Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (131)

 • "Rzeczpospolita": Ile zabiera nam państwo

  Przeciętnie Polak oddał do publicznej kasy w 2013 r. 15,94 tys. zł. Najwięcej łożymy na państwo, płacąc podatki podczas codziennych zakupów - informuje "Rzeczpospolita".
 • Przekaz, czyli rachunek wysokiego ryzyka

  Przekaz, czyli rachunek wysokiego ryzyka

  Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze proponuje, by Komisja Nadzoru Finansowego nie kontrolowała biur usług płatniczych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Fiskus będzie bardziej skuteczny

  Fiskus będzie bardziej skuteczny

  W ramach walki z deficytem budżetowym rząd podzieli podatników na złych i dobrych. Ministerstwo Finansów zamierza wdrożyć 43 działania mające zmniejszyć zakres szarej strefy.
 • Rząd Donalda Tuska rozpaczliwie szuka pieniędzy

  Rząd Donalda Tuska rozpaczliwie szuka pieniędzy

  Zaplanowane przez rząd działania przyniosą w 2014 r. finansom publicznym 17 mld 881 mln zł, a w 2015 r. - 19 mld 848 mln zł - podało w środę Ministerstwo Finansów w informacji na temat działań podjętych przez Polskę w celu ograniczenia deficytu.
 • Rekomendacja Ministerstwa Finansów: Urzędy skarbowe powinny bezzwłocznie zwracać firmom VAT

  Rekomendacja Ministerstwa Finansów: Urzędy skarbowe powinny bezzwłocznie zwracać firmom VAT

  Resort finansów rekomenduje urzędom skarbowym szybszy zwrot podatku VAT przedsiębiorcom. Chodzi o kwoty, które nie budzą żadnych wątpliwości ze strony fiskusa. Rekomendacja to efekt zakończonych prac nad interpretacją przepisów i przygotowanych projektów postanowień. Ministerstwo przewiduje, że zwiększy to płynność firm, będzie to też korzystne dla budżetu państwa.
 • Już wkrótce fiskus wypełni za nas zeznanie podatkowe

  Już wkrótce fiskus wypełni za nas zeznanie podatkowe

  Ministerstwo Finansów planuje, aby od 2015 roku to urząd skarbowy wypełnił za nas wstępnie zeznanie podatkowe. Podatnik będzie musiał jedynie potwierdzić prawidłowość dokonanego rozliczenia.
 • Rekord e-Deklaracji pobity. Kiedy wpadnie piąty milion?

  Ministerstwo Finansów rozpoczyna dziś akcję "Kiedy wpadnie piąty milion?" zachęcającą do wspólnego medialnego odliczania liczby złożonych deklaracji PIT przez internet. W 2011 roku odliczaliśmy do miliona, potem do dwóch milionów, a w zeszłym roku już do trzech milionów. W tym roku znacznie podnosimy poprzeczkę. Czekamy na pięć milionów!
 • Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę jak odliczać VAT

  Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę jak odliczać VAT

  Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną, w której podjęło próbę wyjaśnienia funkcjonowania nowych zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. - Fiskus nie uwzględnił w niej wszystkich okoliczności, które dają możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT - zwraca uwagę ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb. Nowe przepisy obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku.
 • PIT Last Minute: trzeba złożyć zeznanie roczne mimo braku PIT-11

  PIT Last Minute: trzeba złożyć zeznanie roczne mimo braku PIT-11

  Brak informacji PIT-11 nie zwalnia nas od złożenia rozliczenia rocznego - przypomina Tax Care w ramach cyklu "PIT Last Minute". Jeśli pracodawca nie prześle druku, do rozliczenia z fiskusem przydadzą się m.in. umowy, wyciągi bankowe, druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń.

Filmy - Ministerstwo Finansów (5)

 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Sedesowe Eldorado

  Ministerstwo Finansów chce opodatkować firmowe spotkania wigilijne, ponieważ uczestnictwo w nich przynosi pracownikom zysk. Idąc tym tropem: czy korzystanie z firmowej toalety też powinno być opodatkowane? Zobacz Felieton Tomasza Olbratowskiego!