Jednolity Plik Kontrolny

Synonimy:
JPK,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Jednolity Plik Kontrolny (0)

 • Obowiązek składania uwierzytelnianego e-podpisem formularza JPK objął także mikroprzedsiębiorców

  Obowiązek składania uwierzytelnianego e-podpisem formularza JPK objął także mikroprzedsiębiorców

  W 2017 r. przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) objęły małe i średnie firmy. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT mają także mikroprzedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że dokument JPK musi być każdorazowo podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym ePUAP. Dla wielu przedsiębiorców to ostatni moment na rejestrację w ePUAP lub zakup e-podpisu. Pierwsze deklaracje w formie JPK należy przesłać już w lutym.
 • Zasady składania od 1 stycznia 2018 r. deklaracji VAT przez internet

  Zasady składania od 1 stycznia 2018 r. deklaracji VAT przez internet

  Wszyscy podatnicy od 2018 r. mają obowiązek przekazywać w formie elektronicznej deklaracje i informacje podsumowujące składane na potrzeby rozliczeń VAT. Kończył się roczny okres dostosowawczy przewidziany dla podatników niezobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE, niebędących podmiotami objętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz niezobligowanych do przekazywania przez internet dokumentów związanych z PIT lub CIT. Złożenie rozliczenia w formie papierowej zamiast elektronicznej może być ukarane grzywną.
 • JPK - nowy obowiązek dla firm, który może sprawić kłopoty

  JPK - nowy obowiązek dla firm, który może sprawić kłopoty

  Od stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT będą musieli składać deklaracje w formacie tzw. jednolitych plików kontrolnych (JPK). Wcześniej tym obowiązkiem zostały objęte duże i średnie firmy. Teraz przyszedł czas również na najmniejsze, ale według ekspertów problem z jego wypełnieniem może mieć od 1/3 do nawet połowy podatników.
 • Od stycznia mikroprzedsiębiorcy będą składać deklaracje w formie jednolitego pliku kontrolnego

  Od stycznia mikroprzedsiębiorcy będą składać deklaracje w formie jednolitego pliku kontrolnego

  Od stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy - jeśli są podatnikami VAT - będą musieli składać deklaracje w formacie tzw. jednolitych plików kontrolnych (JPK). Ministerstwo Finansów zachęca przedsiębiorców, żeby wcześniej przetestowali nowy format sprawozdawczości, ale skorzystało z tej możliwości niecałe 4 tys. mikrofirm.
 • Czy jednolity plik kontrolny przyspieszy cyfryzację małych firm?

  Czy jednolity plik kontrolny przyspieszy cyfryzację małych firm?

  Od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego przekazywania Ministerstwu Finansów rejestrów VAT w formacie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). Szacuje się, że ten obowiązek będzie dotyczyć ok. 1,6 mln mikrofirm w Polsce. Według szacunków Tax Care, ponad połowa z nich może nie być przygotowana na taką zmianę.
 • Już za 3 miesiące powstanie Centralny Rejestr Faktur

  Już za 3 miesiące powstanie Centralny Rejestr Faktur

  - Docelowo chcemy, aby informacje z plików JPK_VAT nie trafiały wyłącznie do Ministerstwa Finansów, lecz także - zwrotnie - do podatników, by mogli zmienić swoje rozliczenia - mówi Wojciech Śliż w rozmowie z DGP. Resort szykuje przyspieszenie raportowania, by każdy przedsiębiorca docelowo np. co trzy dni wysyłał swoje pliki z ewidencji.
 • Zasady przekazywania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

  Zasady przekazywania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

  Wszyscy podatnicy zobligowani do prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT będą musieli od 1 stycznia 2018 r. prowadzić rejestry przy użyciu programów komputerowych i przesyłać zawarte w nich dane w formie JPK_VAT. Pliki mogą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym eGo. Wysyłka raportu w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia UPL-1.
 • Z łatką oszusta - rzecz o karuzeli podatkowej

  Z łatką oszusta - rzecz o karuzeli podatkowej

  Działania Ministerstwa Finansów, których celem jest walka z nieuczciwymi praktykami podatkowymi, przynoszą konkretne rezultaty. Przynajmniej tak twierdzi sam resort finansów. I rzeczywiście - w sierpniu br. wykryto np. karuzelę podatkową, w której udział brało przynajmniej 30 polskich i zagranicznych firm. Jednak działania służące wykrywaniu VAT-owskich wyłudzeń często wymierzone są również przeciwko uczciwym przedsiębiorcom.
 • Śliż: Na tę chwilę MF nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur jako odrębnej bazy

  Śliż: Na tę chwilę MF nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur jako odrębnej bazy

  Na tę chwilę resort finansów nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur (CRF) jako odrębnej bazy, ale dzięki JPK od przyszłego roku będzie miał informacje o wszystkich wystawianych fakturach - powiedział PAP dyrektor departamentu podatku od towarów i usług MF Wojciech Śliż.
 • Nowe obowiązki podatników od 2018 r.

  Nowe obowiązki podatników od 2018 r.

  Rząd nie próżnuje - od początku swojej kadencji intensywnie i bardzo szybko wprowadza kolejne zmiany w prawie podatkowym. Tak intensywnie i tak szybko, że na ten moment podatnicy de facto nie mogą być pewni, co ich czeka w 2018 r.

Filmy - Jednolity Plik Kontrolny (2)

 • Od 1 lipca duże firmy muszą udostępniać do kontroli fiskusa Jednolity Plik Kontrolny

  1 lipca będzie istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty gospodarcze będą miały obowiązek przekazywania, na żądanie organów podatkowych, najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To rozwiązanie może znacznie usprawnić i przyspieszyć kontrole fiskusa, ale wiąże się jednak z obowiązkiem posiadania odpowiednich systemów informatycznych. Tym bardziej że struktura JPK będzie stopniowo rozszerzana o kolejne elementy. Systemy też muszą być na to gotowe. – Przekazywanie danych organom podatkowym w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego powinno skrócić czas kontroli, zmniejszyć jej koszty oraz uciążliwość – przekonuje Artur Wenne, analityk biznesowy w dziale rozwoju spółki InsERT, dostarczającej oprogramowanie dla małych i średnich firm. – Ponadto może okazać się, że przekazanie danych w formie JPK podczas czynności sprawdzających sprawi, że kontrola u podatnika w ogóle nie będzie musiała mieć miejsca. Ten sposób prowadzenia kontroli ma – również po stronie administracji podatkowej – przyspieszyć procedury, zmniejszyć ich koszty oraz jednocześnie sprawić, by skutecznie przeciwdziałały nieprawidłowościom.
 • Kontrole podatkowe będą sprawniejsze

  Od 1 lipca 2016 r. przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe w formie elektronicznej będą musieli na żądanie dostarczać organom podatkowym tzw. jednolity plik kontrolny (JPK). Dzięki temu kontrole podatkowe staną się skuteczniejsze, szybsze i tańsze. A co oznacza nowy wymóg dla przedsiębiorców? JPK pozwoli firmom na przekazywanie danych z ksiąg podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej. Obowiązek dostarczania JPK będzie dotyczył na razie tylko przedsiębiorców zatrudniających ponad 250 osób i osiągających powyżej 50 mln euro przychodu rocznie. Mniejsze firmy przez pierwsze dwa lata będą mogły nie wysyłać JPK. Od lipca 2018 r. obowiązek będzie obejmował już wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. - Przedsiębiorcy już dziś, niezależnie czy będą korzystali z okresu przejściowego czy nie, powinni sprawdzić swoje systemy finansowo-księgowe, zmodyfikować je oraz przeszkolić personel. Przystosowanie programów pod kątem informatycznym do wymagań nowej ustawy zajmuje zazwyczaj ok. sześciu miesięcy. Za niewywiązanie się z nakładanych przez nią obowiązków grozi odpowiedzialność karnoskarbowa – mówi Aleksandra Trzópek, doradca podatkowy z kancelarii Galt.