frank szwajcarski

Synonimy:
frank, franki franki szwajcarskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Frank szwajcarski (652)

 • Frank szwajcarski wkrótce po 3,50?

  Frank szwajcarski wkrótce po 3,50?

  Ostatnie dni przyniosły spore zawirowania na globalnych rynkach i część inwestorów zaczęła obstawiać światową korektę. Jednak rekordowe poziomy na amerykański Nasdaq sugerują, że to może nie być jeszcze ten moment. To byłaby bardzo dobra wiadomość dla złotego i szansa na jeszcze tańszego franka.
 • Zbliża się koniec przewartościowana franka szwajcarskiego?

  Zbliża się koniec przewartościowana franka szwajcarskiego?

  Przez ostatnie pół roku złoty zyskiwał do euro, choć ta tendencja zatrzymała się. Wciąż jednak zyskuje wobec franka szwajcarskiego, którego kurs wynosi ok. 3,60 zł. Odzwierciedla to zarówno mocną pozycję złotego, ale także zachowanie waluty szwajcarskiej wobec reszty świata.
 • Frank - wczoraj bezpieczna przystań, jutro gorący kartofel?

  Frank - wczoraj bezpieczna przystań, jutro gorący kartofel?

  Dlaczego nagle inwestorzy odwrócili się od waluty, której siła zaskakiwała przez ostatnie lata? Od 24 lipca frank szwajcarski (CHF) jest najsłabszą walutą na świecie wśród 31 gospodarek krajów rozwiniętych oraz rozwijających się - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Frank będzie dużo droższy. Czy to się może zdarzyć?

  Frank będzie dużo droższy. Czy to się może zdarzyć?

  W Szwajcarii są obecnie najniższe stopy procentowe na świecie. Nie ma więc powodów, aby inwestorzy wracali do tej waluty, a kurs franka zaczął rosnąć. Co musiałoby się stać, aby frankowicze znów wpadli w złe nastroje, a rząd lub prezydent czuli presję, by szukać nowych form pomocy zadłużonym?
 • Kredyty walutowe: Dziesięć lat z frankiem

  Kredyty walutowe: Dziesięć lat z frankiem

  Prezydencki projekt ustawy mającej przybliżyć rozwiązanie problemu kredytów walutowych, został skierowany do Sejmu niemal równo w dziewiątą rocznicę ustanowienia przez kurs franka szwajcarskiego najniższego w historii poziomu. Przeciętny kredytobiorca znajduje się w połowie okresu spłaty zadłużenia. Łatwo dokonać jej bilansu, trudniej o prognozę na następną połowę.
 • Mocne euro pomaga frankowiczom

  Mocne euro pomaga frankowiczom

  Ostatni tydzień lipca przyniósł znaczący spadek notowań franka, którego średnia wartość na koniec miesiąca pokazała 3,74 PLN. Tak mało za szwajcarską walutę Polacy płacili przed pamiętnym "czarnym czwartkiem". Jest to pewne odciążenie dla kredytobiorców. Dla nich jednak ważniejsze pozostają perspektywy kursu franka - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.
 • Frank coraz tańszy. Czy złoty podtrzyma dobrą passę?

  Frank coraz tańszy. Czy złoty podtrzyma dobrą passę?

  Frank szwajcarski, waluta niezmiernie ważna z perspektywy wielu polskich kredytobiorców, od początku 2017 r. systematycznie traci na wartości. To bardzo ważna informacja dla frankowiczów, zwłaszcza że obiecana przez rząd pomoc w zakresie kredytów denominowanych w walutach obcych nie spełniła ich oczekiwań. Jednak kluczowym pytaniem pozostaje: jak długo jeszcze potrwa dobra passa polskiej waluty?
 • Raty frankowiczów wróciły do poziomu sprzed czarnego czwartku

  Raty frankowiczów wróciły do poziomu sprzed czarnego czwartku

  Kurs franka szwajcarskiego spadł nieco poniżej poziomu 3,80 zł po raz pierwszy od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.). Coraz niższe są więc raty kredytów w tej walucie. Co prawda obecny kurs nadal można uznać za dość wysoki - przypomnijmy, że w 2014 r. wynosił około 3,40-3,50 zł. Expander zwraca jednak uwagę, że dzięki rekordowo niskiemu poziomowi stóp procentowych w Szwajcarii, najbliższa rata może być niższa niż ta zapłacona na początku stycznia 2015 r.
 • Dolar, funt i frank szwajcarski w odwrocie

  Dolar, funt i frank szwajcarski w odwrocie

  Wtorek przynosi kontynuację wyprzedaży dolara, który w relacji do złotego jest najsłabszy od prawie 2 lat. Mocno na wartości traci również funt, reagując na spadek inflacji na Wyspach. Szwajcarski frank natomiast, pomimo początkowego zaliczenia 2,5-letniego dołka, utrzymuje się powyżej wsparcia na 3,80 zł.
 • Frank traci na wartości. Jest najsłabszy od roku

  Frank traci na wartości. Jest najsłabszy od roku

  Od grudnia ubiegłego roku kurs franka w Polsce zauważalnie spadał. Było to jednak spowodowane przede wszystkim umacnianiem się złotego w stosunku do euro. Od kwietnia frankowiczom pomaga również inny czynnik - osłabianie się franka do euro. Expander zwraca uwagę, że kurs EUR/CHF właśnie przekroczył poziom 1,1. Oznacza to, że frank jest najsłabszy w odniesieniu do euro od ponad roku. Gdyby ten trend był kontynuowany i osiągnął poziom 1,2, to kurs w Polsce spadłby do ok. 3,50 zł.

Filmy - Frank szwajcarski (17)

 • Zbliża się koniec przewartościowana franka szwajcarskiego?

  Przez ostatnie pół roku złoty zyskiwał do euro, choć ta tendencja zatrzymała się. Wciąż jednak zyskuje wobec franka szwajcarskiego, którego kurs wynosi ok. 3,60 zł. Odzwierciedla to zarówno mocną pozycję złotego, ale także zachowanie waluty szwajcarskiej wobec reszty świata. Przez ostanie kilka lat frank był bardzo mocny, zwykle zyskiwał w przypadku napięć geopolitycznych. Było tak również podczas kryzysu fiskalnego w strefie euro oraz przed francuskimi wyborami. Sytuacja zmieniła się jednak w ciągu ostatniego miesiąca. Zniknęło ryzyko polityczne we Francji, a Europejski Bank Centralny zaczął zapowiadać zbliżający się koniec polityki ilościowego luzowania. Dlatego frank zaczął tracić do euro i do złotego. Szwajcarski Bank Centralny z zadowoleniem obserwuje obecną sytuację.
 • Frank będzie dużo droższy: czy to się może zdarzyć?

  W Szwajcarii są obecnie najniższe stopy procentowe na świecie. Nie ma więc powodów, aby inwestorzy wracali do tej waluty, a kurs franka zaczął rosnąć. Co musiałoby się stać, aby frankowicze znów wpadli w złe nastroje, a rząd lub prezydent czuli presję, by szukać nowych form pomocy zadłużonym?
 • Pomóc frankowiczom, ale nie zaburzyć systemu

  Przedstawiciele osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich bardzo często proponują rozwiązania problemu kredytów, które mogłyby zaburzyć stosunki pomiędzy klientami, a wierzycielami w Polsce.
 • Złe wiadomości dla frankowiczów

  Od dawna nie było tak dobrych wiadomości o szwajcarskiej gospodarce, a więc waluta tego kraju będzie się umacniać, to zła wiadomość dla frankowiczów, tym bardziej, że obniżanie ratingu dla Polski także powoduje osłabienie polskiej waluty. Gospodarka szwajcarska zaczęła nieoczekiwanie rosnąć w tempie 1,7 proc. PKB, a bank centralny tego kraju jest usatysfakcjonowany, czyli nie będzie interweniował, nawet jeżeli wzrost kursu franka będzie duży. I to jest pierwsza zła wiadomość dla frankowiczów.