ekologia

Synonimy:
ekolgia, ekolodzy ekolog ekologiczny
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ekologia (636)

Filmy - Ekologia (26)

 • Strażnicy leśni odciągnęli dziennikarzy. Nie mogą relacjonować blokady ekologów w Puszczy Białowieskiej

  Dziennikarze próbujący relacjonować blokadę ekologów w Puszczy Białowieskiej zostali powstrzymani przez straż leśną. Nie zostali dopuszczeni do miejsca blokady. - Nigdy nie widziałem ani nie doświadczyłem tego żeby dziennikarze nie zostali dopuszczeni do filmowania. To oczywiste, że powinniśmy móc być tam i śledzić wydarzenia na bieżąco – powiedział Uffe Dreesen, korespondent duńskiej telewizji. Blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej trwa już od trzech miesięcy.
 • Norwegia. Raj dla elektroaut czy piekło dla autobusów?

  Norwegia jest obecnie rajem dla wielbicieli ekopojazdów. Nigdzie na świecie nie sprzedaje się tylu samochodów elektrycznych. Jednak coraz mniej z tego faktu zadowoleni są kierowcy autobusów, którzy muszą stać w olbrzymich korkach. W Oslo jest wprawdzie wiele buspasów, jednak zajmują je kierowcy samochodów o napędzie elektrycznym, którzy od niedawna mogą z nich korzystać. W ten sposób norweskie władze promują ekologiczne pojazdy. Dodatkowo właściciele takich aut płacą niższy podatek VAT i mogą korzystać z parkingów za darmo. Mają też specjalne stacje do ładowania samochodu. Norwedzy opracowali koncepcję, dzięki której w 2030 roku ilość spalin ma być o połowę niższa niż dziś, dlatego do 2025 roku wszystkie pojazdy osobowe mają być wyposażone w elektryczne silniki. Jednak nie wszyscy popierają ten ambitny projekt, wielu obawia się, że norweskie drogi będą jeszcze bardziej zakorkowane.
 • Tragiczna sytuacja lwów morskich. Grozi im wyginięcie?

  Na jednej z kalifornijskich plaż trwa akcja ratunkowa lwa morskiego, który nie potrafi samodzielnie wrócić do wody. Po krótkich oględzinach weterynarz zalecił jedynie kilkudniową obserwację zwierzęcia. Takich przypadków jest więcej. Od początku roku ocean wyrzucił na kalifornijski brzeg ponad 2 tysiące młodych, wycieńczonych lwów morskich. – Wszyscy badacze mówią, że sytuacja się jeszcze pogorszy. Czekają nas więc pracowite miesiące – mówi Keith Matassa z Pacific Marine Mammal Center.
 • Ekologiczne domy energooszczędne

  Przez większą część roku mamy chłodny klimat, więc należy wykorzystywać możliwość pasywnego docieplania pomieszczeń promieniami słonecznymi, otwieranie się na południe, tam, gdzie ciepłe promienie słoneczne wpadają do wnętrza i dodatkowo doświetlają i dogrzewają pomieszczenia. Można przeszklić prawie całe ściany południowe, ale nie należy też unikać przeszkleń od strony północnej, gdzie takie miękkie, białe światło ładnie doświetla wnętrza – mówi agencji informacyjnej Newseria Monika Kupska-Kupis, architekt i koordynator projektów firmy Velux, produkującej okna dachowe.