gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (34)

 • Minister Nowak: Ukraina musi zapłacić za gaz jeszcze w piątek

  Minister Nowak: Ukraina musi zapłacić za gaz jeszcze w piątek

  Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak oświadczył w piątek, że Ukraina powinna przekazać płatność za rosyjski gaz jeszcze w piątek, żeby nie doszło do wstrzymania dostaw surowca w marcu.
 • Gazprom grozi wstrzymaniem dostaw gazu na Ukrainę!

  Gazprom grozi wstrzymaniem dostaw gazu na Ukrainę!

  Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz za marzec i przyspieszyła odbiór surowca objętego zaliczką za luty, co może doprowadzić do wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni - ostrzegł we wtorek prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller.
 • Bloomberg: Cena gazu spadnie o 30 procent

  - W bardzo wielu przypadkach ceny gazu są wciąż powiązane z cenami ropy, więc siłą rzeczy cena gazu spadnie w przyszłym roku o 30 proc. - przewiduje dziennikarz Bloomberg Trevor Sikorski.
 • Węgiel, gaz i ropa naftowa... Już wkrótce bezwartościowe?

  Węgiel, gaz i ropa naftowa... Już wkrótce bezwartościowe?

  Bankierzy i inwestorzy zastanawiają się, czy warto jeszcze lokować kapitał w paliwa kopalne. Bo - w razie przyjęcia nowego porozumienia ws. ochrony klimatu - być może to drogocenne dobro zostanie na wieki w ziemi.
 • Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne

  Duża zmienność cen nadal króluje na rynkach towarowych. Wczoraj odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o ponad 2 proc., docierając do poziomu 253,33 pkt. We wtorek rozchwiane były zarówno ceny surowców energetycznych, jak również metali oraz towarów rolnych.
 • Ceny gazu mogą być niższe. Pomogą w tym nowe inwestycje

  Ceny gazu mogą być niższe. Pomogą w tym nowe inwestycje

  Realizowane i planowane inwestycje w systemie gazowym, takie jak terminal w Świnoujściu i gazociąg Bernau-Szczecin, zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski, bo otworzą nasz kraj na dostawy surowca z różnych kierunków świata. Dziś zdecydowana większość importowanego surowca pochodzi z Rosji. Im więcej możliwości dywersyfikacji dostaw, tym lepsza pozycja Polski w negocjacjach cenowych z Gazpromem - ocenia Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego.
 • Raport: Rosja pozostanie dominującym dostawcą gazu dla Europy

  Raport: Rosja pozostanie dominującym dostawcą gazu dla Europy

  Europa nie może liczyć na znaczące uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu przynajmniej do połowy przyszłej dekady - wynika z najnowszego raportu Oxford Institute for Energy Studies (OIES).
 • Bez porozumienia w rozmowach gazowych w Brukseli, będą kontynuowane

  Prowadzone od środy w Brukseli trójstronne rozmowy w sprawie warunków dostaw gazu dla Ukrainy nie doprowadziły do porozumienia. Negocjacje mają zostać wznowione w czwartek wieczorem - poinformowała w czwartek rano agencja AFP.
 • Poradzimy sobie bez gazu z Rosji. Ale jeszcze nie teraz

  Poradzimy sobie bez gazu z Rosji. Ale jeszcze nie teraz

  Trzeba się modlić o łagodną zimę. Mróz, tak samo jak rosyjska groźba przykręcenia kurka z błękitnym paliwem, to dziś największy problem dla sprawnego funkcjonowania polskiego systemu gazowego. Jeśli temperatura mocno spadnie i taka pogoda utrzyma się przez kilka tygodni lub jeśli Moskwa zdecyduje się ograniczyć przesył na Zachód - kryzys murowany.
 • Inwestycje, których nie widać

  Inwestycje, których nie widać

  Tymi inwestycjami trudno się chwalić. Miliardy na nowe projekty w branży gazowej... znikają pod ziemią. Nie zmienia to faktu, że są to pod wieloma względami najważniejsze przedsięwzięcia infrastrukturalne w kraju.

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.