FOR

Synonimy:
Forum Obywatelskiego Rozwoju,
Inne znaczenia:
FOREVEREN (Spółka NewConnect) ,

Artykuły - FOR (12)

 • FOR: Prezes Kaczyński się myli - Polska na status kraju rozwiniętego pracuje od 1989 r.

  FOR: Prezes Kaczyński się myli - Polska na status kraju rozwiniętego pracuje od 1989 r.

  Prezes Kaczyński myli się mówiąc, że właśnie miał miejsce awans Polski do grona krajów rozwiniętych. Wśród poważniejszych instytucji od cytowanej przez Kaczyńskiego firmy FTSE Russell, część zalicza Polskę do krajów rozwiniętych już od dawna, a część tego jeszcze nie zrobiła. Bank Światowy klasyfikuje tak Polskę już od 2009 roku, czyli od czasu poprzedniego rządu. Również OECD robi to od kilku lat. Z kolei dla MFW pozostajemy ciągle "krajem wschodzącym".
 • Ekspert FOR: Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Ekspert FOR: Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Spośród 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa, które przekazały prawie 100 mln zł Polskiej Fundacji Narodowej, aż dziewięć to spółki z WIG20.
 • Im niższe będą emerytury, tym większa będzie presja na pracujących

  Im niższe będą emerytury, tym większa będzie presja na pracujących

  Na tle państw regionu wyróżniają nas wysokie wydatki publiczne związane z emeryturami. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. Problemy zatem mogą pojawić się z czasem. Gdy bowiem emerytury będą coraz mniejsze, będzie rosnąć presja na pracujących. O tym w rozmowie z MarketNews24 mówił dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • Jak sprawdzić, ile jako pracownicy oddajemy państwu w formie składek i podatków?

  Jak sprawdzić, ile jako pracownicy oddajemy państwu w formie składek i podatków?

  Czy wszyscy pracownicy wiedzą, ile wynoszą koszty pracy? Niekoniecznie. To bardziej problem pracodawców. Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało kalkulator podatkowy, który pozwoli zobaczyć, ile realnie oddajemy państwu w formie składek i podatków. Więcej w materiale wideo.
 • Ekspert: Nowy podatek będzie niesprawiedliwy

  Ekspert: Nowy podatek będzie niesprawiedliwy

  Pomysł wprowadzenia podatku przychodowego powraca, ale nie wiadomo, czy zyska rządowe poparcie. Przejście z podatku dochodowego na podatek przychodowy otworzy olbrzymie pole do zmian w strukturze przedsiębiorstw oraz kontraktów, generując popyt na usługi prawników oraz doradców podatkowych - ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju.
 • Nowe absurdy ustawowe dotyczące wycinania drzew

  Nowe absurdy ustawowe dotyczące wycinania drzew

  Nowelizacja przepisów dotyczących wycinania drzew, przygotowana przez PiS, zawiera absurdy - twierdzi ekspert FOR. Ktoś, kto wytnie drzewo na własnej działce, a później straci pracę i będzie chciał otworzyć własną działalność gospodarczą, nie będzie mógł jej prowadzić przez pięć lat. Podobny zakaz dotyczyć ma też tych, którzy kupią działkę, na której wycięto drzewo.
 • Prof. L. Balcerowicz: Bez reform Polska ugrzęźnie

  Prof. L. Balcerowicz: Bez reform Polska ugrzęźnie

  57,5 proc. - taką część dochodu przeciętnego Niemca miał w ubiegłym roku do dyspozycji statystyczny Polak. Choć w 2016 roku polska gospodarka rozwijała się szybciej niż niemiecka, to jednak wolniej niż w poprzednich dwóch latach i wolniej od oczekiwań. Zdaniem Leszka Balcerowicza, Polska unikając reform, za to ograniczając wolność gospodarczą i obniżając wiek emerytalny, przestanie nadrabiać dystans do bogatszego sąsiada.
 • FOR: Jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

  FOR: Jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

  Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku w centrum Warszawy przekroczyła we wtorek 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ekonomisty Leszka Balcerowicza.
 • Renciści mogą stracić na zmianie kwoty wolnej od podatku

  Renciści mogą stracić na zmianie kwoty wolnej od podatku

  Polityka gospodarcza w Polsce jest słabo skoordynowana z polityką społeczną. Podwyższenie kwoty wolnej przyniesie rozczarowanie rencistce, która podejmie pracę na pół etatu.
 • Konstytucja dla biznesu pozostawia władzę urzędnikom

  Konstytucja dla biznesu pozostawia władzę urzędnikom

  Konstytucja dla biznesu jest zbiorem dobrych intencji, ale w przypadku konfliktu aktów prawnych nadal będą decydowały przepisy niższej rangi, które są bardziej szczegółowe. Przedsiębiorcy, wahając się z podjęciem inwestycji, najbardziej obawiają się działań prokuratorów, a Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa ich uprawnienia, zmniejszając jednocześnie odpowiedzialność za błędne decyzje.