Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (136)

 • Nowy ład w systemie podatkowym? Rząd nie potwierdza

  Nowy ład w systemie podatkowym? Rząd nie potwierdza

  "Celem nowego ładu podatkowego jest uwolnienie przedsiębiorczości od skomplikowanego i niestabilnego systemu podatkowego i dzięki temu pobudzenie społeczeństwa do rozwoju działalności gospodarczej" - tak zaprezentowane w tym tygodniu propozycje zmian w systemie podatkowym opisuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
 • Nasilenie kontroli hazardowych. Sprawdzono już ponad 3 tys. lokali

  Nasilenie kontroli hazardowych. Sprawdzono już ponad 3 tys. lokali

  Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z policjantami przeprowadzili operację masowych kontroli lokali, w których urządzano gry hazardowe. Dotarli do 3 tys. lokali, zatrzymali 450 automatów do gier - poinformował w piątek resort finansów.
 • Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w polisolokatach

  Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w polisolokatach

  Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w przepisach tak, aby klienci wiedzieli, jaka prowizję dostanie pośrednik za sprzedaż polisolokat - podaje "Puls Biznesu". W czasie największej popularności polisolokat prowizje sięgały nawet 100 procent składki, którą klient płacił w pierwszym roku inwestowania.
 • Samorządy zadłużone w parabankach na ponad 164 mln zł. Będą nowe przepisy

  Samorządy zadłużone w parabankach na ponad 164 mln zł. Będą nowe przepisy

  Ponad 164 mln zł wynosiło zadłużenie samorządów w parabankach na koniec 2016 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort szykuje nową ustawę, która wyeliminuje patologie w tym obszarze.
 • Nasz dług wzrósł o 10 procent i przekroczył bilion zł

  Nasz dług wzrósł o 10 procent i przekroczył bilion zł

  Państwowy Dług Publiczny w IV kw. 2016 wzrósł o 10 proc. rdr - podał resort finansów w komunikacie. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczył poziom 1 biliona złotych.
 • Wiceszef MF: W 2018 r. zadłużenie względem PKB spadnie

  Wiceszef MF: W 2018 r. zadłużenie względem PKB spadnie

  Inwestorzy zagraniczni bardzo dobrze oceniają zdolność kredytową Polski, widzą, że rząd robi rzeczy racjonalne - powiedział w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Piotr Nowak. Według strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych już w 2018 r. zadłużenie względem PKB spadnie.
 • Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Ministerstwo Finansów utworzy wykaz firm wykreślonych z rejestru VAT oraz takich, którym odmówiono wpisu. Przy okazji chce załatać lukę w przepisach, bo dziś Portal Podatkowy, na którym zamieszczane są dane o statusie firmy, działa bez podstawy prawnej.
 • Janczyk: Za oferowanie nielegalnego hazardu na automatach będą grozić surowe kary

  Janczyk: Za oferowanie nielegalnego hazardu na automatach będą grozić surowe kary

  Państwo uzyska zdecydowane narzędzia do walki z nielegalnym hazardem na automatach, za złamanie zakazu będą grozić wysokie kary, do 100 tys. zł od urządzenia - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
 • Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia

  Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia

  Czasochłonne, kłopotliwe, stresujące - czy rozliczanie podatku musi być właśnie takie? Otóż nie. Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne ułatwienie: teraz zeznanie podatkowe (PIT-37) może sporządzić za nas pracownik urzędu skarbowego. Wystarczy tylko złożyć przez internet odpowiedni wniosek (PIT-WZ). Dla podatników oznacza to dużą oszczędność czasu i mniejsze ryzyko popełnienia błędu.
 • Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi

  Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi

  Konkursy i promocje pomagają budować markę i pozyskiwać nowych klientów, dlatego firmy coraz chętniej z nich korzystają. Muszą jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, jakie się z takimi akcjami wiążą. Wątpliwości przedsiębiorców dotyczą m.in. możliwości zaliczenia kosztów z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu. W określonych przypadkach podatnicy mogą też zostać zobligowani do odprowadzenia 10-procentowego podatku od nagród.

Filmy - Ministerstwo Finansów (9)

 • Czy Ministerstwo Finansów skomplikuje nam życie?

  Ministerstwo finansów planuje wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, której celem ma być postawienie granicy pomiędzy dopuszczalnym planowaniem podatkowym, a tworzeniem sztucznych struktur mających na celu jedynie unikanie opodatkowania. Klauzula ma to uniemożliwić. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte tryb wprowadzenia ustawy oraz niektóre jej zapisy mogą jednak budzić pewne wątpliwości na gruncie ustawy zasadniczej, w konsekwencji czego decyzje podjęte na podstawie ustawy przez organy podatkowe mogą być podważane. O nowych zmianach w rozmowie z MarketNews24 mówił Maciej Guzek z Deloitte.
 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.