grafen

Artykuły - Grafen (80)

 • Opracowano grafen indukowany laserowo

  Opracowano grafen indukowany laserowo

  Naukowcom udało się stworzyć laserowo indukowany grafen (LIG). Proces ten może zostać wykorzystany do uzyskania grafenu niskim nakładem kosztów.
 • Nadchodzi grafenowe eldorado

  Nadchodzi grafenowe eldorado

  Jest szansa, że już w przyszłym roku Polska zacznie zarabiać na grafenie, zapowiada "Metro". Nasi naukowcy wspólnie z inżynierami stworzyli urządzenie, które kosztem zaledwie 100 zł może produkować arkusze grafenu o wartości 300 tys. zł każdy.
 • Grafen zatrzymuje pociski lepiej niż kevlar

  Grafen zatrzymuje pociski lepiej niż kevlar

  Okazuje się, że grafen może być przydatny nie tylko w elektronice. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak ten materiał radzi sobie z powstrzymywaniem pocisków. Okazało się, że świetnie.
 • Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Odkryto nowy rodzaj ruchu elektronów

  Naukowcy odkryli, że elektrony w pewnych warunkach mogą poruszać się prostopadle do linii pola elektrycznego, czyli przeciwnie niż uczono nas na lekcjach fizyki.
 • Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  Nowy sposób łączenia grafenu nadzieją dla elektroniki

  ​Naukowcy są coraz bliżej wykorzystania grafenu w produkcji wydajnych podzespołów elektronicznych. Wszystko dzięki stworzeniu "grafenowego sandwicha".
 • Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  Superprzewodniki z konopi lepsze od grafenu?

  O konopiach naukowcy mówią zazwyczaj w kontekście marihuany przepisywanej na problemy zdrowotne. Tymczasem zespołowi z Uniwersytetu Clarksona, który prowadzi dr David Mitlin, udało się opracować metodę umożliwiającą stworzenie z konopi superprzewodników. Czy mogą one zastąpić grafen?
 • Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

  Naukowcy odkryli nowy materiał - arsenek kadmu, który zachowuje się podobnie jak grafen, ale zamiast dwuwymiarowej pojedynczej warstwy atomów, cechuje się trójwymiarową strukturą. To z kolei oznacza, że łatwiej będzie można go wykorzystać do budowy tranzystorów i przezroczystych elektrod.
 • TGCN - nowy konkurent grafenu

  TGCN - nowy konkurent grafenu

  Naukowcy opracowali kolejny materiał, który może stanowić konkurencję dla grafenu - bazujący na triazynie grafitowy azotek węgla (TGCN).
 • Grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki

  Grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki

  Grafen już od jakiegoś czasu jest uznawany za materiał przyszłości, ale naukowcy wciąż jeszcze nie wiedzą o nim wszystkiego. Teraz okazało się, że grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki.
 • Stworzono materiał jeszcze lepszy od grafenu

  Stworzono materiał jeszcze lepszy od grafenu

  ​Od momentu odkrycia grafenu, naukowcy z całego świata poszukują substancji o podobnych właściwościach. Teraz zespół uczonych z MIT i Harvardu opracował nowy dwuwymiarowy materiał stanowiący połączenie niklu i związku o nazwie HITP.