Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • Rumunia odważnie obniżyła VAT. Teraz czas na Polskę

  Rumunia odważnie obniżyła VAT. Teraz czas na Polskę

  Wbrew zagranicznej krytyce parlament w Bukareszcie przegłosował plan obniżki stawki podatku od towarów i usług z 24 do 20 proc., a docelowo nawet do 19. Nasz kraj stoi przed podobnym dylematem. Rada Unii Europejskiej zdjęła 19 czerwca 2015 r. z Polski procedurę nadmiernego deficytu. To w praktyce oznacza, że możemy znów wprowadzać fiskalne preferencje. Natychmiast rozgorzała dyskusja na temat ich granic. Fiskusowi wypominano m.in. krok z 2011 r., kiedy podwyższył stawki VAT odpowiednio z 7 i 22 do 8 i 23 proc.
 • Fiskus wydzieli administrację podatkową ze swoich struktur?

  Fiskus wydzieli administrację podatkową ze swoich struktur?

  Mówimy podatki, myślimy Ministerstwo Finansów. To od dawna ukształtowany stereotyp. Co jednak, gdy administracja podatkowa będzie poza strukturami fiskusa i w dodatku pracować miałaby wydatniej?
 • Projekt w sprawie dodatkowej pomocy kredytobiorcom zgłoszą posłowie Platformy Obywatelskiej

  Projekt w sprawie dodatkowej pomocy kredytobiorcom zgłoszą posłowie Platformy Obywatelskiej

  - Przygotowany przez resort finansów projekt rozszerzenia pomocy dla kredytobiorców mających również kredyt w złotych jest gotowy, zgłoszą go posłowie Platformy Obywatelskiej - podała we wtorek wiceminister finansów Izabela Leszczyna.
 • "Rzeczpospolita": Łagodny fiskus?

  "Rzeczpospolita": Łagodny fiskus?

  Skarbówka przeprowadziła eksperyment: wysyłając wezwania do zapłaty podatków napisane prostym językiem- pisze "Rzeczpospolita".
 • Skutki zapłaty podatku przez osobę trzecią

  Skutki zapłaty podatku przez osobę trzecią

  Urzędnicy mogą zakwestionować zapłatę podatku dokonaną w imieniu podatnika przez osobę trzecią. Konsekwencje tego ponoszą obie strony: podatnik w dalszym ciągu jest zobowiązany do uiszczenia podatku, a osoba trzecia musi na drodze cywilnej domagać się kwoty przekazanej fiskusowi. Planowane są jednak zmiany mające na celu zniesienie tych ograniczeń.
 • "Rzeczpospolita": Po bitcoinach realne kłopoty

  "Rzeczpospolita": Po bitcoinach realne kłopoty

  Wirtualne waluty. Resort finansów ostrzega, że osoby rozliczające się w bitcoinach ryzykują utratę wszystkie środków - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
 • Ministerstwo finansów daje podatnikom doskonały instrument

  Ministerstwo finansów daje podatnikom doskonały instrument

  Ministerstwo finansów udostępniło ważny instrument identyfikacji podatników. Przedsiębiorcy dostali możliwość sprawdzenia czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Usługa jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia.
 • Loteria Paragonowa: Pierwsze losowanie nagród w listopadzie

  Loteria Paragonowa: Pierwsze losowanie nagród w listopadzie

  Ministerstwo Finansów poinformowało o podpisaniu umowy dotyczącej przygotowania i obsługi Loterii Paragonowej. Wygrać będzie można samochód, notebooki i tablety. Pierwsze losowanie odbędzie się w listopadzie.
 • Bankructwo Grecji: Minister finansów przygląda się rynkom

  Bankructwo Grecji: Minister finansów przygląda się rynkom

  Resort finansów przypuszcza, że sytuacja na rynku walutowym i polskim długu pozostanie stabilna - zapowiedział na dzisiejszym briefingu wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Dodał, że sytuacja w Grecji nie przełoży się na sytuację w Polsce.
 • W listopadzie ruszy loteria paragonowa

  W listopadzie ruszy loteria paragonowa

  Już w połowie listopada powinno się odbyć pierwsze losowanie tzw. loterii paragonowej - zapowiada "Puls Biznesu", powołując się na Ministerstwo Finansów.

Filmy - Ministerstwo Finansów (8)

 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.