Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (134)

 • "Rzeczpospolita": Łagodny fiskus?

  "Rzeczpospolita": Łagodny fiskus?

  Skarbówka przeprowadziła eksperyment: wysyłając wezwania do zapłaty podatków napisane prostym językiem- pisze "Rzeczpospolita".
 • Skutki zapłaty podatku przez osobę trzecią

  Skutki zapłaty podatku przez osobę trzecią

  Urzędnicy mogą zakwestionować zapłatę podatku dokonaną w imieniu podatnika przez osobę trzecią. Konsekwencje tego ponoszą obie strony: podatnik w dalszym ciągu jest zobowiązany do uiszczenia podatku, a osoba trzecia musi na drodze cywilnej domagać się kwoty przekazanej fiskusowi. Planowane są jednak zmiany mające na celu zniesienie tych ograniczeń.
 • "Rzeczpospolita": Po bitcoinach realne kłopoty

  "Rzeczpospolita": Po bitcoinach realne kłopoty

  Wirtualne waluty. Resort finansów ostrzega, że osoby rozliczające się w bitcoinach ryzykują utratę wszystkie środków - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
 • Ministerstwo finansów daje podatnikom doskonały instrument

  Ministerstwo finansów daje podatnikom doskonały instrument

  Ministerstwo finansów udostępniło ważny instrument identyfikacji podatników. Przedsiębiorcy dostali możliwość sprawdzenia czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Usługa jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia.
 • Loteria Paragonowa: Pierwsze losowanie nagród w listopadzie

  Loteria Paragonowa: Pierwsze losowanie nagród w listopadzie

  Ministerstwo Finansów poinformowało o podpisaniu umowy dotyczącej przygotowania i obsługi Loterii Paragonowej. Wygrać będzie można samochód, notebooki i tablety. Pierwsze losowanie odbędzie się w listopadzie.
 • Bankructwo Grecji: Minister finansów przygląda się rynkom

  Bankructwo Grecji: Minister finansów przygląda się rynkom

  Resort finansów przypuszcza, że sytuacja na rynku walutowym i polskim długu pozostanie stabilna - zapowiedział na dzisiejszym briefingu wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Dodał, że sytuacja w Grecji nie przełoży się na sytuację w Polsce.
 • W listopadzie ruszy loteria paragonowa

  W listopadzie ruszy loteria paragonowa

  Już w połowie listopada powinno się odbyć pierwsze losowanie tzw. loterii paragonowej - zapowiada "Puls Biznesu", powołując się na Ministerstwo Finansów.
 • Ministerstwo Finansów pracuje nad strategią, która ujednolici interpretacje podatkowe i usprawni rozliczanie podatników z fiskusem

  Ministerstwo Finansów pracuje nad strategią, która ujednolici interpretacje podatkowe i usprawni rozliczanie podatników z fiskusem

  Resort finansów pracuje nad opracowaniem strategii dla administracji podatkowej. Będzie ona opierać się na rekomendacjach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przede wszystkim ma doprowadzić do stworzenia przyjaznego dla podatników systemu rozliczania. Do założeń strategii będą dostosowane wszystkie działania resortu w ciągu najbliższych lat.
 • Agresywna optymalizacja podatkowa jest niemoralna

  Agresywna optymalizacja podatkowa jest niemoralna

  Agresywna optymalizacja podatkowa, w efekcie której część koncernów zagranicznych i polskich dużych przedsiębiorstw zamiast 19 proc. CIT, płaci kilka proc. podatku jest niemoralna i nieuczciwa, nawet jeśli jest legalna - mówi PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
 • W przyszłym roku wiele zmian w urzędach skarbowych

  W przyszłym roku wiele zmian w urzędach skarbowych

  W Senacie trwają prace nad ustawą o administracji podatkowej. Ma ona wprowadzić od przyszłego roku nowy system obsługi i wsparcia podatnika w urzędach skarbowych. Na dodatkową pomoc asystenta będą mogły liczyć m.in. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Dzięki specjalizacji biur Krajowej Informacji Podatkowej zwiększyć ma się jednolitość wydawanych interpretacji. Zmiany powinny zakończyć się do końca 2016 roku.

Filmy - Ministerstwo Finansów (8)

 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.