IPN

Artykuły - IPN (2370)

 • Prezes IPN krytykuje politykę historyczną Ukrainy. "Kłamliwe porównanie"

  Prezes IPN krytykuje politykę historyczną Ukrainy. "Kłamliwe porównanie"

  "Porównywanie UPA do Armii Krajowej jest całkowicie ahistoryczne, całkowicie nieuprawnione i kłamliwe. Niestety Ukraina w ten sposób chce realizować swoją politykę historyczną" - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prezes IPN Jarosław Szarek.
 • ​"Rzeczpospolita": Kto mordował Polaków

  ​"Rzeczpospolita": Kto mordował Polaków

  IPN wyjaśnia okoliczności eksterminacji ludności polskiej w ZSRR - pisze w środę "Rzeczpospolita".
 • IPN: Dokumenty rosyjskiego resortu obrony to fałszowanie historii

  IPN: Dokumenty rosyjskiego resortu obrony to fałszowanie historii

  Instytut Pamięci Narodowej podkreślił w piątkowym komunikacie, że dokumenty publikowane przez rosyjski resort obrony to fałszowanie historii. Chodzi o dane przedstawiające Armię Czerwoną i stosunek polskiej ludności do niej z lat 144-1945.
 • Dokumenty ze zbioru zastrzeżonego: IPN zrobił wszystko

  Dokumenty ze zbioru zastrzeżonego: IPN zrobił wszystko

  Prezes IPN, Jarosław Szarek zapewnił w środę, że IPN zrobił wszystko, by nie doszło do opóźnienia zakończenia przeglądu dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego. Cenkiewicz dodaje: te, które nie zostały przejrzane przez cywilne i wojskowe służby specjalne, staną się automatycznie jawne od 16 czerwca.
 • IPN: Dalej szukamy szczątków żołnierzy niezłomnych

  IPN: Dalej szukamy szczątków żołnierzy niezłomnych

  "Dziś oddajemy honory bohaterom" - tak o uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar komunistycznego terroru mówił Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. Podkreślił również, że prace poszukiwawcze wciąż trwają.
 • IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz TVP Kraków zapraszają na pokaz filmu "Skazany na niepamięć" opowiadającego o tragicznej historii krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby.
 • IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  Pełne udostępnienie historykom dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego pomoże lepiej zbadać m.in. metody działania SB - powiedział PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. Podkreślił, że cenne są dokumenty dot. rezydentur wywiadu PRL.
 • 1998 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Rozpoczynają się formalne negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zaczyna działać Instytut Pamięci Narodowej, Bogusław Nizieński rzecznikiem interesu publicznego, powstaje 16 województw. Oto najważniejsze wydarzenia 1998 roku.
 • "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  Jeszcze przed przejęciem władzy przez PiS, czołowi politycy partii z Antonim Macierewiczem na czele zapowiadali pełne i szybkie ujawnienie zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej. Dotychczas tak się nie stało – pisze gazeta.
 • Szarek: IPN nie będzie uciekał przed trudnymi tematami

  Szarek: IPN nie będzie uciekał przed trudnymi tematami

  Jarosław Szarek złożył ślubowanie w Sejmie i objął stanowisko szefa IPN-u. Zastąpi Łukasza Kamińskiego, któremu po pięciu latach skończyła się kadencja. Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej zapewnia, że po jego rządami IPN nie będzie unikał trudnych tematów.

Filmy - IPN (5)

 • Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce.

  Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce. "Dopiero demokratyczna Rosja zrozumie, dlaczego Polacy nie chcą u siebie symboli komunistycznej dyktatury" (wypowiedź z kwietnia 2016, INTERIA)
 • Sasin: Prezydent Wałęsa się zaplątał

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin mówi, że prezes IPN-u jest człowiekiem doświadczonym i wie co robi, skoro zdecydował się na udostępnienie odnalezionych dokumentów. - Nie widzę zagrożenia, że może się okazać, iż dokumenty te nie są prawdziwe - stwierdził.
 • Sawicki: To byłaby gra i manipulacja

  W ocenie Marka Sawickiego z PSL-u, IPN powinien upublicznić wszystko, co jego pracownicy zabrali z domu Czesława Kiszczaka. Jego zdaniem ujawnienie materiałów dotyczących tylko TW Bolka, a pozostałych nie, byłoby grą i manipulacją. "Czemu ma to służyć, nie wiem" - powiedział. Dodał, że od kilku dni mamy do czynienia z medialnym spektaklem, a jego początkiem było wynoszenie z domu generała pudeł z aktami.
 • RMF: Gross to wampir historiografii

  "Strach" ma niewiele wspólnego z nauką., ale dobrze, że opublikowano go w Polsce - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Janusz Kurtyka.