ceny

Synonimy:
cena,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ceny (144)

 • Inflacja pierwszym sygnałem globalnego ożywienia

  Inflacja pierwszym sygnałem globalnego ożywienia

  Widoczne od pewnego czasu nasilenie tendencji inflacyjnych przyjęto z uczuciem ulgi i uznano za dowód ożywienia w globalnej gospodarce. Umiarkowany optymizm sygnalizują także w wielu przypadkach dane makroekonomiczne. W ślad za tymi symptomami poprawy idą także prognozy, choć wróżą raczej powolny powrót koniunktury. Mocniejsze przyspieszenie ma być według ekonomistów udziałem krajów rozwijających się, w tym także Polski.
 • Polacy chętnie donoszą o zmowach firm

  Polacy chętnie donoszą o zmowach firm

  W ciągu pięciu dni od startu specjalnej infolinii dla tzw. sygnalistów UOKiK otrzymał aż kilkadziesiąt zgłoszeń - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
 • Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  W ostatnich latach Polacy odczuli spore wzrosty opłat za energię elektryczną i wodę z sieci wodociągowej. Od 2005 roku do 2015 roku, 1 kWh prądu dla gospodarstw domowych podrożała o 55 proc. Według danych GUS-u, analogiczna zmiana ceny dla 1 m3 zimnej wody wyniosła aż 64 proc.
 • W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla - analiza ARP

  W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla - analiza ARP

  Na międzynarodowym rynku węgla obserwowany był w marcu stopniowy spadek cen tego surowca; w zachodnioeuropejskich portach w końcu miesiąca węglowy indeks cenowy osiągnął najniższy poziom od pół roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
 • Mieszkania w ścisłym centrum - jakie ceny?

  Mieszkania w ścisłym centrum - jakie ceny?

  Prezentowane ostatnio materiały nt. popularności lokalizacji w największych miastach Polski wskazały na utrzymującą się bardzo wysoką popularność najbardziej centralnie położonych lokalizacji wśród klientów poszukujących mieszkań. Występuje oczywiście prosta prawidłowość - im bliżej centrum - tym drożej. Sprawdziliśmy, jak sytuacja prezentuje się w samym centrum - tam, gdzie lokalizacja bardziej centralna być już nie może.
 • W lutym ceny węgla energetycznego w Polsce najwyższe od ponad roku

  W lutym ceny węgla energetycznego w Polsce najwyższe od ponad roku

  W lutym ceny węgla energetycznego na krajowym rynku były najwyższe od ponad roku - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii. Rosnące ceny oznaczają zwiększenie przychodów producentów węgla.
 • Inflacja w tym roku może być wyższa, niż prognozuje rząd

  Inflacja w tym roku może być wyższa, niż prognozuje rząd

  Inflacja w styczniu wzrosła dzięki rosnącym cenom żywności i paliw. Oba te elementy odbijają się na naszych portfelach, ale również na portfelach przedsiębiorców. Wszystko wskazuje na to, że inflacja w tym roku będzie wyższa niż 1,3 proc., czyli wyższa od prognoz rządowych. Dla rządu to informacja dobra, bo liczyć się będzie mógł z wyższymi wpływami, nas jednak taki stan rzeczy powinien niepokoić.
 • Jak uciekać przed inflacją? W nowych ciuchach i samolotem

  Jak uciekać przed inflacją? W nowych ciuchach i samolotem

  W ostatnich miesiącach w Polsce znacznie wzrosły ceny żywności, paliw i ubezpieczeń samochodowych. Jednak ogólny poziom inflacji w naszym kraju przez kilkanaście lat nie odbiegał wyraźnie od średniej unijnej, a niektóre produkty i usługi staniały o połowę - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ceny rosną jak na drożdżach. Inflacja niebawem przekroczy 2 proc.

  Ceny rosną jak na drożdżach. Inflacja niebawem przekroczy 2 proc.

  Wkrótce inflacja przekroczy 2 proc. i utrzyma się na tym poziomie przez kilka kwartałów. Z opublikowanych wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w styczniu ceny płacone przez konsumentów były wyższe niż rok wcześniej o 1,7 proc.
 • Wzrost cen przyspieszy. Rosną zamówienia i koszty produkcji

  Wzrost cen przyspieszy. Rosną zamówienia i koszty produkcji

  W najbliższym czasie można się spodziewać dobrych styczniowych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, zarówno ze względu na większą liczbę dni roboczych niż w styczniu 2016 roku, jak i lepszą sytuację na rynku. Zwiększony popyt i rosnące koszty produkcji mogą się przełożyć na szybszy od zakładanego wzrost cen. Zdaniem ekonomisty Jarosława Janeckiego cel inflacyjny, czyli 2,5 proc., zostanie osiągnięty dość szybko.

Filmy - Ceny (69)

 • Wojna cenowa ma wysoką cenę

  Silna rywalizacja na rynku to dla większości firm poważny problem. Niestety wiele z nich idzie po linii najmniejszego oporu i konkuruje wyłącznie ceną. Zwykle jest to niedobre rozwiązanie nie tylko dla samych sprzedawców i producentów, lecz także klientów.
 • Biuro podróży ma prawo przed wyjazdem podwyższyć koszty wycieczki, ale tylko w trzech sytuacjach

  Operator podróży może podnieść cenę już opłaconej imprezy turystycznej, najpóźniej 20 dni przed jej rozpoczęciem, i zażądać od klienta dopłaty. Ma on prawo odmówić i zrezygnować z wyjazdu. Wówczas odzyska w całości wniesione środki i będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.
 • Srebro drożeje, miedź z szansami na odbicie. To będzie sprzyjać KGHM-owi

  KGHM, największy producent srebra i ósmy na świecie producent miedzi, musi zrewidować swoje wydatki inwestycyjne. W ciągu dziewięciu miesięcy cena akcji spółki spadła ponad dwukrotnie, a pod względem wartości rynkowej KGHM spadł na 10. miejsce w indeksie WIG20. Wszystko z powodu niskich cen surowców, których jest producentem. Jest jednak nadzieja na odwrócenie trendu. – W przypadku KGHM-u mamy kilka zmiennych, przede wszystkim cenę miedzi, a także cenę srebra oraz molibdenu, który spółka zaczęła wydobywać w Chile – mówi Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI. – Wszystko jest bardzo mocno zależne od tego, jak będzie wyglądała cena miedzi i srebra. Wydaje się, że na rynku miedzi mogą być większe szanse na odbicie niż na rynku ropy naftowej, a to by się korzystnie przełożyło na wycenę KGHM-u. Po trzech kwartałach 2015 roku KGHM wyprodukował 517,5 tys. ton miedzi i 917,3 tys. ton srebra. To odpowiednio o 5 proc. więcej i 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ceny obu surowców w ubiegłym roku były jednak wyraźnie niższe niż w 2014. W ciągu pięciu lat oba metale straciły po połowie swojej wartości.
 • Na co zwrócić uwagę, kupując strusie jajo?

  Jaja strusie można kupić głównie na fermach strusich, których jest w Polsce około trzydziestu - wyjaśnia Mikołaj Rey. Jedno jajo jest dość drogie: na fermie kosztuje około 50 zł, w sklepie jego cena może dochodzić nawet do 90 zł. Pamiętajmy też, że strusie znoszą jaja od końca marca do sierpnia - uważajmy więc, by w sklepie nie kupić jaja ubiegłorocznego. Mikołaj Rey podpowiada, jak poznać, czy mamy do czynienia ze świeżym strusim jajem. (Dzień Dobry TVN/x-news)