Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • Ministrowie finansów maja prawdziwy orzech do zgryzienia

  Ministrowie finansów maja prawdziwy orzech do zgryzienia

  Walka z kryzysem doprowadziła do szeregu pozytywnych reform w zakresie zarządzania finansami publicznymi. Konsolidacja finansów publicznych bez hamowania wzrostu stała się prawdziwym wyzwaniem dla Europy. Polska nie wypada na tym tle całkiem różowo.
 • MF chce chronić drobnych akcjonariuszy

  MF chce chronić drobnych akcjonariuszy

  Ministerstwo Finansów chce objąć większą ochroną mniejszościowych akcjonariuszy spółek publicznych podlegających przejęciu.
 • MF: Budżetowa prognoza inflacji na ten rok jest zbyt wysoka

  MF: Budżetowa prognoza inflacji na ten rok jest zbyt wysoka

  Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczureka, niska inflacja obniża dochody budżetu państwa o 1,5-2 mld zł. Dlatego konieczna będzie zmiana prognoz.
 • Ministerstwo finansów chce reanimować giełdę

  Ministerstwo finansów szykuje pakiet zmian, które mają ożywić warszawską giełdę. Pisze o tym "Puls Biznesu".
 • Działalność wykonywana osobiście czy gospodarcza?

  Działalność wykonywana osobiście czy gospodarcza?

  Dzięki interpretacji ogólnej Ministra Finansów zakończył się spór fiskusa ze sportowcami dotyczący kwalifikacji uzyskiwanych przez nich dochodów. Na nowej wykładni zyskali również wszyscy podatnicy uzyskujący przychody z tytułów wymienionych w art. 13 pkt 2-8 ustawy o pdof. Minister Finansów rozstrzygnął w niej bowiem, że mogą oni zaliczyć je do przychodów firmowych, o ile uzyskują je w warunkach odpowiadających definicji działalności gospodarczej.
 • Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

  Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

  W związku z dochodzącymi do Ministerstwa Finansów sygnałami o próbach wyłudzenia pieniędzy od obywateli, Ministerstwo Finansów przestrzega przed podmiotami rozsyłającymi informacje w celu wyłudzenia pieniędzy za rejestrację w Centralnym Rejestrze Płatników, która ma rzekomo "ułatwić weryfikację wiarygodności płatniczej firmy".
 • VAT: Ministerstwo Finansów chwali się podatkowym rekordem

  VAT: Ministerstwo Finansów chwali się podatkowym rekordem

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku budżet uzyskał rekordowe dochody z VAT - 53 miliardy złotych. Instytut Studiów Podatkowych uważa, że ten rok będzie najsłabszy w historii pod tym względem. Resort temu zaprzecza.
 • Wkrótce nie poznacie naszego Ministerstwa Finansów

  Wkrótce nie poznacie naszego Ministerstwa Finansów

  Artur Radziwiłł poprowadzi nowy departament w resorcie finansów - wydatków.
 • Rząd idzie po szarą strefę

  Rząd idzie po szarą strefę

  Nielegalne zakłady są największą bolączką polskiej branży hazardowej. Zdaniem bukmacherów 90 proc. tego rynku funkcjonuje w szarej strefie. Dochody z podatku od gier do budżetu państwa systematycznie spadają. W 2011 roku wyniosły 1,48 mld zł, w 2012 roku - 1,44 mld zł, a w 2013 r. już tylko 1,30 mld zł. Czy planowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy hazardowej temu zaradzi? Przedstawiciele branży mają wątpliwości.
 • E-rewolucja w polskich podatkach

  E-rewolucja w polskich podatkach

  Będą duże ułatwienia dla podatników. Fiskus wypełni za nas zeznanie PIT.

Filmy - Ministerstwo Finansów (6)

 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.