kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (634)

 • Strefa euro ma przyszłość

  Strefa euro ma przyszłość

  - Działania podjęte w strefie euro w reakcji na kryzys fiskalny ograniczyły ryzyko jej rozpadu - mówi Nouriel Roubini, znany ekonomista, jeden z nielicznych, którzy przewidzieli ostatni kryzys finansowy, w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
 • Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

  Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

  Będą upadać rządy, muzea, szpitale i nie będzie sposobu, żeby temu zapobiec. Jim Rogers, znany amerykański inwestor, twierdzi, że jesteśmy w przededniu kryzysu gospodarczego, jakiego jeszcze świat nie widział. Porównywalny do katastrofy kryzys może przyjść już w 2017 roku, najpóźniej w 2018 roku.
 • Mija dziewięć lat od "czarnego poniedziałku" na giełdach i upadku Lehman Brothers

  Mija dziewięć lat od "czarnego poniedziałku" na giełdach i upadku Lehman Brothers

  15 września mija dziewięć lat od ogłoszenia bankructwa przez amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, co uruchomiło serię dramatycznych wydarzeń na rynkach finansowych całego świata. W 2008 roku, w dniu, który nazywa się dziś "czarnym poniedziałkiem", amerykański rząd zdecydował, że nie udzieli pomocy liczącemu 158 lat bankowi, jednemu z najstarszych i największych na świecie. Lehman Brothers do dziś jest symbolem światowego kryzysu finansowego trwającego do 2009 roku.
 • Długi znów biją rekordy. 9 lat temu to doprowadziło do kryzysu

  Długi znów biją rekordy. 9 lat temu to doprowadziło do kryzysu

  Mija właśnie 9 lat od momentu rozpoczęcia największego kryzysu finansowego od czasu Wielkiej Depresji z 1929. Kryzys był zaskoczeniem dla wielu. Za jego symboliczny początek uważa się bankructwo banku Lehmann Brothers 15 września 2008 r., ale w rzeczywistości jego upadłość była ostatnim aktem tragedii, która zaczęła się rozgrywać już rok wcześniej. Podobnie jak wtedy, tak i dziś długi Amerykanów biją rekordy wysokości. Czy to powinno nas niepokoić?
 • Gwałtowny wzrost zadłużenia - tak zaczynał się kryzys sprzed dekady

  Gwałtowny wzrost zadłużenia - tak zaczynał się kryzys sprzed dekady

  Ostatnio minęło 10 lat od momentu rozpoczęcia największego kryzysu finansowego od czasu Wielkiej Depresji z 1929 r. Powszechnie za początek krachu uważa się upadek banku Lehmann Brothers we wrześniu 2008 r., ale rynek załamał się już latem 2007 r. Dziś długi Amerykanów biją rekordy wysokości. Czy taki rozwój sytuacji powinien nas niepokoić? - zastanawia się Piotr Marciniak, dyrektor zarządzający BGŻOptima.
 • Czy nadchodzi kryzys finansowy?

  Czy nadchodzi kryzys finansowy?

  Nie spodziewam się kolejnego kryzysu finansowego za naszego życia - to słowa Janet Yellen, szefowej Fedu, czyli banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Chociaż to dla nas dobra informacja to niestety może okazać się nieprawdziwa. Już teraz analitycy ostrzegają, że prędzej czy później kryzys nadejdzie.
 • Grecy rozważają powrót na rynki

  Grecy rozważają powrót na rynki

  Od 2010 roku kryzys zadłużenia w Grecji pozostaje zagrożeniem dla stabilności europejskiego rynku finansowego. UE i MFW nadal są zaangażowane w kolejną rundę pomocowych pożyczek dla Grecji. Czy Grecja, ze swoją historią bliską bankructwa, odstraszy inwestorów? Inwestorzy na rynku obligacji mogą otrzymać możliwość inwestycji w rządowy dług Grecji.
 • Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Silne wzajemne powiązanie międzynarodowych rynków finansowych sprawia, że wszelkie zawirowania błyskawicznie przenoszą się do Polski. Zdaniem analityków Deloitte zawirowania na rynku walutowym będą u nas odczuwalny po pierwszym dniu, zaś turbulencje na rynkach akcji i obligacji po pięciu dniach.
 • Polska gospodarka bardziej odporna na krach niż dekadę temu

  Polska gospodarka bardziej odporna na krach niż dekadę temu

  Z analiz ekonomistów DNB Banku i Deloitte wynika, że w przypadku kryzysu większość analizowanych sektorów nie odczułaby dużego spadku przychodów. Wyjątkiem byłby handel detaliczny, na który potencjalny krach wpłynąłby najmocniej. Eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem dla polskiej gospodarki są ekonomiczne wstrząsy w Chinach i USA. Za to najbardziej prawdopodobne w tym roku są negatywne impulsy z rynku we Włoszech i Hiszpanii.
 • Raport: Ewentualny kryzys w Europie bezpośrednio uderzyłby w Polskę poprzez eksport

  Raport: Ewentualny kryzys w Europie bezpośrednio uderzyłby w Polskę poprzez eksport

  Potencjalny kryzys w Europie bezpośrednio uderzyłby w Polskę poprzez eksport i inwestycje zagraniczne - wynika z raportu Deloitte i DNB. Na ewentualnych zawirowaniach gospodarczych w Niemczech, Włoszech i we Francji ucierpiałby polski sektor motoryzacyjny.

Filmy - Kryzys gospodarczy (39)

 • Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

  Będą upadać rządy, muzea, szpitale i nie będzie sposobu, żeby temu zapobiec. Jim Rogers twierdzi, że jesteśmy w przededniu kryzysu gospodarczego jakiego jeszcze świat nie widział. Porównywalny do katastrofy kryzys może przyjść już w 2017 roku, najpóźniej w 2018 roku.
 • Kolejne miesiące będą gorsze dla polskiej gospodarki

  Po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii polskiej transformacji gospodarczej mam tak dziwną sytuację, że jest wysoka dynamika wzrostu konsumpcji, a jednocześnie spadają inwestycje przedsiębiorstw. Spadek inwestycji będzie negatywnie wpływał na wzrost PKB w najbliższej przyszłości.
 • Ożywienie dotarło na południe Europy

  Po kilku latach głębokiego kryzysu gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch podnoszą się z zapaści. Wszystkie mają odnotować w tym roku wzrost gospodarczy. Jedynymi państwami, w których w 2014 roku spadnie PKB, będą zmagające się z kryzysem bankowym Cypr oraz Słowenia. Ożywienie na południu Europy będzie wciąż zbyt słabe, by znacząco obniżyć rekordowe bezrobocie. Firmy i konsumenci z tamtego regionu wierzą jednak, że najgorsze już minęło. – Publikowane przez Komisję Europejską wskaźniki nastrojów gospodarczych dla krajów z peryferii strefy euro zanotowały w marcu bardzo silny wzrost. Przykładowo dla Grecji wskaźnik nastrojów gospodarczych osiągnął najwyższy poziom od ponad 5 lat. I to pozwala wierzyć, że te kraje najgorsze mają już za sobą i definitywne przezwyciężenie problemów zadłużeniowych w peryferyjnych krajach strefy euro jest jak najbardziej możliwe – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.
 • Kryzys w branży budowlanej trwa

  Niestety, ten rok nie był dużo lepszy od poprzedniego. To jest kontynuacja trendu spadkowego, który zaobserwowaliśmy w 2012 roku. 2013 był bardzo zbliżony. Dość wspomnieć takie dane, jak liczba upadłości firm z branży budowlanej. Do końca listopada upadło 241 firm w 2013 roku i 259 w 2012 – wylicza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.