kredyt hipoteczny

Synonimy:
kredyt mieszkaniowy, kredyty hipoteczne
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kredyt hipoteczny (10)

 • Zadłużeni we frankach szwajcarskich mają problem

  Zadłużeni we frankach szwajcarskich mają problem

  W sprawach frankowych obowiązują dziesięcioletnie terminy przedawnienia, dlatego jedyną drogą dochodzenia roszczeń są w tej chwili sale sądowe. Sądy jednak coraz przychylniej odnoszą się do roszczeń kredytobiorców.
 • Czy za rok kredyty będą droższe?

  Czy za rok kredyty będą droższe?

  Zdaniem Bartosza Turka analityka Open Finance, era taniego pieniądza skończy się w przyszłym roku. Kontrakty terminowe na 3 - miesięczny WIBOR sugerują podwyżkę raty o około 28 złotych miesięcznie.
 • Stopy procentowe już wkrótce wzrosną, raty kredytów też. Co na to banki?

  Stopy procentowe już wkrótce wzrosną, raty kredytów też. Co na to banki?

  Pięć lat bez obaw o wzrost raty za mieszkanie jest realne, mimo że podwyżki stóp NBP w tak długiej perspektywie są nieuniknione. Niestety, za bezstresowe życie trzeba będzie zapłacić. Zdaniem analityków sposobem na ograniczenie skutków podwyżek oprocentowania byłyby kredyty o stałej stopie.
 • Rodzina kupi na kredyt nawet 170 metrów

  Rodzina kupi na kredyt nawet 170 metrów

  Ponad 461 tys. zł - tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina - pisze w najnowszej analizie Bartosz Turek, analityk Open Finance SA. Problem w tym, że aby móc zadłużyć się na taką kwotę, trzeba mieć sporo gotówki - nawet 100-200 tys. złotych.
 • Dzięki RPP 10 tys. złotych w kieszeni przeciętnego dłużnika

  Dzięki RPP 10 tys. złotych w kieszeni przeciętnego dłużnika

  Ktoś, kto kupił na kredyt mieszkanie 5 lat temu, dziś cieszy się o 20 proc. niższą ratą. W międzyczasie spadły bowiem stopy procentowe. Niestety ten kij ma dwa końce. Raty zaczną rosnąć, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce - przestrzega Open Finance.
 • Rynek pomaga frankowiczom

  Rynek pomaga frankowiczom

  Posiadacze kredytów we frankach nadal nie mogą doczekać się satysfakcjonujących rozwiązań ustawowych, a najbardziej aktywna część tego środowiska wciąż zgłasza nowe propozycje. Tymczasem rynek walutowy, który wcześniej sprawił im przykrą niespodziankę, teraz postanowił przynieść ulgę. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy "zredukował" ich zadłużenie o prawie 20 mld zł.
 • Bank pożyczy rodzinie na trzy pokoje

  Bank pożyczy rodzinie na trzy pokoje

  466 tys. zł - tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina. Aż 3 instytucje chciałyby familii dać przynajmniej pół miliona złotych na zakup "czterech kątów".
 • Gwałtowny wzrost raty kredytu dla korzystających z programu Rodzina na Swoim

  Gwałtowny wzrost raty kredytu dla korzystających z programu Rodzina na Swoim

  W tym roku ponad 30 tysięcy, a przyszłym ponad 43 tysiące osób czeka duży wzrost raty kredytu hipotecznego. Dotyczy to kredytobiorców, którzy skorzystali z programu "Rodzina na swoim", w ramach którego przez 8 lat państwo dopłacało do ich kredytu.
 • Najważniejsze przepisy nowej ustawy o kredycie hipotecznym

  Najważniejsze przepisy nowej ustawy o kredycie hipotecznym

  Już od ponad miesiąca obowiązuje ustawa o kredycie hipotecznym. Nowe uregulowania mają objąć większą ochroną klientów banków, zwiększyć ich prawa oraz poprawić transparentność ofert bankowych. W tym tekście przypominamy, co się zmieniło po wprowadzeniu nowych przepisów.
 • Chcesz przewalutować kredyt we frankach? Pamiętaj o możliwym wzroście stopy procentowej w 2018 roku

  Chcesz przewalutować kredyt we frankach? Pamiętaj o możliwym wzroście stopy procentowej w 2018 roku

  Nie ma optymalnego rozwiązania dla frankowiczów. Restrukturyzacje kredytów mają głównie polegać na ich przewalutowaniu. Tymczasem to nie obniży rat, a dodatkowo narazi zadłużonych na ryzyko podwyższenia stopy procentowej w drugim kwartale 2018 roku. Banki powinny oczywiście wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dłużników. Mogą proponować im np. karencję w spłacie kapitału kredytu. Wówczas kredytobiorca płaciłby tylko ratę odsetkową. Inne udogodnienie mogłoby polegać na wydłużeniu okresu kredytowego. To byłoby bardziej korzystne dla instytucji finansowych, niż dochodzenie swoich należności poprzez egzekucje sądowe. Istotnym czynnikiem jest też dbanie o długotrwałe relacje z kredytobiorcami.

Filmy - Kredyt hipoteczny (30)

 • Rynek mieszkaniowy ma się dobrze bez rządowego programu

  Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i ich wartość jest nadal bardzo wysoka, co zaskoczyło wielu ekspertów. Spodziewano się bowiem, że wygaszenie programu Mieszkanie dla Młodych osłabi popyt, a tak się nie stało. - Rynek mieszkaniowy ma się nadspodziewanie dobrze - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. - Popyt nie osłabł.
 • Część banków może mieć poważny problem

  Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami, może wprowadzić duże zmiany na rynku i być kosztowna dla klientów. Banki będą musiały rozwinąć swoje oddziały terenowe, co przełoży się na wyższe koszty samych banków i wyższe koszty kredytu hipotecznego dla klienta. - Banki które mają dobrze rozwinięte sieci będą w lepszej sytuacji, te które dziś bardziej polegają na działających na rynku pośrednikach mogą mieć problem – uważa Adam Buczel, doradca zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego.
 • Wyższy wkład własny od przyszłego roku

  Mamy jeszcze półtora miesiąca, żeby kupić mieszkanie na starych zasadach. Ciągle przy kredytach hipotecznych obowiązuje 15 proc. wkład własny. Od początki 2017 roku wkład własny podskoczyć ma do 20 proc. Więcej w materiale wideo.
 • Jak taniej uzyskać kredyt mieszkaniowy, choć minimalny wkład własny wzrośnie

  Od nowego roku wzrośnie po raz kolejny minimalny wymagany wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego. Istnieje kilka sposobów, aby bank nie wymagał większej gotówki, jednym z nich jest kupno własnej działki budowlanej.