niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (171)

 • Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą lub rolniczą będą mieć prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, nawet jeśli spóźnią się do 14 dni z ich opłaceniem - do noweli ustawy wprowadzającej tę zasadę.
 • Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują przed KPRM

  Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują przed KPRM

  Grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci protestuje we wtorek przed KPRM. Domagają się zwiększenia świadczeń, które otrzymują z tytułu opieki nad dziećmi. Organizatorzy chcą spotkania z premier Ewą Kopacz i udziału w nim mediów.
 • Od stycznia nowe wysokości świadczeń

  Od stycznia nowe wysokości świadczeń

  Od 1 stycznia 2015 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie do 1200 zł miesięcznie z obecnych 1000 zł.
 • Firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej

  Firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej

  Spada liczba pracujących osób niepełnosprawnych - jest ich 20 tys. mniej niż przed rokiem. Powodem jest m.in. obniżenie wysokości dofinansowań.
 • Więcej przerw w pracy dla niepełnosprawnych

  Pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mają więcej uprawnień z zakresu czasu pracy. Przysługuje im nie tylko prawo do stosowania skróconych norm czasu pracy, ale również do dodatkowych przerw i zwolnień od pracy. Skorzystanie z tych uprawnień nie może negatywnie wpływać na ich sytuację - przepisy gwarantują im wynagrodzenie za czas przerw i zakazują gorszego traktowania ze względu na niepełnosprawność.
 • Krótszy czas pracy dla niepełnosprawnych

  Od dzisiaj osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły pracować 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
 • Teraz niepełnosprawni będą pracować inaczej

  Teraz niepełnosprawni będą pracować inaczej

  Od 10 lipca pracownik mający znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności będzie pracował 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia lekarskiego w tej sprawie. To jest zmiana, o której każdy, kto zatrudnia osobę niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności powinien pamiętać.

Filmy - Niepełnosprawni (11)

 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.
 • "Sport to najlepsza rehabilitacja"

  Trener taekwondo Kamil Sobol opowiada o terapeutycznej roli treningów w przypadku osób niepełnosprawnych. Na treningi Kamila Sobola uczęszcza m.in. Przemysław Wieczorek, który stracił w wypadku obie ręce.
 • Wózek inwalidzki sterowany... oddechem

  Wózek inwalidzki sterowany oddechem to wynalazek Marcina Skóry, doktoranta Politechniki Wrocławskiej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wózkiem będą mogli poruszać się niepełnosprawni, którzy nie są w stanie jeździć wózkiem sterowanym dżojstikiem. Przez zamontowaną w konstrukcji rurkę można dmuchać. Wtedy układ sterowania wózkiem dostaje informację, że wózek ma jechać. Wszystko dzięki czujnikom MEMS. Jeden z nich służy do wykrywania kierunku pochylenia głowy, a drugi wychwytuje różnice ciśnień w wydychanym powietrzu. Kierunek i prędkość jazdy wyznacza ruch głowy przy jednoczesnym pompowaniu powietrza do rurki. Prototyp wózka inwalidzkiego wygrał wiele konkursów m.in. Młodzi Innowacyjni 2013. Konstruktor pracuje nad udoskonaleniem wózka i stara się pozyskać inwestorów, którzy sfinansują dokończenie prac (TVN24/x-news).
 • Urodziła się tylko z jedną kończyną! Bije pływackie rekordy!

  16-letnia Kayla Wheeler to pływacki fenomen. Bije rekordy świata i przełamuje stereotypy o tym, co są w stanie osiągnąć osoby niepełnosprawne (CNN Newsource/x-news).