Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • MF skorygowało zadłużenie Skarbu Państwa o 1,5 mld zł w górę

  MF skorygowało zadłużenie Skarbu Państwa o 1,5 mld zł w górę

  Resort finansów skorygował wysokość zadłużenia Skarbu Państwa po listopadzie o 1,5 mld zł w górę do 772.544,0 mln zł - wynika z komunikatu MF. Oznacza to wzrost mdm o 0,7 proc.
 • Frankowicze muszą dogadywać się z bankami. Minister nie chce zmienić prawa

  Frankowicze muszą dogadywać się z bankami. Minister nie chce zmienić prawa

  Frankowy horror może wrócić. Minister finansów nie chce wprowadzać zmian w prawie kredytowym - i to pomimo ostatniego drastycznego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. Mateusz Szczurek liczy na dobrą wolę banków w tej kwestii.
 • Aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Jak informuje Forum Obywatelskiego Rozwoju, dług publiczny w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca, wzrósł do 30 021 zł na koniec grudnia 2015 roku.
 • Fiskus liczy na wielkie pieniądze od oszustów?

  Fiskus liczy na wielkie pieniądze od oszustów?

  Projektem dotyczącym podatku od ukrywanych dochodów zajmie się komisja finansów publicznych. Projekt zakłada karną stawkę podatku w wysokości 75 proc. od przychodów ze źródeł nieujawnionych. Ta stawka może być zróżnicowana w zależności od rodzaju przewinienia.
 • Klienci firm pożyczkowych będą lepiej chronieni

  Klienci firm pożyczkowych będą lepiej chronieni

  Projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, może pomóc w zwiększeniu poziomu ochrony klientów instytucji finansowych, a w szczególności konsumentów korzystających z usług firm pożyczkowych - uważa Konfederacja Lewiatan.
 • Izby skarbowe będą się specjalizować w interpretacjach

  Izby skarbowe będą się specjalizować w interpretacjach

  Ministerstwo Finansów chce, aby izby skarbowe, mające prawo do wydawania interpretacji podatkowych, specjalizowały się w wykładniach dotyczących poszczególnych podatków. I dlatego od 1 lipca 2015 r. resort finansów zamierza m.in. odebrać Izbie Skarbowej w Łodzi prawo do interpretacji dotyczących podatku od osób prawnych - wynika z analizy Tax Care.
 • Rozliczanie VAT przez małych podatników - pytania i odpowiedzi

  Rozliczanie VAT przez małych podatników - pytania i odpowiedzi

  W 2014 r. korzystam ze statusu małego podatnika i od początku 2014 r. rozliczam VAT metodą kasową. Czy jeżeli na koniec roku 2014 wartość sprzedaży wyniesie 5.030.000 zł., nie będę już mógł być małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT?
 • Deficyt finansów publicznych spadnie poniżej 3 proc. PKB

  Niewykluczone, że deficyt finansów publicznych w 2014 r. spadnie poniżej 3 proc. PKB, ale nie jest to podstawowy scenariusz MF - zapowiedział PAP minister finansów Mateusz Szczurek.
 • Firmy pożyczkowe krytykują nowe propozycje regulacji

  Firmy pożyczkowe krytykują nowe propozycje regulacji

  Przygotowany w resorcie finansów projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym nie podoba się przedstawicielom firm pożyczkowych. W ich ocenie jest w nim wiele nieprecyzyjnych zapisów, a nowe przepisy nie spełnią swojego podstawowego celu: nie będą dobrze chronić interesów klientów. Jednocześnie podkreślają, że rynek wymaga uporządkowania.
 • Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?

  Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek?

  Po spełnieniu ustawowych warunków, zaliczkę na podatek dochodowy pobieraną przez zakład pracy zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. Zarówno w 2014 r., jak i w 2015 r. kwota ta wynosi 46,33 zł. Mimo że przepisy ustawy o pdof jasno określają zasady stosowania kwoty zmniejszającej podatek, to pracodawcy często mają wątpliwości w tym zakresie.

Filmy - Ministerstwo Finansów (7)

 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!