Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • Ministerstwo Finansów zaoferuje 14-miesięczne obligacje dla odbiorców detalicznych

  Ministerstwo Finansów zaoferuje 14-miesięczne obligacje dla odbiorców detalicznych

  Ministerstwo Finansów zaoferuje w grudniu nowe obligacje krótkookresowe skierowane do odbiorców detalicznych. Po 13 i 7 nadchodzi czas na 14, obligacje o 14-miesięcznym okresie wykupu.
 • Więcej grup podatników obowiązkowo z kasą fiskalną

  Więcej grup podatników obowiązkowo z kasą fiskalną

  7 listopada 2014 roku, w Dzienniku Ustaw RP, opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od 1 stycznia 2015 roku nowe grupy podatników będą zobligowane do korzystania z urządzeń fiskalnych bez względu na wielkość osiąganego obrotu.
 • Stracimy 20 miliardów złotych przez błędy resortu finansów?

  Stracimy 20 miliardów złotych przez błędy resortu finansów?

  Skarb Państwa może stracić nawet 20 miliardów złotych na skutek nieodpowiedzialnej polityki ministerstwa finansów - tak twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Błędy resortu wyliczono w specjalnym raporcie: "Straty Budżetu Państwa z powodu błędów Ministerstwa Finansów".
 • MF będzie kusić inwestorów z Korei i Japonii

  MF będzie kusić inwestorów z Korei i Japonii

  Ministerstwo Finansów wybiera się w tym tygodniu na road show do Korei Południowej i Japonii, ale nie będzie w tym roku emitować obligacji w jenach - poinformowała dziennikarzy wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska.
 • Każdy będzie mógł sprawdzić podatnika

  Każdy będzie mógł sprawdzić podatnika

  Dzięki projektowanemu przez MF Rejestrowi Dłużników Należności Publicznoprawnych każdy będzie mógł bezpłatnie sprawdzić, czy jego kontrahent albo najemca nie zalega z podatkami. Nieuzasadnione są też obawy o bezpieczeństwo tej bazy - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.
 • Minister finansów bierze się za najem i dzierżawę

  Minister finansów bierze się za najem i dzierżawę

  Najem i dzierżawa lokali budzi wiele kontrowersji organów skarbowych. Urzędy skarbowe mają problem jak identyfikować dane umowy, i jaką stawkę podatku stosować wobec obywateli.
 • PIT wyślemy przez e-Deklaracje, a nie Portal Podatkowy

  PIT wyślemy przez e-Deklaracje, a nie Portal Podatkowy

  W rozliczeniu za 2014 r. podatnik będzie mógł pobrać dane do wypełnienia PIT-37. Powinien je sprawdzić i dopiero wtedy wysłać deklarację do urzędu. Rozmowa z Jarosławem Wyszyńskim, zastępcą dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.
 • Wiceminister finansów i szef RCL oddali się do dyspozycji premier

  Wiceminister finansów i szef RCL oddali się do dyspozycji premier

  Wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował w Sejmie, że w związku z opóźnieniem publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych oddał się do dyspozycji premier Ewy Kopacz. Dodał, że to samo uczynił szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek.
 • Ministerstwo Finansów nabrało wody w usta ws. janosikowego

  Ministerstwo Finansów nabrało wody w usta ws. janosikowego

  Ponad 372,3 mln zł janosikowego musi w przyszłym roku zapłacić Mazowsze; a drugi płatnik tej dotacji, województwo dolnośląskie - 65,2 mln zł - wynika z przesłanych samorządom przez resort finansów informacji o subwencjach, które dostaną w 2015 r.
 • Minister gospodarki poprawia przepisy podatkowe

  Ministerstwo Gospodarki chce zmian w Ordynacji podatkowej, które uczyniłyby tę ustawę bardziej przyjazną dla podatnika. W tym celu przygotowało kilkanaście rekomendacji. Wśród nich są m.in. zalecenia, aby wątpliwości prawne interpretować na korzyść podatnika czy zmniejszyć represyjność przepisów karno-skarbowych - wynika z analizy Tax Care.

Filmy - Ministerstwo Finansów (6)

 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.