Kompania Węglowa SA

Artykuły - Kompania Węglowa SA (12)

 • Śląskie gminy chcą dostać podatek po zlikwidowanej Kompanii Węglowej

  Śląskie gminy chcą dostać podatek po zlikwidowanej Kompanii Węglowej

  Śląskie gminy spierają się o podatek po nieistniejącej już Kompanii Węglowej. Chodzi o prawie 45 milionów złotych. Osiem gmin górniczych wysłało Katowicom tak zwane "przedsądowe wezwanie do zapłaty".
 • Zarząd KHW chce zawiesić dodatkowe świadczenia

  Zarząd KHW chce zawiesić dodatkowe świadczenia

  Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) chce na trzy lata zawiesić wypłatę rozmaitych świadczeń, należnych górnikom na podstawie obowiązującego w spółce Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Firma dąży do uproszczenia i uelastycznienia sposobu wynagradzania.
 • Na ratunek kopalniom. Kłopotliwe starania o zgodę Brukseli na pomoc publiczną

  Na ratunek kopalniom. Kłopotliwe starania o zgodę Brukseli na pomoc publiczną

  Był pomysł na udział prywatnego kapitału w ratowaniu Kompanii Węglowej. Ale wymagał tego, by Skarb Państwa odkupił pewną spółkę za znacznie więcej, niż była warta.
 • Górnicy KHW szykują się na najgorsze?

  Górnicy KHW szykują się na najgorsze?

  Związkowcy z rudzkiej części katowickiej kopalni Wujek (tzw. ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej) zorganizowali w poniedziałek masówki informacyjne, podczas których zapoznają górników z przebiegiem rozmów o przyszłości Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), do którego należy kopalnia,
 • Ratowanie górnictwa na różne sposoby

  Ratowanie górnictwa na różne sposoby

  W procesie restrukturyzacji górnictwa będą potrzebne duże środki zapowiedział w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Dodał, że środki konieczne do restrukturyzacji KW zwiększyły się z 300 mln zł do 700 mln zł. Węglokoks zaangażował największe środki finansowe - blisko 1,2 mld zł, stając się największym udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej.
 • Polska Grupa Górnicza zajmie miejsce Kompanii Węglowej

  Polska Grupa Górnicza zajmie miejsce Kompanii Węglowej

  Ruszająca 1 maja Polska Grupa Górnicza będzie największym producentem węgla kamiennego w UE, z roczną produkcją rzędu 28 mln ton i zatrudnieniem 32,5 tys. osób. 34 ściany wydobywcze w 11 kopalniach dają 110 tys. ton węgla na dobę. Długość wyrobisk sięga 1,5 tys. km na obszarze 465 km kw.
 • Związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej

  Związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej

  Związkowcy z Kompanii Węglowej zawarli we wtorek z zarządem spółki porozumienie, umożliwiające powstanie z początkiem maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która przejmie kopalnie i załogę Kompanii. Związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata.
 • Minister energii wierzy w porozumienie w KW; związki zaproponują poprawki

  Minister energii wierzy w porozumienie w KW; związki zaproponują poprawki

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował, iż wierzy w załogę Kompanii Węglowej i liczy na porozumienie poprzedzające powstanie Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy zamierzają jednak wprowadzić do projektu porozumienia "kosmetyczne" - jak mówili - poprawki.
 • Nowy projekt porozumienia w KW; w czwartek rozmowy z ministrem energii

  Nowy projekt porozumienia w KW; w czwartek rozmowy z ministrem energii

  Zarząd Kompanii Węglowej (KW) nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje. W czwartek rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii.
 • Bogusław ​Ziętek uniewinniony od zarzutu zniesławienia byłych szefów KW

  Bogusław ​Ziętek uniewinniony od zarzutu zniesławienia byłych szefów KW

  Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, nie popełnił przestępstwa zniesławienia, mówiąc przed kilkoma laty, że Kompania Węglowa jest "rządzona przez mafię" - uznał we wtorek katowicki sąd i uniewinnił go od tego zarzutu. Sprawę skierował do sądu ówczesny zarząd spółki.

Filmy - Kompania Węglowa SA (1)

 • Nie będzie głębokiej restrukturyzacji w Kompanii Węglowej. Rząd obawia się protestów górników?

  Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie akceptują planu naprawczego przygotowanego przez zarząd. Jego wdrożenie jest jednak koniecznie, by uratować 54 tys. miejsc pracy i uniknąć upadłości – ostrzegał niedawno prezes KW Mirosław Taras. Związkowcy naciskają na sprzedaż części kopalń i integrację ze spółkami energetycznymi. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, bo rząd nie chce wchodzić z nimi w konflikt. – Kompania Węglowa tak naprawdę walczy o przeżycie, więc nie mówimy już tutaj jedynie o słabych wynikach finansowych czy stratach, jakie generuje ta spółka, lecz o zagrożonej egzystencji Kompanii Węglowej, jeśli nie nastąpią żadne zmiany w tejże organizacji. O tym tak naprawdę mówią otwarcie przedstawiciele zarządu tej spółki – ocenia Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB Polska.