lekarze

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Lekarze (serial TVN) ,

Artykuły - Lekarze (1730)

Filmy - Lekarze (21)

 • "Zła sytuacja to była kilka lat temu, teraz jest katastrofalna". Marsz poparcia dla głodujących rezydentów

  Już w kilkunastu miastach w Polsce lekarze prowadzą protest głodowy. Nie każdy może do protestu dołączyć, dlatego pracownicy ochrony zdrowia zorganizowali w Łodzi marsz poparcia dla postulatów protestujących rezydentów. Do udziału w manifestacji organizatorzy zachęcali nie tylko nie tylko osoby związane ze służbą zdrowia, ale każdego, kto chce wprowadzenia zmian w systemie zdrowia. - Chcę, żeby sytuacja w ochronie zdrowia z sytuacji patologicznej, katastrofalnej zmieniła się wreszcie na lepsze. Sytuacja zła była kilka lat temu. A teraz sytuacja jest katastrofalna – powiedział jeden z protestujących.
 • Jak wygląda sytuacja młodych lekarzy w Polsce?

  Niedawno kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że niektórzy lekarze pracują nieprzerwanie nawet przez sto godzin. A najwięcej godzin w pracy spędzają lekarze rezydenci. Co jest przyczyną takiej sytuacji? - Jesteśmy krajem w Unii Europejskiej o najmniejszej liczbie lekarzy na sto tysięcy mieszkańców - zaznaczyła w "Dzień Dobry TVN" lek. med. Katarzyna Turek-Fornelska, rzecznik praw lekarza. Ile zarabiają lekarze stażyści? W studiu programu lekarz stażysta Joanna Matecka i lekarz rezydent chirurgii ogólnej Krzysztof Hałabuz wyjaśnili na ilu etatach pracują. Czy są przepisy regulujące czas pracy lekarzy?
 • Dlaczego nie wierzymy lekarzom?

  Niedawno w Polsce głośno było o rodzicach, którzy zaraz po porodzie zabrali swoje nowo narodzone dziecko ze szpitala w Białogardzie. Nie chcieli, by dziecko zostało umyte i zaszczepione. Takie kuriozalne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Czym są spowodowane? Jak uzdrowić relację lekarz-pacjent i przywrócić zerwaną nić porozumienia? O sytuacji w polskich gabinetach lekarskich opowiedzieli Robert Bryzek z Biura Rzecznika Praw Pacjenta i prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Ma pomóc szybciej diagnozować chorych

  Naukowcy z Łodzi znaleźli sposób na szybsze i łatwiejsze diagnozowanie stwardnienia rozsianego. Obecnie zdarza się, że trwa latami, a diagnozowanie w przypadku tej choroby jest najważniejsze. - Całe odkrycie polega na znalezieniu nowych cząsteczek. Te cząsteczki to są fragmenty kwasów nukleinowych RNA, które dotychczas nie były badane, i które wykazały szczególne powinowactwo do występowania w okresie zaostrzenia stwardnienia rozsianego - powiedział prof. Krzysztof Selmaj, kierownik katedry i kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Badania pokazały, że liczba cząsteczek jest znacznie mniejsza u osób chorych na stwardnienie rozsiane, niż u osób zdrowych. To odkrycie daje nadzieję, że już same badania krwi wystarczą do zdiagnozowania tej poważnej choroby. - Jeżeli udałoby się zespołowi pana profesora stwierdzić, że są markery, które niezbicie mówią o tym, że mamy do czynienia ze stwardnieniem rozsianym w sposób bardzo duży, to ułatwiłoby to stawianie rozpoznania - oświadczyła dr Bożena Adamkiewicz, łódzki konsultant w dziedzinie neurologii. (TVN24/x-news)