Egipt

Artykuły - Egipt (1498)

 • Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Polscy turyści wracają do Egiptu. Jeszcze kilka lat temu co roku wyjeżdżało tam 600 tys. osób. Zawirowania polityczne spowodowały, że liczba chętnych na wakacje w tym regionie spadła. Jak pokazują jednak tegoroczne dane biur podróży, Egipt wraca do łask. Dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek do tego kraju przekracza 90 proc. względem 2016 roku. Jak przekonują przedstawiciele władz Egiptu, kurorty turystyczne są bezpieczne, dodatkowo wdrażany jest też system ochrony lotnisk.
 • Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Niemieckie media donoszą o śmierci 29-letniej modelki, Henriette Hömke, byłej partnerki bramkarza Schalke Gelsenkirchen, Ralfa Faehrmanna. Kobieta zmarła w kwietniu br., ale dopiero od kilku dni ujawniane są informacje na temat okoliczności tej tragedii. Zdaniem niektórych dziennikarzy, sprawa przypomina historię Magdaleny Żuk.
 • Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział w niedzielę wprowadzenie w kraju na trzy miesiące stanu wyjątkowego. W Niedzielę Palmową Państwo Islamskie (IS) przeprowadziło w Egipcie zamachy na dwa koptyjskie kościoły, w których zginęły co najmniej 43 osoby.
 • Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ z zaniepokojeniem przyjęło informacje o atakach bombowych na kościoły w Aleksandrii i w miejscowości Tanta w Egipcie. "Stanowczo potępiamy wszelkie formy terroryzmu i przemocy" - podkreśla MSZ w komunikacie przekazanym PAP.
 • Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Utrzymanie przez Wielką Brytanię zakazu lotów do egipskich ośrodków wypoczynkowych, mimo znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa na tamtejszych lotniskach, jest całkowicie niezrozumiałe i niesłuszne - głosi wydane w sobotę oświadczenie egipskiej dyplomacji.
 • PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  Egipt zmierzy się w finale Pucharu Narodów Afryki z Kamerunem. Egipcjanie są najbardziej utytułowaną drużyną w historii tych rozgrywek. Początek spotkania w Libreville o godzinie 20.00.
 • Puchar Narodów Afryki: Egipt w finale

  Puchar Narodów Afryki: Egipt w finale

  Pierwszym finalistą XXXI Pucharu Narodów Afryki została reprezentacja Egiptu. Wszystko rozstrzygnęło się w serii rzutów karnych, w których „Faraonowie” pokonali Burkina Faso 4-3. Bohaterem został 44-letni Essam El-Hadary, który w decydującym momencie obronił dwie jedenastki.
 • Egipt zdewaluował swą walutę niemal o jedną trzecią

  Egipt zdewaluował swą walutę niemal o jedną trzecią

  Bank centralny zmagającego się z kryzysem finansowym Egiptu poinformował w czwartek o wprowadzeniu płynnego kursu krajowej waluty i wyznaczeniu wstępnego kursu referencyjnego na poziomie 13 funtów egipskich za dolara, co oznacza dewaluację o 32,3 proc.
 • Zrekonstruowano twarz 2300-letniej kobiety

  Zrekonstruowano twarz 2300-letniej kobiety

  Naukowcom udało się zrekonstruować twarz 2300-letniej mumii Egipcjanki. To niezwykłe osiągnięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie możliwości technologii druku 3D i umiejętności zdolnych kryminologów.
 • Bio-Pyramid, czyli jak zamknąć piramidę w kapsule

  Bio-Pyramid, czyli jak zamknąć piramidę w kapsule

  Pustynnienie, czyli proces przemiany terenów, które jeszcze niedawno były żyzne w pustynie, rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie na całym świecie. W trosce o odwrócenie jednego z największych współczesnych problemów ekologicznych, zespół amerykańskich projektantów zaprezentował odważną koncepcję Bio-Pyramid.

Filmy - Egipt (35)

 • Uwaga! TVN: "Po prostu wyskoczyła". Lekarz ze szpitala w Marsa Alam opisuje, co spotkało Magdaleną Żuk

  Jakie leki otrzymała, jak dbali o nią lekarze i najważniejsze: w jakich okolicznościach doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła? Te pytania lekarzowi ze szpitala, w którym leżała Magdalena Żuk, zadał reporter UWAGI! Tomasz Kubat, który był w Egipcie. Reporter spotkał się w Marsa Alam z dr Ahmedem Shawkym, który był świadkiem wydarzeń z udziałem Magdaleny Żuk. To on podał dziewczynie leki i przywiązał do łóżka. - Leżała na tym łóżku. Tutaj przywiązałem jej nogi, tutaj miała przywiązane ręce - pokazuje miejsce w szpitalnej sali dr Shawky. - Korpus miała przewiązany jednym zrolowanym prześcieradłem - mówi i dodaje, że węzeł nie był zbyt mocny. - Kiedy udało jej się wyzwolić z więzów, podeszła do okna i próbowała wyskoczyć - pokazuje. Jak twierdzi, okno początkowo było zamknięte. - Groziła pielęgniarce stojakiem i, trzymając go, próbowała otworzyć okno. Potem próbowała wyskoczyć. Pielęgniarka złapała ją za nogi, ale została kopnięta i upadła na ziemię. Wstała i ponownie wciągnęła ją [Magdalenę] do pokoju - opisuje. Potem nastąpić miała trzecia - skuteczna - próba. - Pacjentka wyskoczyła. Nie stanęła nawet na stoliku, po prostu wyskoczyła. Tutaj widać miejsce, w którym upadła - pokazuje teren za oknem szpitala Ahmed Shawky.
 • Prokurator i biegły lecą do Egiptu. Śledczy z Jeleniej Góry chcą mieć pełny wgląd w dokumentację dot. Magdaleny Ż.

  Przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Magdaleny Ż., oraz biegły z zakresu medycyny sądowej lecą do Egiptu, by tam wziąć udział w sekcji zwłok zmarłej. - Podjęto decyzję o wystąpieniu o międzynarodową pomoc prawną do władz Egiptu, polegającą na wyrażeniu zgody na udział polskiego prokuratora oraz biegłego z zakresu medycyny sądowej w zaplanowanej sekcji zwłok Magdaleny Ż. - poinformowała rzecznik jeleniogórskiej prokuratury Violetta Niziołek. Jeleniogórska prokuratura wystąpi do władz Egiptu także o przekazanie dokumentacji medycznej zmarłej kobiety oraz przeprowadzenie szeregu czynności, w tym m.in. przesłuchanie świadków.
 • Rio 2016. Polska - Egipt 3:0 w turnieju siatkarzy

  Polska wygrała z Egiptem 3:0 (25;18, 25:20, 25:17) w meczu grupy B turnieju siatkarskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W kolejnym spotkaniu "Biało-czerwoni" zmierzą się we wtorek z Irańczykami.
 • Odwołali prezydenta. Teraz narzekają na obecną władzę

  30 czerwca 2013 roku miliony Egipcjan wyszły na ulicę Kairu, żądając dymisji islamskiego prezydenta Muhammada Mursiego. Demonstranci oskarżali go o podsycanie niepokojów społecznych i chęć zmonopolizowania władzy. – Został wybrany demokratycznie, ale nic dla kraju nie zrobił. Tylko nas podzielił, skłócił chrześcijan i muzułmanów – mówiła wówczas Mery Maher, uczestniczka demonstracji. Protestujących wysłuchało wojsko. 3 lipca 2013 roku, w wyniku zamachu stanu, prezydent Mursi stracił stanowisko. Od tamtych wydarzeń mijają trzy lata. Wielu Egipcjan jest rozczarowanych nowymi władzami. – 3 lipca 2013 roku otrzymaliśmy obietnicę uchwalenia nowej konstytucji, osiągnięcia pojednania narodowego i wprowadzenia systemu demokratycznego. Dziś widzimy, że we wszystkich tych kwestiach występują poważne komplikacje – komentuje dziennikarz Khaled Dawud. *Zdjęcie ilustrujące materiał jest autorstwa Mahmouda Khaleda/AFP.