giełda papierów wartościowych

Artykuły - Giełda papierów wartościowych (7)

 • Budynek giełdy ewakuowany, sesja bez zakłóceń

  Budynek giełdy ewakuowany, sesja bez zakłóceń

  W poniedziałek rano ewakuowany został budynek warszawskiej giełdy. Jej władze uspokajają, że sesja odbywa się bez zakłóceń.
 • Od poniedziałku nastąpi zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

  Od poniedziałku nastąpi zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

  Od 6 października zmienia się cykl rozrachunkowy z dotychczasowego T+3 na T+2. Zmiana wpłynie na realizację praw inwestorów wynikających z posiadania akcji i innych instrumentów, jak np. wypłata dywidendy, wypłata odsetek i wykup obligacji, prawo poboru, wykup lub umorzenie certyfikatów inwestycyjnych, wygaśnięcia certyfikatów strukturyzowanych. Zmiana cyklu rozrachunkowego na T+2 pozwoli na skrócenie okresu finalizacji zawieranych transakcji.
 • CYNK: przekręt doskonały. 6 mld dolarów za stronę, prowadzoną przez jedną osobę

  CYNK: przekręt doskonały. 6 mld dolarów za stronę, prowadzoną przez jedną osobę

  Ile jest warta firma, które nie przynosi zysku, nie zatrudnia pracowników a na dodatek nie ma żadnego majątku? Jeśli zdrowy rozsądek podpowiada, że nie warto dać za nią ani złotówki, to jesteście w błędzie: amerykańska giełda wyceniła ją właśnie na 6 mld dol.!
 • Prognoza: Rynki wschodzące wracają do łask

  Prognoza: Rynki wschodzące wracają do łask

  O sytuacji na rynkach akcji i o sytuacji makroekonomicznej rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, Dyrektorem Inwestycyjnym ds. Akcji Union Investment TFI oraz z Dariuszem Laskiem, Dyrektorem Inwestycyjnym ds. Papierów Dłużnych Union Investment TFI
 • Napięcia geopolityczne nad całą Europą

  Napięcia geopolityczne nad całą Europą

  Zdaniem analityków Raiffeisen Bank International AG (RBI) w przypadku eskalacji napięć w kryzysie krymskim, czynniki geopolityczne mogą mieć wpływ na sytuację na europejskich giełdach - stwierdza Helge Rechberger, dyrektorem działu analiz giełdowych RBI.
 • Dziś start nowych indeksów na GPW. Mają zwiększyć płynność i przejrzystość

  Dziś start nowych indeksów na GPW. Mają zwiększyć płynność i przejrzystość

  Na GPW debiutują indeksy WIG50 oraz WIG250. Zastąpią one dotychczasowe indeksy średnich i małych spółek - mWIG40 oraz sWIG80. Dzięki tej zmianie inwestorzy mają otrzymać lepszy wskaźnik koniunktury wśród spółek o średniej i niskiej kapitalizacji. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, zyskać mogą też spółki, które znajdą się w nowych indeksach.
 • Bitcoin hitem inwestycyjnym roku?

  Bitcoin hitem inwestycyjnym roku?

  Stabilne zyski przy ograniczonym ryzyku - na takie wyniki mogli liczyć inwestorzy, którzy w 2013 roku zainwestowali na rynku nieruchomości. Znacznie mocniej ryzykując, można było zarówno stracić 90 proc. kapitału, jak akcjonariusze notowanego na stołecznym parkiecie Petrolinvestu, jak i zyskać prawie 5800 proc., jak ci, którzy zawierzyli w zeszłym roku w magię wirtualnej waluty bitcoin - wynika z analizy zmian cen aktywów przeprowadzonej przez Lion's Bank.
 • 2014 r. z potencjałem dla akcji, ale o wynikach zadecyduje selekcja

  2014 r. z potencjałem dla akcji, ale o wynikach zadecyduje selekcja

  2014 r. rozpoczynamy od ograniczania skupu aktywów w ramach QE3 przez amerykański zarząd Rezerwy Federalnej (Fed). To doniosły, lecz nie jedyny czynnik, który zdeterminuje rzeczywistość inwestycyjną w najbliższych miesiącach i latach. Jaki będzie cały ten rok według zarządzających Union Investment TFI?
 • Za 20 lat inwestycje na giełdzie staną się powszechne

  Za 20 lat inwestycje na giełdzie staną się powszechne

  Typowy polski inwestor trzyma akcje mniej więcej przez rok. Ten model inwestowania będzie się jednak zmieniał. Według Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych za 15-20 lat powszechne stanie się wieloletnie lokowanie oszczędności w akcjach spółek zamiast zakładania depozytów.

Filmy - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Po 20 czerwca na kontraktach terminowych na GPW będzie można zarobić więcej

  20 czerwca wygasną ostatnie kontrakty terminowe z mnożnikiem 10 zł. Od tej pory jedynym dostępnym dla inwestorów mnożnikiem, będzie dwukrotnie wyższy przelicznik, czyli 20 zł. Oznaczać to będzie szansę na wyższe zyski, ale i ryzyko większych strat. – W tej chwili funkcjonują dwie serie kontraktów – z mnożnikiem 10 i 20 zł, a inwestorzy zdecydowanie częściej handlują tym starym kontraktem o mnożniku w wysokości 10 zł – komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Można powiedzieć, że inwestorzy są przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, pomimo że kosztowo bardziej efektywne są rozwiązania nowsze, z mnożnikiem wyższym.
 • Giełda chce przyciągnąć prywatnych inwestorów. Stawia na rynek towarowy i nową platformę handlu instrumentami pochodnymi

  W I kwartale 2014 r. Grupa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła 86,5 mln zł przychodów ze sprzedaży – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynika z poprawy sytuacji na rynku finansowym i towarowym. GPW liczy też na rozwój segmentu instrumentów pochodnych – ma temu służyć planowane na przyszły rok wdrożenie dedykowanego im systemu transakcyjnego – UTP-D. Warszawski parkiet chce również aktywnie wspierać budowę Warsaw Capital City – nowoczesnego centrum kapitałowego, które ugruntowałoby pozycję Warszawy jako najważniejszego rynku w regionie. – Strumień zasilania rynku kapitałowego spółkami skarbu państwa już wysycha i nie możemy liczyć na źródło podaży akcji w formie nowych spółek – mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Musimy teraz jako rynek kapitałowy skoncentrować się na sektorze prywatnym. Potrzebujemy na to trochę czasu, musimy przestawić się na nowe tory, ale jestem optymistą – dodaje.
 • Hossa wraca na giełdę. Rok 2013 przełomowy?

  Ten rok może okazać się udany dla giełdowych graczy. Sygnały płynące od kilku miesięcy z warszawskiego parkietu napawają optymizmem. W minionych dwunastu miesiącach rynek urósł o kilkadziesiąt procent. Rok 2013 może okazać się przełomowy. Komentuje Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.
 • Kolejna pula akcji PZU na sprzedaż?

  Kolejna pula akcji PZU SA może wkrótce trafić w ręce inwestorów. - Na przełomie sierpnia i września może dojść do sprzedaży kolejnego pakietu, około 10 proc. akcji - przewiduje Sebastian Buczek, prezes Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych Quercus (Newseria).