grafen

Artykuły - Grafen (146)

 • Diamen - supermateriał, który zatrzyma kule

  Diamen - supermateriał, który zatrzyma kule

  Naukowcy stworzyli nowy supermateriał, który jest elastyczny jak folia cynowa, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymały, by zatrzymać kule. To diamen.
 • Guma 200 razy mocniejsza od stali

  Guma 200 razy mocniejsza od stali

  ​Naukowcy stworzyli superwytrzymałą gumę, która jest 200 razy mocniejsza od stali. Wszystko dzięki dodaniu grafenu do standardowej gumy.
 • Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Brytyjscy naukowcy stworzyli sito oparte na grafenie pozwalające na usuwanie soli z wody morskiej. To rozwiązanie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie bez dostępu do czystej wody pitnej.
 • Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  ​Naukowcy z Uniwersytetu Indiana znaleźli sposób, w jaki można dokonać recyklingu dwutlenku węgla do paliw niezawierających dwutlenku węgla za pomocą światła słonecznego. W skrócie - mogą się stać źródłem paliwa.
 • Grafen z oleju sojowego

  Grafen z oleju sojowego

  Australijskim naukowcom udało się opracować grafen z oleju sojowego. To odkrycie radykalnie obniża koszty produkcji tego supermateriału.
 • Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Naukowcy wynaleźli najmocniejszy i najlżejszy materiał na Ziemi. Jest 10 razy mocniejszy od stali.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznacza rewolucję w polskiej gospodarce - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
 • Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  ​Są w życiu sytuacje, gdy 98-procentowa skuteczność jest zadowalająca. Ale nie w świecie prezerwatyw. Tu pozostałe 2 proc. mogą robić różnicę. Szwedzka firma Lelo, nazywana "Applem branży przyjemności", zaprezentowała innowacyjną prezerwatywę, która może odmienić nasze życie.
 • Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Projekty wykorzystujące grafen realizowane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie wchodzą właśnie w fazę komercyjnej aplikacji. Naukowcy pracują m.in. nad niewidocznymi warstwami grzejnymi i wytrzymałymi tworzywami sztucznymi.
 • Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  ​Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy, który nagrodzono Noblem.