giełda papierów wartościowych

Artykuły - Giełda papierów wartościowych (7)

 • Unia rynków kapitałowych uderzy w Warszawę

  Unia rynków kapitałowych uderzy w Warszawę

  Unia rynków kapitałowych pomoże firmom w uzyskaniu finansowania. Zdaniem analityków istnieje jednak ryzyko marginalizacji giełdy w Warszawie. Projektowana europejska unia rynków kapitałowych miałaby zmienić te proporcje i ułatwić mniejszym firmom finansowanie poprzez giełdę czy prywatne i publiczne emisje papierów wartościowych.
 • City Index: Polski rynek akcji wciąż wygląda słabo. Dopiero przebicie przez WIG20 poziomu 2500-2550 punktów byłoby sygnałem hossy

  City Index: Polski rynek akcji wciąż wygląda słabo. Dopiero przebicie przez WIG20 poziomu 2500-2550 punktów byłoby sygnałem hossy

  Notowania akcji na GPW od dłuższego czasu poruszają się w stałym paśmie wahań. Zdaniem firmy inwestycyjnej City Index jeżeli WIG20 utrzyma się w okolicach 2300 punktów, to trend ten będzie kontynuowany. Dopiero przebicie poziomu 2500-2550 punktów zapowiadałoby nadejście hossy.
 • Konsolidacja

  Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a w pozytywnym terytorium zamknął się jedynie WIG-250. Po wyższym otwarciu indeksy wyznaczyły dzienne maksima, a jeszcze przed południem nastąpił spadek do dziennych minimów.
 • Budynek giełdy ewakuowany, sesja bez zakłóceń

  Budynek giełdy ewakuowany, sesja bez zakłóceń

  W poniedziałek rano ewakuowany został budynek warszawskiej giełdy. Jej władze uspokajają, że sesja odbywa się bez zakłóceń.
 • Od poniedziałku nastąpi zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

  Od poniedziałku nastąpi zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2

  Od 6 października zmienia się cykl rozrachunkowy z dotychczasowego T+3 na T+2. Zmiana wpłynie na realizację praw inwestorów wynikających z posiadania akcji i innych instrumentów, jak np. wypłata dywidendy, wypłata odsetek i wykup obligacji, prawo poboru, wykup lub umorzenie certyfikatów inwestycyjnych, wygaśnięcia certyfikatów strukturyzowanych. Zmiana cyklu rozrachunkowego na T+2 pozwoli na skrócenie okresu finalizacji zawieranych transakcji.
 • CYNK: przekręt doskonały. 6 mld dolarów za stronę, prowadzoną przez jedną osobę

  CYNK: przekręt doskonały. 6 mld dolarów za stronę, prowadzoną przez jedną osobę

  Ile jest warta firma, które nie przynosi zysku, nie zatrudnia pracowników a na dodatek nie ma żadnego majątku? Jeśli zdrowy rozsądek podpowiada, że nie warto dać za nią ani złotówki, to jesteście w błędzie: amerykańska giełda wyceniła ją właśnie na 6 mld dol.!
 • Prognoza: Rynki wschodzące wracają do łask

  Prognoza: Rynki wschodzące wracają do łask

  O sytuacji na rynkach akcji i o sytuacji makroekonomicznej rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, Dyrektorem Inwestycyjnym ds. Akcji Union Investment TFI oraz z Dariuszem Laskiem, Dyrektorem Inwestycyjnym ds. Papierów Dłużnych Union Investment TFI
 • Napięcia geopolityczne nad całą Europą

  Napięcia geopolityczne nad całą Europą

  Zdaniem analityków Raiffeisen Bank International AG (RBI) w przypadku eskalacji napięć w kryzysie krymskim, czynniki geopolityczne mogą mieć wpływ na sytuację na europejskich giełdach - stwierdza Helge Rechberger, dyrektorem działu analiz giełdowych RBI.
 • Dziś start nowych indeksów na GPW. Mają zwiększyć płynność i przejrzystość

  Dziś start nowych indeksów na GPW. Mają zwiększyć płynność i przejrzystość

  Na GPW debiutują indeksy WIG50 oraz WIG250. Zastąpią one dotychczasowe indeksy średnich i małych spółek - mWIG40 oraz sWIG80. Dzięki tej zmianie inwestorzy mają otrzymać lepszy wskaźnik koniunktury wśród spółek o średniej i niskiej kapitalizacji. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, zyskać mogą też spółki, które znajdą się w nowych indeksach.

Filmy - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Po 20 czerwca na kontraktach terminowych na GPW będzie można zarobić więcej

  20 czerwca wygasną ostatnie kontrakty terminowe z mnożnikiem 10 zł. Od tej pory jedynym dostępnym dla inwestorów mnożnikiem, będzie dwukrotnie wyższy przelicznik, czyli 20 zł. Oznaczać to będzie szansę na wyższe zyski, ale i ryzyko większych strat. – W tej chwili funkcjonują dwie serie kontraktów – z mnożnikiem 10 i 20 zł, a inwestorzy zdecydowanie częściej handlują tym starym kontraktem o mnożniku w wysokości 10 zł – komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Można powiedzieć, że inwestorzy są przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, pomimo że kosztowo bardziej efektywne są rozwiązania nowsze, z mnożnikiem wyższym.
 • Giełda chce przyciągnąć prywatnych inwestorów. Stawia na rynek towarowy i nową platformę handlu instrumentami pochodnymi

  W I kwartale 2014 r. Grupa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła 86,5 mln zł przychodów ze sprzedaży – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynika z poprawy sytuacji na rynku finansowym i towarowym. GPW liczy też na rozwój segmentu instrumentów pochodnych – ma temu służyć planowane na przyszły rok wdrożenie dedykowanego im systemu transakcyjnego – UTP-D. Warszawski parkiet chce również aktywnie wspierać budowę Warsaw Capital City – nowoczesnego centrum kapitałowego, które ugruntowałoby pozycję Warszawy jako najważniejszego rynku w regionie. – Strumień zasilania rynku kapitałowego spółkami skarbu państwa już wysycha i nie możemy liczyć na źródło podaży akcji w formie nowych spółek – mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Musimy teraz jako rynek kapitałowy skoncentrować się na sektorze prywatnym. Potrzebujemy na to trochę czasu, musimy przestawić się na nowe tory, ale jestem optymistą – dodaje.
 • Hossa wraca na giełdę. Rok 2013 przełomowy?

  Ten rok może okazać się udany dla giełdowych graczy. Sygnały płynące od kilku miesięcy z warszawskiego parkietu napawają optymizmem. W minionych dwunastu miesiącach rynek urósł o kilkadziesiąt procent. Rok 2013 może okazać się przełomowy. Komentuje Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.
 • Kolejna pula akcji PZU na sprzedaż?

  Kolejna pula akcji PZU SA może wkrótce trafić w ręce inwestorów. - Na przełomie sierpnia i września może dojść do sprzedaży kolejnego pakietu, około 10 proc. akcji - przewiduje Sebastian Buczek, prezes Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych Quercus (Newseria).