Majdan

Artykuły - Majdan (568)

 • Na Ukrainie odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie

  Na Ukrainie odnaleziono broń, z której strzelano na Majdanie

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odnalazła elementy broni, z której zabijano uczestników protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie na początku 2014 roku - ogłosiła w piątek wieczorem administracja prezydenta Petra Poroszenki.
 • Rocznica Majdanu. Kijów pamięta o ofiarach

  Rocznica Majdanu. Kijów pamięta o ofiarach

  Dwa strzały na wysokości głowy, trzy wymierzone w pierś. Ślady po kulach na latarni świadczą o tym, że napastnik nie chciał zranić ofiary. Strzelał, żeby zabić. Rok temu w centrum Kijowa zastrzelono w tym miejscu dwie osoby. W niedzielę tej parze i dziesiątkom innych ofiar Majdanu cześć oddali mieszkańcy miasta i europejscy przywódcy.
 • Ukraina: Cztery osoby ranne w strzelaninie na Majdanie

  Ukraina: Cztery osoby ranne w strzelaninie na Majdanie

  Na Majdanie Niepodległości w Kijowie, na którym od miesięcy trwają wiece i stoi miasteczko namiotowe, doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek do strzelaniny. Ranne zostały cztery osoby - działacze samoobrony Majdanu.
 • Kliczko: Nowe władze Kijowa nie będą ingerowały w życie Majdanu

  Kliczko: Nowe władze Kijowa nie będą ingerowały w życie Majdanu

  Witalij Kliczko, zwycięzca wyborów mera Kijowa, oświadczył w sobotę, że nowe władze stolicy Ukrainy nie będą ingerowały w życie Majdanu, a mieszkający na tym placu ludzie sami zdecydują, czy pozostawią, czy też rozbiorą znajdujące się tam miasteczko namiotowe.
 • Ukraina prosi MTK o śledztwo ws. zabitych na Majdanie

  Ukraina prosi MTK o śledztwo ws. zabitych na Majdanie

  Władze Ukrainy przyjęły jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i poprosiły o wszczęcie śledztwa ws. śmierci osób, które zginęły podczas protestów na Majdanie - poinformował MTK w komunikacie.
 • Ekspert: Konsekwencje wobec Rosji mało prawdopodobne

  Ekspert: Konsekwencje wobec Rosji mało prawdopodobne

  Nawet jeśli potwierdzą się informacje o zaangażowaniu Rosjan w brutalną pacyfikację kijowskiego Majdanu, to wyciągnięcie konsekwencji wobec samej Rosji jest mało prawdopodobne. To opinia eksperta od prawa międzynarodowego, Jerzego Andrzeja Wojciechowskiego z Wyższej Szkoły Menedżerskiej.
 • Rosja nie komentuje doniesień z Kijowa

  Rosja nie komentuje doniesień z Kijowa

  ​Rosyjskie władze na razie nie komentują informacji dotyczących rosyjskiej obecności na Majdanie.
 • Ukraina: W pacyfikację Majdanu byli zaangażowani Rosjanie

  Ukraina: W pacyfikację Majdanu byli zaangażowani Rosjanie

  Organizacją masowych zabójstw demonstrantów na kijowskim Majdanie kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a część sprawców ukrywa się na Krymie - oświadczył w czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.
 • Rozkaz strzelania do demonstrantów na Majdanie wydał Janukowycz

  Rozkaz strzelania do demonstrantów na Majdanie wydał Janukowycz

  Rozkaz strzelania do demonstrantów na Majdanie wydał osobiście Wiktor Janukowycz. Takie są wyniki śledztwa prowadzonego przez ukraińskie organy ścigania.
 • "Słowa Putina to wypowiedzenie Polsce ideologicznej wojny"

  "Słowa Putina to wypowiedzenie Polsce ideologicznej wojny"

  - Relacje polsko-rosyjskie nie mogą być już gorsze - tak uważa Wiktor Ross, były szef misji dyplomatycznej ambasady RP w Rosji. Dyplomata krytycznie ocenia wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina, który twierdził, że bojownicy Majdanu byli szkoleni na Litwie i w Polsce.

Filmy - Majdan (8)

 • Rok po rewolucji. Co Ukraina zrobiła z Majdanem?

  Co dziś pozostało z ducha wolności i solidarności na placu ukraińskiej niepodległości? Jak rok po demonstracjach wygląda Majdan – plac w Kijowie, na którym tysiące Ukraińców opowiedziało się za wolną i demokratyczną ojczyzną? Dla młodych ludzi rewolucja stała się początkiem nowego życia. – Mam teraz konkretny cel w życiu, zrozumiałem, że moja opinia też jest ważna, że jestem coś wart i że mogę coś zmienić – mówi Maksym Balenko, aktywista, uczestnik zeszłorocznych demonstracji na Majdanie. Dziś demonstranci sprzed roku chodzą po sercu Kijowa w żołnierskich mundurach. Wielu z nich walczy na wschodzie Ukrainy z prorosyjskimi separatystami. Czy ich trud zostanie nagrodzony i będą mogli żyć w bezpiecznym państwie?
 • Kliczko załamany. "Prezydent nie chce rozmawiać"

  Sytuacja na Ukrainie graniczy obecnie ze stanem wyjątkowym. Oddziały milicji atakują Majdan – twierdzę przeciwników prezydenta Wiktora Janukowycza. W obliczu zaostrzenia konfliktu, liderzy opozycji podjęli próbę porozumienia z siłami rządowymi. - Powiedziałem prezydentowi, że siły rządowe muszą przestać próbować „oczyścić” Majdan, bo w każdej minucie umierają ludzie - mówił mediom Witalij Kliczko, lider opozycyjnej partii Udar.- Jestem bardzo przygnębiony, bo to nie była dyskusja. Prezydent Janukowycz nie chce słuchać opozycji. Żąda, by demonstranci się rozeszli, a protesty ustały...
 • Kijowski Majdan: Obrazy z piekła

  W starciach w Kijowie między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW śmierć poniosło już 25 osób - donoszą oficjalne źródła. Noc z wtorku na środę upływała na Majdanie niespokojnie. Przez całą noc milicja szturmowała umocnienia wzniesione przez przeciwników prezydenta Wiktora Janukowycza.
 • Kijowski Majdan coraz bardziej radykalny

  Demonstranci zgromadzeni na kijowskim Majdanie wątpią, że przywódcom opozycji uda się doprowadzić do ograniczenia władzy prezydenta poprzez zmiany w ukraińskiej konstytucji. Zapowiadają, że nie zejdą z barykad, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. - Obrady parlamentu mogą nie przynieść dziś pożądanych rezultatów. Sądzimy, że tak będzie, bo oni zawsze opóźniają i zwlekają. Nie obiecujemy sobie zbyt wiele; chcielibyśmy rozwiązać ten konflikt pokojowo, bez rozlewu krwi… Ale zostaniemy tu do końca, jeśli taka będzie potrzeba, bo jesteśmy tu, by walczyć o demokrację – mówi Igor, jeden z protestujących. -Nie wiemy, co ustalą dziś nasi parlamentarzyści. Nikt nie wie w tej sytuacji, co przyniesie dzień. Niewielu z nas wierzy przywódcom opozycji, bo dotychczas ich działania nie przyniosły większych rezultatów. Nie chcemy podejmować radykalnych działań, ale są wśród nas tacy, którzy nie widzą innego wyjścia – mówi inny z demonstrantów. Ukraińcy z rezerwą podchodzą też do pomocy finansowej obiecanej im przez USA. – Ameryka ma w tym swój własny interes. Nie zależy jej na samej Ukrainie. Postępują tak również w innych krajach. To nie jest tak, że przejmują się jakoś szczególnie naszym losem – twierdzi koczujący na Majdanie Wassilij.