grafen

Artykuły - Grafen (142)

 • Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Brytyjscy naukowcy stworzyli sito oparte na grafenie pozwalające na usuwanie soli z wody morskiej. To rozwiązanie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie bez dostępu do czystej wody pitnej.
 • Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  ​Naukowcy z Uniwersytetu Indiana znaleźli sposób, w jaki można dokonać recyklingu dwutlenku węgla do paliw niezawierających dwutlenku węgla za pomocą światła słonecznego. W skrócie - mogą się stać źródłem paliwa.
 • Grafen z oleju sojowego

  Grafen z oleju sojowego

  Australijskim naukowcom udało się opracować grafen z oleju sojowego. To odkrycie radykalnie obniża koszty produkcji tego supermateriału.
 • Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Naukowcy wynaleźli najmocniejszy i najlżejszy materiał na Ziemi. Jest 10 razy mocniejszy od stali.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznacza rewolucję w polskiej gospodarce - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
 • Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  ​Są w życiu sytuacje, gdy 98-procentowa skuteczność jest zadowalająca. Ale nie w świecie prezerwatyw. Tu pozostałe 2 proc. mogą robić różnicę. Szwedzka firma Lelo, nazywana "Applem branży przyjemności", zaprezentowała innowacyjną prezerwatywę, która może odmienić nasze życie.
 • Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Projekty wykorzystujące grafen realizowane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie wchodzą właśnie w fazę komercyjnej aplikacji. Naukowcy pracują m.in. nad niewidocznymi warstwami grzejnymi i wytrzymałymi tworzywami sztucznymi.
 • Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

  ​Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy, który nagrodzono Noblem.
 • Stworzono innowacyjne ogniwa z grafenu

  Stworzono innowacyjne ogniwa z grafenu

  Grafen to cudowny materiał, który w niedalekiej przyszłości może odmienić wiele dziedzin naszego życia. Teraz brytyjscy naukowcy opracowali ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie odzyskiwać niewielkie ilości sztucznego i odbitego światła we wnętrzach budynków.
 • RMF 24: Grafenie, posuń się...

  RMF 24: Grafenie, posuń się...

  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił właśnie na łamach czasopisma "Physical Review B, Rapid Communication", że wie już, jaki materiał zapewni nam jeszcze większe pożytki, niż grafen, słynna, dwuwymiarowa forma węgla. Nowego materiału, składającego się z ułożonych w sześciokąty atomów krzemu, boru i azotu fizycznie jeszcze nie ma, ale zaawansowane symulacje komputerowe wskazują, że jego właściwości - jeśli nauczymy się go wytwarzać - będzie miał niezwykłe.