IPN

Artykuły - IPN (2360)

 • IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  IPN: Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć"

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz TVP Kraków zapraszają na pokaz filmu "Skazany na niepamięć" opowiadającego o tragicznej historii krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby.
 • IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  IPN opublikuje wykaz akt funkcjonariuszy i agentów SB

  Pełne udostępnienie historykom dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego pomoże lepiej zbadać m.in. metody działania SB - powiedział PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Mirosław Szumiło. Podkreślił, że cenne są dokumenty dot. rezydentur wywiadu PRL.
 • 1998 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Rozpoczynają się formalne negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zaczyna działać Instytut Pamięci Narodowej, Bogusław Nizieński rzecznikiem interesu publicznego, powstaje 16 województw. Oto najważniejsze wydarzenia 1998 roku.
 • "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  "Dziennik Polski": Kiedy PiS ujawni zbiór zastrzeżony IPN?

  Jeszcze przed przejęciem władzy przez PiS, czołowi politycy partii z Antonim Macierewiczem na czele zapowiadali pełne i szybkie ujawnienie zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej. Dotychczas tak się nie stało – pisze gazeta.
 • Szarek: IPN nie będzie uciekał przed trudnymi tematami

  Szarek: IPN nie będzie uciekał przed trudnymi tematami

  Jarosław Szarek złożył ślubowanie w Sejmie i objął stanowisko szefa IPN-u. Zastąpi Łukasza Kamińskiego, któremu po pięciu latach skończyła się kadencja. Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej zapewnia, że po jego rządami IPN nie będzie unikał trudnych tematów.
 • Jarosław Szarek nowym prezesem IPN

  Jarosław Szarek nowym prezesem IPN

  Sejm powołał dr Jarosława Szarka na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Szarek zastąpi na tym stanowisku dr Łukasza Kamińskiego.
 • Kontrowersje wokół kandydata na prezesa IPN. Chodzi o wypowiedź nt. Jedwabnego

  Kontrowersje wokół kandydata na prezesa IPN. Chodzi o wypowiedź nt. Jedwabnego

  Tuż przed wyborem nowego prezesa IPN poseł PO Michał Szczerba protestował w Sejmie przeciwko kandydaturze dr Jarosława Szarka z powodu jego wypowiedzi o zbrodni w Jedwabnem. Zdaniem Szczerby, Szarek "przyjął skandaliczną narrację w tej sprawie".
 • IPN: Kolejny skazany funkcjonariusz komunistycznej bezpieki

  IPN: Kolejny skazany funkcjonariusz komunistycznej bezpieki

  Sąd Rejonowy w Opolu skazał Konrada K., b. strażnika Centralnego Więzienia we Wronkach, za fizyczne znęcanie się nad więźniami w latach 1948-1954 - informuje pion śledczy IPN. Wyrok zapadł w sprawie prowadzonej przez prokuraturę Instytutu w Poznaniu.
 • ​Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN

  ​Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN

  Historyk prof. Andrzej Nowak oraz publicysta Bronisław Wildstein zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
 • IPN zaprasza: "Duszpasterstwa środowiskowe archidiecezji krakowskiej w latach 1945–1989"

  IPN zaprasza: "Duszpasterstwa środowiskowe archidiecezji krakowskiej w latach 1945–1989"

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza w dniu 1 czerwca 2016 r. na konferencję „Duszpasterstwa środowiskowe archidiecezji krakowskiej w latach 1945–1989, cz. 2”, która odbędzie się w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35.

Filmy - IPN (5)

 • Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce.

  Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN o procesie likwidacji sowieckich pomników w Polsce. "Dopiero demokratyczna Rosja zrozumie, dlaczego Polacy nie chcą u siebie symboli komunistycznej dyktatury" (wypowiedź z kwietnia 2016, INTERIA)
 • Sasin: Prezydent Wałęsa się zaplątał

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin mówi, że prezes IPN-u jest człowiekiem doświadczonym i wie co robi, skoro zdecydował się na udostępnienie odnalezionych dokumentów. - Nie widzę zagrożenia, że może się okazać, iż dokumenty te nie są prawdziwe - stwierdził.
 • Sawicki: To byłaby gra i manipulacja

  W ocenie Marka Sawickiego z PSL-u, IPN powinien upublicznić wszystko, co jego pracownicy zabrali z domu Czesława Kiszczaka. Jego zdaniem ujawnienie materiałów dotyczących tylko TW Bolka, a pozostałych nie, byłoby grą i manipulacją. "Czemu ma to służyć, nie wiem" - powiedział. Dodał, że od kilku dni mamy do czynienia z medialnym spektaklem, a jego początkiem było wynoszenie z domu generała pudeł z aktami.
 • RMF: Gross to wampir historiografii

  "Strach" ma niewiele wspólnego z nauką., ale dobrze, że opublikowano go w Polsce - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Janusz Kurtyka.