Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (522)

 • Kosmiczna drukarka 3D już działa

  Kosmiczna drukarka 3D już działa

  Pierwsza drukarka 3D w kosmosie, dostarczona na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), już działa. Dzięki niej życie astronautów przebywających na orbicie okołoziemskiej będzie znacznie łatwiejsze.
 • Szkocka dojrzewająca na ISS powróciła na Ziemię

  Szkocka dojrzewająca na ISS powróciła na Ziemię

  Szkocka whisky Ardbeg, która w ramach eksperymentu przez dwa lata dojrzewała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wróciła na Ziemię - czytamy na łamach serwisu Slashgear.
 • Dream Chaser będzie udoskonalany - Sierra Nevada nie podda się

  Dream Chaser będzie udoskonalany - Sierra Nevada nie podda się

  Sierra Nevada Corp. nie zrezygnuje z prac nad rozwojem samolotu kosmicznego Dream Chaser – czytamy na łamach serwisu Aviation Week. Amerykańska firma nie traci nadziei, że w przyszłości będzie wykonywać misje dla NASA.
 • Ziemski plankton na zewnątrz stacji kosmicznej

  Ziemski plankton na zewnątrz stacji kosmicznej

  Rosyjscy kosmonauci znaleźli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) plankton i inne organizmy żywe. Takie rewelacje podała agencja ITAR-TASS, choć żadne inne media ich nie potwierdziły.
 • Rosja straszy USA, że zakaże im korzystania z ISS

  Rosja straszy USA, że zakaże im korzystania z ISS

  Rosja zakaże USA używania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2020 roku oraz wstrzyma sprzedaż Amerykanom silników rakietowych, jeżeli te będą wykorzystywane do celów militarnych. Wszystko to jest konsekwencją kryzysu na Ukrainie.
 • Drzewo zrodzone w kosmosie

  Drzewo zrodzone w kosmosie

  Kilka lat temu Japończycy wysłali w przestrzeń kosmiczną pestkę wiśni pochodzącą z drzewa liczącego sobie 1250 lat. Na Ziemi pestki tej rośliny nie chciały kiełkować, ale w kosmosie ku zaskoczeniu wszystkich, wyrosło nowe drzewo.
 • ​NASA zrywa współpracę z Rosją

  ​NASA zrywa współpracę z Rosją

  Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, iż zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS.
 • Naukowcy będą strzelać z orbity w Ziemię laserem

  Naukowcy będą strzelać z orbity w Ziemię laserem

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) została wyposażona w laser, który będzie strzelać w Ziemię aż 5000 razy na sekundę.
 • Rozpoczęło się uwalnianie 28 satelitów z ISS

  Rozpoczęło się uwalnianie 28 satelitów z ISS

  Rozpoczęło się uwalnianie największej konstelacji satelitów jakie kiedykolwiek umieszczono na orbicie. Jest to 28 satelitów typu CubeSat, należących firmy Planet Labs. Satelity są uwalniane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 • Najzimniejsze miejsce we wszechświecie... powstanie na ISS

  Najzimniejsze miejsce we wszechświecie... powstanie na ISS

  W przestrzeni kosmicznej panują ekstremalnie niskie temperatury, sięgające -270 stopni Celsjusza. Naukowcy NASA chcą pójść krok dalej i w warunkach laboratoryjnych uzyskać temperaturę jeszcze niższą!

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (8)

 • Kosmiczna radość! Astronauci świętują…

  Piłkarska gorączka dotarła też do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci postanowili zaprezentować, jak cieszą się po golach ich ulubionych drużyn. Brak grawitacji sprawia, że ich wybuchy radości wyglądają wyjątkowo spektakularnie. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Robot przygotowuje się do lotu w kosmos

  Nazywa się Kirobo, ma niewiele ponad 86 cm wzrostu i potrafi mówić po japońsku. Oto wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z japońskimi astronautami. Będzie im dotrzymywał towarzystwa i przekazywał na Ziemię informacje z japońskiego modułu ISS. Kirobo zdążył już przedstawić się dziennikarzom na konferencji prasowej, podczas której w błyskotliwy sposób sparafrazował słynne zdanie wypowiedziane przez zdobywcę Księżyca - Neila Armstronga.
 • Jego filmy robiły furorę w sieci! To już koniec?

  Chris Hadfield, ulubiony astronauta milionów ludzi na świecie, przechodzi na emeryturę. W poniedziałek (10.06) ogłosił, że rezygnuje z pracy w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej większość swojej kariery spędził w USA. Teraz chce przeprowadzić się do Kanady. - Dotrzymam obietnicy, złożonej mojej żonie prawie 30 lat temu - że w końcu wrócimy do Kanady - powiedział Hadfiled, który od lat 80. mieszkał w Houston w Teksasie. Astronauta zdobył ogromną popularność dzięki kręconym na stacji kosmicznej filmom, w których pokazywał, jak się płacze, śpi i gotuje na ISS. Stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie Kanadyjczykiem (Canadian Space Agency/x-news).