działalność gospodarcza

Artykuły - Działalność gospodarcza (24)

 • Zasada automatycznego wznowienia zawieszonej działalności gospodarczej i jej negatywne skutki dla przedsiębiorców

  Zasada automatycznego wznowienia zawieszonej działalności gospodarczej i jej negatywne skutki dla przedsiębiorców

  Bycie przedsiębiorcą w Polsce jest z każdym dniem coraz większym wyzwaniem. Rząd i fiskus urządzają podatnikom istną ścieżkę zdrowia. Przez nieustannie zmieniające się przepisy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niezbędne jest dziś nie tylko wsparcie księgowych, doradców i kancelarii prawno-podatkowych, ale także posiadanie dobrej pamięci.
 • Kolejnych 50 zmian dla biznesu

  Kolejnych 50 zmian dla biznesu

  Przedsiębiorca, któremu kontrahent nie płaci na czas, odzyska zapłacony podatek dochodowy, a dłużnik zapłaci podatek za generowanie długu - m.in. takie rozwiązanie wprowadza kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą "50 uproszczeń dla biznesu". O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.
 • Będą uproszczenia w prawie dla firm

  Uregulowanie w prawie gospodarczym tych kwestii, które obecnie budzą wątpliwości przedsiębiorców - przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
 • Czy właściciel firmy może ogłosić upadłość konsumencką?

  Czy właściciel firmy może ogłosić upadłość konsumencką?

  Czy wspólnik w spółce może ogłosić upadłość konsumencką? To zależy od tego, jakiego rodzaju jest to spółka.
 • Angielska spółka typu Limited

  Angielska spółka typu Limited

  Jak założenie spółki w Wielkiej Brytanii może pomóc freelancerom rozwinąć biznes, zwiększyć zyski oraz zoptymalizować płacone podatki.
 • Działalność prowadzona w domu lub mieszkaniu podatnika

  Działalność prowadzona w domu lub mieszkaniu podatnika

  Niektórzy podatnicy z uwagi na wielkość prowadzonej działalności albo jej zakres decydują się na jej prowadzenie w swoim mieszkaniu lub domu. Zdarza się, że podatnik w tym celu wykorzystuje jedynie część mieszkania czy domu. W przypadku wydatków związanych z wykonywaniem działalności opodatkowanej VAT w mieszkaniu lub domu podatnik ma prawo do odliczenia VAT.
 • Uproszczenia w podatkach, nowa ulga na złe długi. Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Uproszczenia w podatkach, nowa ulga na złe długi. Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Nowa ulga na złe długi, szybsze rozliczanie straty podatkowej, mniej obowiązków rachunkowych - tak najkrócej można streścić projekt ustawy zaprezentowany w ub. piątek - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Elżbieta Rafalska: Trzeci rok niższych składek na ZUS pozwoli okrzepnąć małym firmom

  Elżbieta Rafalska: Trzeci rok niższych składek na ZUS pozwoli okrzepnąć małym firmom

  Trzeci rok niższych składek na ZUS dla zaczynających działalność gospodarczą być może pozwoli okrzepnąć małym firmom - oceniła w środę minister pracy Elżbieta Rafalska. Zwróciła jednak uwagę, że zmniejszone składki mają wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych.
 • Obowiązki zgłoszeniowe po rozpoczęciu działalności

  Obowiązki zgłoszeniowe po rozpoczęciu działalności

  Osoba fizyczna rozpoczynająca prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma wiele obowiązków w zakresie zgłoszeniowym. W pierwszej kolejności powinna dokonać zgłoszenia płatnika składek oraz siebie - do ubezpieczeń. Co ważne, czynności tych nie dokonuje już w ZUS. Wizyta w tym organie będzie jednak konieczna, gdy przedsiębiorca zatrudni np. osobę współpracującą bądź pracownika.
 • Śmierć wspólnika spółki jawnej - czy to koniec spółki?

  Śmierć wspólnika spółki jawnej - czy to koniec spółki?

  Śmierć jednego ze wspólników spółki jawnej może spowodować przykre konsekwencje dla pozostałych. Zwłaszcza jeżeli pisząc umowę spółki (ściągając z internetu jej wzór) wiele lat temu, zupełnie o takiej ewentualności nie pomyśleli.

Filmy - Działalność gospodarcza (8)

 • Najwięcej firm w Polsce upada w trzecim roku działalności

  Nadmiar zaufania do kooperantów często gubi mniejsze firmy. Wywiadownie gospodarcze podkreślają, że właśnie w tym segmencie rynku zagrożenie jest największe, i radzą, że lepiej zainwestować w profesjonalne raporty handlowe, niż borykać się z niezapłaconymi fakturami. Tym bardziej że kondycja finansowa partnerów biznesowych może się nagle zmienić. Z analiz wywiadowni gospodarczej CRIBIS.pl wynika, że trzeci rok jest najbardziej kryzysowy w działalności polskich firm. Powszechnie uważa się, że najbardziej niestabilne i najmniej godne zaufania są firmy młode, które dopiero rozpoczęły działalność. To mylny pogląd, bowiem na ogół firmy startują z pomysłem na działalność i na początku wdrażają go zgodnie z planem. Kłopoty pojawiają się później, gdy pierwotna strategia okazuje się nieaktualna. Jak pokazują dane CRIBIS.pl, to właśnie pomiędzy 25. a 36. miesiącem działalności firmy najczęściej upadają. Tymczasem ich partnerzy właśnie nabrali do nich zaufania i uważają, że mogą kontynuować współpracę na dotychczasowych warunkach. – Zakładanie, że nasi kontrahenci zawsze będą w tej samej kondycji, jest dosyć dużym nadużyciem. To nie jest do końca prawda – tłumaczy Dominik Lewandowski, dyrektor ds. rozwoju odpowiedzialny za markę CRIBIS.pl w CRIF Polska. – Nawet w naszej firmie bez względu na to, na jakim jesteśmy etapie, czasami powodzi się lepiej, czasami gorzej, to samo dotyczy naszych kontrahentów.
 • Haładyj: Od nowego roku - wielka zmiana dot. działalności gospodarczej

  Od nowego roku wejdzie w życie jedna z największych zmian w obszarze działalności gospodarczej przeprowadzonych w tej kadencji, czyli nowe Prawo restrukturyzacyjne - mówi PAP wiceszef Ministerstwa Gospodarki Mariusz Haładyj. Dodaje, że zmienia ono filozofię podejścia do kwestii restrukturyzacji i upadłości.
 • Rozpoczęcie działalności gospodarczej w kilka dni

  Tylko kilka dni, a nie jak do tej pory miesiąc, będzie potrzebował przedsiębiorca na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Umożliwi to nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która dziś wchodzi w życie. Jej głównym zadaniem jest uproszczenie procedur związanych z wpisem do KRS. – Do tej pory wnioskodawca razem z wnioskiem o wpis do KRS składał również zgłoszenie identyfikacyjne skierowane do urzędu statystycznego, ZUS oraz urzędu skarbowego – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Damian Szczygielski z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.
 • Przedsiębiorcy muszą zdecydować o formie opodatkowania

  Podatnicy powinni uzależnić wybór formy opodatkowania od przedmiotu prowadzonej działalności, od przewidywanych kosztów i wydatków czy też od osiąganych przychodów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.