gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (34)

 • Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne

  Duża zmienność cen nadal króluje na rynkach towarowych. Wczoraj odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o ponad 2 proc., docierając do poziomu 253,33 pkt. We wtorek rozchwiane były zarówno ceny surowców energetycznych, jak również metali oraz towarów rolnych.
 • Ceny gazu mogą być niższe. Pomogą w tym nowe inwestycje

  Ceny gazu mogą być niższe. Pomogą w tym nowe inwestycje

  Realizowane i planowane inwestycje w systemie gazowym, takie jak terminal w Świnoujściu i gazociąg Bernau-Szczecin, zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski, bo otworzą nasz kraj na dostawy surowca z różnych kierunków świata. Dziś zdecydowana większość importowanego surowca pochodzi z Rosji. Im więcej możliwości dywersyfikacji dostaw, tym lepsza pozycja Polski w negocjacjach cenowych z Gazpromem - ocenia Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego.
 • Raport: Rosja pozostanie dominującym dostawcą gazu dla Europy

  Raport: Rosja pozostanie dominującym dostawcą gazu dla Europy

  Europa nie może liczyć na znaczące uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu przynajmniej do połowy przyszłej dekady - wynika z najnowszego raportu Oxford Institute for Energy Studies (OIES).
 • Bez porozumienia w rozmowach gazowych w Brukseli, będą kontynuowane

  Prowadzone od środy w Brukseli trójstronne rozmowy w sprawie warunków dostaw gazu dla Ukrainy nie doprowadziły do porozumienia. Negocjacje mają zostać wznowione w czwartek wieczorem - poinformowała w czwartek rano agencja AFP.
 • Poradzimy sobie bez gazu z Rosji. Ale jeszcze nie teraz

  Poradzimy sobie bez gazu z Rosji. Ale jeszcze nie teraz

  Trzeba się modlić o łagodną zimę. Mróz, tak samo jak rosyjska groźba przykręcenia kurka z błękitnym paliwem, to dziś największy problem dla sprawnego funkcjonowania polskiego systemu gazowego. Jeśli temperatura mocno spadnie i taka pogoda utrzyma się przez kilka tygodni lub jeśli Moskwa zdecyduje się ograniczyć przesył na Zachód - kryzys murowany.
 • Inwestycje, których nie widać

  Inwestycje, których nie widać

  Tymi inwestycjami trudno się chwalić. Miliardy na nowe projekty w branży gazowej... znikają pod ziemią. Nie zmienia to faktu, że są to pod wieloma względami najważniejsze przedsięwzięcia infrastrukturalne w kraju.
 • Gaz ziemny paliwem XXI wieku

  Gaz ziemny paliwem XXI wieku

  Według wielu specjalistów gaz ziemny będzie paliwem XXI wieku. Jego znaczenie w światowej gospodarce rośnie i wybiega poza energetykę. Kontrola nad gazem to także klucz do produkcji nawozów i żywności.
 • Chiny największym trucicielem świata wg raportu GCP

  Jak wynika z najnowszego raportu Global Carbon Project, w 2013 roku Chiny przegoniły Europę w emisji gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca.
 • T. Chmal: Polska ma prawo do rozporządzania gazem według uznania. Przesyłanie przez Gazprom mniejszych ilości niż zamówione jest naruszeniem umowy

  T. Chmal: Polska ma prawo do rozporządzania gazem według uznania. Przesyłanie przez Gazprom mniejszych ilości niż zamówione jest naruszeniem umowy

  Gazprom ograniczając dostawy gazu do Polski, nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań kontraktowych. Zgodnie z umową, jaką zawarliśmy z Rosjanami, PGNiG ma prawo domagać się dostaw takiej ilości, jakiej potrzebuje, i jeżeli nie przekracza to wielkości zapisanej w kontrakcie, Gazprom ma obowiązek to zamówienie zrealizować - tłumaczy Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego. PGNiG domaga się od Rosjan wyjaśnienia przyczyn ostatnich ograniczeń w dostawach.
 • Wycieki metanu z dna morskiego groźne dla atmosfery

  Wycieki metanu z dna morskiego groźne dla atmosfery

  ​Jeżeli choć część metanu uwięzionego na dnie oceanu zostanie uwolniona do atmosfery, ludzkość może mieć poważne problemy. U wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych dostrzeżono ponad 500 kominów z wydostającym się stopniowo gazem...

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.