Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (138)

 • Banki chcą zmian w ochronie pieniędzy klientów SKOK-ów

  Banki chcą zmian w ochronie pieniędzy klientów SKOK-ów

  Ministerstwo Finansów otrzymało już pismo Związku Banków Polskich postulujące zmianę sposobu ochrony depozytów Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.
 • Ministerstwo Finansów ostrzega oszustów podatkowych

  Ministerstwo Finansów ostrzega oszustów podatkowych

  Ministerstwo Finansów ostrzega oszustów przed stosowaniem tak zwanych pustych faktur. Resort poinformował, że projektami ustaw o podzielonej płatności VAT i analityce przepływów finansowych w najbliższych tygodniach zajmie się rząd.
 • Ministerstwo Finansów: Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła 2,4 mld zł

  Ministerstwo Finansów: Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła 2,4 mld zł

  Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła 2,4 mld zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • "Puls Biznesu": Podatki gigantów jednak do lustracji

  "Puls Biznesu": Podatki gigantów jednak do lustracji

  Ministerstwo Finansów odrzuca krytyczne opinie biznesu i rządowych prawników o pomyśle ujawniania tajemnic podatkowych 4,5 tys. największych firm - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
 • Okres, w jakim możliwe jest wystawienie korekty

  Okres, w jakim możliwe jest wystawienie korekty

  Sprzedaż dokonywana przez podatników VAT zasadniczo dokumentowana jest fakturą. Przy czym powinna ona być prawidłowa pod względem formalnym i odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji. W praktyce zdarzają się jednak pomyłki w dokumentowaniu. W konsekwencji należy skorygować zaistniałe błędy. Dokumentami korygującymi wystawianymi przez sprzedawcę są faktury korygujące. W przepisach nie wskazano jednak, za jaki okres można je wystawić.
 • Polacy wciąż chętnie kupują obligacje skarbowe

  Polacy wciąż chętnie kupują obligacje skarbowe

  Niskie oprocentowanie lokat bankowych skłania oszczędzających do poszukiwania alternatywnych instrumentów lokowania pieniędzy. Tradycyjnie, dużą popularnością cieszą się oszczędnościowe obligacje skarbu państwa.
 • Nowe pomysły na uszczelnienie podatków!

  Nowe pomysły na uszczelnienie podatków!

  Minimalny podatek od wartości nieruchomości komercyjnych oraz ograniczenie możliwości zaliczania usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodu - to niektóre pomysły Ministerstwa Finansów na uszczelnienie podatku CIT.
 • Akcyza na e-papierosy doprowadzi do załamania rodzimej branży? Przedsiębiorcy biją na alarm

  Akcyza na e-papierosy doprowadzi do załamania rodzimej branży? Przedsiębiorcy biją na alarm

  Według planów Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2018 r. ma zostać wprowadzona akcyza na płyny do elektronicznych papierosów. Proponowana stawka podatku to 70 gr za 1 ml liquidu.
 • Dzięki propozycjom zmian w ustawach podatkowych MF liczy na dodatkowe 27,5 mld zł w 10 lat

  Dzięki propozycjom zmian w ustawach podatkowych MF liczy na dodatkowe 27,5 mld zł w 10 lat

  Ministerstwo Finansów liczy, że planowane zmiany w ustawie o podatkach od osób prawnych i fizycznych na tyle uszczelnią system podatkowy, że w ciągu 10 lat od ich wprowadzenia przyniosą w sumie dodatkowe 27,5 mld zł - poinformował PAP w wywiadzie Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.
 • To będzie rewolucja. Ministerstwo Finansów podzieli VAT

  To będzie rewolucja. Ministerstwo Finansów podzieli VAT

  Minister rozwoju i finansów szykuje rewolucję w płatności VAT. Ma zamiar wprowadzić do polskiego porządku prawnego split payment, czyli podzieloną płatność. Projekt nowych przepisów zakłada, że płatność nabywcy za kupiony towar lub usługę, która odpowiada wartości sprzedaży netto z faktury, będzie płacona na standardowy rachunek bankowy dostawcy. Pozostała kwota zobowiązania, odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, przekazywana będzie na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT.

Filmy - Ministerstwo Finansów (9)

 • Czy Ministerstwo Finansów skomplikuje nam życie?

  Ministerstwo finansów planuje wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, której celem ma być postawienie granicy pomiędzy dopuszczalnym planowaniem podatkowym, a tworzeniem sztucznych struktur mających na celu jedynie unikanie opodatkowania. Klauzula ma to uniemożliwić. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte tryb wprowadzenia ustawy oraz niektóre jej zapisy mogą jednak budzić pewne wątpliwości na gruncie ustawy zasadniczej, w konsekwencji czego decyzje podjęte na podstawie ustawy przez organy podatkowe mogą być podważane. O nowych zmianach w rozmowie z MarketNews24 mówił Maciej Guzek z Deloitte.
 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.