dokumenty

Artykuły - Dokumenty (94)

 • W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły poprawiony wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego.
 • ​Z programu NSZZ "Solidarność" uchwalonego 7 X 1981 r. Fragmenty

  Uchwałę programową przyjęto podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
 • Przechowywanie dokumentów nie tylko w chmurze: self storage dla firm

  Przechowywanie dokumentów nie tylko w chmurze: self storage dla firm

  Zgodnie z ustawą o rachunkowości, każdy przedsiębiorca w Polsce ma prawo przechowywać dokumentację firmową w postaci elektronicznej. Dlaczego więc tradycyjne przechowywanie dokumentów nadal znajduje więcej zwolenników niż - wydawałoby się, że zdecydowanie wygodniejszy - komputer?
 • Przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej a koszty uzyskania przychodów

  Przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej a koszty uzyskania przychodów

  Jeśli dokumenty, otrzymane przez spółkę w formie papierowej, będą przechowywane w formie elektronicznej przy zachowaniu autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności, to dokumenty te będą mogły nadal stanowić podstawę ujęcia wydatków (których te faktury dotyczą) w kosztach uzyskania przychodów (o ile pozostałe przesłanki warunkujące uznanie wydatku za koszt podatkowy zostaną spełnione).
 • Ćwierć wieku w więzieniu za fałszywą fakturę

  Ćwierć wieku w więzieniu za fałszywą fakturę

  Sejmowa komisja - pomimo rekomendacji odrzucenia - przyjęła projekt zakładający nawet 25 lat pozbawienia wolności za posługiwanie się fikcyjnymi dokumentami. Ale niektóre propozycje złagodziła.
 • Dokumentacja pracownicza w archiwum pracodawcy

  Dokumentacja pracownicza w archiwum pracodawcy

  W okresie zatrudniania pracownika wytwarzana jest duża ilość dokumentów związanych z wykonywaniem pracy. Mają one różny charakter, różny jest też czas ich przechowywania. Za prowadzenie dokumentacji pracowniczej i jej przechowywanie w odpowiednich warunkach odpowiada pracodawca. To on musi zapewnić, aby była przetrzymywana przez odpowiednio długi okres.
 • Koniec z mandatami za brak dokumentów! Wystarczy telefon!

  Koniec z mandatami za brak dokumentów! Wystarczy telefon!

  Kierowca zatrzymany do kontroli drogowej zobowiązany jest okazać policjantowi dokumenty pojazdu i prawo jazdy. "Gapiostwo" karane jest mandatem karnym w wysokości 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów (kwota mandatu z tego tytułu nie może przekraczać 250 zł).
 • PWPW: 1 stycznia 2018 r. nowe paszporty, rok później edowody

  - Z początkiem 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł, 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport, a rok później w rękach obywateli znajdą się edowody - mówi Robert Malicki, członek zarządu PWPW.
 • Ukradli Ci PESEL? Sprawdź bezpłatnie, kto o ciebie pyta

  Ukradli Ci PESEL? Sprawdź bezpłatnie, kto o ciebie pyta

  Kilka milionów Polaków może zostać wezwanych do spłacenia zobowiązań, których nigdy nie zaciągali. Ich PESELE wraz z informacją o dacie i miejscu urodzenia oraz numerze dowodu osobistego wykradzione przez przestępców wystarczą do tego, aby zaciągnąć w ich imieniu kredyt lub pożyczkę albo kupić drogi telefon. Aby uniknąć kłopotów warto sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny lub jakakolwiek inna firma nie szukała o nas informacji. Zwłaszcza, że to nic nie kosztuje.
 • "Puls Biznesu": Biurokracja kontra Morawiecki

  Projekt skrócenia z 50 do 10 lat okresu przechowywania przez firmy dokumentów pracowniczych napotkał silny opór urzędników - pisze "Puls Biznesu".

Filmy - Dokumenty (3)