cyfryzacja

Artykuły - Cyfryzacja (66)

 • 20 nowych usług na platformie ePUAP2

  20 nowych usług na platformie ePUAP2

  Czeka nas rewolucja w urzędach. Obecnie mamy katalog 29 dostępnych usług dla obywatela. Około 20 nowych będzie wprowadzonych do końca maja na nowej, przetestowanej platformie ePUAP2 dla administracji publicznej - powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
 • Wciąż zbyt wielu Polaków nie korzysta z internetu. Miliony euro trafi na walkę z wykluczeniem cyfrowym

  Wciąż zbyt wielu Polaków nie korzysta z internetu. Miliony euro trafi na walkę z wykluczeniem cyfrowym

  - Jesteśmy poniżej unijnej średniej pod względem wykorzystywania internetu w codziennym życiu. To dotyczy zarówno oferty usług, jak i kompetencji. Co czwarty Polak w grupie 50+ nie miał nigdy do czynienia z internetem, więc robimy wszystko, żeby ten odsetek był jak najmniejszy - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
 • LTE: Mobilny internet w Polsce będzie dziurawy?

  LTE: Mobilny internet w Polsce będzie dziurawy?

  Aukcja LTE trwa już półtora miesiąca, ale pytani przez PAP eksperci są podzieleni w ocenie jej potencjalnych skutków. Przewodniczący działającej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Rady Ds. Cyfryzacji (RDC), Igor Ostrowski uważa, że z perspektywy Europejskiej Agendy Cyfrowej - chodzi o zapewnienie dostępu do szybkiego internetu o przepustowości 30 MB/s na terenie całego kraju, i 100 MB/s dla połowy gospodarstw domowych do 2020 r. nie gwarantuje najkorzystniejszego rozstrzygnięcia.
 • Lekarstwo na wykluczenie cyfrowe w Polsce

  Lekarstwo na wykluczenie cyfrowe w Polsce

  Dlaczego w Polsce można mówić o poważnym wykluczeniu cyfrowym? Jakie są jego źródła? O tym jak w praktyce można realizować cele Europejskiej Agendy Cyfrowej rozmawiamy z Danielem Zadrożnym, dyrektorem regionalnym Eutelsat Broadband.
 • NIK: W naszych urzędach wciąż króluje papier

  NIK: W naszych urzędach wciąż króluje papier

  Prawie wszystkie gminne i miejskie urzędy mają tradycyjny (papierowy) system zarządzania dokumentami. "Polska nadal ma dużo do zrobienia w zakresie e-administracji" - ocenia NIK w raporcie.
 • A.Halicki: Do 2020 roku każdy Polak z dostępem do szerokopasmowego internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s

  A.Halicki: Do 2020 roku każdy Polak z dostępem do szerokopasmowego internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s

  Rusza program Polska Cyfrowa. Resort administracji i cyfryzacji stawia przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury. Obecnie dostęp do internetu ma 70 proc. polskich domów, a 76 proc. aktywnych łączy pozwala na prędkość transmisji większą niż 10 Mb/s. 45 tys. km budowanej sieci światłowodowej pozwoli na szerszy dostęp do internetu i rozwój e-usług w administracji. Może też powstać więcej małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Orange Polska chce budować sieć światłowodową po 2015 roku

  Orange Polska chce budować sieć światłowodową po 2015 roku

  Orange Polska będzie chciał kontynuować plan budowy sieci światłowodowej w 2016 roku, jednak wartość nakładów na kolejny rok będzie wyznaczona przez zarząd po analizie efektów pierwszego etapu inwestycji - poinformował Bruno Duthoit, prezes spółki.
 • MG ani biznes nie interesują się ustawą wartą miliardy zł

  MG ani biznes nie interesują się ustawą wartą miliardy zł

  Ani resort gospodarki, ani organizacje biznesowe jak Konfederacja Lewiatan czy BCC nie interesują się ustawą, która ma otworzyć zasoby muzeów, bibliotek i archiwów. Mimo, że przepisy są istotne dla kilkuset tys. firm, a potencjalne zyski idą w miliardy złotych.
 • 9 mln Polaków 50+ nie korzysta z internetu

  9 mln Polaków 50+ nie korzysta z internetu

  Blisko 80 proc. z 13 mln Polaków powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu. Wykluczenie cyfrowe oznacza 24 mld zł strat dla budżetu państwa i gospodarstw domowych.
 • Rok 2015 będzie rokiem cyberwojny

  Rok 2015 będzie rokiem cyberwojny

  Zdaniem Cezarego Piekarskiego, analityka w dziale zarządzania ryzykiem w Deloitte Polska, w tym roku będziemy obserwowali eskalację cyberataków na duże instytucje i infrastrukturę krytyczną naszej gospodarki.

Filmy - Cyfryzacja (18)

 • Od pół miliona do nawet 1 mln Polaków nie może odbierać sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Jednak podatek od niej i tak będą

  Mówi: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego
 • Michał Boni: Komunikacja między urządzeniami połączonymi w sieci powinna zostać uregulowana

  Powstawanie internetu, który zakłada komunikację pomiędzy urządzeniami połączonymi w sieć, wymaga dyskusji na forum nowych instytucji unijnych – uważa Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji. W ciągu kolejnych kilku lat wszystkie urządzenia podłączone do prądu, których używamy na co dzień, będą się ze sobą łączyć, wymieniać dane i w ten sposób np. oszczędzać zużycie energii. To wyzwanie cywilizacyjne, które będzie mieć wpływ na wszystkie sektory gospodarki – podkreśla Boni.
 • MAC: Polska nie jest w ogonie Europy pod względem cyfryzacji

  Wbrew stereotypom, Polska nie jest w ogonie Europy pod względem cyfryzacji – przekonuje minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Podkreśla, że udziałem gospodarki cyfrowej w PKB dorównujemy takim krajom, jak Francja czy Niemcy. W pewnych aspektach, jak budowa sieci szerokopasmowej czy usługi w ramach e-państwa, mamy jeszcze wiele do nadrobienia względem Europy, ale resort zapewnia, że te zagadnienia będą priorytetowe w programie Polska Cyfrowa, który będzie realizowany do 2020 roku.
 • Michał Boni o polskich priorytetach w cyfryzacji

  Polska przygotowuje swoje propozycje dotyczące zharmonizowanego rynku cyfrowego w UE, przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października. Za priorytetowe uznane zostały m.in. ochrona danych osobowych i prace nad pakietem telekomunikacyjnym. - Po pierwsze, ochrona danych osobowych, po drugie zmniejszony VAT na e-booki i dobra kulturowe, które mają stawkę wyższą w świecie cyfrowym niż w świecie analogowym. I trzecia rzecz to mocny start pakietu telekomunikacyjnego na rzecz użytkowników, który został przygotowany przez komisarz Kroes, bo to jest dzisiaj potrzebne – mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, która odbyła się w Warszawie.