające przed każdym kolejnym pokoleniem pytanie: czy upadek Rzeczpospolitej w wyniku rozbiorów to już jej ostateczny koniec, ów przysłowiowy "Finis Poloniae" czy też istnieje jakaś szansa na odzyskanie niepodległości, a jeśli tak to w jaki sposób.
 • Hiszpania: Manifestacja w Barcelonie przeciw katalońskim separatystom

  Hiszpania: Manifestacja w Barcelonie przeciw katalońskim separatystom

  Kilkadziesiąt tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice Barcelony, by manifestować przeciw separatystom, którzy chcą niepodległości Katalonii. W Madrycie na obchodach święta narodowego Hiszpanii następca tronu książę Filip wezwał do zachowania jedności narodowej.
 • Bruksela myśli o niepodległości

  Bruksela myśli o niepodległości

  Jeśli dojdzie do rozpadu Belgii, to jej stolica - Bruksela - pomyśli o niepodległości. Takie są wyniki najnowszego badania opinii publicznej.
 • Prof. Chwalba: Pierwszym niepodległym miastem Polski był Tarnów

  To Tarnów, a nie Kraków czy Zakopane, pierwszy stał się niepodległym polskim miastem w 1918 roku; Polacy przejęli tam władzę zbrojną, rozbroili wojska austriackie - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba.
 • Szkocja i Kraj Basków uzyskają niepodległość?

  Szkocja i Kraj Basków uzyskają niepodległość?

  Według specjalistów z dziedziny ekonometrii niepodległość Szkocji, a także Kraju Basków, jest prawdopodobna; wskazuje na nią model matematyczny, który zastosowali badacze, by ocenić, gdzie w Europie najbardziej realne jest pojawienie się nowych państw.

Filmy - Niepodległość (2)

 • Szkocja i Anglia. Stulecia trudnej historii

  W II wieku naszej ery Rzymianie wznieśli na wyspie Brytanii mur, który został nazwany Murem Hadriana. Miał on chronić „cywilizowaną” ludność przed najazdami Kaledończyków, jak wówczas nazywano mieszkańców dzisiejszej Szkocji. Rzymianie nie przypuszczali, że po upadku Cesarstwa mur ten stanie się symbolem innej rywalizacji – Anglików i Szkotów. Trwała ona przez wiele stuleci, a kolejny jej akt rozgrywa się właśnie na naszych oczach. Od 1707 r. – kiedy to królestwa Anglii i Szkocji połączyły się unią realną, tworząc Wielką Brytanię – wśród Szkotów panuje przekonanie, że zostali skrzywdzeni przez potężniejszego sąsiada, a także oszukani przez sprzedajnych polityków, którzy w zawarciu unii mieli swój interes. Ale Szkoci mają z Anglikami jeszcze dawniejsze rachunki: walczyli z nimi o niepodległość już w XIII i XIV w. pod wodzą swoich bohaterów narodowych – Williama Wallace’a i Roberta Bruce’a. 18 września Szkoci odpowiedzą w referendum na pytanie, czy chcą uniezależnić się od Zjednoczonego Królestwa. Gdyby tak się stało, wydarzenie to miałoby rangę historyczną. Jedno jest pewne – w dumnym szkockim narodzie poczucie własnej tożsamości nigdy nie było tak silne jak dzisiaj.
 • Czy Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii? Wkrótce referendum

  Już 18 września Szkoci zadecydują, czy ich kraj pozostanie częścią Wielkiej Brytanii. Przed referendum z dnia na dzień rośnie napięcie. Trwa walka o wpływy, głosy i wyborców. Powstanie nowego organizmu państwowego wiąże się z licznymi wyzwaniami. Największe kontrowersje dotyczą finansów i administracji. Po uniezależnieniu się od Wielkiej Brytanii nowe władze będą musiały powołać wiele urzędów i instytucji. Jak będzie wyglądała kwestia podatków? Co z walutą? Skąd budżet państwa będzie czerpał dochody? I wreszcie - jak będą układały się stosunki i współpraca Szkotów z Anglikami?