cyfryzacja

Artykuły - Cyfryzacja (73)

 • 4 miliardy ludzi bez dostępu do internetu

  4 miliardy ludzi bez dostępu do internetu

  Rozwój gospodarki cyfrowej odbywa się bez udziału 60 procent populacji świata - 4 miliardów ludzi - wynika z raportu Banku Światowego.Technologie cyfrowe wciąż zostają poza zasięgiem dla 4 miliardów ludzi.
 • Rodzina 500 Plus: Trzy miesiące na wniosek

  Rodzina 500 Plus: Trzy miesiące na wniosek

  Ponad 170 tys. wniosków o środki z programu "Rodzina 500 plus" zostało złożonych przez internet do północy w niedzielę - poinformowała w poniedziałek rano w TVN24 minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
 • "Elektrosmog rośnie na naszych oczach". Czy promieniowanie stacji bazowych nas zabija?

  "Elektrosmog rośnie na naszych oczach". Czy promieniowanie stacji bazowych nas zabija?

  Cyfryzacja i likwidowanie barier dla budowy stacji bazowych telefonii komórkowej czy zdrowie obywateli? W związku z nowelizacją Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz alarmującym raportem Najwyższej Izby Kontroli, problem tak zwanego elektrosmogu staje się więcej niż palący.
 • Cyfryzacja gospodarki: Polska w ogonie krajów Europy

  Cyfryzacja gospodarki: Polska w ogonie krajów Europy

  Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie ThinkTankCyfrowy.pl przez Polityka Insight, Polska jest wśród czterech krajów najszybciej przeprowadzających proces cyfryzacji.
 • Anna Streżyńska - dama cyfrowa

  Anna Streżyńska - dama cyfrowa

  Teoretycznie państwo się zinformatyzowało. Wydajemy kupę forsy na urzędników i informatyzację chorych procedur, ale jak się popatrzy na efekty, to zysk jest zerowy - o swoim wejściu do resortu cyfryzacji, o rozgardiaszu w planach informatycznych państwa i o tym, dlaczego upadały projekty cyfrowe przeciwdziałające karuzelom VAT mówi minister Anna Streżyńska.
 • W 2020 r. jedna czwarta globalnej gospodarki będzie cyfrowa

  W 2020 r. jedna czwarta globalnej gospodarki będzie cyfrowa

  Biznes oparty na cyfrowych technologiach będzie stanowić 25 proc. całej światowej gospodarki w 2020 roku - to wniosek z najnowszego raportu Accenture Technology Vision 2016, globalnej firmy świadczącej usługi z zakresu strategii, konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu.
 • KE chce skończyć z geoblokowaniem treści cyfrowych

  KE chce skończyć z geoblokowaniem treści cyfrowych

  Komisja Europejska chce, by już od połowy 2017 r. internauci mogli bez ograniczeń korzystać z wykupionych treści cyfrowych na terenie całej Unii.
 • Papież do środków masowego przekazu

  Papież do środków masowego przekazu

  Papież Franciszek zaapelował w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu wezwał rządzących, by unikali mowy nienawiści wobec osób, które myślą i postępują inaczej niż oni. Zdaniem papieża, świat cyfrowy ma być miejscem, gdzie "możemy osądzać grzechy - przemoc, korupcję, wyzysk, ale nie możemy osądzać osób". Franciszek wyraził przekonanie, że "także e-maile, SMS-y, sieci społecznościowe, czaty mogą być w pełni ludzkimi formami komunikowania się".
 • Jednolity Rynek Cyfrowy szansą dla UE

  Kilkaset miliardów euro może zyskać Unia Europejska po wdrożeniu Jednolitego Rynku Cyfrowego. To też szansa dla Unii, by zbudować przewagi konkurencyjne - uważa europoseł Michał Boni.

Filmy - Cyfryzacja (21)

 • Cyfryzacja coraz bardziej wpływa na gospodarkę

  W 2020 roku stopień ucyfrowienia światowej gospodarki sięgnie 25 proc., podczas gdy w 2005 roku było to 15 proc. Proces ten przyspieszył w ostatnich trzech latach i powinien ulegać dalszej intensyfikacji w kolejnych. Nie chodzi jedynie o zastępowanie ludzi maszynami, lecz o współpracę urządzeń i pracowników, a także o wykorzystanie cyfrowej tożsamości, np. w administracji czy służbie zdrowia. – Szacujemy, że w 2020 roku udział segmentu przedsiębiorstw ucyfrowionych osiągnie 25 proc. globalnej gospodarki. Jest to wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do roku bieżącego i wzrost o prawie 10 proc. w stosunku do tego, co obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu. Jest to trend rosnący, bardzo ciekawy i to jest najlepszy moment, żeby z niego skorzystać – przewiduje Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce. Firma Accenture przeprowadziła badanie wśród ponad 3 tys. menadżerów w globalnych firmach informatycznych i zebrała wnioski w raporcie Technology Vision 2016. W tej grupie 86 proc. pytanych dostrzegło wyraźne przyspieszenie w wykorzystaniu i wdrażaniu technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich trzech lat. Ponad połowa jest zdania, że tempo tej absorpcji będzie się zwiększać.
 • Cyfrowa rewolucja. Jaki będzie świat za 10 lat?

  Do 2020 roku wydatki przedsiębiorstw na oprogramowanie, sprzęt, implementację, serwis oraz zarządzanie usługami chmurowymi wyniosą ponad 500 miliardów USD, czyli ponad trzy razy więcej niż obecnie. Do końca 2017 roku, 2/3 firm z listy największych światowych spółek postawi cyfrową transformację w centrum swojej strategii korporacyjnej. IDC prognozuje upowszechnienie transformacji cyfrowej oraz masowe zastosowaniem technologii Trzeciej Platformy (chmura, Big Data, mobilność i media społecznościowe). - Biznes i technologia już teraz są ze sobą bardzo mocno związane. Jeżeli spojrzymy w jakim kierunku rozwija się w zasadzie każda branża to technologia gra w tym bardzo istotna rolę. Oczywiście zależnie od obszaru jest to większy lub mniejszy wpływ. W pewnej perspektywie np. 10 lat możemy powiedzieć, że technologia zmieni to w jaki sposób działają przedsiębiorstwa i w jaki sposób funkcjonują konsumenci. Takich przykładów może być cała masa. Zacznijmy chociażby od internetu rzeczy autonomiczne samochody zmienią sposób w jaki się poruszamy – mówi Tomasz Słoniewski, analityk rynku IDC.
 • W nowej perspektywie UE zbyt mało środków na walkę z wykluczeniem cyfrowym

  Na cyfrową modernizację szkół ze środków unijnych trafi pięciokrotnie mniej pieniędzy niż przewidywano. 900 mln zł zamiast deklarowanych 4,5 mld zł pozwoli na objęcie wsparciem infrastrukturalnym tylko 8 proc. szkół i przeszkolenie 2,5 proc. nauczycieli. Problem wykluczenia cyfrowego w Polsce jest bardzo poważny – ok. 9 mln osób po 50 roku życia nie korzysta z internetu. – Na przyszłą perspektywę finansową, która jest ostatnim źródłem finansowania inwestycji, nie zaplanowaliśmy w Polsce dostatecznie wysokiej alokacji środków na kompetencje cyfrowe. Może to dziwić, dlatego że 9 mln ludzi, którzy nie korzystają z internetu, to chyba największy problem cywilizacyjny – powiedział Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. – Okazuje się jednak, że środkami, które miały wspierać rozwój programu „Cyfrowa szkoła”, będziemy w stanie objąć mniej niż 10 proc. polskich szkół, a działaniami związanymi z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli ok. 3 proc. z nich.
 • Od pół miliona do nawet 1 mln Polaków nie może odbierać sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Jednak podatek od niej i tak będą

  Mówi: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego