gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (36)

 • Błękitna rewolucja nie tak szybko

  Błękitna rewolucja nie tak szybko

  Jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że gaz czeka świetlana przyszłość. Tymczasem przy nadprodukcji ceny surowca spadają, a rokowania nie są pewne. Nad gazem zbierają się czarne chmury?
 • PGNiG z rekordową ilością gazu w magazynach

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wypełniło w 98 procentach udostępnione Spółce pojemności magazynowe. Zatłaczanie podziemnych magazynów gazu jest realizowane zgodnie z planem, a jego zakończenie przewiduje się w październiku br.
 • Wojna cenowa na rynku ropy?

  Wczoraj Kuwejt poinformował o obniżce cen ropy sprzedawanej do Azji, tym samym zwiększając dyskonto względem cen surowca z Arabii Saudyjskiej.
 • Gomułka: Eksport gazu z USA doprowadzi do rewolucji cenowej w Europie

  Gomułka: Eksport gazu z USA doprowadzi do rewolucji cenowej w Europie

  W ostatnim okresie obserwowane jest znaczne zmniejszenie różnic w cenach gazu w Europie i Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na tę sytuację, będący pod presją Gazprom, zaczął wyraźnie obniżać ceny swojego surowca, nawet wobec Ukrainy. W perspektywie ewentualnego eksportu dużych ilości amerykańskiego gazu do Europy, prawdopodobna jest dalsza obniżka cen gazu i większa konkurencja pomiędzy Rosją a USA o rynek Wspólnoty Europejskiej.
 • Tarnów kupi miejskie autobusy z nowatorskim napędem

  Tarnów kupi miejskie autobusy z nowatorskim napędem

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Tarnowie zamierza wymienić większość taboru autobusowego na pojazdy zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG). Firma planuje zakupić 45 takich autobusów ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość projektu to 48 mln zł.
 • Gazprom chce szantażować Unię Europejską?

  Gazprom chce szantażować Unię Europejską?

  Wystąpienie szefa Gazpromu w Berlinie jednoznacznie pokazuje, że rosyjski gigant nie rezygnuje z europejskiego rynku gazu. Zarazem jest kolejnym dowodem, że Rosja surowiec chce traktować jak broń. Tyle, że Unia wcale nie jest bezbronna.
 • PGNiG może walczyć o tani gaz. Czy cena spadnie poniżej 300 dolarów?

  PGNiG może walczyć o tani gaz. Czy cena spadnie poniżej 300 dolarów?

  Rosja przyznała Ukrainie rabat na zakupy gazu. To potwierdzenie trudnej sytuacji finansowej Gazpromu i Rosji. Negocjacje gazowe prowadzi także nasz kraj. Po raz pierwszy chyba w historii to więcej atutów mają polscy negocjatorzy.
 • Coraz bliżej najważniejszego gazociągu dla naszej części Unii

  Coraz bliżej najważniejszego gazociągu dla naszej części Unii

  Cztery kraje Unii Europejskiej: Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria są bardzo bliskie podpisania memorandum w sprawie budowy gazociągu Eastring.
 • Rosyjska gazeta o gazie do Europy

  Rosyjski Gzaprom zwiększył wczoraj o 60 proc. dostawy gazu do Europy przez terytorium Ukrainy. Stało się to po wizycie w Rosji premiera Włoch Matteo Renziego i rozmowach prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z generalnym dyrektorem niemieckiego koncernu Wintershall Rainerem Zele.
 • Algieria - szansa dla UE na większe uniezależnienie od surowców z Rosji

  Algieria - szansa dla UE na większe uniezależnienie od surowców z Rosji

  Algieria jest największym producentem gazu ziemnego w Afryce, a po Rosji największym dostawcą błękitnego paliwa do Europy. Kraj wydobywa też znaczne ilości ropy, a pod algierskimi piaskami kryją się jedne z największych na świecie zasobów łupkowych. To szansa dla UE.

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.