Czarnobyl

Artykuły - Czarnobyl (140)

 • W Czarnobylu powstanie ogromna farma solarna

  W Czarnobylu powstanie ogromna farma solarna

  Inwestorzy z Chin są zainteresowani stworzeniem farm solarnych na terenie dawnej elektrowni w Czarnobylu.
 • Czeskie dziki radioaktywne 31 lat po katastrofie

  Czeskie dziki radioaktywne 31 lat po katastrofie

  Władze Republiki Czeskiej ostrzegają, że dziki w południowo-zachodniej części kraju są nadal skażone po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu przed 31 laty. Spożywanie ich mięsa może być niebezpieczne.
 • Chernobyl VR Project – premiera wersji Samsung Gear VR

  Chernobyl VR Project – premiera wersji Samsung Gear VR

  Aplikacja Chernobyl VR Project gliwickiego studia The Farm 51, dzięki której będziemy mogli przenieść się na teren byłej elektrowni w Czarnobylu, trafiła na platformę Samsung Gear VR.
 • Chińczycy chcą wybudować elektrownię słoneczną w Czarnobylu

  Chińczycy chcą wybudować elektrownię słoneczną w Czarnobylu

  ​Dwie chińskie firmy planują zbudować elektrownię solarną w strefie wokół reaktora jądrowego w Czarnobylu, w którym doszło do pamiętnej katastrofy w 1986 r.
 • Na ISS będą hodowane grzyby z Czarnobyla

  Na ISS będą hodowane grzyby z Czarnobyla

  Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dotarł kolejny cenny ładunek. Tym razem zawiera on grzyby zebrane ze strefy skażonej podczas katastrofy w Czarnobylu. Zostaną one wykorzystane do eksperymentów nad promieniowaniem.
 • Dziedzictwo Czarnobyla. Korespondencja własna z Ukrainy

  Dziedzictwo Czarnobyla. Korespondencja własna z Ukrainy

  - Czy strażacy wiedzieli o radiacji? - Siergiej, były inżynier z Czarnobyla, powtarza zadane mu pytanie. Wzdycha, uśmiechając się przy tym smutno. - Oni po prostu robili swoje. Zobaczyli pożar, więc zaczęli gasić...
 • Czy awaria taka, jak w Czarnobylu, może się powtórzyć w Polsce?

  Czy awaria taka, jak w Czarnobylu, może się powtórzyć w Polsce?

  Przy okazji 30. rocznicy awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu powracają pytania o bezpieczeństwo energetyki atomowej. Profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych odpowiada na pytanie, czy podobna katastrofa może się powtórzyć, i czy elektrownia jądrowa, która ma powstać w Polsce, będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
 • To nie rak! Katastrofa w Czarnobylu wcale nie taka straszna?

  To nie rak! Katastrofa w Czarnobylu wcale nie taka straszna?

  Międzynarodowy panel 30 lekarzy zajmujących się chorobami nowotworowymi ustalił, że jedna z postaci guza tego narządu (tzw. nieinwazyjny rozrost pęcherzykowaty z cechami nowotworu brodawkowatego), dotychczas określanego jako rak, wcale nie jest rakiem, czyli agresywnym nowotworem tworzącym przerzuty. Jest to orzeczenie wielkiej wagi dla tysięcy pacjentów, którzy nie muszą poddawać się operacji usunięcia tarczycy, leczenia jodem radioaktywnym i regularnym kontrolom lekarskim przez cale życie, by chronić się przed nowotworem, który nigdy nie stanowił i nie stanowi zagrożenia.
 • Ukraina: Upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

  Ukraina: Upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

  W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.
 • W Czarnobylu mogło być jeszcze gorzej

  W Czarnobylu mogło być jeszcze gorzej

  Skutki awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu mogły być o wiele gorsze niż tylko skażenie terenu wokół zniszczonego reaktora. Zaraz po katastrofie pojawiła się realna groźba kolejnego wybuchu, który uczyniłby z Europy poatomową pustynię.

Filmy - Czarnobyl (7)

 • Czarnobylski reaktor już nie straszy. Od kilku miesięcy osłania go stalowa "arka"

  Czarnobyl, Ukraina. Reaktor nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, który 1986 r. uległ awarii, chroni dziś zamontowana w listopadzie ubiegłego roku ważąca 36 tys. ton stalowa arka. Wcześniej przed wydobywającym się z reaktora promieniowaniem jonizującym chronił betonowy sarkofag zbudowany tuż po katastrofie. W 2016 r. upłynął jednak okres jego szacowanej trwałości. Trwałość arki szacuje się natomiast na co najmniej 100 lat. Nowa osłona, nałożona na starą, jest największą ruchomą konstrukcją lądową na świecie. Umożliwi demontaż starego sarkofagu, jednocześnie chroniąc środowisko przed skażeniem promieniotwórczym. Składa się z 36 tys. metalowych płyt i ma 354 metrów wysokości. Projekt był współfinansowany przez UE i nadzorowany przez departament bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię i Europę Środkową, w tym Polskę. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Wciąż mieszkają w strefie zagrożenia

  30 lat po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu ponad 100 tysięcy osób wciąż mieszka w tak zwanych strefach zagrożenia skażeniem promieniotwórczym. Wasilij, pomimo bezwzględnego nakazu ewakuacji, nigdy nie opuścił swojego gospodarstwa położonego 180 kilometrów od Czarnobyla.
 • Czarnobyl 30 lat po tragedii. Czy istnieje tam życie?

  Do awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Radioaktywny pył skaził dużą część Europy, a szacunki, dotyczące ofiar katastrofy, do dziś są przedmiotem kontrowersji. Pobliskie miasta opustoszały. Poziom skażenia radioaktywnego w rejonie byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej wciąż nie pozwala wrócić tu ludziom, ale przyroda powoli się odradza. Niewielkie niegdyś stado dzikich koni, w ostatnich latach bardzo się rozrosło. W okolicy nie brakuje też innych zwierząt, takich jak łosie, wilki, niedźwiedzie i rysie. – W bardzo krótkim czasie ewakuowano stąd ponad 130 tysięcy ludzi. To doprowadziło do pewnego rodzaju próżni, która została wypełniona przez przyrodę – mówi Denis Wiszniewski, główny inżynier w tak zwanej „Strefie Wykluczenia”.
 • Lis przyłapany na robieniu… obiadu!

  Prypeć, Ukraina. Kamery przyłapały lisa, który przechadzał się ulicami opuszczonego miasta Prypeć, położonego w pobliżu nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zwierzę przechadzało się ulicami miasta widmo, po czym postanowiło przyrządzić sobie posiłek. Prypeć - niegdyś 50-tysięcznie miasto - od czasu ewakuacji mieszkańców w 1986 roku zamieszkiwane jest głównie przez gryzonie, lisy, wilki, a nawet niedźwiedzie. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.