ceny mieszkań

Artykuły - Ceny mieszkań (18)

 • Mieszkania w Łodzi - ceny i lokalizacje

  Mieszkania w Łodzi - ceny i lokalizacje

  Miasto Łódź ma niewątpliwie jedną bardzo cenną zaletę dla osób, które chciałyby tam zamieszkać - tanie mieszkania. Nieruchomości mieszkaniowe na sprzedaż na rynku wtórnym są w Łodzi aż o połowę tańsze niż w Warszawie i kilkadziesiąt procent w porównaniu do Wrocławia czy Krakowa.
 • Nowe mieszkania na sprzedaż: Dlaczego od pięciu lat drożeją?

  Nowe mieszkania na sprzedaż: Dlaczego od pięciu lat drożeją?

  Od pięciu lat mieszkania w sześciu największych miastach Polski systematycznie drożeją - tak można podsumować analizę cen mieszkań na rynku pierwotnym z lat 2013-2017, przeprowadzoną przez serwis Homla.pl. Zebrane przez Narodowy Bank Polski dane pozwalają też zaobserwować interesujące różnice między rynkami nieruchomości w poszczególnych miastach. Jak zmieniały się ceny nowych mieszkań i co na te zmiany wpłynęło?
 • Mieszkania będą droższe

  Mieszkania będą droższe

  To jest pewne - mieszkania zdrożeją. Szacuje się, że ich cena może być wyższa o 5-10 proc. Wszystko przez rosnące ceny gruntów. Już teraz deweloperzy więcej płacą za ziemię pod inwestycje.
 • Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Mija dokładnie dekada od szczytu pamiętnej prosperity w rodzimej mieszkaniówce z lat 2005-2008, której efektem było wykreowanie klasycznej bańki cenowej o czysto spekulacyjnym charakterze. Ponieważ obecny pęd do zakupów mieszkaniowych na rynku pierwotnym dawno już zdystansował ówczesne statystyki, pojawia się kwestia prawdopodobieństwa "powtórki z historii".
 • Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Spośród największych miast w Polsce w ciągu ostatnich trzech-czterech lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły jedynie w aglomeracji katowickiej. Natomiast w II kwartale 2017 r. spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkań zanotowano jedynie w Krakowie - o 130 zł/m kw. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.
 • Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Rekordowe wyniki aktywności i sprzedaży deweloperów musiały w końcu odbić się na cenach mieszkań. Systematyczne wzrosty doprowadziły do tego, że aktualnie Indeks Cen Transakcyjnych znajduje się najwyżej od dokładnie sześciu lat.
 • W Gdańsku i Gdyni mieszkania zdrożały o ok. 60 tys. zł

  W Gdańsku i Gdyni mieszkania zdrożały o ok. 60 tys. zł

  Jak pokazują najnowsze dane NBP, mieszkania drożeją. Z wyliczeń Expandera wynika, że w ciągu minionych czterech lat najbardziej zdrożały lokale na pomorskim rynku wtórnym - aż o 65 000 zł, czyli o 26 proc., w Gdyni, oraz o blisko 60 000 zł, czyli 22 proc., w Gdańsku. Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to największy wzrost zanotował Wrocław - o 45 210 zł, czyli o 15 proc. w porównaniu do roku 2013.
 • Mieszkania i nieruchomości - czy hossa może przynieść wyższe ceny ?

  Mieszkania i nieruchomości - czy hossa może przynieść wyższe ceny ?

  Czy niespotykane dotąd tempo sprzedaży mieszkań deweloperskich pociągnie za sobą podwyżki cen? Co za tym przemawia? Polacy kupujący z myślą o lokacie kapitału, postrzegają nieruchomości jako alternatywę wobec trzymania pieniędzy na niskooprocentowanych lokatach.
 • Nieruchomości: Ukraińcy wyprzedzili Brytyjczyków i Niemców

  Nieruchomości: Ukraińcy wyprzedzili Brytyjczyków i Niemców

  Cudzoziemcy w Polsce już odpowiadają za ok. 7 proc. zakupów mieszkań. Popyt z ich strony rośnie, szczególnie wśród osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy. Ukraińcy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców.
 • Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Od trzech lat najszybciej rosną ceny mieszkań w Trójmieście. W II kw. 2017 r. największą niespodzianką stała się Łódź.

Filmy - Ceny mieszkań (19)

 • Czy na rynku mieszkaniowym powstaje bańka spekulacyjna?

  W 2008 r. gwałtownie załamały się ceny na rynku mieszkaniowym, dotąd nie powróciły do ówczesnego poziomu. Jednak ceny rosną od kilku lat, a popyt na mieszkania jest bardzo duży. Czy sytuacja sprzed dekady może się powtórzyć?
 • Mimo że ceny mieszkań rosną, Polacy coraz częściej kupują na rynku pierwotnym

  Po dłuższym okresie stabilizacji cen mieszkań w Polsce od początku bieżącego roku obserwujemy wzrosty. Jednym z wyjątków jest Warszawa… Tam ceny rosną już od roku 2013. Są jednak i takie miasta, w których mieszkania tanieją.
 • Mieszkania będą droższe

  To jest pewne mieszkania zdrożeją. Szacuje się, że ich cena może być wyższa o 5-10 proc. Wszystko przez rosnące ceny gruntów. Już teraz deweloperzy więcej płacą za ziemię pod inwestycje.
 • Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Spośród największych miast w Polsce w ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły jedynie w aglomeracji katowickiej. Natomiast tylko w II kwartale 2017 r. spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań zanotowano jedynie w Krakowie – o 130 zł/m2 w odniesieniu do poprzedniego kwartału. We Wrocławiu, Poznaniu i Białymstoku przeciętna cena pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pozostałych ośrodkach miejskich doszło do wzrostu średnich cen mieszkań – w Gdańsku o 156 zł/m2 , w Łodzi o 135 zł/m2 , w aglomeracji katowickiej o 96 zł/m2 , a w Warszawie o 45 zł/m2 . Aż w sześciu spośród ośmiu analizowanych przez AMRON miast widać silną korelację pomiędzy średnią ceną 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego a liczbą pokoi w mieszkaniu, tzn. wraz ze wzrostem liczby pokoi spada średnia cena jednostkowa. W każdym z analizowanych segmentów najwyższe ceny notuje się w Warszawie. W II kwartale 2017 roku za 1 m2 kawalerki w stolicy trzeba było zapłacić aż 8 588 zł. Przeciętne ceny mieszkań o większej liczbie pokoi są zdecydowanie niższe. Podobną tendencję zanotowano również w innych dużych miastach. Wyjątkiem są mieszkania czteropokojowe, które w największych aglomeracjach są traktowane jako dobra luksusowe z uwagi na wysoką cenę całkowitą. W lokalizacjach o niższych cenach mieszkań, gdzie nabywcy mogą sobie pozwolić na zakup większego mieszkania, tendencje są nieco inne. W Łodzi średnia cena mieszkania 1 m2 czteropokojowego jest wyższa niż cena 1 m2 powierzchni kawalerki, natomiast w aglomeracji katowickiej ceny jednostkowe mieszkań o różnej liczbie pokoi są zbliżone. - Z naszej analizy wynika, że od 2013 r. mamy niewielki, ale systematyczny wzrost cen o 6-7 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON.