Kompania Węglowa SA

Artykuły - Kompania Węglowa SA (10)

 • Jest wstępna umowa Kompanii Węglowej z Węglokoksem ROW ws. sprzedaży czterech kopalń

  Jest wstępna umowa Kompanii Węglowej z Węglokoksem ROW ws. sprzedaży czterech kopalń

  Kompania Węglowa oraz Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy podpisały w poniedziałek przedwstępną warunkową umowę sprzedaży czterech tzw. kopalń rybnickich. Ma to być źródło środków na bieżącą działalność KW i początek tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
 • Wchodzą przepisy przyjęte dla naprawy Kompanii Węglowej

  Wchodzą przepisy przyjęte dla naprawy Kompanii Węglowej

  Wchodzą w życie zapisy ustawowe, umożliwiające realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Na urlopie górnicy dostaną 75 proc. wynagrodzenia i mogą pracować gdzie indziej. Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą też skorzystać z 12-miesięcznych odpraw. Osłony socjalne mają być sfinansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 • Polska rozpoczęła rozmowy ws restrukturyzacji kopalń

  Polska rozpoczęła rozmowy ws restrukturyzacji kopalń

  Przedstawiciele rządu rozpoczęli rozmowy z KE ws. programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
 • Koszty planu naprawczego KW będą o wiele wyższe

  Koszty planu naprawczego KW będą o wiele wyższe

  Pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego, Wojciech Kowalczyk zapowiedział dzisiaj, że koszt naprawy w Kompanii Węglowej będzie wyższy o kilkanaście procent, od tego, który zapowiadano wcześniej.
 • Steinhoff: Porozumienie nie daje gwarancji urentownienia KW

  Steinhoff: Porozumienie nie daje gwarancji urentownienia KW

  - Sobotnie porozumienie rządu ze związkowcami ws. planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie daje gwarancji urentownienia tej spółki - uważa b. wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff.
 • Węgiel kamienny pod ścianą

  Węgiel kamienny pod ścianą

  Polskie górnictwo węgla kamiennego czeka restrukturyzacyjny czyściec. Czy wyjdą z niego rentowne i efektywne spółki wydobywcze? To warunek, by nasz węgiel pozostał gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 • PIS: Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa do TK

  PiS skieruje uchwaloną w piątek przez Sejm nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedzieli politycy tej partii.
 • "Gazeta Wyborcza": Donald Tusk zostawił pasztet Ewie Kopacz

  "Gazeta Wyborcza": Donald Tusk zostawił pasztet Ewie Kopacz

  Politycy Platformy Obywatelskiej mają żal do Donalda Tuska. Powód? Były premier zostawił Ewie Kopacz do rozwiązania palący problem kopalni.
 • Sejm uchwalił nowelę pozwalającą rządowi realizować program naprawy KW

  Sejm uchwalił dziś zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami.
 • Wszyscy dopłacamy do kopalń

  Wszyscy dopłacamy do kopalń

  W zeszłym roku Kompania Węglowa zanotowała stratę na poziomie ponad 675 milionów złotych, mimo zysku brutto ze sprzedaży na poziomie niemal 1,2 miliardów złotych. Dodać należy, że w latach 2003-2011 Kompania Węglowa otrzymała w ramach pomocy publicznej dotacje w wysokości łącznie ponad 6,3 miliardów złotych. Kluczem do odpowiedzi na pytanie o przyczyny wyniku finansowego spółki za rok 2013 okazuje się być rubryka "Koszty ogólnego zarządu".

Filmy - Kompania Węglowa SA (1)

 • Nie będzie głębokiej restrukturyzacji w Kompanii Węglowej. Rząd obawia się protestów górników?

  Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie akceptują planu naprawczego przygotowanego przez zarząd. Jego wdrożenie jest jednak koniecznie, by uratować 54 tys. miejsc pracy i uniknąć upadłości – ostrzegał niedawno prezes KW Mirosław Taras. Związkowcy naciskają na sprzedaż części kopalń i integrację ze spółkami energetycznymi. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, bo rząd nie chce wchodzić z nimi w konflikt. – Kompania Węglowa tak naprawdę walczy o przeżycie, więc nie mówimy już tutaj jedynie o słabych wynikach finansowych czy stratach, jakie generuje ta spółka, lecz o zagrożonej egzystencji Kompanii Węglowej, jeśli nie nastąpią żadne zmiany w tejże organizacji. O tym tak naprawdę mówią otwarcie przedstawiciele zarządu tej spółki – ocenia Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB Polska.