Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Synonimy:
ISS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (564)

 • Kwiaty w kosmosie

  Kwiaty w kosmosie

  Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakwitły kwiaty. Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek w historii.
 • RMF 24: Potężna śnieżyca widziana z Kosmosu. "Imponujący widok!"

  RMF 24: Potężna śnieżyca widziana z Kosmosu. "Imponujący widok!"

  Zapierające dech w piersiach zdjęcie potężnej śnieżycy "Jonas" wykonane z pokładu ISS opublikował astronauta Scott Kelly, który jest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Śnieżyca sparaliżowała wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
 • Plany NASA wobec Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  Plany NASA wobec Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  NASA poinformowała przed kilkoma dniami, że podpisała nowe kontrakty z trzema firmami, które przez najbliższe osiem lat zaopatrywać będą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W gronie szczęśliwców, obok współpracujących już wcześniej z NASA firm SpaceX oraz Orbital ATK, znalazła się także Sierra Nevada Corporation.
 • Megakonstrukcje - niewyobrażalne osiągnięcia człowieka

  Megakonstrukcje - niewyobrażalne osiągnięcia człowieka

  Ludzka natura sprawia, że człowiek wciąż przesuwa granicę swoich możliwości, mierząc coraz wyżej i patrząc coraz dalej. Najlepiej świadczą o tym kolejne czasem szalone, a innym razem imponujące inwestycje, których koszty liczy się w miliardach dolarów. Oto dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych powstających i już istniejących megakonstrukcji.
 • SpaceX - NASA wróci na ISS własnymi statkami

  SpaceX - NASA wróci na ISS własnymi statkami

  ​NASA zamówiła pierwszą załogową misję od SpaceX. Należąca do Elona Muska firma będzie przez najbliższe lata transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
 • Zbadano czystość ISS

  Zbadano czystość ISS

  NASA zleciła analizę molekularną próbek kurzu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jej celem było wykazanie obecności patogenów mogących zagrażać zdrowiu astronautów.
 • Nowy rekord przebywania człowieka na orbicie

  Nowy rekord przebywania człowieka na orbicie

  12 września o godzinie 2:52 (CEST) na Kazachskim stepie wylądowała kapsuła Sojuza TMA-16M z trojgiem kosmonautów. Wśród nich był Rosjanin Giennadij Padałka, który ustanowił nowy rekord łącznego przebywania człowieka w przestrzeni kosmicznej.
 • W tym miesiącu już trzykrotnie widziano UFO nieopodal ISS

  W tym miesiącu już trzykrotnie widziano UFO nieopodal ISS

  Przypadki obserwacji UFO w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stały się na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo częste. Mimo wszystko rzadko zdarza się, żeby w ciągu kilku tygodni podobna sytuacja miała miejsce aż trzy razy.
 • NASA zapłaci Rosji 490 mln dol.

  NASA zapłaci Rosji 490 mln dol.

  NASA musi podpisać nowy kontrakt z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos na wykonywanie lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – donosi serwis Engadget.
 • ​Japońska whisky poleci w kosmos

  ​Japońska whisky poleci w kosmos

  Japońska destylarnia Suntory jest pionierem w tworzeniu whisky. Teraz słynny producent alkoholu chce pójść krok dalej i wysłać whisky w kosmos, a dokładniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Filmy - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (9)

 • Kurs korzystania z kosmicznej toalety

  Brytyjski astronauta Tim Peake, który pracuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nagrał krótki film, w którym wyjaśnia ciekawskim, w jaki sposób w kosmosie korzysta się z toalety. - To naprawdę całkiem proste - przekonywał Peake. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Kosmiczna radość! Astronauci świętują…

  Piłkarska gorączka dotarła też do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci postanowili zaprezentować, jak cieszą się po golach ich ulubionych drużyn. Brak grawitacji sprawia, że ich wybuchy radości wyglądają wyjątkowo spektakularnie. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Robot przygotowuje się do lotu w kosmos

  Nazywa się Kirobo, ma niewiele ponad 86 cm wzrostu i potrafi mówić po japońsku. Oto wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z japońskimi astronautami. Będzie im dotrzymywał towarzystwa i przekazywał na Ziemię informacje z japońskiego modułu ISS. Kirobo zdążył już przedstawić się dziennikarzom na konferencji prasowej, podczas której w błyskotliwy sposób sparafrazował słynne zdanie wypowiedziane przez zdobywcę Księżyca - Neila Armstronga.