niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (190)

 • Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Od czerwca ubiegłego roku publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie wszystkim instytucjom udało się jednak wywiązać z tego zadania. Część witryn wymaga nadal wielu poprawek i sporych nakładów pracy.
 • Koperty dla niepełnosprawnych będą niebieskie

  Koperty dla niepełnosprawnych będą niebieskie

  Po zmianach wprowadzonych w 2015 r. znacznie zmniejszyła się liczba osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, czyli tzw. kopertach. Zmienił się wygląd kart parkingowych, zmieniają się też same "koperty" - do połowy 2017 r. wszystkie powinny mieć niebieskie tło.
 • Za źle naliczone ulgi pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Za źle naliczone ulgi pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Wystawianie ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może przestać być opłacalne dla pracodawców.
 • Sprawą niepełnosprawnej pasażerki pociągu zajmie się rzecznik

  Sprawą niepełnosprawnej pasażerki pociągu zajmie się rzecznik

  Sprawą pani Diany - niepełnosprawnej pasażerki pociągu z Wrocławia do Katowic, której obsługa odmówiła pomocy przy wsiadaniu do wagonu - zajmie się rzecznik niepełnosprawnych w Urzędzie Transportu Kolejowego - dowiedział się reporter RMF FM Romuald Kłosowski. Z kolei PKP nałożyło karę finansową na agencję ochrony, której pracownicy powinni byli pomóc pasażerce wsiąść do pociągu.
 • "Gazeta Wyborcza": Trudna sytuacja niepełnosprawnych

  "Gazeta Wyborcza": Trudna sytuacja niepełnosprawnych

  Niepełnosprawni skazani na zawodowy niebyt – pisze dziennik.
 • Koperty zostały uwolnione. Kierowcy boją się kar

  Koperty zostały uwolnione. Kierowcy boją się kar

  ​Zmiany w przepisach dotyczących parkowania na kopertach pomogły. Tak uważają posiadacze nowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
 • Polskie więzienia mają problem z niepełnosprawnymi?

  Polskie więzienia mają problem z niepełnosprawnymi?

  W Polsce niewystarczająco dba się o niepełnosprawnych więźniów. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który w piśmie do dyrektora generalnego służby więziennej wskazał na konieczność rozwiązania związanych z tym problemów.
 • "Gazeta Wyborcza": Problemy polskich niepełnosprawnych zagranicą

  "Gazeta Wyborcza": Problemy polskich niepełnosprawnych zagranicą

  Polska legitymacja osoby niepełnosprawnej nie zawiera zapisów w języku angielskim. Z tego powodu jest niezrozumiała poza granicami kraju.
 • Niepełnosprawni na bruk? Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy

  Niepełnosprawni na bruk? Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy

  Niepełnosprawni na bruk? Zagrożonych jest prawie 30 tysięcy miejsc pracy. Wszystko przez propozycję zmiany przepisów. Chodzi o kary, które muszą płacić firmy za niezatrudnianie bezrobotnych. Do tej pory ich część mogli zamienić na ulgi, po zmianie przepisów nie będzie to takie proste.
 • Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób

  Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą lub rolniczą będą mieć prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, nawet jeśli spóźnią się do 14 dni z ich opłaceniem - do noweli ustawy wprowadzającej tę zasadę.

Filmy - Niepełnosprawni (12)

 • Niepełnosprawni sportowcy zawstydzilli zdrowych

  Na początku użytkownicy siłowni byli zdziwieni na widok niepełnosprawnych osób. Zdziwienie przerodziło się w szok kiedy zobaczyli do czego mogą być zdolni. Tylko pozazdrościć chartu ducha i umiejętności!
 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.
 • "Sport to najlepsza rehabilitacja"

  Trener taekwondo Kamil Sobol opowiada o terapeutycznej roli treningów w przypadku osób niepełnosprawnych. Na treningi Kamila Sobola uczęszcza m.in. Przemysław Wieczorek, który stracił w wypadku obie ręce.
 • Wózek inwalidzki sterowany... oddechem

  Wózek inwalidzki sterowany oddechem to wynalazek Marcina Skóry, doktoranta Politechniki Wrocławskiej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wózkiem będą mogli poruszać się niepełnosprawni, którzy nie są w stanie jeździć wózkiem sterowanym dżojstikiem. Przez zamontowaną w konstrukcji rurkę można dmuchać. Wtedy układ sterowania wózkiem dostaje informację, że wózek ma jechać. Wszystko dzięki czujnikom MEMS. Jeden z nich służy do wykrywania kierunku pochylenia głowy, a drugi wychwytuje różnice ciśnień w wydychanym powietrzu. Kierunek i prędkość jazdy wyznacza ruch głowy przy jednoczesnym pompowaniu powietrza do rurki. Prototyp wózka inwalidzkiego wygrał wiele konkursów m.in. Młodzi Innowacyjni 2013. Konstruktor pracuje nad udoskonaleniem wózka i stara się pozyskać inwestorów, którzy sfinansują dokończenie prac (TVN24/x-news).