niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (180)

 • Polskie więzienia mają problem z niepełnosprawnymi?

  Polskie więzienia mają problem z niepełnosprawnymi?

  W Polsce niewystarczająco dba się o niepełnosprawnych więźniów. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który w piśmie do dyrektora generalnego służby więziennej wskazał na konieczność rozwiązania związanych z tym problemów.
 • "Gazeta Wyborcza": Problemy polskich niepełnosprawnych zagranicą

  "Gazeta Wyborcza": Problemy polskich niepełnosprawnych zagranicą

  Polska legitymacja osoby niepełnosprawnej nie zawiera zapisów w języku angielskim. Z tego powodu jest niezrozumiała poza granicami kraju.
 • Niepełnosprawni na bruk? Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy

  Niepełnosprawni na bruk? Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy

  Niepełnosprawni na bruk? Zagrożonych jest prawie 30 tysięcy miejsc pracy. Wszystko przez propozycję zmiany przepisów. Chodzi o kary, które muszą płacić firmy za niezatrudnianie bezrobotnych. Do tej pory ich część mogli zamienić na ulgi, po zmianie przepisów nie będzie to takie proste.
 • Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą lub rolniczą będą mieć prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, nawet jeśli spóźnią się do 14 dni z ich opłaceniem - do noweli ustawy wprowadzającej tę zasadę.
 • Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują przed KPRM

  Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują przed KPRM

  Grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci protestuje we wtorek przed KPRM. Domagają się zwiększenia świadczeń, które otrzymują z tytułu opieki nad dziećmi. Organizatorzy chcą spotkania z premier Ewą Kopacz i udziału w nim mediów.
 • Od stycznia nowe wysokości świadczeń

  Od stycznia nowe wysokości świadczeń

  Od 1 stycznia 2015 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie do 1200 zł miesięcznie z obecnych 1000 zł.
 • Firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej

  Firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej

  Spada liczba pracujących osób niepełnosprawnych - jest ich 20 tys. mniej niż przed rokiem. Powodem jest m.in. obniżenie wysokości dofinansowań.
 • Więcej przerw w pracy dla niepełnosprawnych

  Pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mają więcej uprawnień z zakresu czasu pracy. Przysługuje im nie tylko prawo do stosowania skróconych norm czasu pracy, ale również do dodatkowych przerw i zwolnień od pracy. Skorzystanie z tych uprawnień nie może negatywnie wpływać na ich sytuację - przepisy gwarantują im wynagrodzenie za czas przerw i zakazują gorszego traktowania ze względu na niepełnosprawność.

Filmy - Niepełnosprawni (11)

 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.
 • "Sport to najlepsza rehabilitacja"

  Trener taekwondo Kamil Sobol opowiada o terapeutycznej roli treningów w przypadku osób niepełnosprawnych. Na treningi Kamila Sobola uczęszcza m.in. Przemysław Wieczorek, który stracił w wypadku obie ręce.
 • Wózek inwalidzki sterowany... oddechem

  Wózek inwalidzki sterowany oddechem to wynalazek Marcina Skóry, doktoranta Politechniki Wrocławskiej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wózkiem będą mogli poruszać się niepełnosprawni, którzy nie są w stanie jeździć wózkiem sterowanym dżojstikiem. Przez zamontowaną w konstrukcji rurkę można dmuchać. Wtedy układ sterowania wózkiem dostaje informację, że wózek ma jechać. Wszystko dzięki czujnikom MEMS. Jeden z nich służy do wykrywania kierunku pochylenia głowy, a drugi wychwytuje różnice ciśnień w wydychanym powietrzu. Kierunek i prędkość jazdy wyznacza ruch głowy przy jednoczesnym pompowaniu powietrza do rurki. Prototyp wózka inwalidzkiego wygrał wiele konkursów m.in. Młodzi Innowacyjni 2013. Konstruktor pracuje nad udoskonaleniem wózka i stara się pozyskać inwestorów, którzy sfinansują dokończenie prac (TVN24/x-news).
 • Urodziła się tylko z jedną kończyną! Bije pływackie rekordy!

  16-letnia Kayla Wheeler to pływacki fenomen. Bije rekordy świata i przełamuje stereotypy o tym, co są w stanie osiągnąć osoby niepełnosprawne (CNN Newsource/x-news).