Litwa

Artykuły - Litwa (963)

 • Litwa szykuje się na euro

  Litwa szykuje się na euro

  Litewska mennica już zaczęła wybijać 370 milionów monet euro z wizerunkiem "Pogoni" - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem Litwy. Z Deutsche Bundesbanku pożyczono w sumie 132 mln euro w banknotach o różnych nominałach. Bank Litwy rozpoczął dostarczanie komercyjnym bankom monet i banknotów euro - odpowiednio - pierwszego października oraz pierwszego listopada 2014 r.
 • Litwa goni Europę

  Litwa goni Europę

  Czy Litwa rzeczywiście odrabia straty u progu wprowadzenia z początkiem 2015 r. euro? Z badań Litewskiego Instytutu Konsumentów wynika, że większość mieszkańców Litwy sądzi, iż wprowadzenie euro będzie miało negatywne następstwa i tylko 12 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania.
 • Od stycznia wszystkie kraje bałtyckie z euro. To duże ułatwienie dla eksporterów

  Od stycznia wszystkie kraje bałtyckie z euro. To duże ułatwienie dla eksporterów

  Litwa, jako ostatni z trzech krajów Pribałtyki, już za miesiąc przyjmie wspólną walutę. To będzie miało pozytywne przełożenie na gospodarkę - oceniają ekonomiści. Podobnie jak Łotwa i Estonia - Litwa jest mocno zależna od eksportu, a wspólna waluta zredukuje koszty transakcyjne.
 • Góra Krzyży - najbardziej przerażające ze świętych miejsc

  Góra Krzyży - najbardziej przerażające ze świętych miejsc

  To jest miejsce pielgrzymek chrześcijan z całego świata, chociaż przywodzi ono na myśl plan filmowy horroru o egzorcyzmach. Jedno jest pewne - żaden pielgrzym nie chciałby zostać na Górze Krzyży na noc...
 • Co z groźbą zamknięcia rafinerii Orlenu?

  Co z groźbą zamknięcia rafinerii Orlenu?

  - Przy obecnym poziomie marż rafineryjnych litewska rafineria Orlen Lietuva zarabia, co sprawia, że nie ma powodu do jej czasowego wyłączenia lub zamknięcia - oświadczył prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.
 • Terminal w Kłajpedzie nie jest groźny dla Polski

  Terminal w Kłajpedzie nie jest groźny dla Polski

  Projekty terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie mają zupełnie inny charakter i skalę i nie nadają się do prostego porównania - ocenia Instytut Jagielloński.
 • Rosja chce ścigać Litwinów. "To absurd"

  Rosja chce ścigać Litwinów. "To absurd"

  Próba ścigania przez Rosję Litwinów, którzy nie chcieli służyć w sowieckiej armii, to absurd - stwierdza minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius, komentując ostatnie działania rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
 • Szef litewskiego MSZ: Powinno się rozważyć pomoc militarną dla Ukrainy

  Szef litewskiego MSZ: Powinno się rozważyć pomoc militarną dla Ukrainy

  Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius powiedział dzisiaj, że UE i inne organizacje międzynarodowe powinny rozważyć okazanie Ukrainie pomocy wojskowej. - Sądzę, że należy rozważyć wszelką pomoc dla Ukraińców - oświadczył minister.
 • Polskie firmy zainteresowane gazem LNG z litewskiego terminalu

  Polskie firmy zainteresowane gazem LNG z litewskiego terminalu

  Litwa chce wybudować przy terminalu LNG w Kłajpedzie stację, która umożliwi przeładunek gazu skroplonego na cysterny samochodowe.

Filmy - Litwa (2)