ceny leków

Artykuły - Ceny leków (14)

 • Będziemy skazani na drogie leki. Tanie pojadą za granicę

  Będziemy skazani na drogie leki. Tanie pojadą za granicę

  Rząd wprowadza ograniczenia w legalnym wywozie za granicę drogich produktów znanych koncernów, ale ich tańsze zamienniki będzie można eksportować swobodnie. Efekt: pacjenci zostaną skazani na kosztowne oryginały.
 • "Rzeczpospolita": Walka na ceny leków niszczy małe apteki

  Apteki przechodzą drogę, którą od kilku lat podążają sklepy spożywcze. Pojedyncze stają wobec coraz silniejszej konkurencji sieci, liczących już nawet po kilkaset placówek - informuje "Rzeczpospolita".
 • Producenci leków krytykują zmiany w prawie farmaceutycznym

  Producenci leków krytykują zmiany w prawie farmaceutycznym

  Producenci leków obawiają się, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw nakłada zbyt daleko idące obostrzenia na producentów produktów leczniczych i inne podmioty działające na rynku farmaceutycznym - uważa Konfederacja Lewiatan.
 • Wykup aptek może pogrążyć aptekarzy

  Wykup aptek może pogrążyć aptekarzy

  Modele rynku aptecznego w krajach Unii Europejskiej różnią się zasadniczo, w zależności od przyjętego rozwiązania. Na jednym biegunie istnieją tzw. rynki zamknięte, gdzie otwieranie i prowadzenie aptek poddane jest istotnym ograniczeniom, narzuconym przez ustawodawcę.
 • Leki w Polsce taniutkie jak barszcz?

  Leki w Polsce taniutkie jak barszcz?

  Po wejściu w życie 1 stycznia 2012 r. ustawy refundacyjnej nastąpiła "olbrzymia, rewolucyjna zmiana" dotycząca pacjentów, firm farmaceutycznych, firm pośredniczących i lekarzy. Ceny leków w Polsce należą obecnie do najniższych w Europie i systematycznie maleją, średnia dopłata do leku refundowanego to mniej niż 10 zł.
 • Jeśli lekarze drogo leczą, mniej zarabiają

  Jeśli lekarze drogo leczą, mniej zarabiają

  Wartość zakupów leków na rynku szpitalnym w 2013 roku wynosiła ponad 3 mld zł (w cenach hurtowych netto), co stanowiło 1 proc. całego rynku leków w Polsce. Liczba zakupionych leków to ponad 68 mln opakowań.
 • Leki masowo znikają z aptek. Nielegalny eksport

  Leki masowo znikają z aptek. Nielegalny eksport

  Czy drastyczna obniżka cen leków może być dla nas niekorzystna? Może!
 • Stanowisko w sprawie eksportu równoległego leków

  Stanowisko w sprawie eksportu równoległego leków

  Wszystkim innowacyjnym firmom farmaceutycznym zrzeszonym w INFARMIE zależy na zapewnieniu dostępności produktów leczniczych na terytorium Polski. INFARMA w pełni wspiera ideę doprecyzowania przepisów, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi produktów leczniczych za granicę.
 • Farmaceutyka: Wielcy walczą z obniżkami cen!

  Farmaceutyka: Wielcy walczą z obniżkami cen!

  Branża farmaceutyczna, biotechnologiczna i technologii medycznych po latach kryzysu może ponownie cieszyć się okresem ożywienia. Starzejące się społeczeństwo, rosnące wydatki na opiekę zdrowotną, a także rozwój rynków wschodzących sprzyjają wzrostowi przychodów w tym sektorze. Jednocześnie, jak wskazują autorzy raportu firmy doradczej Deloitte "2014 Global life sciences outlook.
 • Nowe zabezpieczenia podwyższą ceny leków

  Nowe zabezpieczenia podwyższą ceny leków

  Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego jest przeciwny unijnym przepisom wprowadzającym obowiązek dodatkowego zabezpieczania opakowań wszystkich leków na receptę. Organizacja uważa, że leki generyczne, czyli tańsze zamienniki, powinny być wyłączone z tego wymogu. Wprowadzenie zabezpieczeń, zdaniem związku, może podnieść ceny leków i ograniczyć konkurencyjność ich producentów. Wytwórcy przekonują przy tym, że ryzyko podrabiania takich środków ze względu na ich niską cenę jest nieduże, a koszty dostosowania opakowań do nowych standardów - wysokie.

Filmy - Ceny leków (3)

 • Eksporterzy leków mają mieć nowe obowiązki

  Polska eksportuje około 7 proc. leków – to nie jest dużo, nie odbiegamy w tym względzie od innych państw Unii Europejskiej. W związku z tym zakazanie eksportu nie spowoduje osiągnięcia celu, dla którego ustawa zostanie przygotowana, bo nie jest on jedyną ani główną przyczyną braków leków na rynku. Udowodniły to państwa, w których zjawisko to jest mierzone i badane od wielu lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Dzitko, przewodniczący Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).
 • Polacy wydają na leki coraz więcej

  Co roku rosną wydatki Polaków na leki, najwyższe poziomy osiągając jesienią. Nie przekłada się to jednak na wzrosty notowań spółek farmaceutycznych. Duża konkurencja na rynku sprawia bowiem, że ich wyniki nie są imponujące. Komentuje Krzysztof Kozieł, analityk z Biura Maklerskiego BGŻ.
 • Coraz trudniejsza sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym

  Trudna sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym, rekordowo niskie marże i ceny leków, sprawiają, że Pelion, który zajmuje się zaopatrywaniem aptek i szpitali w leki, przygotowuje się do ekspansji zagranicznej. Obecny jest już na Litwie, gdzie - podobnie jak w Polsce - zalicza się do liderów dystrybucji farmaceutycznej. Teraz przyszedł czas na inne kraje UE. Mówi Jacek Szwajcowski, prezes Peliona.