cyfryzacja

Artykuły - Cyfryzacja (78)

 • Cyfrowa transformacja w Polsce - niewielu korzysta

  Cyfrowa transformacja w Polsce - niewielu korzysta

  Zapowiadane przez Komisję Europejską wprowadzenie w nadchodzących latach Jednolitego Rynku Cyfrowego (Digital Single Market, DSM) z jednej strony jest dla polskich przedsiębiorstw szansą na wejście na nowe rynki i dotarcie do większej liczby klientów, z drugiej sprawi, że będą one musiały stawić czoła międzynarodowej konkurencji.
 • W 2020 roku już każdy Polak będzie miał dostęp do internetu

  W 2020 roku już każdy Polak będzie miał dostęp do internetu

  Do 2020 roku już każdy Polak będzie miał dostęp do internetu. Tak optymistyczną prognozę głosi McKinsey Global Institute. Za 4 lata udział Sieci teleinformatycznych w polskim PKB ma sięgnąć 9,5 proc, generując blisko 345 mld złotych. Polska wkracza w fazę przyspieszonej internetyzacji.
 • Trudne rozmowy z sąsiadami ws. częstotliwości piątej generacji 5G

  Trudne rozmowy z sąsiadami ws. częstotliwości piątej generacji 5G

  Polska chce, by Komisja Europejska pomogła nam w rozmowach z Rosjanami w sprawie zwolnienia pasma częstotliwości, na których Unia Europejska chce budować superszybki internet bezprzewodowy 5G.
 • Urzędy będą czynne 24 godziny na dobę

  Urzędy będą czynne 24 godziny na dobę

  Obywatel czy przedsiębiorca to mój klient, który powinien otrzymać ode mnie dobry produkt w postaci cyfrowej usługi lub informacji na potrzeby własne lub do przetworzenia i wykreowania nowej aktywności, a nawet biznesu. Obywatel przede wszystkim chce, by go nie bolała głowa, gdy chce załatwić sprawę urzędową przez internet. Chce, by to było proste. Jest już przyzwyczajony, że tak jest w banku - podkreśla Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
 • Netia zapowiada rewolucyjne zmiany w sprzedaży i serwisie

  Netia zapowiada rewolucyjne zmiany w sprzedaży i serwisie

  Netia diametralnie zmienia własną filozofię działania. Agresywna sprzedaż przez kanały wychodzące do klienta zaczyna tracić sens - ocenia prezes spółki. Stawia na lokalną obsługę klientów.
 • Bezpieczeństwo cyfrowych tożsamości przed zmianą

  Bezpieczeństwo cyfrowych tożsamości przed zmianą

  Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska, zapowiedziała wprowadzenie cyfrowego rozwiązania dotyczącego dokumentów tożsamości. Zakłada ono implementację dowodów tożsamości (takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy) w smartfonach. Zdaniem ekspertów z HID Global ,jest jednak kilka przeszkód na drodze technologii mobile ID.
 • Jerzy Buzek: Gorący problem - Europa

  Jerzy Buzek: Gorący problem - Europa

  Unia Europejska stoi na rozdrożu. I nikt dziś nie zaręczy, że to właśnie ona jest przyszłością Europejczyków. O nowych problemach Starego Kontynentu w rozmowie z prof. Jerzym Buzkiem przed VIII Europejskim Kongresem Gospodarczym.
 • Kluczowe usługi firm będą chronione

  Kluczowe usługi firm będą chronione

  Parlament przyjął ostatnio dyrektywę, która nakłada na firmy świadczące podstawowe usługi internetowe nowe wymagania odnośnie wytrzymałości ich systemów na ataki hakerów. Chodzi o takie dziedziny jak energia, transport, bankowość i ochrona zdrowia oraz usługi cyfrowe (wyszukiwarki, przechowywanie danych w chmurze).
 • GIODO: Gigantyczne zagrożenia ochrony danych

  GIODO: Gigantyczne zagrożenia ochrony danych

  Monitoring wizyjny, profilowanie, biometria, przetwarzanie danych telekomunikacyjnych przez policję i służby, inteligentne liczniki energii - to obecnie zdaniem GIODO główne zagrożenia i wyzwania dla skutecznej ochrony danych osobowych.
 • Cyfrowa rewolucja w sklepach. Jak będziemy kupować?

  Cyfrowa rewolucja w sklepach. Jak będziemy kupować?

  Liczba osób, które stale płacą za produkty i usługi poprzez "usługi touch-based" do finalizowania transakcji na telefonach oraz tabletach, w 2016 roku sięgnie 50 mln - wynika z badań Deloitte. To wzrost o 150 proc. w perspektywie rok do roku, a to oznacza, że transformacja cyfrowa, rozwój technologii mobilnych oraz chmury obliczeniowej będą trendami, które zdominują także polski handel w 2016 roku. Jakie zmiany czekają nasze firmy?

Filmy - Cyfryzacja (22)

 • Cyfrowa rewolucja w sklepach. Jak będziemy kupować?

  Liczba osób, które stale płacą za produkty i usługi poprzez usługi touch-based do finalizowania transakcji na telefonach oraz tabletach w 2016 roku sięgnie 50 mln – wynika z badań Deloitte. To wzrost o 150 proc. w perspektywie rok do roku, a to oznacza, że transformacja cyfrowa, rozwój technologii mobilnych oraz chmury obliczeniowej będą trendami, które zdominują także polski handel w 2016 roku. Jakie zmiany czekają nasze firmy?
 • Cyfryzacja coraz bardziej wpływa na gospodarkę

  W 2020 roku stopień ucyfrowienia światowej gospodarki sięgnie 25 proc., podczas gdy w 2005 roku było to 15 proc. Proces ten przyspieszył w ostatnich trzech latach i powinien ulegać dalszej intensyfikacji w kolejnych. Nie chodzi jedynie o zastępowanie ludzi maszynami, lecz o współpracę urządzeń i pracowników, a także o wykorzystanie cyfrowej tożsamości, np. w administracji czy służbie zdrowia. – Szacujemy, że w 2020 roku udział segmentu przedsiębiorstw ucyfrowionych osiągnie 25 proc. globalnej gospodarki. Jest to wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do roku bieżącego i wzrost o prawie 10 proc. w stosunku do tego, co obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu. Jest to trend rosnący, bardzo ciekawy i to jest najlepszy moment, żeby z niego skorzystać – przewiduje Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce. Firma Accenture przeprowadziła badanie wśród ponad 3 tys. menadżerów w globalnych firmach informatycznych i zebrała wnioski w raporcie Technology Vision 2016. W tej grupie 86 proc. pytanych dostrzegło wyraźne przyspieszenie w wykorzystaniu i wdrażaniu technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich trzech lat. Ponad połowa jest zdania, że tempo tej absorpcji będzie się zwiększać.
 • Cyfrowa rewolucja. Jaki będzie świat za 10 lat?

  Do 2020 roku wydatki przedsiębiorstw na oprogramowanie, sprzęt, implementację, serwis oraz zarządzanie usługami chmurowymi wyniosą ponad 500 miliardów USD, czyli ponad trzy razy więcej niż obecnie. Do końca 2017 roku, 2/3 firm z listy największych światowych spółek postawi cyfrową transformację w centrum swojej strategii korporacyjnej. IDC prognozuje upowszechnienie transformacji cyfrowej oraz masowe zastosowaniem technologii Trzeciej Platformy (chmura, Big Data, mobilność i media społecznościowe). - Biznes i technologia już teraz są ze sobą bardzo mocno związane. Jeżeli spojrzymy w jakim kierunku rozwija się w zasadzie każda branża to technologia gra w tym bardzo istotna rolę. Oczywiście zależnie od obszaru jest to większy lub mniejszy wpływ. W pewnej perspektywie np. 10 lat możemy powiedzieć, że technologia zmieni to w jaki sposób działają przedsiębiorstwa i w jaki sposób funkcjonują konsumenci. Takich przykładów może być cała masa. Zacznijmy chociażby od internetu rzeczy autonomiczne samochody zmienią sposób w jaki się poruszamy – mówi Tomasz Słoniewski, analityk rynku IDC.
 • W nowej perspektywie UE zbyt mało środków na walkę z wykluczeniem cyfrowym

  Na cyfrową modernizację szkół ze środków unijnych trafi pięciokrotnie mniej pieniędzy niż przewidywano. 900 mln zł zamiast deklarowanych 4,5 mld zł pozwoli na objęcie wsparciem infrastrukturalnym tylko 8 proc. szkół i przeszkolenie 2,5 proc. nauczycieli. Problem wykluczenia cyfrowego w Polsce jest bardzo poważny – ok. 9 mln osób po 50 roku życia nie korzysta z internetu. – Na przyszłą perspektywę finansową, która jest ostatnim źródłem finansowania inwestycji, nie zaplanowaliśmy w Polsce dostatecznie wysokiej alokacji środków na kompetencje cyfrowe. Może to dziwić, dlatego że 9 mln ludzi, którzy nie korzystają z internetu, to chyba największy problem cywilizacyjny – powiedział Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. – Okazuje się jednak, że środkami, które miały wspierać rozwój programu „Cyfrowa szkoła”, będziemy w stanie objąć mniej niż 10 proc. polskich szkół, a działaniami związanymi z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli ok. 3 proc. z nich.