handel zagraniczny

Artykuły - Handel zagraniczny (2)

 • Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

  Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

  Po obserwowanym w listopadzie spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, w grudniu ub. roku nastąpiło umocnienie cen tego surowca, których poziom w niektórych terminalach przekroczył 100 dol. za tonę - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
 • GUS: Do końca listopada 2017 r. Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

  GUS: Do końca listopada 2017 r. Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

  W okresie od stycznia do końca listopada zeszłego roku Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym, wobec 16,6 mld zł w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym partnerem Polski pozostają Niemcy.
 • Węgry: Ekspansja polskich firm z sektora budowlanego

  Węgry: Ekspansja polskich firm z sektora budowlanego

  Polskie firmy korzystają z budowlanego boomu na Węgrzech. Z początkiem ubiegłego roku, Węgrzy obniżyli VAT na nowe mieszkania i domy z 27 do 5 proc. Na Węgrzech nastąpił boom budowlany - wzrost wartości zawieranych umów wzrósł aż o 30 proc. rok do roku.
 • Polska marka rusza na podbój światowych rynków

  Polska marka rusza na podbój światowych rynków

  Polska marka może podbić zagraniczne rynki. Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie wspierać dziewięć priorytetowych branż.
 • Podatek VAT od dodatkowych kosztów związanych z importem towarów

  Podatek VAT od dodatkowych kosztów związanych z importem towarów

  Wykonujemy usługę spedycyjną dotyczącą transportu towarów z Chin do Polski, na rzecz polskiego klienta. Korzystając z usług podwykonawców świadczymy usługi: transportu morskiego, drogowego i odprawy celnej. W umowie jest zawarta informacja, że w sytuacji gdy waga kontenera przekroczy 20 ton, to klient dopłaci 100 USD. Czy taka dodatkowa opłata powinna być ujęta w podstawie opodatkowania importowanych towarów, czy należy ją opodatkować odrębnie?
 • Eksport idzie w górę. Konkurujemy nie tylko cenami

  Eksport idzie w górę. Konkurujemy nie tylko cenami

  Eksport idzie w górę dzięki dobrej koniunkturze naszych głównych partnerów handlowych. Jest popyt na silniki lotnicze, leki i wyroby przemysłu metalowego.
 • Polski Ślad będzie wyróżniał polskie firmy za granicą

  Polski Ślad będzie wyróżniał polskie firmy za granicą

  Polski Ślad, certyfikat przyznawany przedsiębiorcom kierującym się w biznesie patriotyzmem ekonomicznym, będzie promował i wyróżniał również polskie firmy za granicą. Dotąd był dostępny wyłącznie dla przedsiębiorstw działających w naszym kraju.
 • KE nałożyła cła antydumpingowe na wyroby z Rosji, Ukrainy, Brazylii i Iranu

  KE nałożyła cła antydumpingowe na wyroby z Rosji, Ukrainy, Brazylii i Iranu

  Komisja Europejska nałożyła w piątek cła antydumpingowe na wyroby żeliwne i stalowe pochodzące z Brazylii, Iranu, Rosji i Ukrainy. Polski przemysł, który też był dotknięty dotowanym przywozem z tych państw, liczy na stabilizację na rynku.
 • Polskie firmy motoryzacyjne, meblowe i spożywcze z dużymi szansami na podbój meksykańskiego rynku

  Polskie firmy motoryzacyjne, meblowe i spożywcze z dużymi szansami na podbój meksykańskiego rynku

  Ponad 120 mln mieszkańców, rozwijająca się gospodarka i dobre kontakty z sąsiadami - to główne atuty Meksyku, które przyciągają na ten odległy rynek polskie firmy. Autorzy przewodnika dla polskich przedsiębiorców "Doing business in Mexico" zauważają, że jest to obiecujący kierunek eksportowy zwłaszcza dla firm z sektora motoryzacyjnego, meblowego i rolniczego, producentów maszyn, farmaceutyków i branży elektromechanicznej. W przeciwieństwie do gospodarek azjatyckich Ameryka Łacińska pozostaje bardziej otwarta na wymianę handlową.
 • Polskie firmy mają szansę na ekspansję w Europie Środkowej

  Polskie firmy mają szansę na ekspansję w Europie Środkowej

  Idea Trójmorza jest szansą na ekspansję polskiego biznesu. Wykorzystają ją tylko te firmy, którym uda się pozyskać finansowanie.

Filmy - Handel zagraniczny (1)

 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?