ceny mieszkań

Artykuły - Ceny mieszkań (18)

 • Mieszkania będą droższe

  Mieszkania będą droższe

  To jest pewne - mieszkania zdrożeją. Szacuje się, że ich cena może być wyższa o 5-10 proc. Wszystko przez rosnące ceny gruntów. Już teraz deweloperzy więcej płacą za ziemię pod inwestycje.
 • Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Mija dokładnie dekada od szczytu pamiętnej prosperity w rodzimej mieszkaniówce z lat 2005-2008, której efektem było wykreowanie klasycznej bańki cenowej o czysto spekulacyjnym charakterze. Ponieważ obecny pęd do zakupów mieszkaniowych na rynku pierwotnym dawno już zdystansował ówczesne statystyki, pojawia się kwestia prawdopodobieństwa "powtórki z historii".
 • Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Spośród największych miast w Polsce w ciągu ostatnich trzech-czterech lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły jedynie w aglomeracji katowickiej. Natomiast w II kwartale 2017 r. spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkań zanotowano jedynie w Krakowie - o 130 zł/m kw. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.
 • Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Rekordowe wyniki aktywności i sprzedaży deweloperów musiały w końcu odbić się na cenach mieszkań. Systematyczne wzrosty doprowadziły do tego, że aktualnie Indeks Cen Transakcyjnych znajduje się najwyżej od dokładnie sześciu lat.
 • W Gdańsku i Gdyni mieszkania zdrożały o ok. 60 tys. zł

  W Gdańsku i Gdyni mieszkania zdrożały o ok. 60 tys. zł

  Jak pokazują najnowsze dane NBP, mieszkania drożeją. Z wyliczeń Expandera wynika, że w ciągu minionych czterech lat najbardziej zdrożały lokale na pomorskim rynku wtórnym - aż o 65 000 zł, czyli o 26 proc., w Gdyni, oraz o blisko 60 000 zł, czyli 22 proc., w Gdańsku. Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to największy wzrost zanotował Wrocław - o 45 210 zł, czyli o 15 proc. w porównaniu do roku 2013.
 • Mieszkania i nieruchomości - czy hossa może przynieść wyższe ceny ?

  Mieszkania i nieruchomości - czy hossa może przynieść wyższe ceny ?

  Czy niespotykane dotąd tempo sprzedaży mieszkań deweloperskich pociągnie za sobą podwyżki cen? Co za tym przemawia? Polacy kupujący z myślą o lokacie kapitału, postrzegają nieruchomości jako alternatywę wobec trzymania pieniędzy na niskooprocentowanych lokatach.
 • Nieruchomości: Ukraińcy wyprzedzili Brytyjczyków i Niemców

  Nieruchomości: Ukraińcy wyprzedzili Brytyjczyków i Niemców

  Cudzoziemcy w Polsce już odpowiadają za ok. 7 proc. zakupów mieszkań. Popyt z ich strony rośnie, szczególnie wśród osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy. Ukraińcy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców.
 • Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Od trzech lat najszybciej rosną ceny mieszkań w Trójmieście. W II kw. 2017 r. największą niespodzianką stała się Łódź.
 • Zaskakujący wzrost cen mieszkań. Co się stało?

  Zaskakujący wzrost cen mieszkań. Co się stało?

  Rządowy program MdM nakręcał koniunkturę na rynku mieszkaniowym. Teraz, gdy program wygasa, wielu ekspertów spodziewało się spadku sprzedaży. Tak się jednak nie stało, zaskoczeniem okazał się natomiast w II kwartale br. wzrost cen.
 • Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie utargujesz lepszą cenę?

  Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie utargujesz lepszą cenę?

  Około 7,5 proc. - tyle średnio można zbić z ceny mieszkania, targując się na rynku wtórnym. Pod względem możliwości negocjacji, wypada on zdecydowanie korzystniej niż rynek pierwotny.

Filmy - Ceny mieszkań (18)

 • Mimo że ceny mieszkań rosną, Polacy coraz częściej kupują na rynku pierwotnym

  Po dłuższym okresie stabilizacji cen mieszkań w Polsce od początku bieżącego roku obserwujemy wzrosty. Jednym z wyjątków jest Warszawa… Tam ceny rosną już od roku 2013. Są jednak i takie miasta, w których mieszkania tanieją.
 • Mieszkania będą droższe

  To jest pewne mieszkania zdrożeją. Szacuje się, że ich cena może być wyższa o 5-10 proc. Wszystko przez rosnące ceny gruntów. Już teraz deweloperzy więcej płacą za ziemię pod inwestycje.
 • Jak szybko rosną ceny mieszkań?

  Spośród największych miast w Polsce w ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły jedynie w aglomeracji katowickiej. Natomiast tylko w II kwartale 2017 r. spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań zanotowano jedynie w Krakowie – o 130 zł/m2 w odniesieniu do poprzedniego kwartału. We Wrocławiu, Poznaniu i Białymstoku przeciętna cena pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pozostałych ośrodkach miejskich doszło do wzrostu średnich cen mieszkań – w Gdańsku o 156 zł/m2 , w Łodzi o 135 zł/m2 , w aglomeracji katowickiej o 96 zł/m2 , a w Warszawie o 45 zł/m2 . Aż w sześciu spośród ośmiu analizowanych przez AMRON miast widać silną korelację pomiędzy średnią ceną 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego a liczbą pokoi w mieszkaniu, tzn. wraz ze wzrostem liczby pokoi spada średnia cena jednostkowa. W każdym z analizowanych segmentów najwyższe ceny notuje się w Warszawie. W II kwartale 2017 roku za 1 m2 kawalerki w stolicy trzeba było zapłacić aż 8 588 zł. Przeciętne ceny mieszkań o większej liczbie pokoi są zdecydowanie niższe. Podobną tendencję zanotowano również w innych dużych miastach. Wyjątkiem są mieszkania czteropokojowe, które w największych aglomeracjach są traktowane jako dobra luksusowe z uwagi na wysoką cenę całkowitą. W lokalizacjach o niższych cenach mieszkań, gdzie nabywcy mogą sobie pozwolić na zakup większego mieszkania, tendencje są nieco inne. W Łodzi średnia cena mieszkania 1 m2 czteropokojowego jest wyższa niż cena 1 m2 powierzchni kawalerki, natomiast w aglomeracji katowickiej ceny jednostkowe mieszkań o różnej liczbie pokoi są zbliżone. - Z naszej analizy wynika, że od 2013 r. mamy niewielki, ale systematyczny wzrost cen o 6-7 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON.
 • Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej

  Od trzech lat najszybciej rosną ceny mieszkań w Trójmieście. W II kw. 2017 r. największą niespodzianką stała się Łódź. Na rynku pierwotnym najwięcej dzieje się w Warszawie, ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Sytuacja jest stabilna. Popyt równoważy podaż. W Trójmieście ceny rosną najszybciej, bo za popytem nie nadąża oferta deweloperów. Jednak największym zaskoczeniem jest Łódź. - Trzy firmy deweloperskie rozpoczęły w Łodzi inwestycje i to w centrum tego miasta - mówi w rozmowie z MarketNews24 Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu REAS.