grafen

Artykuły - Grafen (110)

 • Nanodiamentowa nić lepsza od grafenu?

  Nanodiamentowa nić lepsza od grafenu?

  Grafen jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej przyszłościowych materiałów. Teraz naukowcy stworzyli nanodiamentową nić, która może okazać się tworem jeszcze doskonalszym od grafenu.
 • 100 razy mniej kosztowna metoda produkcji grafenu

  100 razy mniej kosztowna metoda produkcji grafenu

  ​Szkockim naukowcom udało się opracować 100 razy mniej kosztowną metodę produkcji grafenu od dotychczas stosowanych.
 • Grafenowe czujniki coraz bliżej

  Grafenowe czujniki coraz bliżej

  ​Inżynierowie na każdym kroku pokazują, że grafen jest o wiele lepszym materiałem niż krzem. Tym razem udało się stworzyć urządzenie wykrywające zmiany w magnetorezystancji (MR) 200 razy czulsze od obecnie stosowanych.
 • Nadprzewodzący grafen nadchodzi

  Nadprzewodzący grafen nadchodzi

  Grafen to materiał przyszłości, którego era zacznie się w okolicach 2028 roku. Niedawne odkrycia sugerują, że grafen nie tylko zastąpi krzem, ale i będzie bardzo dobrym nadprzewodnikiem.
 • Grafen umożliwi supersmarowanie

  Grafen umożliwi supersmarowanie

  Połączenie grafenu z DLC okazało się strzałem w dziesiątkę. Powstał materiał odporny na siły tarcia. Niestety, na razie tylko w suchym środowisku.
 • Naukowcy wzbogacili grafen o nowe właściwości

  Naukowcy wzbogacili grafen o nowe właściwości

  ​Grafen jest niezwykłym materiałem, który może zrewolucjonizować elektronikę. Przez ostatnie 4 lata naukowcy próbowali sprawić, by grafen reagował na podczerwień. Udało się zrobić znacznie więcej.
 • PGZ rozpoczyna prace nad rozwojem grafenu

  PGZ rozpoczyna prace nad rozwojem grafenu

  Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała umowę powołującą konsorcjum, którego celem jest opracowanie i wdrożenie technologii w zakresie nowoczesnych absorberów promieniowania HPM na bazie grafenu oraz technologii bazujących na elastomerach stałych. Nowe technologie mają zostać wykorzystane w modernizacji sił zbrojnych.
 • Miniaturowa żarówka z grafenu o grubości jednego atomu

  Miniaturowa żarówka z grafenu o grubości jednego atomu

  Międzynarodowa grupa naukowców opracowała pierwsze w historii źródło światła widzialnego o grubości jednego atomu. Innowacyjna "żarówka" składa się z pasków grafenu przymocowanych do elektrod.
 • Jeszcze mocniejsza pajęcza sieć

  Jeszcze mocniejsza pajęcza sieć

  ​Nić pajęcza to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów na świecie. Dzięki dodatku grafenu wkrótce może być jeszcze mocniejsza.
 • Brytyjczycy rozpoczynają przemysłową produkcję grafenu

  Brytyjczycy rozpoczynają przemysłową produkcję grafenu

  Cambridge Nanosystems otworzyła w angielskim Cambridge nowy zakład produkcyjny grafenu. Możliwości ośrodka pozwolą na wytwarzanie grafenu na skalę przemysłową - firma deklaruje, że jest gotowa dostarczać rocznie na rynek pięć ton tego materiału o najwyższej jakości.