niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (199)

 • Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju - Poland Business Run - startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.
 • Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Pracownicy niepełnosprawni, aby mogli korzystać z dodatkowych uprawnień w czasie stosunku pracy, muszą legitymować się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Orzeczenia takie nie zawsze mają charakter bezterminowy, mogą też być wydane na określony czas. Ponadto stopień niepełnosprawności może ulec zmianie z wyższego na niższy i odwrotnie. Obniżenie stopnia niepełnosprawności do lekkiego wpływa na prawo do urlopu dodatkowego.
 • Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Od 3. do 28. kwietnia br. można zgłaszać się do Fundacji Poland Business Run, aby zostać jej podopiecznym i beneficjentem biegu. Fundacja pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową, w tym także osobom po amputacji.
 • Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  ParrotOne projektowany był z myślą zarówno o osobach z niepełnosprawnością ruchową, jak i zdrowych użytkownikach, którzy chcą pisać szybciej. Aplikacja ułatwi pisanie wiadomości poprzez podawanie sugestii w zakresie zarówno słów, jak i całych komunikatów. Uczy też w prosty sposób języka angielskiego. Twórcy zbierają pieniądze na platformie Wspieram.to.
 • Znani z pomocy dla potrzebujących

  Znani z pomocy dla potrzebujących

  Marcin Gortat zdecydował się pomagać młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Aktorka Anna Dymna podała rękę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, których pomysłodawcami są osoby znane.
 • Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą dot. osób z niepełnosprawnością, które z dnia na dzień utraciły prawo do otrzymywania renty. Sprawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
 • Urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego pracownika

  Urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego pracownika

  Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych wynikają z przepisów odrębnych. Jednym z nich jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jednakże przywilej ten nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych, ale tylko tych, którzy zostali zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
 • Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują. Wyślą premier łyżki

  Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują. Wyślą premier łyżki

  Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością będą wysyłać premier Beacie Szydło puste łyżki - jako symbol ich dramatycznej sytuacji. Akcja ma przypomnieć o konieczności równego traktowania opiekunów - tłumaczy Mirosław Sobolewski ze stowarzyszenia Wykluczeni Opiekunowie.
 • Powstanie międzyresortowy zespół ds. osób niepełnosprawnych

  Powstanie międzyresortowy zespół ds. osób niepełnosprawnych

  Rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów to główne zadanie międzyresortowego zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele kilku ministerstw m.in. zdrowia, edukacji i rodziny. O planach jego utworzenia poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Filmy - Niepełnosprawni (14)

 • Kaskader testował rampy dla niepełnosprawnych

  Rosyjski kaskader postanowił przetestować rampy dla niepełnosprawnych. Jego celem było pokazanie, jak fatalnie są one skonstruowane, i że wręcz zagrażają życiu osób poruszających się na wózkach. Wiele z tych ramp znajdowało się przed aptekami czy szpitalami (!). Co prawda nagranie pochodzi z Rosji, jednak w Polsce też jest wiele takich ramp, które wcale nie ułatwiają przemieszczania się osobom niepełnosprawnym.
 • Niepełnosprawni? Są spraniejsi od większości osób!

  Niesamowita kompilacja. Ludzie mimo, że nie mogą chodzić, nie stracili chęci do życia. I nie boją się ekstremalnych zabaw!
 • Niepełnosprawni sportowcy zawstydzilli zdrowych

  Na początku użytkownicy siłowni byli zdziwieni na widok niepełnosprawnych osób. Zdziwienie przerodziło się w szok kiedy zobaczyli do czego mogą być zdolni. Tylko pozazdrościć chartu ducha i umiejętności!
 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.