Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • Ważne oświadczenie dla składających PIT-28

  Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.
 • Obligacje: Ministerstwo Finansów kusi promocjami

  Obligacje: Ministerstwo Finansów kusi promocjami

  Ministerstwo Finansów utrzymuje oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych na niezmienionym poziomie. Oprocentowanie papierów skarbowych utrzymane zostało na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych.
 • Budżet też dopłaci do mocnego franka. 65 milionów złotych

  Budżet też dopłaci do mocnego franka. 65 milionów złotych

  Polski rząd musi wykupić w tym roku obligacje za prawie 1,9 mld franków. Droższa szwajcarska waluta oznacza dodatkowy koszt ok. 65 mln zł. Szefowi resortu finansów nie spędza to jednak snu z powiek.
 • MF skorygowało zadłużenie Skarbu Państwa o 1,5 mld zł w górę

  MF skorygowało zadłużenie Skarbu Państwa o 1,5 mld zł w górę

  Resort finansów skorygował wysokość zadłużenia Skarbu Państwa po listopadzie o 1,5 mld zł w górę do 772.544,0 mln zł - wynika z komunikatu MF. Oznacza to wzrost mdm o 0,7 proc.
 • Frankowicze muszą dogadywać się z bankami. Minister nie chce zmienić prawa

  Frankowicze muszą dogadywać się z bankami. Minister nie chce zmienić prawa

  Frankowy horror może wrócić. Minister finansów nie chce wprowadzać zmian w prawie kredytowym - i to pomimo ostatniego drastycznego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. Mateusz Szczurek liczy na dobrą wolę banków w tej kwestii.
 • Aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Jak informuje Forum Obywatelskiego Rozwoju, dług publiczny w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca, wzrósł do 30 021 zł na koniec grudnia 2015 roku. Szacunkowa wielkość jawnego długu publicznego, po uwzględnieniu wahań kursu złotego, rośnie obecnie z 1001,7 mld zł na koniec września 2014 r. do 1116,0 mld zł na koniec grudnia 2015 r., czyli o ponad 250 mln zł na dobę, 10,4 mln zł na godzinę i 2995 zł na sekundę.
 • Fiskus liczy na wielkie pieniądze od oszustów?

  Fiskus liczy na wielkie pieniądze od oszustów?

  Projektem dotyczącym podatku od ukrywanych dochodów zajmie się komisja finansów publicznych. Projekt zakłada karną stawkę podatku w wysokości 75 proc. od przychodów ze źródeł nieujawnionych. Ta stawka może być zróżnicowana w zależności od rodzaju przewinienia.
 • Klienci firm pożyczkowych będą lepiej chronieni

  Klienci firm pożyczkowych będą lepiej chronieni

  Projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, może pomóc w zwiększeniu poziomu ochrony klientów instytucji finansowych, a w szczególności konsumentów korzystających z usług firm pożyczkowych - uważa Konfederacja Lewiatan.
 • Izby skarbowe będą się specjalizować w interpretacjach

  Izby skarbowe będą się specjalizować w interpretacjach

  Ministerstwo Finansów chce, aby izby skarbowe, mające prawo do wydawania interpretacji podatkowych, specjalizowały się w wykładniach dotyczących poszczególnych podatków. I dlatego od 1 lipca 2015 r. resort finansów zamierza m.in. odebrać Izbie Skarbowej w Łodzi prawo do interpretacji dotyczących podatku od osób prawnych - wynika z analizy Tax Care.
 • Rozliczanie VAT przez małych podatników - pytania i odpowiedzi

  Rozliczanie VAT przez małych podatników - pytania i odpowiedzi

  W 2014 r. korzystam ze statusu małego podatnika i od początku 2014 r. rozliczam VAT metodą kasową. Czy jeżeli na koniec roku 2014 wartość sprzedaży wyniesie 5.030.000 zł., nie będę już mógł być małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT?

Filmy - Ministerstwo Finansów (7)

 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!