Litwa

Artykuły - Litwa (975)

 • Defence24: Moskwa przygotowuje konflikt hybrydowy z Wilnem. Wykorzysta litewskich Polaków?

  Defence24: Moskwa przygotowuje konflikt hybrydowy z Wilnem. Wykorzysta litewskich Polaków?

  Fala prowokacji rosyjskich wobec państw bałtyckich mająca związek z wojną toczącą się na Ukrainie sprawia, że coraz bardziej realny staje się scenariusz dokonania na ich terytorium działań o charakterze tzw. wojny hybrydowej. Dotychczasowe incydenty jakie miały miejsce, w tym np. internetowy żywot "Wileńskiej Republiki Ludowej", czy chuligańskie ataki na ambasadę RP w Wilnie, sugerują, że "osią narracyjną" działań podejmowanych przez Kreml będzie wykorzystywanie kwestii mniejszości polskiej na Litwie oraz trudnej historii polsko-litewskiej do destabilizowania całego regionu.
 • Wsparcie Komisji Europejskiej w sporze z Kolejami Litewskimi

  PKN Orlen otrzymał wsparcie Komisji Europejskiej, która wysłała w zeszłym tygodniu do Kolei Litewskich pismo z zastrzeżeniami, w ramach toczącego się postępowania.
 • Litwa: Wymiana waluty bez problemów

  Litwa: Wymiana waluty bez problemów

  Wprowadzanie euro na Litwie przebiega bez większych problemów. Bankomaty wypłacają euro, a kasjerzy jedynie nieco dłużej wydają resztę.
 • Litwa oficjalnie w strefie euro

  Litwa oficjalnie w strefie euro

  O północy w czwartek 1 stycznia Litwa oficjalnie przyłączyła się do strefy euro stając się 19 państwem posługującym się wspólną europejską walutą i ostatnim z trzech państw bałtyckich, które zdecydowały się na to posunięcie. Na Litwie nie brak jednak sceptyków wobec wspólnej waluty.
 • Litwa 19. członkiem strefy euro

  Litwa 19. członkiem strefy euro

  Litwini dziś pożegnali się z litami, a z bankomatów wyciągną już tylko wspólną europejską walutę. Litwa stała się 19. członkiem strefy euro. Lity będą w obiegu jeszcze przez pierwsze dwa tygodnie nowego roku. Potem będzie można płacić tylko euro, a narodową walutę przyjmą wyłącznie wybrane banki.
 • W bazie NATO zatrzymano szpiega

  W bazie NATO zatrzymano szpiega

  Na Litwie zatrzymano oficera litewskiego wojska podejrzewanego o szpiegostwo. Jak poinformowała tamtejsza Prokuratura Generalna, w ramach tajnej operacji zatrzymano też jeszcze jedną osobę, podejrzewaną o działalność agenturalną na rzecz obcego wywiadu.
 • Litwa szykuje się na przyjęcie euro

  Litwa szykuje się na przyjęcie euro

  1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę.Banki intensywne przygotowywały się do tej operacji od wielu miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.
 • Litwini stoją w gigantycznych kolejkach po euro

  Litwini stoją w gigantycznych kolejkach po euro

  Litwini stoją w długich kolejkach po europejską walutę. Nawet dwie godziny mieszkańcy Wilna czekali, by kupić sakiewkę z litewskimi monetami euro.
 • Eksport na wschód - nie tylko Rosja się liczy

  Eksport na wschód - nie tylko Rosja się liczy

  Dotychczas Rosja była dla Polski drugim po Unii euroopejskiej rynkiem eksportowym. Z rosyjskimi partnerami współpracowało 9 tys. polskich firm, co w 2013 r. generowało obroty handlowe na poziomie 36 mld dol.

Filmy - Litwa (2)