gazociąg jamalski

Artykuły - Gazociąg jamalski (6)

 • Norweski Wariant 3.0

  Norweski Wariant 3.0

  Rozważamy połączenie z Norwegią szelfem północnym przez system duński od zachodu, a dalej przez Baltic Pipe do Polski. Sondażowe rozmowy wskazują, że powinno się udać - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG, i kreśli nową architekturę dla Polski i Europy.
 • Dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

  Dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

  Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. W perspektywie możemy liczyć na pierwsze dostawy z terminalu LNG, prawdopodobnie jest,ze jeszcze w tym roku ruszy gazowe połączenie Polski ze Słowacją.
 • PGNiG przejmuje kontrolę nad Gas-Trading

  Gas Assets Management, spółka zależna PGNiG, sfinalizowała transakcję nabycia 36,17 proc. akcji spółki Gas-Trading od PHZ Bartimpex. Tym samym, PGNiG uzyskało dodatkowe 4 proc. akcji spółki EuRoPol Gaz - właściciela polskiego odcinka gazociągu Jamał.
 • PGNiG chce zdobyć przewagę nad Gazpromem

  PGNiG chce zdobyć przewagę nad Gazpromem

  Wchodząca w skład PGNiG spółka Gas Assets Management złożyła w UOKiK wniosek o przejęcie kontroli nad Bartimpexem i jej spółką Gas Tradingiem, która posiada 4 proc. akcji właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego - podał UOKiK.
 • Topór wojenny w EuRoPol Gazie zakopany?

  Sytuacja spółki EuRoPol Gaz która posiada ważne udziały w gazociągu jamalskim normalizuje się poinformował PAP prezes PGNiG Mariusz Zawisza.
 • Popłynie do nas gaz z Niemiec

  Polski Gaz-System oraz niemiecki operator Gascade Gastransport GmbH od kwietnia tego roku uruchamiają tzw. realny rewers - informuje "Gazeta Polska codziennie". Dzięki temu rurociągiem Jamał będzie można tłoczyć gaz z Niemiec do Polski.
 • Od kwietnia gaz może płynąć magistralą jamalską z Niemiec do Polski

  Od kwietnia gaz może płynąć magistralą jamalską z Niemiec do Polski

  Od początku kwietnia będzie można przesyłać gaz gazociągiem jamalskim z Niemiec do Polski. Usługę tzw. fizycznego rewersu uruchomią polski operator systemu przesyłowego Gaz-System i niemiecki operator Gascade Gastransport GmbH.
 • Gazprom zaostrza konflikt w EuRoPol Gazie

  Gazprom zaostrza konflikt w EuRoPol Gazie

  Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Gazprom nie przybyli wczoraj na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki EuRoPol Gaz - podało PGNiG. W efekcie nie udało się wybrać członków zarządu spółki.
 • Mirosław Dobrut zrezygnował z funkcji prezesa spółki EuRoPol Gaz

  Mirosław Dobrut zrezygnował z funkcji prezesa spółki EuRoPol Gaz

  Trwa pat w EuRoPolGazie - który jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Na 14-stą PGNiG wezwał Gazprom na nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tej spółki, by rozwiązać sytuację, która przeszkadza w jej działaniu. PGNiG poinformował, że Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu, właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Zrezygnował też wiceprezes. Współudziałowcy z Gazpromu opuścili obrady WZA spółki, co uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu.
 • Szef Gazpromu o drugiej nitce gazociągu jamalskiego

  Szef Gazpromu o drugiej nitce gazociągu jamalskiego

  Istnieje niezbędna baza prawna do realizacji projektu Jamał-Europa-2. Tak szef Gazpromu Aleksiej Miller odpowiedział na pytanie dziennikarzy w Witebsku na Białorusi dotyczące tego projektu. Chodzi o międzyrządowe porozumienie między Rosją i Polską z 1993 roku o budowie systemu gazociągów dla tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski i dostawach rosyjskiego gazu do naszego kraju.

Filmy - Gazociąg jamalski (3)

 • Budzanowski: Polska może skorzystać na tranzycie gazu na Ukrainę

  Polska musi zainwestować w rozbudowę połączenia gazowego na granicy z Ukrainą – przekonuje były minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Według niego powinniśmy uzyskać zdolność eksportu nawet 20 mld metrów sześciennych rocznie błękitnego paliwa na wschód. Byłaby to nie tylko ważna deklaracja polityczna, lecz także decyzja opłacalna ekonomicznie.
 • Memorandum w sprawie "Jamału II" może być pułapką dla Polski

  Tzw. Jamał II to walka Rosji o energetyczne wpływy w regionie – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jego zdaniem, dla Polski bardziej racjonalnym scenariuszem wydaje się być wybudowanie gazociągu z Norwegii przez Danię do naszego kraju. I to jak najszybciej, bo rozbudowa infrastruktury gazowej połączonej z europejskim rynkiem jest koniecznością, nie tylko z powodu wiszących nad Polską drastycznych unijnych kar finansowych. To niezbędne do stworzenia konkurencyjnego rynku i wzmocnienia pozycji konsumentów – podkreśla ekspert.
 • "Druga nitka Jamału to działanie Rosji przeciw Ukrainie"

  Podpisanie memorandum przez Gazprom i EuRoPolGaz ws. planowanego gazociągu to cios wymierzony we władze w Kijowie – uważa Dominik Smyrgała, ekspert ds. energetyki Polskiej Akademii Nauk. To kolejna rosyjska inwestycja gazowa, po Nord Stream i South Stream, która ma omijać terytorium Ukrainy i w ten sposób umożliwić Moskwie wywieranie nacisku na sąsiadów. Tym bardziej, że Kijów wciąż dąży do uniezależnienia się od dostaw ze Wschodu. Zdaniem eksperta, ze względów politycznych Polska nie powinna angażować się w tego typu projekty.