gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (36)

 • Statek z dostawą LNG dla Polski przepuszczony przez Kanał Sueski

  Statek z dostawą LNG dla Polski przepuszczony przez Kanał Sueski

  Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - zapowiedział w tym tygodniu pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Polski operator zbuduje odcinek gazociągu Baltic Pipe

  Polski operator zbuduje odcinek gazociągu Baltic Pipe

  Sekretarz stanu w kancelarii premiera Piotr Naimski mówił, że Polska jest na dobrej drodze, by złamać monopol Rosji w dziedzinie dostaw energii. Polski operator systemu przesyłu gazu Gaz -System będzie odpowiedzialny za wybudowanie na dnie Bałtyku odcinka gazociągu Baltic Pipe - poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Zła wiadomość dla Gazpromu, będzie droższy gaz na Ukrainie

  Zła wiadomość dla Gazpromu, będzie droższy gaz na Ukrainie

  Jak informacje o podwyżkach cen gazu na Ukrainie mogą martwić Moskwę? Specjaliści są zgodnie, że w ten sposób oddala się możliwość powrotu Kijowa do zakupów gazu z Rosji.
 • Gazprom podbija Europę

  Gazprom podbija Europę

  Udział Gazpromu w europejskim rynku gazu przekroczył w ubiegłym roku 34 proc. To najwięcej w historii. Rok wcześniej udział giganta wyniósł "tylko" 31 proc.
 • Widmo drastycznych podwyżek cen gazu u naszego sąsiada

  Widmo drastycznych podwyżek cen gazu u naszego sąsiada

  Ukraiński odpowiedni PGNiG - Naftohaz - poinformował, że ceny gazu mogą wzrosnąć dla odbiorców nawet o 40 proc.
 • USA mają szansę stać się nowym supermocarstwem gazowym

  USA mają szansę stać się nowym supermocarstwem gazowym

  Dziesięć lat temu amerykańscy wydobywcy gazu z konwencjonalnych źródeł stanęli przed widmem kryzysu, gdyż pokłady gazu ziemnego zaczęły się szybko wyczerpywać. Dla zrównoważenia spadku produkcji koncerny energetyczne, takie jak ExxonMobil Corp., BP P.L.C. oraz Chevron Corp., planowały wydać miliardy dolarów na budowę nowych terminali importowych gazu.
 • Presja podaży na rynku gazu ziemnego mimo dobrych danych dot. zapasów

  Przez większość października notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych poruszały się powyżej poziomu 3 USD za mln BTU, uważanego za ważną psychologiczną barierę na tym rynku. Niemniej, tak wysokie poziomy cenowe nie były możliwe do utrzymania w długim terminie - w bieżącym tygodniu cena gazu ziemnego w USA spadła poniżej 3 USD za mln BTU.
 • Rynek gazu wyhamował

  Rynek gazu w czerwcu 2016 r. cechował się dynamicznymi wzrostami cen surowca, które wyhamowały dopiero w momencie Brexitu. Obecnie ceny najbliższych dostaw pozostają na relatywnie niskim poziomie, ale ze względu na ograniczenie podaży mogą notować dalsze wzrosty.
 • Dlaczego Polska to dla Gazpromu ważny rynek?

  PGNiG na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem kupuje około 2/3 gazu zużywanego w Polsce, ok. 10 mld m3 rocznie. Rosyjski koncern wykorzystuje zależność Polski od tego kontraktu, narzucając nam za swój surowiec cenę, która od lat jest najwyższą lub jedną z najwyższych w Unii Europejskiej - jak wskazywały dane publikowane przez rosyjską prasę.
 • Breksit: Tsunami na rynkach surowcowych

  Breksit: Tsunami na rynkach surowcowych

  Gwałtowna reakcja na surowcach po referendum w Wielkiej Brytanii, cena złota poszybowała do poziomu 1322 dolarów za uncję. Ropa straciła prawie 5 proc. spadając do poziomu poniżej 49 dolarów na baryłce. Złoto w dostawach natychmiastowych zyskuje w piątek 8,1 proc., najwięcej od 2008 r.

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.