II wojna światowa

Synonimy:
II wojna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - II wojna światowa (678)

 • Schetyna po obchodach na Westerplatte: To fałszowanie historii

  Schetyna po obchodach na Westerplatte: To fałszowanie historii

  Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił sytuację, która wydarzyła się podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i nazwał ją "fałszowaniem historii". Chodzi o apel pamięci, który miał być pierwotnie odczytany przez harcerza, a ostatecznie odczytał go żołnierz.
 • Operacja "Pastorius" - nazistowski plan podboju USA

  Operacja "Pastorius" - nazistowski plan podboju USA

  ​II wojna światowa dla Stanów Zjednoczonych zaczęła się 7 grudnia 1941 roku, gdy japońskie samoloty zaatakowały Pearl Harbor, bazę marynarki wojennej, rozpoczynając tym samym wojnę na Pacyfiku. Parę dni później, 11 grudnia, Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę USA. Naziści postanowili dopiec przeciwnikom i wysłać na amerykańskie terytorium grupy szpiegowsko-dywersyjne, które miały uderzyć w kluczowe obiekty infrastruktury przemysłowej i transportowej.
 • Wieluń: Celem bombardowania była ludność cywilna

  Wieluń: Celem bombardowania była ludność cywilna

  Ciąży na nas obowiązek zapewnienia dzieciom przyszłości bezpiecznej, opartej na szacunku dla dziedzictwa przodków i naszej tożsamości – napisała premier Beata Szydło w liście, odczytanym przez wicepremiera Piotra Glińskiego podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia.
 • 77 lat temu wybuchła II wojna światowa. "Nie można pozwolić na imperializm w Europie"

  77 lat temu wybuchła II wojna światowa. "Nie można pozwolić na imperializm w Europie"

  Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęły się w czwartek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 • 18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  18 maja 1943 r. Zbrodnia w Szarajówce

  Niemcy i Ukraińcy spędzili mieszkańców Szarajówki (dzisiejsze województwo lubelskie) do zabudowań, a następnie podpalili budynki. Śmierć ponieśli prawie wszyscy mieszkańcy wsi.
 • ​Ukraina: Bez nas nie byłoby zwycięstwa w II wojnie światowej

  ​Ukraina: Bez nas nie byłoby zwycięstwa w II wojnie światowej

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że zwycięstwo w drugiej wojnie światowej nie byłoby możliwe bez udziału mieszkańców jego kraju. W niedzielę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania.
 • Uroczystości z okazji Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności

  Uroczystości z okazji Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności

  ​Przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddano hołd poległym w czasie II wojny światowej. W uroczystości z okazji Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności wzięli udział weterani i przedstawiciele władz państwa. Uroczystość odbyła się w 71 rocznicę zakończenia II wojny światowej.
 • 71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

  71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

  71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego. Polscy historycy różnią się w ocenie aktu kapitulacji Niemiec.
 • Pseudonim "Lucy" - o wojnie wiedział zanim padły strzały

  Pseudonim "Lucy" - o wojnie wiedział zanim padły strzały

  Sowieci przygotowywali się do wybuchu II wojny światowej długo przed tym, nim padły pierwsze strzały, i systematycznie rozbudowywali swoje siatki szpiegowskie. Jedną z nich stworzyli w Szwajcarii w połowie lat 30., głównie po to, aby obserwować stamtąd rozwój sytuacji w hitlerowskich Niemczech.
 • Kłamstwo rosyjskiego ambasadora ma związek z sankcjami?

  Kłamstwo rosyjskiego ambasadora ma związek z sankcjami?

  Wypowiedź rosyjskiego ambasadora może mieć związek z sankcjami Unii Europejskiej wobec tego kraju - uważa Adam Bielan. Polityk Zjednoczonej Prawicy podkreślił w radiowej Jedynce, że ambasador Siergiej Andriejew nie może nie znać historii. W związku z piątkową wypowiedzią Andriejew został wezwany do MSZ.

Filmy - II wojna światowa (26)

 • W. Cimoszewicz: Domaganie się reparacji wojennych doprowadzi do ostrego konfliktu z Niemcami

  Nie mamy absolutnie żadnych podstaw do domagania się reparacji. Jeżeli rząd PiS-u podjąłby tę kwestię, oznaczałoby to świadome dążenie do niezwykle poważnego konfliktu politycznego z Niemcami - ocenił Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier skomentował w ten sposób słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości o reparacjach wojennych. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, Polska nie zrzekła się roszczeń do odszkodowań za okres II wojny światowej.
 • Kampania Wrześniowa

  Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji[26] SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami.
 • Flotylle rzeczne

  Flotylla rzeczna - część marynarki wojennej, składająca się z okrętów rzecznych i działająca na wodach śródlądowych - rzekach, kanałach, jeziorach. Głównymi klasami okrętów rzecznych były monitory rzeczne, kanonierki rzeczne, kutry artyleryjskie, kutry patrolowe oraz różne typy doraźnie uzbrojonych statków.
 • Norwegia. Późne rozliczenia z kolaborantami

  Udostępnione niedawno przez norweskie władze akta z czasów II wojny światowej ujawniają skalę kolaboracji w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Norwegii. Wśród Norwegów sympatyzujących z niemieckim reżimem był brat Dagny Overgaard, która doskonale pamięta tamte czasy. - Ole zwierzył się ojcu, że wstąpił do nazistowskiej partii, a ojciec zmusił wszystkich domowników do przysięgi, że w domu nie będzie rozmów na temat polityki - wspomina starsza pani. Po wojnie Ole Overgaard został skazany na dwa lata robót przymusowych. Po latach dostęp do jego teczki udało się uzyskać jego bratanicy. - Był zdania, że Norwegia powinna poddać się okupantowi; że tak będzie lepiej dla kraju. Stanął po niewłaściwej stronie, ale nigdy na nikogo nie doniósł, nikogo nie zdradził - opowiada kobieta. Czy to jednak oznacza, że osoby takie jak Ole nie wiedziały nic o zbrodniach nazistów? To pytanie dotyczy nie tylko jego osoby, ale też tysięcy innych sympatyków hitlerowców i kolaborantów, których akta przechowywane są w państwowych archiwach. Z dokumentami tymi może od niedawna zapoznać się każdy Norweg; wystarczy, że złoży odpowiednie podanie. Ale rozprawa z przeszłością nie zawsze jest łatwa. - Niektórzy, poznawszy przeszłość swego ojca czy dziadka, z płaczem opuszczają czytelnię - mówi pracownik Archiwum Państwowego Norwegii. Przez lata kwestia norweskiej kolaboracji z nazistami okryta była zmową milczenia. Mówiło się o ruchu oporu - ale o ślepo oddanej Hitlerowi nazistowskiej partii Nasjonal Samling, kierowanej przez straconego po wojnie Vidkuna Quislinga, już nie. Historycy cieszą się z odtajnienia dawnych dokumentów i rozpoczęcia narodowej debaty o współwinie i współudziale Norwegów w wojennej machinie nazistowskich Niemiec, w tym w deportacji tamtejszych Żydów.