grafen

Artykuły - Grafen (76)

 • Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Naukowcy odkryli, że elektrony w pewnych warunkach mogą poruszać się prostopadle do linii pola elektrycznego, czyli przeciwnie niż uczono nas na lekcjach fizyki.
 • Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  ​Naukowcy są coraz bliżej wykorzystania grafenu w produkcji wydajnych podzespołów elektronicznych. Wszystko dzięki stworzeniu "grafenowego sandwicha".
 • Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  O konopiach naukowcy mówią zazwyczaj w kontekście marihuany przepisywanej na problemy zdrowotne. Tymczasem zespołowi z Uniwersytetu Clarksona, który prowadzi dr David Mitlin, udało się opracować metodę umożliwiającą stworzenie z konopi superprzewodników. Czy mogą one zastąpić grafen?
 • Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli nowy materiał - arsenek kadmu, który zachowuje się podobnie jak grafen, ale zamiast dwuwymiarowej pojedynczej warstwy atomów, cechuje się trójwymiarową strukturą. To z kolei oznacza, że łatwiej będzie można go wykorzystać do budowy tranzystorów i przezroczystych elektrod.
 • TGCN - nowy konkurent grafenu

  TGCN - nowy konkurent grafenu

  Naukowcy opracowali kolejny materiał, który może stanowić konkurencję dla grafenu - bazujący na triazynie grafitowy azotek węgla (TGCN).
 • Grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki

  Grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki

  Grafen już od jakiegoś czasu jest uznawany za materiał przyszłości, ale naukowcy wciąż jeszcze nie wiedzą o nim wszystkiego. Teraz okazało się, że grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki.
 • Stworzono materiał jeszcze lepszy od grafenu

  Stworzono materiał jeszcze lepszy od grafenu

  ​Od momentu odkrycia grafenu, naukowcy z całego świata poszukują substancji o podobnych właściwościach. Teraz zespół uczonych z MIT i Harvardu opracował nowy dwuwymiarowy materiał stanowiący połączenie niklu i związku o nazwie HITP.
 • Grafen z kuchennego blendera

  Grafen z kuchennego blendera

  Może wydawać się to niemożliwe, ale grafen można uzyskać w kuchennym blenderze - na taki pomysł wpadli inżynierowie z Irlandii. Czy to koniec polskich snów o zostaniu potęgą w temacie produkcji grafenu?
 • Grafen zrewolucjonizuje elektrownie wodne?

  Grafen zrewolucjonizuje elektrownie wodne?

  Elektrownie wodne są najintensywniej wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej. Wciąż jest to technologia dość droga i wcale nieobojętna dla środowiska, ale wiele wskazuje na to, że grafen już wkrótce może przynieść prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie.
 • Samsung Electronics odkrywa metodę syntezy grafenu

  Samsung Electronics odkrywa metodę syntezy grafenu

  Firma Samsung Electronics opracowała przełomową metodę syntezy, która znacznie przyspieszy komercjalizację grafenu, czyli niezwykłego materiału doskonale nadającego się do stosowania w elektronice. Metoda ta została opracowana przez Instytut Zaawansowanych Technologii Samsung (Samsung Advanced Institute of Technology – SAIT) we współpracy z koreańskim Uniwersytetem Sungkyunkwan.