czaszka

Artykuły - Czaszka (64)

Filmy - Czaszka (3)

  • Ekshumacja tajemniczego króla. Jest czczony jako święty

    W katedrze w Uppsali, w obecności mediów, otworzono niewielką pozłacaną trumnę... Oczom zebranych ukazała się czaszka i szkielet, a także bogato zdobiona królewska korona. Naukowcy i kościelni oficjele podjęli decyzję o ekshumacji szczątków króla Eryka IX, który zasiadał na tronie Szwecji w latach 1155 – 1160, a po śmierci został ogłoszony świętym. Jego życie wciąż skrywa przed historykami wiele zagadek. Kim naprawdę był władca, który zginął w straszny sposób z rąk zamachowca, i któremu po śmierci zaczęto przypisywać dokonywanie licznych cudów? Być może nauka rzuci nieco światła na tę tajemniczą postać spowitą mrokami średniowiecza.
  • Tajemnicza czaszka obali teorię ewolucji?!

    To prawdziwa sensacja! Naukowcy zaprezentowali światu liczącą 1,8 miliona lat czaszkę pierwotnego człowieka. Została ona znaleziona w pobliżu miejscowości Dmanisi w Gruzji. Zdaniem jej odkrywców, może ona całkowicie zrewolucjonizować teorię ewolucji. Doskonale zachowana „Czaszka nr 5” była badana przez szwajcarskich i gruzińskich naukowców pod kierownictwem prof. Davida Lordkipanidzego przez osiem lat. Rewolucyjność tego odkrycia polega na tym, że łączy ono w sobie cechy przypisywane dotychczas różnym liniom gatunkowym praczłowieka - homo habilis, homo erectus i homo rudolfensis. Oznaczałoby to, że zarówno w Afryce, jak i w Europie, rozwijał się tylko jeden gatunek praludzi. Z ustaleniami zespołu Lordkipanidzego nie zgadzają się inni paleontolodzy, zdaniem których w najdawniejszych czasach współistniały trzy odrębne gatunki hominidów. Na podstawie wyglądu „Czaszki nr 5” można stwierdzić, że człowiek żyjący blisko 2 miliony lat temu na terenie dzisiejszego Kaukazu miał niewielki mózg, wydatne łuki brwiowe, duże zęby, wydłużoną twarz i „małpią” szczękę.
  • Najdroższa czaszka świata! Kto ją kupi?

    Słynny londyński dom aukcyjny Christie’s zaprasza na wystawę osobliwości. Wyjątkowe eksponaty, które zazwyczaj nie są przedmiotem licytacji, będzie można podziwiać do 5 września bieżącego roku, kiedy to pójdą pod młotek. Wśród nich jest pewna tajemnicza i bardzo stara czaszka, która, według szacunków ekspertów, może przynieść Christie's nawet 250 tysięcy funtów zysku!