Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (596)

 • Utrata Progressa MS-04 – wstępne ustalenia

  Utrata Progressa MS-04 – wstępne ustalenia

  Co stoi za nieudanym startem rosyjskiego pojazdu zaopatrzeniowego Progress MS-04?
 • Roskosmos potwierdza: stracono statek transportowy Progress

  Roskosmos potwierdza: stracono statek transportowy Progress

  Statek Progress MS-04, który miał dostarczyć 2,5 tony ładunku na stację ISS, został utracony na wysokości 190 km nad Republiką Tuwy. Większość fragmentów statku spłonęła w gęstych warstwach atmosfery - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
 • Film z wnętrza ISS w 4K

  Film z wnętrza ISS w 4K

  NASA opublikowała nowe nagranie wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – tym razem w rozdzielczości 4K!
 • Pjongjang widziany z orbity

  Pjongjang widziany z orbity

  Z wysokości 400 km nad powierzchnią Ziemi, kamera 4K o nazwie Iris, umieszczona na ISS, nagrywa niecodzienne widoki naszej planety. Udało jej się uchwycić Pjongjang, stolicę północnokoreańskiego reżimu.
 • Huragan Matthew z pokładu ISS

  Huragan Matthew z pokładu ISS

  ​Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) uchwyciła z lotu ptaka huragan Matthew, który szaleje u wybrzeży Karaibów.
 • Nowy amerykański rekord pobytu w kosmosie

  Nowy amerykański rekord pobytu w kosmosie

  Przebywający na ISS astronauta Jeff Williams ustanowił nowy rekord łącznego pobytu Amerykanina na orbicie. Poprzedni rekord został ustanowiony w zeszłym roku przez Scotta Kelly’ego.
 • Strażnicy Galaktyki na emblematach misji NASA

  Strażnicy Galaktyki na emblematach misji NASA

  NASA postanowiła uszczęśliwić wszystkich fanów komiksów. Na oficjalnych emblematach wszystkich misji dostawczych na ISS (CASIS) pojawią się bohaterowie "Strażników Galaktyki".
 • Na ISS będą hodowane grzyby z Czarnobyla

  Na ISS będą hodowane grzyby z Czarnobyla

  Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dotarł kolejny cenny ładunek. Tym razem zawiera on grzyby zebrane ze strefy skażonej podczas katastrofy w Czarnobylu. Zostaną one wykorzystane do eksperymentów nad promieniowaniem.
 • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążyła Ziemię 100 tys. razy

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążyła Ziemię 100 tys. razy

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała 16 maja swe stutysięczne okrążenie Ziemi od czasu umieszczenia na orbicie jej pierwszego elementu ponad 18 lat temu. Jak podała rosyjska kontrola lotu, jubileuszowe okrążenie trwało od godziny 6.35 do godziny 8.10 rano czasu polskiego.
 • NASA hodowała drobnoustroje na ISS - po co?

  NASA hodowała drobnoustroje na ISS - po co?

  NASA testowała, jak mikroorganizmy zachowują się w przestrzeni kosmicznej. Mikroby, które były hodowane na ISS, właśnie wróciły na Ziemię.

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (9)

 • Kurs korzystania z kosmicznej toalety

  Brytyjski astronauta Tim Peake, który pracuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nagrał krótki film, w którym wyjaśnia ciekawskim, w jaki sposób w kosmosie korzysta się z toalety. - To naprawdę całkiem proste - przekonywał Peake. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Kosmiczna radość! Astronauci świętują…

  Piłkarska gorączka dotarła też do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci postanowili zaprezentować, jak cieszą się po golach ich ulubionych drużyn. Brak grawitacji sprawia, że ich wybuchy radości wyglądają wyjątkowo spektakularnie. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Robot przygotowuje się do lotu w kosmos

  Nazywa się Kirobo, ma niewiele ponad 86 cm wzrostu i potrafi mówić po japońsku. Oto wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z japońskimi astronautami. Będzie im dotrzymywał towarzystwa i przekazywał na Ziemię informacje z japońskiego modułu ISS. Kirobo zdążył już przedstawić się dziennikarzom na konferencji prasowej, podczas której w błyskotliwy sposób sparafrazował słynne zdanie wypowiedziane przez zdobywcę Księżyca - Neila Armstronga.