grafen

Artykuły - Grafen (82)

 • Czarny fosfor - materiał lepszy od grafenu. Nadchodzi rewolucja?

  Czarny fosfor - materiał lepszy od grafenu. Nadchodzi rewolucja?

  Nadchodzi era czarnego fosforu. Materiał ten oferuje znacznie lepsze możliwości od grafenu, a teraz zespół irlandzkich naukowców opracował metodę jego masowej produkcji.
 • Naukowcy opracowali nową technologię wytwarzania grafenu

  Naukowcy opracowali nową technologię wytwarzania grafenu

  Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu (nazywanego "dziwnym węglem") metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice czy tzw. inteligentnej odzieży.
 • Opracowano grafen indukowany laserowo

  Opracowano grafen indukowany laserowo

  Naukowcom udało się stworzyć laserowo indukowany grafen (LIG). Proces ten może zostać wykorzystany do uzyskania grafenu niskim nakładem kosztów.
 • Nadchodzi grafenowe eldorado

  Nadchodzi grafenowe eldorado

  Nasi naukowcy wspólnie z inżynierami stworzyli urządzenie, które kosztem zaledwie 100 zł może produkować arkusze grafenu o wartości 300 tys. zł każdy.
 • Grafen zatrzymuje pociski lepiej niż kevlar

  Grafen zatrzymuje pociski lepiej niż kevlar

  Okazuje się, że grafen może być przydatny nie tylko w elektronice. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak ten materiał radzi sobie z powstrzymywaniem pocisków. Okazało się, że świetnie.
 • Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Naukowcy odkryli, że elektrony w pewnych warunkach mogą poruszać się prostopadle do linii pola elektrycznego, czyli przeciwnie niż uczono nas na lekcjach fizyki.
 • Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  ​Naukowcy są coraz bliżej wykorzystania grafenu w produkcji wydajnych podzespołów elektronicznych. Wszystko dzięki stworzeniu "grafenowego sandwicha".
 • Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  O konopiach naukowcy mówią zazwyczaj w kontekście marihuany przepisywanej na problemy zdrowotne. Tymczasem zespołowi z Uniwersytetu Clarksona, który prowadzi dr David Mitlin, udało się opracować metodę umożliwiającą stworzenie z konopi superprzewodników. Czy mogą one zastąpić grafen?
 • Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli nowy materiał - arsenek kadmu, który zachowuje się podobnie jak grafen, ale zamiast dwuwymiarowej pojedynczej warstwy atomów, cechuje się trójwymiarową strukturą. To z kolei oznacza, że łatwiej będzie można go wykorzystać do budowy tranzystorów i przezroczystych elektrod.
 • TGCN - nowy konkurent grafenu

  TGCN - nowy konkurent grafenu

  Naukowcy opracowali kolejny materiał, który może stanowić konkurencję dla grafenu - bazujący na triazynie grafitowy azotek węgla (TGCN).