niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (198)

 • Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  ParrotOne projektowany był z myślą zarówno o osobach z niepełnosprawnością ruchową, jak i zdrowych użytkownikach, którzy chcą pisać szybciej. Aplikacja ułatwi pisanie wiadomości poprzez podawanie sugestii w zakresie zarówno słów, jak i całych komunikatów. Uczy też w prosty sposób języka angielskiego. Twórcy zbierają pieniądze na platformie Wspieram.to.
 • Znani z pomocy dla potrzebujących

  Znani z pomocy dla potrzebujących

  Marcin Gortat zdecydował się pomagać młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Aktorka Anna Dymna podała rękę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, których pomysłodawcami są osoby znane.
 • Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą dot. osób z niepełnosprawnością, które z dnia na dzień utraciły prawo do otrzymywania renty. Sprawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
 • Urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego pracownika

  Urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego pracownika

  Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych wynikają z przepisów odrębnych. Jednym z nich jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jednakże przywilej ten nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych, ale tylko tych, którzy zostali zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
 • Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują. Wyślą premier łyżki

  Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują. Wyślą premier łyżki

  Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością będą wysyłać premier Beacie Szydło puste łyżki - jako symbol ich dramatycznej sytuacji. Akcja ma przypomnieć o konieczności równego traktowania opiekunów - tłumaczy Mirosław Sobolewski ze stowarzyszenia Wykluczeni Opiekunowie.
 • Powstanie międzyresortowy zespół ds. osób niepełnosprawnych

  Powstanie międzyresortowy zespół ds. osób niepełnosprawnych

  Rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów to główne zadanie międzyresortowego zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele kilku ministerstw m.in. zdrowia, edukacji i rodziny. O planach jego utworzenia poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 • Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Od czerwca ubiegłego roku publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie wszystkim instytucjom udało się jednak wywiązać z tego zadania. Część witryn wymaga nadal wielu poprawek i sporych nakładów pracy.
 • Koperty dla niepełnosprawnych będą niebieskie

  Koperty dla niepełnosprawnych będą niebieskie

  Po zmianach wprowadzonych w 2015 r. znacznie zmniejszyła się liczba osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, czyli tzw. kopertach. Zmienił się wygląd kart parkingowych, zmieniają się też same "koperty" - do połowy 2017 r. wszystkie powinny mieć niebieskie tło.
 • Za źle naliczone ulgi pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Za źle naliczone ulgi pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Wystawianie ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może przestać być opłacalne dla pracodawców.
 • Sprawą niepełnosprawnej pasażerki pociągu zajmie się rzecznik

  Sprawą niepełnosprawnej pasażerki pociągu zajmie się rzecznik

  Sprawą pani Diany - niepełnosprawnej pasażerki pociągu z Wrocławia do Katowic, której obsługa odmówiła pomocy przy wsiadaniu do wagonu - zajmie się rzecznik niepełnosprawnych w Urzędzie Transportu Kolejowego - dowiedział się reporter RMF FM Romuald Kłosowski. Z kolei PKP nałożyło karę finansową na agencję ochrony, której pracownicy powinni byli pomóc pasażerce wsiąść do pociągu.

Filmy - Niepełnosprawni (14)

 • Kaskader testował rampy dla niepełnosprawnych

  Rosyjski kaskader postanowił przetestować rampy dla niepełnosprawnych. Jego celem było pokazanie, jak fatalnie są one skonstruowane, i że wręcz zagrażają życiu osób poruszających się na wózkach. Wiele z tych ramp znajdowało się przed aptekami czy szpitalami (!). Co prawda nagranie pochodzi z Rosji, jednak w Polsce też jest wiele takich ramp, które wcale nie ułatwiają przemieszczania się osobom niepełnosprawnym.
 • Niepełnosprawni? Są spraniejsi od większości osób!

  Niesamowita kompilacja. Ludzie mimo, że nie mogą chodzić, nie stracili chęci do życia. I nie boją się ekstremalnych zabaw!
 • Niepełnosprawni sportowcy zawstydzilli zdrowych

  Na początku użytkownicy siłowni byli zdziwieni na widok niepełnosprawnych osób. Zdziwienie przerodziło się w szok kiedy zobaczyli do czego mogą być zdolni. Tylko pozazdrościć chartu ducha i umiejętności!
 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.