Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (133)

 • PIT-37 za 2014 r. automatycznie sporządzi urząd skarbowy

  PIT-37 za 2014 r. automatycznie sporządzi urząd skarbowy

  Już 16 marca 2015 r. podatnik będzie mógł się zalogować do Portalu Podatkowego - potwierdziło "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Ministerstwo Finansów. Zapozna się tam ze wstępnie wypełnioną deklaracją.
 • Fiskus bacznie przygląda się ustawie krajobrazowej

  Fiskus bacznie przygląda się ustawie krajobrazowej

  Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy krajobrazowej. Dyskusję wywołała sprawa definicji szyldów. Szyldy będą zwolnione z opłat, które będą dotyczyły reklam. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że definicja szyldów powinna zostać doprecyzowana, by nie było wątpliwości, co jest szyldem, a co - reklamą.
 • Nasz fiskus kluczy w sprawie alkoholu

  Nasz fiskus kluczy w sprawie alkoholu

  Możliwość zaliczenia przez firmę wydatków na alkohol serwowany podczas spotkania z kontrahentem do kosztów uzyskania przychodu zależy od okoliczności, w jakich doszło do poniesienia wydatku - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
 • Ministerstwo Finansów zapowiada bardziej selektywne kontrole

  Ministerstwo Finansów zapowiada bardziej selektywne kontrole

  Ministerstwo Finansów zapowiada zdecydowanie większą skuteczność przy mniejszej liczbie kontroli. Aparat skarbowy skupi się na podmiotach, które uchylają się od opodatkowania.
 • Kapica: Administracja podatkowa zmniejszy ingerencję wobec rzetelnych podatników

  Kapica: Administracja podatkowa zmniejszy ingerencję wobec rzetelnych podatników

  Priorytetem administracji podatkowej w 2015 r. jest zmniejszenie ingerencji wobec rzetelnych podatników i koncentrowanie się wyłącznie na podmiotach uchylających się od opodatkowania, czy działających w szarej strefie - mówi wiceminister finansów Jacek Kapica.
 • Szczurek o kredytach we frankach: Pomysł szefa KNF wpisuje się w prace resortu finansów

  Szczurek o kredytach we frankach: Pomysł szefa KNF wpisuje się w prace resortu finansów

  Nie byliśmy zaskoczeni pomysłem szefa KNF na restrukturyzację kredytów we frankach, ale o konsultacjach trudno mówić. Cały czas pozostają do wyjaśnienia szczegóły propozycji - mówi w wywiadzie minister finansów Mateusz Szczurek.
 • Fiskus zawsze dzwoni raz

  Fiskus zawsze dzwoni raz

  Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy.
 • Szczurek: w propozycji szefa KNF trzeba wyjaśnić kilka kwestii

  Szczurek: w propozycji szefa KNF trzeba wyjaśnić kilka kwestii

  W propozycji przewalutowania kredytów frankowych przedstawionej przez przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka trzeba wyjaśnić kilka kwestii, dot. np. rozłożenia ewentualnych strat banków na lata - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek.
 • Ważne oświadczenie dla składających PIT-28

  Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.

Filmy - Ministerstwo Finansów (7)

 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Rząd musi dalej ograniczać wydatki. Resort finansów przyjrzy się jakości wydawanych środków

  Polska w przyszłym roku zredukuje deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB – zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Według ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało dalszych podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych. Minister deklaruje, że będzie ograniczać skalę tych zabiegów dzięki poprawie efektywności w gospodarowaniu środkami, jakie są do dyspozycji w poszczególnych resortach. Zaczyna od zmian w swoim. – Tak zmieniamy strukturę Ministerstwa Finansów, aby osoby w nim zatrudnione najlepiej wykorzystywały swoje kompetencje i umiejętności do służenia podatnikom i stabilności finansów publicznych. Taką zmianą jest na przykład integracja procesów pomocowych w izbach i urzędach skarbowych, co pozwoli na to, aby więcej pracowników administracji skarbowej bezpośrednio kontaktowało się i pomagało podatnikom, a mniej zajmowało się sprawami administracyjnymi – tłumaczy Mateusz Szczurek, minister finansów.
 • Prof. M. Noga: Żądanie ponownej deklaracji ws. OFE jest niekonstytucyjne

  Zmiana na stanowisku ministra finansów sprzyja dyskusjom na temat polityki rządu choćby ws. reformy OFE. Ta jest uważana za największe wyzwanie stojące przed Mateuszem Szczurkiem. Tym bardziej, że pojawiają się zarzuty o niekonstytucyjność rządowych planów zmian w systemie. Wczoraj w Sejmie nie udało się odrzucić rządowego projektu zmian. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu w roli ministra finansów zadebiutuje Mateusz Szczurek. – Jego atuty to nieortodoksyjne poglądy, dobre przygotowanie do analiz rynkowych i umiejętność myślenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. – Mam tylko żal do niego, że był przeciw zmianom w OFE, a idąc do rządu musiał zmienić swoje zdanie na ten temat.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Masakra biurokratyczna

  Ministerstwo Finansów chce powołania dwóch dodatkowych instytucji walczących z osobami unikającymi płacenia podatków. Co o tym myśli Tomasz Olbratowski? Zobacz felieton!