Egipt

Artykuły - Egipt (1498)

 • Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Niemieckie media donoszą o śmierci 29-letniej modelki, Henriette Hömke, byłej partnerki bramkarza Schalke Gelsenkirchen, Ralfa Faehrmanna. Kobieta zmarła w kwietniu br., ale dopiero od kilku dni ujawniane są informacje na temat okoliczności tej tragedii. Zdaniem niektórych dziennikarzy, sprawa przypomina historię Magdaleny Żuk.
 • Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział w niedzielę wprowadzenie w kraju na trzy miesiące stanu wyjątkowego. W Niedzielę Palmową Państwo Islamskie (IS) przeprowadziło w Egipcie zamachy na dwa koptyjskie kościoły, w których zginęły co najmniej 43 osoby.
 • Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ z zaniepokojeniem przyjęło informacje o atakach bombowych na kościoły w Aleksandrii i w miejscowości Tanta w Egipcie. "Stanowczo potępiamy wszelkie formy terroryzmu i przemocy" - podkreśla MSZ w komunikacie przekazanym PAP.
 • Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Utrzymanie przez Wielką Brytanię zakazu lotów do egipskich ośrodków wypoczynkowych, mimo znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa na tamtejszych lotniskach, jest całkowicie niezrozumiałe i niesłuszne - głosi wydane w sobotę oświadczenie egipskiej dyplomacji.
 • PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  Egipt zmierzy się w finale Pucharu Narodów Afryki z Kamerunem. Egipcjanie są najbardziej utytułowaną drużyną w historii tych rozgrywek. Początek spotkania w Libreville o godzinie 20.00.
 • Puchar Narodów Afryki: Egipt w finale

  Puchar Narodów Afryki: Egipt w finale

  Pierwszym finalistą XXXI Pucharu Narodów Afryki została reprezentacja Egiptu. Wszystko rozstrzygnęło się w serii rzutów karnych, w których „Faraonowie” pokonali Burkina Faso 4-3. Bohaterem został 44-letni Essam El-Hadary, który w decydującym momencie obronił dwie jedenastki.
 • Egipt zdewaluował swą walutę niemal o jedną trzecią

  Egipt zdewaluował swą walutę niemal o jedną trzecią

  Bank centralny zmagającego się z kryzysem finansowym Egiptu poinformował w czwartek o wprowadzeniu płynnego kursu krajowej waluty i wyznaczeniu wstępnego kursu referencyjnego na poziomie 13 funtów egipskich za dolara, co oznacza dewaluację o 32,3 proc.
 • Zrekonstruowano twarz 2300-letniej kobiety

  Zrekonstruowano twarz 2300-letniej kobiety

  Naukowcom udało się zrekonstruować twarz 2300-letniej mumii Egipcjanki. To niezwykłe osiągnięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie możliwości technologii druku 3D i umiejętności zdolnych kryminologów.
 • Bio-Pyramid, czyli jak zamknąć piramidę w kapsule

  Bio-Pyramid, czyli jak zamknąć piramidę w kapsule

  Pustynnienie, czyli proces przemiany terenów, które jeszcze niedawno były żyzne w pustynie, rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie na całym świecie. W trosce o odwrócenie jednego z największych współczesnych problemów ekologicznych, zespół amerykańskich projektantów zaprezentował odważną koncepcję Bio-Pyramid.
 • Wydobyto szczątki ofiar katastrofy samolotu linii EgyptAir

  Wydobyto szczątki ofiar katastrofy samolotu linii EgyptAir

  Z dna Morza Śródziemnego wydobyto wszystkie zlokalizowane do tej pory szczątki ofiar katastrofy samolotu linii EgyptAir. Jak poinformował w niedzielę egipski dziennik "Al Ahram", ciała transportowane są na pokładzie statku "John Lethbridge" do Aleksandrii.

Filmy - Egipt (35)

 • Uwaga! TVN: "Po prostu wyskoczyła". Lekarz ze szpitala w Marsa Alam opisuje, co spotkało Magdaleną Żuk

  Jakie leki otrzymała, jak dbali o nią lekarze i najważniejsze: w jakich okolicznościach doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła? Te pytania lekarzowi ze szpitala, w którym leżała Magdalena Żuk, zadał reporter UWAGI! Tomasz Kubat, który był w Egipcie. Reporter spotkał się w Marsa Alam z dr Ahmedem Shawkym, który był świadkiem wydarzeń z udziałem Magdaleny Żuk. To on podał dziewczynie leki i przywiązał do łóżka. - Leżała na tym łóżku. Tutaj przywiązałem jej nogi, tutaj miała przywiązane ręce - pokazuje miejsce w szpitalnej sali dr Shawky. - Korpus miała przewiązany jednym zrolowanym prześcieradłem - mówi i dodaje, że węzeł nie był zbyt mocny. - Kiedy udało jej się wyzwolić z więzów, podeszła do okna i próbowała wyskoczyć - pokazuje. Jak twierdzi, okno początkowo było zamknięte. - Groziła pielęgniarce stojakiem i, trzymając go, próbowała otworzyć okno. Potem próbowała wyskoczyć. Pielęgniarka złapała ją za nogi, ale została kopnięta i upadła na ziemię. Wstała i ponownie wciągnęła ją [Magdalenę] do pokoju - opisuje. Potem nastąpić miała trzecia - skuteczna - próba. - Pacjentka wyskoczyła. Nie stanęła nawet na stoliku, po prostu wyskoczyła. Tutaj widać miejsce, w którym upadła - pokazuje teren za oknem szpitala Ahmed Shawky.
 • Prokurator i biegły lecą do Egiptu. Śledczy z Jeleniej Góry chcą mieć pełny wgląd w dokumentację dot. Magdaleny Ż.

  Przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Magdaleny Ż., oraz biegły z zakresu medycyny sądowej lecą do Egiptu, by tam wziąć udział w sekcji zwłok zmarłej. - Podjęto decyzję o wystąpieniu o międzynarodową pomoc prawną do władz Egiptu, polegającą na wyrażeniu zgody na udział polskiego prokuratora oraz biegłego z zakresu medycyny sądowej w zaplanowanej sekcji zwłok Magdaleny Ż. - poinformowała rzecznik jeleniogórskiej prokuratury Violetta Niziołek. Jeleniogórska prokuratura wystąpi do władz Egiptu także o przekazanie dokumentacji medycznej zmarłej kobiety oraz przeprowadzenie szeregu czynności, w tym m.in. przesłuchanie świadków.
 • Rio 2016. Polska - Egipt 3:0 w turnieju siatkarzy

  Polska wygrała z Egiptem 3:0 (25;18, 25:20, 25:17) w meczu grupy B turnieju siatkarskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W kolejnym spotkaniu "Biało-czerwoni" zmierzą się we wtorek z Irańczykami.
 • Odwołali prezydenta. Teraz narzekają na obecną władzę

  30 czerwca 2013 roku miliony Egipcjan wyszły na ulicę Kairu, żądając dymisji islamskiego prezydenta Muhammada Mursiego. Demonstranci oskarżali go o podsycanie niepokojów społecznych i chęć zmonopolizowania władzy. – Został wybrany demokratycznie, ale nic dla kraju nie zrobił. Tylko nas podzielił, skłócił chrześcijan i muzułmanów – mówiła wówczas Mery Maher, uczestniczka demonstracji. Protestujących wysłuchało wojsko. 3 lipca 2013 roku, w wyniku zamachu stanu, prezydent Mursi stracił stanowisko. Od tamtych wydarzeń mijają trzy lata. Wielu Egipcjan jest rozczarowanych nowymi władzami. – 3 lipca 2013 roku otrzymaliśmy obietnicę uchwalenia nowej konstytucji, osiągnięcia pojednania narodowego i wprowadzenia systemu demokratycznego. Dziś widzimy, że we wszystkich tych kwestiach występują poważne komplikacje – komentuje dziennikarz Khaled Dawud. *Zdjęcie ilustrujące materiał jest autorstwa Mahmouda Khaleda/AFP.