niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (163)

 • Więcej przerw w pracy dla niepełnosprawnych

  Pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mają więcej uprawnień z zakresu czasu pracy. Przysługuje im nie tylko prawo do stosowania skróconych norm czasu pracy, ale również do dodatkowych przerw i zwolnień od pracy. Skorzystanie z tych uprawnień nie może negatywnie wpływać na ich sytuację - przepisy gwarantują im wynagrodzenie za czas przerw i zakazują gorszego traktowania ze względu na niepełnosprawność.
 • Krótszy czas pracy dla niepełnosprawnych

  Od dzisiaj osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły pracować 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
 • Teraz niepełnosprawni będą pracować inaczej

  Teraz niepełnosprawni będą pracować inaczej

  Od 10 lipca pracownik mający znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności będzie pracował 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia lekarskiego w tej sprawie. To jest zmiana, o której każdy, kto zatrudnia osobę niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności powinien pamiętać.
 • Czas pracy niepełnosprawnych niedługo do zmiany

  Czas pracy pracowników niepełnosprawnych opiera się na innych regulacjach niż w przypadku ogółu pracowników. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych istnieje możliwość obniżenia norm czasu pracy, choć przepisy dotyczące ich zatrudniania traktują to jako wyjątek od reguły. Co do zasady niepełnosprawni pracują więc w tych samych normach czasu pracy co inni pracownicy, a w obniżonych tylko wtedy, gdy lekarz tak postanowi. Zbliża się jednak czas zmiany tych reguł, przestaną one bowiem obowiązywać najpóźniej 10 lipca 2014 r.
 • W ministerstwie pracy okrągły stół o wsparciu dla niepełnosprawnych

  Debata "Jak wspierać osoby niepełnosprawne?", z udziałem opiekunów dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych dorosłych oraz przedstawicieli rządu, parlamentu, prezydenta i organizacji pozarządowych, rozpoczęła się w środę w ministerstwie pracy.
 • MPiPS: Okrągły stół ws. niepełnosprawnych 30 kwietnia

  MPiPS: Okrągły stół ws. niepełnosprawnych 30 kwietnia

  30 kwietnia odbędzie się "okrągły stół" ws. osób niepełnosprawnych - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak zapowiadał wcześniej minister Władysław Kosiniak-Kamysz, ma to być okazja do dyskusji na temat systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
 • Przekwalifikuj się i zdobądź nową pracę

  Kobiety wracające do pracy po długiej nieobecności związanej z urlopami macierzyńskimi, niepełnosprawni, absolwenci szkół rozpoczynający karierę zawodową oraz osoby po 45. roku życia - do nich skierowany jest program Career Turn przygotowany przez UBS Kraków. Jego celem jest wprowadzenie uczestników do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy w sektorze BPO/SSC.

Filmy - Niepełnosprawni (11)

 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.
 • "Sport to najlepsza rehabilitacja"

  Trener taekwondo Kamil Sobol opowiada o terapeutycznej roli treningów w przypadku osób niepełnosprawnych. Na treningi Kamila Sobola uczęszcza m.in. Przemysław Wieczorek, który stracił w wypadku obie ręce.
 • Wózek inwalidzki sterowany... oddechem

  Wózek inwalidzki sterowany oddechem to wynalazek Marcina Skóry, doktoranta Politechniki Wrocławskiej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wózkiem będą mogli poruszać się niepełnosprawni, którzy nie są w stanie jeździć wózkiem sterowanym dżojstikiem. Przez zamontowaną w konstrukcji rurkę można dmuchać. Wtedy układ sterowania wózkiem dostaje informację, że wózek ma jechać. Wszystko dzięki czujnikom MEMS. Jeden z nich służy do wykrywania kierunku pochylenia głowy, a drugi wychwytuje różnice ciśnień w wydychanym powietrzu. Kierunek i prędkość jazdy wyznacza ruch głowy przy jednoczesnym pompowaniu powietrza do rurki. Prototyp wózka inwalidzkiego wygrał wiele konkursów m.in. Młodzi Innowacyjni 2013. Konstruktor pracuje nad udoskonaleniem wózka i stara się pozyskać inwestorów, którzy sfinansują dokończenie prac (TVN24/x-news).
 • Urodziła się tylko z jedną kończyną! Bije pływackie rekordy!

  16-letnia Kayla Wheeler to pływacki fenomen. Bije rekordy świata i przełamuje stereotypy o tym, co są w stanie osiągnąć osoby niepełnosprawne (CNN Newsource/x-news).