giełda papierów wartościowych

Artykuły - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Inwestorzy boją się warszawskiej giełdy

  Inwestorzy boją się warszawskiej giełdy

  Ostatnie lata przyniosły dwa zjawiska w skali makroekonomicznej, które były dla warszawskiej giełdy jednoznacznie negatywne.
 • Giełda: Kapitał dla innowacyjnych spółek

  Giełda: Kapitał dla innowacyjnych spółek

  Na potrzebę rozwoju innowacji zwracał wielokrotnie uwagę wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jest to szczególnie istotne, w perspektywie utrzymania dalszego wzrostu gospodarczego w kraju.
 • Nowy prezes Lotosu będzie pracował za darmo. Na razie przez 3 miesiące

  Nowy prezes Lotosu będzie pracował za darmo. Na razie przez 3 miesiące

  Nowy prezes Lotosu będzie pełnił swoją nową funkcję za darmo - przyznał w rozmowie z naszym dziennikarzem Krzysztofem Berendą. W środę Rada Nadzorcza Lotosu odwołała urzędującego od 14 lat prezesa Pawła Olechnowcza, a kierowanie spółką przekazała szefowi rady nadzorczej Robertowi Pietryszynowi.
 • Prezes GPW przekona nas do giełdy!

  Prezes GPW przekona nas do giełdy!

  Małgorzata Zaleska, nowa prezes Giełdy Papierów Wartościowych zapowiedziała prace nad zwiększeniem roli długoterminowych inwestycji w papiery wartościowe. Zdaniem analityków na polskim parkiecie przełom może nastąpić, jeżeli jej szefostwo zacznie energicznie poprawiać panującą wokół niej nie najlepszą atmosferę. Trzeba przekonać ludzi, że warto lokować oszczędności w akcjach.
 • Inwestorów niepokoją gospodarcze plany nowego rządu

  Inwestorów niepokoją gospodarcze plany nowego rządu

  Inwestorów w Polsce czeka trudny rok. Z jednej strony gospodarka jest w dobrej kondycji i teoretycznie powinna przyciągać kapitał krajowy i zagraniczny. Z drugiej strony inwestorów niepokoją ekonomiczne pomysły nowego rządu, zwłaszcza przyszłość polsko-niemieckich relacji oraz sektora bankowego. Dlatego lokowanie pieniędzy w polskim rynku akcji wielu może uznać za ryzykowny pomysł, a to nie sprzyja wzrostom na giełdzie.
 • Piotr Kuczyński: Polska giełda w totalnej niełasce zagranicy

  Sytuacja na naszej scenie politycznej odstrasza zagranicznych inwestorów, których niepokoi stosunek nowego rządu do giełdowych spółek, a także jego zapowiedzi dotyczące decyzji gospodarczych. Dla zagranicy ważna będzie decyzja dotycząca kredytów walutowych. Coraz głośniej mówi się również o tym, że w przypadku braku pieniędzy rząd sięgnie po środki z OFE.
 • Rynek giełdowy czeka duża zmienność. Twarde aktywa najpewniejszą inwestycją

  Rynek giełdowy czeka duża zmienność. Twarde aktywa najpewniejszą inwestycją

  Prezes Domu Maklerskiego W Investments, Piotr Sawala, uważa, że polski rynek giełdowy czeka w najbliższym czasie duża zmienność. Najpewniejszą inwestycją są dziś twarde aktywa.
 • We Frankfurcie powstała giełda chińskich papierów wartościowych - China Europe Internationale Exchange

  We Frankfurcie powstała giełda chińskich papierów wartościowych - China Europe Internationale Exchange

  We Frankfurcie powstała giełda chińskich papierów wartościowych - China Europe Internationale Exchange (CEINEX). Handel odbywa się w chińskiej walucie renminbi i ma pomóc Chinom wejść na międzynarodowy rynek kapitałowy.
 • Saxo Bank widzi okazję na rynkach wschodzących

  Saxo Bank widzi okazję na rynkach wschodzących

  Analitycy Saxo Banku dostrzegają potencjał rynków wschodzących mimo globalnego spadku wzrostu gospodarczego i burzliwego początku IV kwartału. Obecnie, świat patrzy na PLN, CZK i HUF -"wielką trójcę"pośród walut Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Rekordowe napływy do TFI ciągną w górę krajowe indeksy

  Rekordowe napływy do TFI ciągną w górę krajowe indeksy

  Do krajowych funduszy akcji od początku roku napłynęło ponad 3,6 miliarda złotych. Szeroki strumień nowych środków wspiera krajowy parkiet giełdowy. Wysokie poziomy indeksów zawdzięczamy także dobrej koniunkturze na światowych rynkach. Istnieje jednak ryzyko, że wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA nastąpi znaczy odpływ kapitału z Polski.

Filmy - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Po 20 czerwca na kontraktach terminowych na GPW będzie można zarobić więcej

  20 czerwca wygasną ostatnie kontrakty terminowe z mnożnikiem 10 zł. Od tej pory jedynym dostępnym dla inwestorów mnożnikiem, będzie dwukrotnie wyższy przelicznik, czyli 20 zł. Oznaczać to będzie szansę na wyższe zyski, ale i ryzyko większych strat. – W tej chwili funkcjonują dwie serie kontraktów – z mnożnikiem 10 i 20 zł, a inwestorzy zdecydowanie częściej handlują tym starym kontraktem o mnożniku w wysokości 10 zł – komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Można powiedzieć, że inwestorzy są przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, pomimo że kosztowo bardziej efektywne są rozwiązania nowsze, z mnożnikiem wyższym.
 • Giełda chce przyciągnąć prywatnych inwestorów. Stawia na rynek towarowy i nową platformę handlu instrumentami pochodnymi

  W I kwartale 2014 r. Grupa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła 86,5 mln zł przychodów ze sprzedaży – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynika z poprawy sytuacji na rynku finansowym i towarowym. GPW liczy też na rozwój segmentu instrumentów pochodnych – ma temu służyć planowane na przyszły rok wdrożenie dedykowanego im systemu transakcyjnego – UTP-D. Warszawski parkiet chce również aktywnie wspierać budowę Warsaw Capital City – nowoczesnego centrum kapitałowego, które ugruntowałoby pozycję Warszawy jako najważniejszego rynku w regionie. – Strumień zasilania rynku kapitałowego spółkami skarbu państwa już wysycha i nie możemy liczyć na źródło podaży akcji w formie nowych spółek – mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Musimy teraz jako rynek kapitałowy skoncentrować się na sektorze prywatnym. Potrzebujemy na to trochę czasu, musimy przestawić się na nowe tory, ale jestem optymistą – dodaje.
 • Hossa wraca na giełdę. Rok 2013 przełomowy?

  Ten rok może okazać się udany dla giełdowych graczy. Sygnały płynące od kilku miesięcy z warszawskiego parkietu napawają optymizmem. W minionych dwunastu miesiącach rynek urósł o kilkadziesiąt procent. Rok 2013 może okazać się przełomowy. Komentuje Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.
 • Kolejna pula akcji PZU na sprzedaż?

  Kolejna pula akcji PZU SA może wkrótce trafić w ręce inwestorów. - Na przełomie sierpnia i września może dojść do sprzedaży kolejnego pakietu, około 10 proc. akcji - przewiduje Sebastian Buczek, prezes Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych Quercus (Newseria).