Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (556)

 • SpaceX - NASA wróci na ISS własnymi statkami

  SpaceX - NASA wróci na ISS własnymi statkami

  ​NASA zamówiła pierwszą załogową misję od SpaceX. Należąca do Elona Muska firma będzie przez najbliższe lata transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
 • Zbadano czystość ISS

  Zbadano czystość ISS

  NASA zleciła analizę molekularną próbek kurzu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jej celem było wykazanie obecności patogenów mogących zagrażać zdrowiu astronautów.
 • Nowy rekord przebywania człowieka na orbicie

  Nowy rekord przebywania człowieka na orbicie

  12 września o godzinie 2:52 (CEST) na Kazachskim stepie wylądowała kapsuła Sojuza TMA-16M z trojgiem kosmonautów. Wśród nich był Rosjanin Giennadij Padałka, który ustanowił nowy rekord łącznego przebywania człowieka w przestrzeni kosmicznej.
 • W tym miesiącu już trzykrotnie widziano UFO nieopodal ISS

  W tym miesiącu już trzykrotnie widziano UFO nieopodal ISS

  Przypadki obserwacji UFO w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stały się na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo częste. Mimo wszystko rzadko zdarza się, żeby w ciągu kilku tygodni podobna sytuacja miała miejsce aż trzy razy.
 • NASA zapłaci Rosji 490 mln dol.

  NASA zapłaci Rosji 490 mln dol.

  NASA musi podpisać nowy kontrakt z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos na wykonywanie lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – donosi serwis Engadget.
 • ​Japońska whisky poleci w kosmos

  ​Japońska whisky poleci w kosmos

  Japońska destylarnia Suntory jest pionierem w tworzeniu whisky. Teraz słynny producent alkoholu chce pójść krok dalej i wysłać whisky w kosmos, a dokładniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
 • Progress - start rosyjskiego statku towarowego

  Progress - start rosyjskiego statku towarowego

  W na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) powinien dotrzeć bezzałogowy rosyjski statek towarowy Progress. W piątek w godzinach porannych statek wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
 • ISS uzbrojona w laser

  ISS uzbrojona w laser

  Japońscy naukowcy chcą uzbroić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w laser służący do niszczenia kosmicznych śmieci – donosi serwis Slashgear.
 • Progress M-27M utracony

  Progress M-27M utracony

  Rosjanie poinformowali o utracie misji bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Progress M-27M.
 • Niesamowite zdjęcie tajfunu z kosmosu

  Niesamowite zdjęcie tajfunu z kosmosu

  Supertajfun Maysak, który w najbliższy weekend dotrze na Filipiny, z kosmosu wygląda bardzo spokojnie. Żywioł został uwieczniony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti.

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (8)

 • Kosmiczna radość! Astronauci świętują…

  Piłkarska gorączka dotarła też do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci postanowili zaprezentować, jak cieszą się po golach ich ulubionych drużyn. Brak grawitacji sprawia, że ich wybuchy radości wyglądają wyjątkowo spektakularnie. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Robot przygotowuje się do lotu w kosmos

  Nazywa się Kirobo, ma niewiele ponad 86 cm wzrostu i potrafi mówić po japońsku. Oto wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z japońskimi astronautami. Będzie im dotrzymywał towarzystwa i przekazywał na Ziemię informacje z japońskiego modułu ISS. Kirobo zdążył już przedstawić się dziennikarzom na konferencji prasowej, podczas której w błyskotliwy sposób sparafrazował słynne zdanie wypowiedziane przez zdobywcę Księżyca - Neila Armstronga.
 • Jego filmy robiły furorę w sieci! To już koniec?

  Chris Hadfield, ulubiony astronauta milionów ludzi na świecie, przechodzi na emeryturę. W poniedziałek (10.06) ogłosił, że rezygnuje z pracy w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej większość swojej kariery spędził w USA. Teraz chce przeprowadzić się do Kanady. - Dotrzymam obietnicy, złożonej mojej żonie prawie 30 lat temu - że w końcu wrócimy do Kanady - powiedział Hadfiled, który od lat 80. mieszkał w Houston w Teksasie. Astronauta zdobył ogromną popularność dzięki kręconym na stacji kosmicznej filmom, w których pokazywał, jak się płacze, śpi i gotuje na ISS. Stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie Kanadyjczykiem (Canadian Space Agency/x-news).