mieszkańcy

Synonimy:
mieszkaniec, mieszkanka
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Mieszkańcy (98)

 • Z miast wyniosło się 250 tysięcy Polaków?

  Z miast wyniosło się 250 tysięcy Polaków?

  Odsetek Polaków mieszkających w miastach systematycznie zwiększał się przez cały okres PRL-u. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie 40 lat (1950 - 1990), udział miejskiej ludności wzrósł z 37 do 62 proc. Ta zmiana była związana z intensywnym uprzemysłowieniem kraju. W III Rzeczpospolitej udział ludności miejskiej już nie wzrasta. Przez ostatnie 10 lat mieliśmy nawet do czynienia ze spadkowym trendem. Od 2006 do 2016 roku liczba Polaków mieszkających w miastach spadła o prawie ćwierć miliona.
 • Likwidacja użytkowania wieczystego dla posiadaczy wybranych nieruchomości

  Likwidacja użytkowania wieczystego dla posiadaczy wybranych nieruchomości

  Wedle zapowiedzi rządu, od przyszłego roku użytkowanie wieczyste automatycznie zmieni się w prawo współwłasności gruntu, ale tylko w przypadku posiadaczy nieruchomości w budynkach wielorodzinnych. Powody do zadowolenia mogą mieć więc mieszkańcy bloków czy właściciele lokali użytkowych w takich obiektach.
 • Czesi boją się rozbudowy polskiej kopalni

  Czesi boją się rozbudowy polskiej kopalni

  - Polska kopalnia zabierze Czechom wodę - takie obawy mają mieszkańcy północnych Czech. Naukowe opracowania mówią, że rozbudowa kopalni węgla brunatnego w Turowie pozbawi Czechów ujęć wody pitnej.
 • Opolszczyzna skorzystała dzięki mniejszości niemieckiej; mieszkańcy przysłali tu 170 mld zł

  Opolszczyzna skorzystała dzięki mniejszości niemieckiej; mieszkańcy przysłali tu 170 mld zł

  Od końca lat 80. mieszkańcy Opolszczyzny z niemieckimi korzeniami, którzy mieli tzw. podwójne paszporty i mogli podejmować pracę za granicą, przetransferowali do regionu łącznie ok. 170 mld zł, licząc według cen z 2013 r. - wynika z analiz. Eksperci przekonują, że region zyskał gospodarczo dzięki mniejszości.
 • Mieszkańcy stolicy przeprowadzają się na barki

  Londyn słynie z niewiarygodnie wysokich opłat czynszowych. Za miesięczny wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba zapłacić prawie 3 tys. funtów.
 • Mieszkańcy gminy Września nie posiadają się ze szczęścia

  Mieszkańcy gminy Września nie posiadają się ze szczęścia

  Rezygnacja z podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne to sposób na ściągnięcie nowych mieskańców-podatników.
 • Kiedy zwolnienie mieszkańca z opłat nie stanowi przychodu podatkowego?

  Kiedy zwolnienie mieszkańca z opłat nie stanowi przychodu podatkowego?

  Zgodnie z indywidualną interpretacją prawa podatkowego z 5 lutego 2014 r. (syg. ILPB1/415-1230/13-2/AMN) wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zwolnienie mieszkańców zajmujących lokale mieszkalne położone na parterze budynku z opłat związanych z utrzymaniem dźwigu osobowego nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje konieczności wystawienia informacji PIT-8 C.
 • Gdańsk: Do wydania 9 milionów złotych

  Mieszkańcy Gdańska mają 9 milionów złotych do wydania. Wciąż można jeszcze zdecydować, na co wydać te środki. Do północy potrwa w Gdańsku głosowanie w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy o Trynkiewiczu: Morderca wraca

  Mieszkańcy o Trynkiewiczu: Morderca wraca

  Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, skąd pochodzi morderca-pedofil Mariusz Trynkiewicz, są wściekli. Nie kryją oburzenia, że rząd nie zdążył na czas z ustawą, dzięki której przestępca byłby dalej odseparowany od społeczeństwa.
 • Pijany kierowca zatrzymany przez mieszkańców Kościerzyny

  Pijany kierowca zatrzymany przez mieszkańców Kościerzyny

  Po południu przesłuchany zostanie pijany kierowca z Kościerzyny na Pomorzu. Miał aż 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatrzymali go mieszkańcy miasta.

Filmy - Mieszkańcy (7)

 • Czy powstanie jedna, centralna spółdzielnia mieszkaniowa

  Rządowe programy mieszkaniowe adresowane były do tej samej grupy poszukujących mieszkania. Ci, którzy skorzystali z programów, poradziliby sobie bez rządowej pomocy. Czym okaże się nowy program Mieszkanie Plus?
 • G. Schetyna: To co zrobił rząd po nawałnicach to kompromitacja

  To co zrobił, czy raczej czego nie zrobił rząd to kompromitacja. Początek długiego weekendu, władza akurat odpoczywa – ocenił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, komentując działania polskiego rządu po przejściu nawałnic przez Pomorze. Jak dodał, potrzebny jest system antykryzysowy, który byłby zawsze gotowy zareagować na tego typu zagrożenia. - Wiem, że pani premier nie wie co się zdarzyło, nie musi wiedzieć, ma od tego ludzi, ale Błaszczak i jego brak działania, a potem te wizyty w stylu Gierka, poklepywanie strażaków i mówienie że jest ciężko to kompletna kompromitacja i wstyd – powiedział Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, rząd wykazał się brakiem koordynacji i doświadczenia, nie wyciągnął również żadnych wniosków ze swojego zachowania. - Widziałem skandaliczne wypowiedzi ministrów, którzy pokazali, że nie mieli jakichkolwiek przemyśleń w tej sprawie. Uważam, że to obraz tego państwa. Jeżeli w naszym kraju zdarzy się coś poważnego, to oni są kompletnie nieprzygotowani do reakcji – wyraził opinię Grzegorz Schetyna.
 • Londyńczycy o rozpoczęciu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

  Londyńczycy o rozpoczęciu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
 • Nietypowa pobudka na osiedlu

  Chyba nikt się tego nie spodziewał, że ktoś wpadnie na taki pomysł by wystawić koguta w środku osiedla, który obudzi wszystkich mieszkańców.