inspekcja pracy

Artykuły - Inspekcja pracy (48)

 • Wszystkie absurdy przepisów zakazujących handlu w niedzielę

  Wszystkie absurdy przepisów zakazujących handlu w niedzielę

  Zleceniobiorcy będą mogli stać za ladą w Boże Narodzenie, ale już nie w zwykłą niedzielę. Podobne problemy mają m.in. stacje paliw, piekarnie, cukiernie, a także centra dystrybucyjne.
 • Inspekcja pracy nie będzie już zawiadamiać o planowanych kontrolach

  Inspekcja pracy nie będzie już zawiadamiać o planowanych kontrolach

  Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać przedsiębiorców o planowanej kontroli - poinformowała rzecznik Izby Danuta Rutkowska. Konieczność takiego informowania prowadziła do mniejszej skuteczności Inspekcji, była też negatywnie oceniana m.in przez posłów.
 • Pracownicy call centre

  Pracownicy call centre

  W Polsce funkcjonuje blisko 80 ważnych obiektów call centre. W sumie firmy świadczące takie usługi z segmentu BPO dysponują ok. 21 tys. stanowisk telemarketerskich. Oczywiście liczba osób zatrudnionych w biurach call centre jest dużo wyższa, gdyż ośrodki te pracują w systemie zmianowym. Ekskperci oceniają, iż doświadczenia związane z pracą „na słuchawce” ma już ponad 2 miliony Polaków.
 • Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Kontrola zatrudnienia w firmie może zaskoczyć

  Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić przestrzeganie przepisów BHP oraz legalność zatrudnienia nie tylko u pracodawców.
 • Nowoczesne niewolnictwo

  Nowoczesne niewolnictwo

  O tym, że polski rynek pracy naznaczają liczne patologie, jest głośno już od dłuższego czasu. Wpływ ma na to swoisty kult outsourcingu i taniej siły roboczej połączony z tymczasowymi formami zatrudnienia, co niedawno potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy.
 • W przyszłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrolę w TVN

  W przyszłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrolę w TVN

  - W przyszłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrolę w TVN - poinformowała rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska. Jak wyjaśniła, kontrola ma związek z informacjami mediów nt. przypadków molestowania seksualnego. PIP zawsze reaguje na takie doniesienia - zapewniła Rutkowska.
 • Obowiązki bhp w sezonie zimowym

  Obowiązki bhp w sezonie zimowym

  Zimowa aura nie powinna wpływać na warunki wykonywania pracy. Niskie temperatury, opady śniegu czy oblodzenie nie są okolicznościami zwalniającymi pracodawcę z obowiązków z zakresu bhp. Wręcz przeciwnie, utrudnienia związane z zimowym ochłodzeniem zobowiązują pracodawcę do zwiększenia wysiłków w celu zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy.
 • OPZZ broni Społecznej Inspekcji Pracy

  OPZZ broni Społecznej Inspekcji Pracy

  Konfederacja Pracodawców chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał ustawę o Społecznej Inspekcji Pracy. Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Lewiatan nie rozumie istoty działania społecznych inspektorów, a zarzuty pracodawców są kompletnie bezpodstawne.
 • Uwaga na fałszywe mandaty od Państwowej Inspekcji Pracy

  Uwaga na fałszywe mandaty od Państwowej Inspekcji Pracy

  Do pracodawców trafiają faksy, w których są informowani o ukaraniu przez PIP grzywną za zatrudnianie pracowników bez umów o pracę. To nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy.
 • Wielki Sukces Polski w Strasburgu

  Wielki Sukces Polski w Strasburgu

  Po wypowiedzi Ministra Radosława Mleczki Komisarz KE László Anders wyraził gotowość wydania oficjalnego pisemnego oświadczenia, iż celem najgroźniejszego zdaniem Inicjatywy Mobilności Pracy zapisu w projekcie dyrektywy wdrożeniowej o świadczeniu usług nie jest wprowadzenie jednorazowego delegowania.