Egipt

Artykuły - Egipt (1504)

 • Imperium Egiptu upadło przez erupcję wulkanu?

  Imperium Egiptu upadło przez erupcję wulkanu?

  Po Aleksandrze Wielkim, który zginął w 323 r.p.n.e., Egiptem władał Ptolemeusz I. Jego dynasta trwała aż do legendarnego samobójstwa Kleopatry VII i zakończyła się wraz z najazdem Rzymian w 30 r.p.n.e. Najnowsze badania sugerują, że w upadku starożytnego Egiptu mogła pomóc erupcja wulkanu.
 • Turystyka Egiptu podnosi się z kolan

  Turystyka Egiptu podnosi się z kolan

  20 lat temu przed świątynią Hatszepsut w Luksorze grupa ekstremistów zabiła 58 zagranicznych turystów, ale nie osłabiło to zainteresowania turystów Egiptem. Sytuacja zmieniła się po rewolucji 2011 roku, która pozbawiła władzy prezydenta Hosniego Mubaraka. Od tego czasu starożytne świątynie świecą pustkami, a kraj pogrążony jest w kryzysie ekonomicznym. Zdaniem ekspertów , siedem lat temu Egipt był pierwszy na liście najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez naszych rodaków.
 • W Egipcie odkryto trzy nowe grobowce

  W Egipcie odkryto trzy nowe grobowce

  Archeologowie odkryli trzy ukryte do tej pory egipskie grobowce liczące po 2000 lat.
 • Egipt: Policjant i cywil ofiarami ataku niedaleko Luksoru

  Egipt: Policjant i cywil ofiarami ataku niedaleko Luksoru

  W miejscowości Isna pod Luksorem, w południowym Egipcie dwóch sprawców otworzyło ogień z jadącego samochodu. W wyniku ataku zginął funkcjonariusz policji i cywil, a trzy inne osoby zostały ranne. Informację podała w piątek państwowa agencja prasowa MENA.
 • Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Polscy turyści wracają do Egiptu. Jeszcze kilka lat temu co roku wyjeżdżało tam 600 tys. osób. Zawirowania polityczne spowodowały, że liczba chętnych na wakacje w tym regionie spadła. Jak pokazują jednak tegoroczne dane biur podróży, Egipt wraca do łask. Dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek do tego kraju przekracza 90 proc. względem 2016 roku. Jak przekonują przedstawiciele władz Egiptu, kurorty turystyczne są bezpieczne, dodatkowo wdrażany jest też system ochrony lotnisk.
 • Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Tragiczna śmierć niemieckiej modelki w Egipcie

  Niemieckie media donoszą o śmierci 29-letniej modelki, Henriette Hömke, byłej partnerki bramkarza Schalke Gelsenkirchen, Ralfa Faehrmanna. Kobieta zmarła w kwietniu br., ale dopiero od kilku dni ujawniane są informacje na temat okoliczności tej tragedii. Zdaniem niektórych dziennikarzy, sprawa przypomina historię Magdaleny Żuk.
 • Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy

  Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział w niedzielę wprowadzenie w kraju na trzy miesiące stanu wyjątkowego. W Niedzielę Palmową Państwo Islamskie (IS) przeprowadziło w Egipcie zamachy na dwa koptyjskie kościoły, w których zginęły co najmniej 43 osoby.
 • Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ o atakach w Egipcie

  Polskie MSZ z zaniepokojeniem przyjęło informacje o atakach bombowych na kościoły w Aleksandrii i w miejscowości Tanta w Egipcie. "Stanowczo potępiamy wszelkie formy terroryzmu i przemocy" - podkreśla MSZ w komunikacie przekazanym PAP.
 • Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Egipt krytykuje Wielką Brytanię za zakaz lotów do Szarm el-Szejk

  Utrzymanie przez Wielką Brytanię zakazu lotów do egipskich ośrodków wypoczynkowych, mimo znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa na tamtejszych lotniskach, jest całkowicie niezrozumiałe i niesłuszne - głosi wydane w sobotę oświadczenie egipskiej dyplomacji.
 • PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  PNA. Egipt zmierzy się w finale z Kamerunem

  Egipt zmierzy się w finale Pucharu Narodów Afryki z Kamerunem. Egipcjanie są najbardziej utytułowaną drużyną w historii tych rozgrywek. Początek spotkania w Libreville o godzinie 20.00.

Filmy - Egipt (35)

 • Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów

  Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów.
 • Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów

  Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów.
 • Mikołaj Rey poznaje nowe smaki, czyli egipski falafel w Polsce

  Jaki jest przepis na falafel - tradycyjne egipskie danie? Dowiedział się tego Mikołaj Rey z "Dzień Dobry TVN". Joseph Ibrahim, który czuje się Polakiem, wyjaśnił, jaka jest egipska kuchnia. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Uwaga! TVN: "Po prostu wyskoczyła". Lekarz ze szpitala w Marsa Alam opisuje, co spotkało Magdaleną Żuk

  Jakie leki otrzymała, jak dbali o nią lekarze i najważniejsze: w jakich okolicznościach doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła? Te pytania lekarzowi ze szpitala, w którym leżała Magdalena Żuk, zadał reporter UWAGI! Tomasz Kubat, który był w Egipcie. Reporter spotkał się w Marsa Alam z dr Ahmedem Shawkym, który był świadkiem wydarzeń z udziałem Magdaleny Żuk. To on podał dziewczynie leki i przywiązał do łóżka. - Leżała na tym łóżku. Tutaj przywiązałem jej nogi, tutaj miała przywiązane ręce - pokazuje miejsce w szpitalnej sali dr Shawky. - Korpus miała przewiązany jednym zrolowanym prześcieradłem - mówi i dodaje, że węzeł nie był zbyt mocny. - Kiedy udało jej się wyzwolić z więzów, podeszła do okna i próbowała wyskoczyć - pokazuje. Jak twierdzi, okno początkowo było zamknięte. - Groziła pielęgniarce stojakiem i, trzymając go, próbowała otworzyć okno. Potem próbowała wyskoczyć. Pielęgniarka złapała ją za nogi, ale została kopnięta i upadła na ziemię. Wstała i ponownie wciągnęła ją [Magdalenę] do pokoju - opisuje. Potem nastąpić miała trzecia - skuteczna - próba. - Pacjentka wyskoczyła. Nie stanęła nawet na stoliku, po prostu wyskoczyła. Tutaj widać miejsce, w którym upadła - pokazuje teren za oknem szpitala Ahmed Shawky.