mandat

Synonimy:
mandatu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Mandat (938)

 • Kodeks wykroczeń - surowe kary i nowe limity

  Kodeks wykroczeń - surowe kary i nowe limity

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele zmian dla obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Powstanie elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne karanie. Przestępstwem ma być kradzież rzeczy powyżej stałego progu 400 zł, a nie jak obecnie progu kroczącego - jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. - 500 zł).
 • Kiedy odmówić przyjęcia mandatu i iść do sądu?

  Kiedy odmówić przyjęcia mandatu i iść do sądu?

  Nikt nie lubi płacić mandatów, szczególnie tych, które uważamy za niesłuszne. Zawsze możemy odmówić przyjęcia mandatu, a wtedy sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Niestety, koszty samego postępowania, szczególnie jeśli sprawa przejdzie kilka instancji, mogą dalece przekroczyć kwotę pierwotnie nałożonej kary. Dodatkowo, zawsze pozostaje ryzyko, że przegramy i poniesiemy koszty rozprawy. Kierowcy mogą mieć jednak i na to sposób.
 • Ukaranie pracownika karą porządkową

  Ukaranie pracownika karą porządkową

  Przesłanki oraz sposób nałożenia na pracownika kary porządkowej określono w przepisach Kodeksu pracy. Pracodawca nie może ukarać pracownika innymi karami porządkowymi niż przewiduje wymieniony akt prawny. Ponadto kara nie zostanie skutecznie nałożona, jeżeli nie zostaną zachowane terminy, w których możliwe jest ukaranie pracownika.
 • Ubezpieczyciel sprawdzi nasze mandaty?

  Ubezpieczyciel sprawdzi nasze mandaty?

  Firmy ubezpieczeniowe dostaną dane o naszych mandatach drogowych tylko za wyraźną zgodą klienta. Ministerstwo Cyfryzacji mocno hamuje zapędy ubezpieczycieli, którzy chcą dostępu do policyjnych informacji o swoich klientach.
 • Za palenie śmieci w piecu grozi mandat od straży miejskiej

  Za palenie śmieci w piecu grozi mandat od straży miejskiej

  Nie wszystkie przedmioty mogą być spalane w piecu. Niektórych nie wolno pozbywać się w ten sposób, gdyż są do tego przeznaczone stosowne instalacje. Uzasadnieniem dla funkcjonowania takich zakazów jest ochrona środowiska i zdrowia obywateli.
 • Kiedy można dostać karę za nieokazanie ksiąg?

  Kiedy można dostać karę za nieokazanie ksiąg?

  Weryfikacja poprawności rozliczeń podatkowych opiera się w znacznej mierze na analizie ksiąg i dowodów księgowych posiadanych przez podatnika. Odmowa okazania urzędnikom skarbowym potrzebnych dokumentów może skończyć się wysokimi karami finansowymi - wymierzanymi w trybie porządkowym lub w postępowaniu karnym skarbowym. Sankcje grożą nie tylko podatnikom, ale także biurom rachunkowym prowadzącym ich sprawy księgowe.
 • Skutki (nie) przyjęcia mandatu za wykroczenie skarbowe

  Skutki (nie) przyjęcia mandatu za wykroczenie skarbowe

  Urzędnicy skarbowi mogą wystawiać podatnikom mandaty karne za niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Podatnik musi jednak zgodzić się na taką formę wymierzenia kary. Jeżeli nie przyjmie mandatu karnego, sprawę rozpatrzy sąd.
 • Prawie milion niezapłaconych mandatów!

  Prawie milion niezapłaconych mandatów!

  300 tys. gapowiczów, przyłapanych na jeździe bez biletu, musi zwrócić miejskim przewoźnikom w całej Polsce prawie 350 mln zł; zalegają oni z zapłatą za ponad 915 tys. mandatów, a w ciągu roku kwota tego zadłużenia wzrosła o 30 proc. - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.
 • Nie zapłaciłeś mandatu za zdjęcie z fotoradaru? Spodziewaj się odwiedzin policjanta

  Nie zapłaciłeś mandatu za zdjęcie z fotoradaru? Spodziewaj się odwiedzin policjanta

  Po tym, jak z początkiem roku samorządy straciły uprawnienia do korzystania z urządzeń rejestrujących prędkość, dokańczaniem spraw mandatowych zajęła się policja. W sumie funkcjonariusze przejęli od straży miejskich i gminnych 300 tys. postępowań, które muszą dokończyć we własnym zakresie. Okazuje się, że policjanci szybko zakasali rękawy. W całym kraju rozpoczęła się akcja "motywowania" kierowców, do szybkiego zakończenia spraw i opłacenia mandatów.
 • Tak policja wyłudza mandaty. Nie do uwierzenia!

  Tak policja wyłudza mandaty. Nie do uwierzenia!

  ​Jakiś czas temu pisaliśmy, że policja w 2015 roku ma wystawić dokładnie określoną liczbę mandatów.

Filmy - Mandat (24)

 • Ludzkie pojęcie: Nie uśmiechasz się? Dostaniesz mandat!

  W amerykańskim stanie Idaho, spotkacie na pewno bardzo wielu szczęśliwych ludzi. A nawet jeśli udają, to po prostu muszą się uśmiechać. Wiecie dlaczego? No właśnie. Jak nie wiemy o co chodzi to wiadome, że o pieniądze. Okazuje się, że smutni ludzie mogą tutaj zostać ukarani bardzo wysokim mandatem, a nawet więzieniem. Dlatego, lepiej nie wychodzić na ulicę bez przyklejonego do twarzy uśmiechu, pamiętajcie!
 • Oświadczyny zamiast mandatu. Niekonwencjonalny pomysł

  Na niecodzienny pomysł na oświadczyny wpadł funkcjonariusz policji z Teksasu. Stephen Smith postanowił zaangażować w akcję kolegów z pracy. Celowo zostawił w domu telefon, a następnie poprosił swoją dziewczynę, aby przywiozła mu go na komisariat. Amanda Radican po drodze została zatrzymana przez patrol drogówki, a policjant poinformował, że został wydany nakaz zatrzymania jej samochodu. Wtedy na parking podjechał drugi radiowóz, a z niego wysiadł Smith. Oświadczyny zostały przyjęte. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Zakaz żucia gumy w Singapurze

  Lubicie żuć gumę? W takim razie pod żadnym pozorem nie róbcie tego w Singapurze! Mało tego, że nie kupicie ich w żadnym sklepie, to nawet gdybyście chcieli przemycić paczkę, by móc spokojnie pożuć, czeka was wysoki mandat. Zakaz wydaje się niedorzeczny, prawda? Mimo to ma swoje uzasadnienie – w Singapurze temperatura powietrza nie spada zazwyczaj poniżej 20 stopni Celsjusza, w związku z czym zapewne wyobrażacie sobie, że wypluta na ulicę guma od razu zamienia się w czarną, nieestetyczną plamę.
 • Surowsze kary dla piratów drogowych. Co zmieniło się w kodeksie drogowym?

  Z początkiem czerwca weszły w życie przepisy, które zaostrzyły kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Teraz kierowca w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który spowoduje śmiertelny wypadek lub ciężkie uszkodzenie ciała, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara - jak było dotychczas - nie będzie mogła być zawieszona. O zmianach opowiedział insp. Roman Opas z Komendy Głównej Policji. (Dzień Dobry TVN/x-news)