grafen

Artykuły - Grafen (128)

 • Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  ​Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy, który nagrodzono Noblem.
 • Stworzono innowacyjne ogniwa z grafenu

  Stworzono innowacyjne ogniwa z grafenu

  Grafen to cudowny materiał, który w niedalekiej przyszłości może odmienić wiele dziedzin naszego życia. Teraz brytyjscy naukowcy opracowali ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie odzyskiwać niewielkie ilości sztucznego i odbitego światła we wnętrzach budynków.
 • RMF 24: Grafenie, posuń się...

  RMF 24: Grafenie, posuń się...

  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił właśnie na łamach czasopisma "Physical Review B, Rapid Communication", że wie już, jaki materiał zapewni nam jeszcze większe pożytki, niż grafen, słynna, dwuwymiarowa forma węgla. Nowego materiału, składającego się z ułożonych w sześciokąty atomów krzemu, boru i azotu fizycznie jeszcze nie ma, ale zaawansowane symulacje komputerowe wskazują, że jego właściwości - jeśli nauczymy się go wytwarzać - będzie miał niezwykłe.
 • Niezwykłe zjawisko po raz pierwszy zaobserwowane w metalach

  Niezwykłe zjawisko po raz pierwszy zaobserwowane w metalach

  Naładowane cząstki wewnątrz grafenu zachowują się jak płyn o właściwościach relatywistycznych. To odkrycie może doprowadzić do stworzenia urządzeń, które będą dokonywały skutecznej konwersji ciepła w energię elektryczną.
 • Grafen połączony z neuronami po raz pierwszy

  Grafen połączony z neuronami po raz pierwszy

  Grafen może nie tylko zrewolucjonizować elektronikę, ale także i medycynę. Naukowcy z Włoch i Wielkiej Brytanii jako pierwsi na świecie zademonstrowali sposób, w jaki grafen może oddziaływać z neuronami.
 • Kompozyt z grafenem ochroni samoloty przed obladzaniem

  Kompozyt z grafenem ochroni samoloty przed obladzaniem

  Żywica epoksydowa z grafenowymi nanowstążkami skutecznie chroni np. łopaty wirników helikopterów oraz skrzydła samolotów przed obladzaniem – dowodzą naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Rice.
 • Stworzono materiał czulszy od ludzkiej skóry

  Stworzono materiał czulszy od ludzkiej skóry

  Australijscy naukowcy stworzyli rewolucyjny elastomer z grafenu, który jest czulszy od ludzkiej skóry. Może zostać on wykorzystany do tworzenia robotów przyszłości lub innowacyjnych protez rąk.
 • RMF 24: Słyszałeś o grafenie? Poznaj borofen

  RMF 24: Słyszałeś o grafenie? Poznaj borofen

  Powiększa się rodzina dwuwymiarowych materiałów, składających się z pojedynczej warstwy atomów. Wszyscy wiedzą już, co to jest grafen, teraz naukowcy z Argonne National Laboratory, Northwestern University i Stony Brook University po raz pierwszy zdołali otrzymać pojedynczą warstwę atomów boru, którą nazwali borofenem. O jej niezwykłych właściwościach pisze w najnowszym numerze czasopismo "Science".
 • Plomby z tlenkiem grafenu to przyszłość stomatologii?

  Plomby z tlenkiem grafenu to przyszłość stomatologii?

  ​Grafen już wkrótce może znaleźć zastosowanie w produkcji wyjątkowo wytrzymałych plomb.
 • Nanodiamentowa nić lepsza od grafenu?

  Nanodiamentowa nić lepsza od grafenu?

  Grafen jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej przyszłościowych materiałów. Teraz naukowcy stworzyli nanodiamentową nić, która może okazać się tworem jeszcze doskonalszym od grafenu.