niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (202)

 • Są założenia nowego systemu orzekania o niezdolności do pracy

  Są założenia nowego systemu orzekania o niezdolności do pracy

  Projekt założeń do ustawy wprowadzającej nowy system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy opracował międzyresortowy zespół, którym kieruje prezes ZUS Gertruda Uścińska. Zespół rekomenduje powstanie jednego systemu orzeczniczego w miejsce pięciu obecnych systemów.
 • Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju - Poland Business Run - startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.
 • Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Pracownicy niepełnosprawni, aby mogli korzystać z dodatkowych uprawnień w czasie stosunku pracy, muszą legitymować się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Orzeczenia takie nie zawsze mają charakter bezterminowy, mogą też być wydane na określony czas. Ponadto stopień niepełnosprawności może ulec zmianie z wyższego na niższy i odwrotnie. Obniżenie stopnia niepełnosprawności do lekkiego wpływa na prawo do urlopu dodatkowego.
 • Czas pracy niepełnosprawnych w 2017 r.

  Pracownicy niepełnosprawni stanowią grupę, której normy czasu pracy uregulowano w odrębnej ustawie. Przy czym dla niektórych niepełnosprawnych, np. legitymujących się znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, normy te są niższe niż wskazane w Kodeksie pracy. W oparciu o te niższe normy ustala się obowiązujący tę grupę pracowników wymiar czasu pracy.
 • Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Od 3. do 28. kwietnia br. można zgłaszać się do Fundacji Poland Business Run, aby zostać jej podopiecznym i beneficjentem biegu. Fundacja pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową, w tym także osobom po amputacji.
 • Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  ParrotOne projektowany był z myślą zarówno o osobach z niepełnosprawnością ruchową, jak i zdrowych użytkownikach, którzy chcą pisać szybciej. Aplikacja ułatwi pisanie wiadomości poprzez podawanie sugestii w zakresie zarówno słów, jak i całych komunikatów. Uczy też w prosty sposób języka angielskiego. Twórcy zbierają pieniądze na platformie Wspieram.to.
 • Znani z pomocy dla potrzebujących

  Znani z pomocy dla potrzebujących

  Marcin Gortat zdecydował się pomagać młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Aktorka Anna Dymna podała rękę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, których pomysłodawcami są osoby znane.
 • Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą dot. osób z niepełnosprawnością, które z dnia na dzień utraciły prawo do otrzymywania renty. Sprawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Filmy - Niepełnosprawni (13)

 • Szumlewicz: Polska nie jest krajem przyjaznym dla seniorów

  Państwo nie interesuje się seniorami, nie interesuje się niepełnosprawnością, nie interesuje się niedołężnością. Nie interesuje się właśnie tym, że osoby starsze potrzebują wsparcia ze strony państwa, potrzebują też opieki instytucjonalnej ze strony państwa. Bardzo ważne jest, żeby wreszcie zmienić te represyjne wzorce wobec ludzi starszych - że ludzie starsi powinni tylko siedzieć w domu i opiekować się wnukami. Myślę, że naprawdę seniorzy powinni stać się ważnym podmiotem życia społecznego i politycznego – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • "Nie odpuścimy minister Zalewskiej". Szef ZNP zapowiada protest przed MEN

  Po południu przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się protest nauczycieli i rodziców przeciwko reformie wprowadzającej 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. - Chcemy dać sygnał, że nie chcemy odpuścić minister Zalewskiej, że będziemy obserwować to, co się będzie działo - każdy na swoim poletku. Będziemy badać, jak reforma jest wdrażana, czego uczone są nasze dzieci, jaka jest sytuacja kadrowa nauczycieli, ile wydajemy na "bezkosztową" reformę, ilu nauczycieli traci prace - tłumaczył przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
 • Być szczęśliwym jak John Lennon

  Czy można wydostać się nawet z najgłębszego życiowego dołka i przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Okazuje się, że tak. Co ciekawe - jest to możliwe bez pomocy własnych rąk. Najlepszym tego przykładem jest Przemysław Wieczorek z Aleksandrowa Łódzkiego, który w wypadku kolejowym stracił obie kończyny górne. Dziś ten 28-latek zaraża wszystkich wokół pozytywną energią, zdobywa medale na zawodach taekwondo i przekonuje, że życie należy brać… pełnymi garściami.
 • "Sport to najlepsza rehabilitacja"

  Trener taekwondo Kamil Sobol opowiada o terapeutycznej roli treningów w przypadku osób niepełnosprawnych. Na treningi Kamila Sobola uczęszcza m.in. Przemysław Wieczorek, który stracił w wypadku obie ręce.