Lasy Państwowe

Artykuły - Lasy Państwowe (40)

Filmy - Lasy Państwowe (5)

 • Protest ekologów przeciw wycince Puszczy Białowieskiej. Wtargnęli do siedziby Lasów Państwowych

  Kilkadziesiąt osób z Obozu dla Puszczy wtargnęło w czwartek (09.11) do siedziby Lasów Państwowych w Warszawie. Protestowali przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej. - Wycinka jest bezprawna, łamie prawo europejskie, postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jesteśmy tutaj po to, żeby uzyskać deklarację od Lasów Państwowych, że wycinka zostanie zaprzestana – mówił jeden z ekologów. - Nie godzę się na demolkę Puszczy Białowieskiej (…). Nie zgadzam się z polityką tej firmy, która teoretycznie jest państwowa, a tak naprawdę to prywatny folwark, który wykorzystuje nasze wspólne dobro narodowe jakim są lasy – dodał inny protestujący.
 • Czy Lasy Państwowe powinny stać się wielkim deweloperem?

  Jeżeli Lasy Państwowe na swych niezalesionych terenach zaczną budować domy, wywołają duże zamieszanie na rynku deweloperskim. Także ze względu na liczne przywileje prawne, które daje im ustawa.
 • Właściciele domów boją się Lasów Państwowych

  Właściciele gruntów zalesionych, także tych na których pobudowane są już domy, boją się, że firma Lasy Państwowe korzystać będzie z prawa pierwokupu, obniżając ceny. Skutki nowej ustawy są takie, że właściciele wycofuja się z przygotowywanych transakcji. Obowiązująca od trzech miesięcy ustawa regulująca sprzedaż gruntów leśnych doprowadziła do tego, że rynek ich sprzdaży przejściowo przestał istnieć, podobne są efekty ustawy dotyczącej sprzedaży gruntów rolnych. Z tą jednak różnicą, że Lasy Państwowe to bogata, potężna firma, która ma pieniądze i może skorzystać z ustawowego prawa pierwokupu mówi o tym Kuba Karliński, członek zarządu Magmillon. Od Lasów Państwowych będzie zależało więc, które transakcje sprzedaży gruntów zostaną zrealizowane i przez kogo.
 • Lasy Państwowe zarobią, właściciele działek stracą

  Od 30 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o lasach państwowych. Ogranicza możliwości sprzedaży działek, które mogą być uznane za leśne. Lasom Państwowym przysługuje prawo ich pierwokupu, a ich urzędnicy będą mieli wpływ na ceny takich gruntów.