bankructwo

Artykuły - Bankructwo (118)

 • Przed nami bankructwa aptek?

  Przed nami bankructwa aptek?

  Prezydent podpisał ustawę prawo farmaceutyczne, apteki mają być dla aptekarzy. Wiele aptek będzie znikać z rynku, tracąc gwałtownie na wartości, bo ich właściciele zmuszeni do ich sprzedaży nie będą mogli tego zrobić. Polska przyjęła podobne zmiany jak na Węgrzech, okazało się, że nie są korzystne dla konsumentów.
 • Bankructwo z ludzką twarzą? Dłużnicy chcą rozpocząć "drugie życie"

  Bankructwo z ludzką twarzą? Dłużnicy chcą rozpocząć "drugie życie"

  Przybywa Polaków zdecydowanych na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Osobiste bankructwo bywa jedynym sposobem na pozbycie się dużych i przeterminowanych zobowiązań.
 • Tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie długów

  Tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie długów

  Dwustu tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie ich długów przez zagraniczne firmy. Przed taką wizją stoi co drugie przedsiębiorstwo zadłużone w bankach, urzędzie skarbowym lub kasach ubezpieczeniowych.
 • Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Funkcjonowanie sprawnego systemu pomagającego przedsiębiorstwom w przejściowych kłopotach finansowych jest jednym z elementów wpływających na konkurencyjną gospodarkę. Brak konieczności natychmiastowej eliminacji z obrotu gospodarczego przedsiębiorstw może wpłynąć na podniesienie potencjału gospodarczego kraju. Dlatego też z początkiem 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne, które wprowadzają politykę nowej szansy dla firm z kłopotami finansowymi poprzez wdrożenie do systemu prawa katalogu procedur naprawczo-oddłużeniowych.
 • Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej?

  Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej?

  Województwo mazowieckie znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce, co związane jest z największą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. W roku 2016 zanotowano jednak poprawę sytuacji, spadek liczby postanowień o 12 proc., a przypomnijmy, że w 2015 r. liczba postanowień na Mazowszu wzrosła o 23 proc.
 • Nowe prawo restrukturyzacyjne - szansa na normalność?

  Nowe prawo restrukturyzacyjne - szansa na normalność?

  Nowe przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne stanowią realne narzędzie, dzięki któremu menedżerowie mają wreszcie szansę skutecznie wyprowadzać spółki z kłopotów. Co więcej, działając w imieniu zarządzanej przez siebie spółki, mogą jednocześnie zwiększać poziom bezpieczeństwa osobistego, utrzymując w ryzach ciążącą na nich odpowiedzialność za zobowiązania zarządzanego podmiotu.
 • Będzie nawet 10 tys. upadłości konsumenckich rocznie. Mogłoby iść szybciej, ale brakuje sędziów

  Będzie nawet 10 tys. upadłości konsumenckich rocznie. Mogłoby iść szybciej, ale brakuje sędziów

  W Polsce należy zwiększyć ilość sędziów orzekających w procesach upadłościowych, inaczej sądy zostaną zablokowane. W ub. roku mogło być ponad 4 tys. upadłości, a w kolejnych latach będzie ich więcej. Resort Sprawiedliwości zabezpieczył środki na utworzenie 80 nowych etatów w 2017 r. Według prawników, to za mało.
 • W 2016 roku upadło w Polsce ponad 600 firm

  W 2016 roku upadło w Polsce ponad 600 firm

  603 firmy zbankrutowały w ubiegłym roku w naszym kraju. To o 134 mniej niż w roku 2015. Wynik ten zawdzięczamy między innymi nowym przepisom upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Łącznie podmiotów niewypłacalnych (wliczają się również te poddawane sanacji) było jednak więcej - 802.
 • Największe bankructwa w Polsce w minionym roku

  W 2016 r. wzrosła liczba firm, które musiały ogłosić upadłość. I więcej jest firm dużych, dobrze znanych. Niektóre z nich mają jeszcze szanse, aby powrócić na rynek w dobrej kondycji. Jakie to firmy?
 • Bankructwo Lowcost Travel: Będzie pomoc dla zwolnionych pracowników biura turystycznego

  Będzie pomoc dla zwolnionych pracowników biura turystycznego Lowcost Travel. Touroperator ogłosił bankructwo ponad tydzień temu. W Krakowie, gdzie mieściła się największa filia w kraju, na bruk trafiło prawie 300 osób. Teraz w powrocie na rynek pracy chce im pomóc krakowski Instytut Turystyki.

Filmy - Bankructwo (27)

 • Nawet kilkaset złotych długu może doprowadzić do bankructwa

  Niewielkie kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych doprowadzają do bankructwa. Właśnie takie pożyczki zaciągane wielokrotnie są najczęstszą przyczyną ogłaszania upadłości konsumenckich. Tylko w maju tego roku ogłoszono ich aż 513, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o ogłoszenie bankructwa stale rośnie. W 2015 r. było ich ponad 2 tys., rok później już dwa razy tyle. W pierwszym kwartale 2017 r. ogłoszono 1311 upadłości.
 • Po bankructwie mogą nadejść jeszcze większe nieszczęścia

  Bankrutująca firma nawet jeżeli spłaca długi wierzycielom może wpaść w dodatkowe kłopoty. Urząd skarbowy nie będzie wyrozumiały, jeżeli zarząd spółki zapomni o jednym drobiazgu, dotyczącym zobowiązań podatkowych.
 • Czy możesz zostać bankrutem? Sprawdź kto ogłasza upadłość konsumencką

  Więcej Polaków bankrutuje. W rok aż o 85 proc. wzrosła liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w sądach gospodarczych. Najczęściej decydują się na to kobiety, osoby w wieku od 40 do 49 lat. Najwięcej upadłości było w w województwie mazowieckim.
 • Poprzednia ustawa o upadłości premiowała bankructwo. Teraz syndycy będą musieli zmienić sposób myślenia

  Już wkrótce odbędzie się pierwszy egzamin na doradcę restrukturyzacyjnego, którego zadaniem będzie pomoc przedsiębiorcom będącym na skraju bankructwa. O jego wyborze nie będzie decydował wyłącznie sąd, ale także wierzyciele i zarządzający firmami w trudnej sytuacji. Praca doradcy restrukturyzacyjnego będzie polegać na oferowaniu profesjonalnych usług doradczych tym przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i grozi im upadłość. Będzie on posiadać kompetencje syndyka, zarządcy i nadzorcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym, upadłościowym i egzekucyjnym. Właściciel firmy, który ma problemy, może udać się do wybranego przez siebie doradcy w celu uzyskania pomocy. Jeżeli wyrazi on chęć restrukturyzacji, to taką szansę otrzyma, a upadłość będzie ostatecznym rozwiązaniem, kiedy zawiodą wszystkie podjęte działania.