grypa

Artykuły - Grypa (548)

 • ​Śluz indyjskiej żaby skrywa lek na grypę

  ​Śluz indyjskiej żaby skrywa lek na grypę

  Naukowcy odkryli, że śluz małej indyjskiej żaby może być niezwykle pomocny w walce z grypą.
 • Ptasia grypa: Wnioski o pomoc tylko do dziś!

  Ptasia grypa: Wnioski o pomoc tylko do dziś!

  Dobiega końca możliwość wnioskowania o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Dokumenty w tej sprawie jeszcze dziś będą przyjmować oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 • Ptasia grypa przeniesiona z kota na człowieka

  Ptasia grypa przeniesiona z kota na człowieka

  W Nowym Jorku odnotowano pierwszy przypadek transferu szczepu H7N2 wirusa ptasiej grypy z kota na człowieka.
 • Badanie genetyczne sposobem na powracające przeziębienie?

  Badanie genetyczne sposobem na powracające przeziębienie?

  Angina, przeziębienia, infekcje - to dolegliwości, które kosztują nas wiele zdrowia. Zamiast jednak przeznaczać ogromne kwoty na leki i tracić czas w kolejkach w przychodni, lepiej zrobić badanie genetyczne. W naszym DNA znajdziemy wskazówki jak przeciwdziałać podobnym przypadłościom.
 • Zaszczep się przeciw grypie

  Zaszczep się przeciw grypie

  ​Sezon na grypę nadchodzi. Pora się zaszczepić.
 • Uniwersalna szczepionka na grypę

  Uniwersalna szczepionka na grypę

  Projekt nowej generacji uniwersalnych szczepionek na grypę powstał dzięki współpracy międzynarodowego zespołu naukowców.
 • Wirus grypy pokonuje wszelkie bariery gatunkowe

  Wirus grypy pokonuje wszelkie bariery gatunkowe

  Zwierzęta przenoszą na człowieka wiele chorób - od kurcząt można zarazić się salmonellą, od psów wścieklizną, a od świń grypą. Wszystko to przykłady chorób odzwierzęcych, które mogą być przekazywane w sposób naturalny, ale bynajmniej nie jednokierunkowo.
 • On przeżywa ten stres razem z wami

  On przeżywa ten stres razem z wami

  Jak pediatra przeżywa groźne zachorowanie dziewięcioletniej dziewczynki? Czy lekarze zdają sobie sprawę, ze grypa to niebezpieczna choroba? Jak rozmawiać z rodzicami i przekonać ich do szczepień oraz czy szczepienia przeciw grypie powinny znajdować się na liście szczepień obowiązkowych? Na te i inne pytania odpowie prof. nadzw. UM we Wrocławiu, dr hab. med. Leszek Szenborn, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
 • Grypa szczególnie niebezpieczna dla starszych osób - wiadomo dlaczego

  Grypa szczególnie niebezpieczna dla starszych osób - wiadomo dlaczego

  Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazują, że śmierć starszych osób w konsekwencji powikłań po grypie, jest powodowana nie przez samego wirusa, a przez nasz układ odpornościowy.
 • Czy uda nam się ochronić przed grypą z Rosji?

  Czy uda nam się ochronić przed grypą z Rosji?

  Trzyletnia dziewczynka zmarła w wyniku powikłań po grypie - podała minister zdrowia obwodu kaliningradzkiego. W obwodzie z powodu grypy pozamykano szkoły i przedszkola, a rosyjskie służby graniczne pracują w rękawiczkach i maseczkach. "Nie można z całą pewnością powiedzieć, czy uda nam się ochronić przez przywleczeniem choroby z Rosji, na pewno warto mieć się na baczności i zachowywać zasady higieny, unikać skupisk. Na szczęście na razie nie obserwujemy żadnych sygnałów o wzroście zachorowań" - komentuje zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Bożena Najda.

Filmy - Grypa (19)

 • Eksperci alarmują: Prawie 4 miliony zachorowań na grypę

  Niezmiennie niski poziom wyszczepialności oraz rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65. roku życia oraz kobiety w ciąży.
 • Jak zasnąć z uciążliwym katarem?

  Katar, zwłaszcza ten, który jest objawem drobnego przeziębienia czy grypy, który pojawia się jesienią i zimą - to naprawdę uciążliwa przypadłość, która może utrudniać normalne funkcjonowanie, a już na pewno - spać! Jest jednak prosty sposób, by ułatwić sobie zasypianie podczas uciążliwego kataru - wystarczy przygotować domowy preparat!
 • Nowe odkrycie uchroni nas przed chorobami?

  Eksperci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że dodawanie suplementów z witaminą D do jedzenia zapobiega przeziębieniom. Wiadomo, że ta witamina ma korzystny wpływ na kości i mięśnie, ale dopiero teraz dowiedziono, że chroni również przed zakażeniami dróg oddechowych.
 • Grypa atakuje. Ponad 350 tys. zachorowań i 6 zgonów w tydzień

  Ponad 350 tys. zachorowań na grypę w tydzień, blisko 2 tys. hospitalizacji i aż 6 zgonów. Jesteśmy w szczycie sezonu grypowego – alarmują lekarze. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. - Dzieci chorują na grypę znacznie częściej niż dorośli. W tym sezonie i tylko w naszym jednym szpitalu mieliśmy już kilkadziesiąt przypadków potwierdzonej grypy – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, WUM, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Według WHO to właśnie dzieci od 6 miesiąca do 2 roku życia, podobnie jak osoby starsze, chorujące przewlekle i kobiety ciężarne są najbardziej narażone na powikłania grypowe i powinny być szczepione przeciw grypie w pierwszej kolejności.