Grenlandia

Artykuły - Grenlandia (48)

 • Znaleźli konserwy sprzed 60 lat - zjedli je

  Znaleźli konserwy sprzed 60 lat - zjedli je

  Członkowie ekspedycji naukowej na Grenlandię byli mocno zdziwieni, kiedy zobaczyli je na własne oczy. Naukowcy szukali dowodów na zmiany klimatyczne, a przy okazji znaleźli liczące sobie ponad pół wieku jedzenie. Postanowili je... zjeść!
 • Ta pływająca farma wyżywi całą Grenlandię

  Ta pływająca farma wyżywi całą Grenlandię

  Grupa francuskich studentów przedstawiła niezwykły projekt pływającej farmy, która wykorzystywałaby wodę z topniejących lodowców do hodowli roślin służących do wyżywienia Grenlandii.
 • Rezerwuar pod Grenlandią

  Leży pod Grenlandią i może mieć spory wpływ na wzrost poziomu oceanów. Naukowcy odkryli w rejonie bieguna północnego gigantyczny rezerwuar wody.
 • Grenlandia udostępnia swoje bogactwa naturalne

  Lokalny parlament Grenlandii postanowił w czwartek znieść obowiązujący od wielu dziesięcioleci zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych tej należącej do Danii wyspy. Grenlandia posiada m. in. złoża uranu i innych rzadkich pierwiastków.
 • Zaskakujące odkrycie pod lodem Grenlandii

  Zaskakujące odkrycie pod lodem Grenlandii

  Pod lodem Grenlandii kryje się kanion, porównywalny z fragmentami Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Ma co najmniej 750 km długości, miejscami do 800 m głębokości i do 10 km szerokości. Odkrycie opisano w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
 • Zielona Grenlandia

  Zielona Grenlandia

  Pod koniec tego wieku na mroźnej dziś Grenlandii będą rosły lasy i gęste krzewy. Takiego zdania są duńscy naukowcy, którzy usiłują przewidzieć skutki zmian klimatycznych w rejonie bieguna północnego.
 • Zorza polarna nad Grenlandią. To trzeba zobaczyć

  Internauci mogą na żywo oglądać zorze polarne znad bieguna północnego. Transmisja online oraz zdjęcia dostępne będą dzięki obserwacjom prowadzonym na Grenlandii od 24 do 29 sierpnia. Wtedy - według prognoz - zorze mogą być szczególnie spektakularne.
 • Grenlandia marzy o członkostwie w UEFA i FIFA

  Przyjęcie w maju Gibraltaru do struktur UEFA wywołało entuzjazm na ...Grenlandii, która od ponad 20 lat walczy o podobny status, lecz jako terytorium zależne od Danii nie jest traktowana jako niezależne państwo i jej wnioski są regularnie odrzucane.
 • Śmierć Brytyjczyka na Grenlandii

  Śmierć Brytyjczyka na Grenlandii

  30-letni Brytyjczyk zginął w trakcie wyprawy w poprzek Grenlandii. Jej członkowie chcieli zebrać fundusze na brytyjską uczelnię dla pielęgniarek.
 • Nowe dane dotyczące topnienia pokrywy lodowej na Ziemi

  Nowe dane dotyczące topnienia pokrywy lodowej na Ziemi

  Po dwóch dekadach obserwacji satelitarnych, zespół złożony z naukowców wspieranych przez NASA i ESA opublikował najbardziej szczegółowe pomiary utraty lodu na Antarktydzie i Grenlandii. Zebrane informacje sugerują, że następuje coraz szybsza utrata pokrywy lodowej.

Filmy - Grenlandia (3)

 • Syreny istnieją? Przedstawiono dowód!

  Dwóch naukowców przemierzając 3000 stóp w głąb Morza Grenlandzkiego, natknęło się na takie oto stworzenie. Czy jest to dowód na istnienie inteligentnych wodnych stworzeń - legendarnych syren? Oceńcie sami...
 • GROVER - gąsienicowy robot NASA

  GROVER to zdalnie sterowany robot gąsienicowy, który przez wiele miesięcy będzie samotnie badał pokrywę lodową Grenlandii. Maszyna wykonana przez NASA waży ponad 360 kg, napędzana jest przez energię ze słońca, a jej prędkość maksymalna to 1,2 mili na godzinę.
 • Wielka fala po osunięciu się lodowca

  Wybierając się na wycieczkę wokół lodowców chyba nikt nie spodziewał się aż takich wrażeń.