kościoły

Artykuły - Kościoły (64)

 • Kościoły coraz bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości

  Kościoły coraz bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości

  Byłe kościoły dostosowane do nowych funkcji to zjawisko, które w Europie Zachodniej nie jest niczym nowym. W tamtejszych, mocno zlaicyzowanych społeczeństwach, do dawnych obiektów sakralnych podchodzi się po prostu jako do atrakcyjnych, oryginalnych nieruchomości. Zdarza się, że sprzedażą takich obiektów zajmują się same wspólnoty wyznaniowe. U nas ofert sprzedaży kościołów jest dużo mniej, ale również bywają.
 • Policyjny apel w kościołach, by nie dać się oszustom

  Policyjny apel w kościołach, by nie dać się oszustom

  Podlaska policja za pośrednictwem parafii skierowała do mieszkańców apel związany z różnymi rodzajami oszustw opartych na zbytnim zaufaniu osób starszych do rzekomych urzędników, akcji charytatywnych, finansowych okazji czy osób podających się za ich bliskich.
 • Odpis podatkowy na wybrany Kościół będzie wynosił 0,5 proc

  Odpis podatkowy na wybrany Kościół będzie wynosił 0,5 proc

  Dalsze postępowanie z projektem ustawy w sprawie Funduszu Kościelnego zależy od analizy uwag zgłoszonych w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych - oświadczyło w piątek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
 • Śledztwo ws. zniknięcia zabytków z dwóch kościołów w Szadku

  Prokuratura w Zduńskiej Woli prowadzi śledztwo ws. zniknięcia zabytków i uszkodzenia ołtarzy w dwóch kościołach: parafialnym i cmentarnym w Szadku (woj. łódzkie). Oryginały obrazów i zabytkowe rzeźby z kościołów zniknęły; zastąpiono je kopiami.
 • Polska buduje kościoły

  Polska buduje kościoły

  Gdy na Zachodzie kościoły się zamyka, w Polsce buduje się ich bardzo dużo. Tylko w 6 diecezjach powstaje aż 97 świątyń, we wszystkich 27 prawdopodobnie kilkaset - ustaliła "Rzeczpospolita".
 • W sobotę w Poznaniu wieczór kościołów

  Cztery gotyckie świątynie wezmą udział w organizowanym po raz kolejny w Poznaniu wieczorze kościołów. W sobotę będzie można nie tylko zwiedzić zabytkowe kościoły, ale i wysłuchać koncertów organowych i chóralnych.
 • W przyszłym tygodniu Noc Kościołów Drewnianych

  Prezentacje zabytkowych kościołów połączone z koncertami muzyki chrześcijańskiej złożą się na Noc Kościołów Drewnianych. Wezmą w niej udział świątynie wchodzące w skład sąsiadującego z Poznaniem szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.
 • Chciwość główną przyczyną obecnego kryzysu

  Chciwość główną przyczyną obecnego kryzysu

  Główną przyczyną obecnego kryzysu ekonomicznego na świecie, jest odejście od wartości i obojętność człowieka wobec Boga, co skutkuje obojętnością wobec drugiego człowieka - uznali uczestnicy dyskusji "Kościół wobec kryzysu finansowego".
 • Targi wyposażenia kościołów Sakralia w Poznaniu

  Sprzęty liturgiczne, konfesjonały, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, urządzenia do ogrzewania kościołów można znaleźć na otwartych we wtorek w Poznaniu Targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia.
 • Holandia: Kwitnie sprzedaż kościołów

  W Holandii coraz więcej kościołów traci swoją pierwotną funkcję. Postępująca sekularyzacja społeczeństwa, a także kryzys gospodarczy spowodowały, że tylko 7 tysięcy z 19 tysięcy kościołów wciąż służy za domy modlitwy. Pozostałe spełniają już inną funkcję albo czekają na nabywcę.

Filmy - Kościoły (1)

 • Zrobili pub z kościoła! Bar w miejscu ołtarza

  Ponad 100-letni prezbiteriański kościół znajdujący się w północnym Londynie w 1996 r. został przekształcony w pub. We wnętrzu dawnej świątyni stoją teraz automaty do gier i barowe stoły. Klientom nie przeszkadza popijanie piwa w przybytku, który był niegdyś miejscem kultu. – Jezus zamienił wodę w wino, więc nie wydaje mi się, by był przeciwny takiej zmianie – mówi jeden z nich. Na Wyspach Brytyjskich jest wiele kościołów anglikańskich, które zostały sprzedane i zamienione w budynki mieszkalne lub… supermarkety. Zdaniem specjalistów, to jedyny sposób, by utrzymać w dobrym stanie opustoszałe świątynie, którym w przeciwnym razie groziłoby popadnięcie w ruinę.