Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (136)

 • Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Ministerstwo Finansów utworzy wykaz firm wykreślonych z rejestru VAT oraz takich, którym odmówiono wpisu. Przy okazji chce załatać lukę w przepisach, bo dziś Portal Podatkowy, na którym zamieszczane są dane o statusie firmy, działa bez podstawy prawnej.
 • Janczyk: Za oferowanie nielegalnego hazardu na automatach będą grozić surowe kary

  Janczyk: Za oferowanie nielegalnego hazardu na automatach będą grozić surowe kary

  Państwo uzyska zdecydowane narzędzia do walki z nielegalnym hazardem na automatach, za złamanie zakazu będą grozić wysokie kary, do 100 tys. zł od urządzenia - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
 • Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia

  Twój PIT rozliczy za ciebie urzędnik. Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia

  Czasochłonne, kłopotliwe, stresujące - czy rozliczanie podatku musi być właśnie takie? Otóż nie. Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne ułatwienie: teraz zeznanie podatkowe (PIT-37) może sporządzić za nas pracownik urzędu skarbowego. Wystarczy tylko złożyć przez internet odpowiedni wniosek (PIT-WZ). Dla podatników oznacza to dużą oszczędność czasu i mniejsze ryzyko popełnienia błędu.
 • Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi

  Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi

  Konkursy i promocje pomagają budować markę i pozyskiwać nowych klientów, dlatego firmy coraz chętniej z nich korzystają. Muszą jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, jakie się z takimi akcjami wiążą. Wątpliwości przedsiębiorców dotyczą m.in. możliwości zaliczenia kosztów z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu. W określonych przypadkach podatnicy mogą też zostać zobligowani do odprowadzenia 10-procentowego podatku od nagród.
 • Sejm odrzucił projekt ustawy obniżający PIT dla firm do 15 procent

  Sejm odrzucił projekt ustawy obniżający PIT dla firm do 15 procent

  Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy - autorstwa Nowoczesnej - przewidujący m.in. obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc.
 • Fiskus masowo wykreśla firmy z rejestru VAT

  Fiskus masowo wykreśla firmy z rejestru VAT

  Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów - wynika z danych Ministerstwa Finansów.
 • Rewolucja podatkowa VAT na razie tylko dla państwowych spółek

  Rewolucja podatkowa VAT na razie tylko dla państwowych spółek

  Podatkowa rewolucja VAT na razie tylko dla państwowych spółek - ustalili dziennikarze RMF FM. Ministerstwo Finansów chce, by dzielenie płatności VAT, czyli tzw. split-payment najpierw dotyczyło wyłącznie spółek Skarbu Państwa. To ma być nowa - w przyszłości masowa - metoda zwalczania oszustów podatkowych.
 • Rekordowo dobre wyniki budżetu SP w styczniu

  Rekordowo dobre wyniki budżetu SP w styczniu

  Ministerstwo Finansów szacuje, że w styczniu 2017 r. dochody budżetu Skarbu Państwa wyniosły 37 mld zł i były o 6,7 mld wyższe niż wydatki. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 r. dochody szacunkowo wzrosły o 20,3 proc. Wpływy z podatków wzrosły zaś o 21,4 proc. r/r.
 • Odliczenie i zwrot VAT u podatników stosujących odwrotne obciążenie

  Odliczenie i zwrot VAT u podatników stosujących odwrotne obciążenie

  Zastosowanie przy sprzedaży usług odwrotnego obciążenia nie oznacza, że podatnik wykonuje czynności nieopodatkowane VAT i traci tym samym prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Ponadto w sytuacji, gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma on prawo do żądania jej zwrotu na rachunek bankowy.
 • MF: Nie będzie poboru podatku od umorzonych czynszów

  MF: Nie będzie poboru podatku od umorzonych czynszów

  Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie skutek rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

Filmy - Ministerstwo Finansów (9)

 • Czy Ministerstwo Finansów skomplikuje nam życie?

  Ministerstwo finansów planuje wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, której celem ma być postawienie granicy pomiędzy dopuszczalnym planowaniem podatkowym, a tworzeniem sztucznych struktur mających na celu jedynie unikanie opodatkowania. Klauzula ma to uniemożliwić. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte tryb wprowadzenia ustawy oraz niektóre jej zapisy mogą jednak budzić pewne wątpliwości na gruncie ustawy zasadniczej, w konsekwencji czego decyzje podjęte na podstawie ustawy przez organy podatkowe mogą być podważane. O nowych zmianach w rozmowie z MarketNews24 mówił Maciej Guzek z Deloitte.
 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.