Bałtyk

Synonimy:
Morze Bałtyckie,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Bałtyk (332)

 • Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ws. budowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin

  Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ws. budowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin

  Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła w środę projekt ustawy ws. budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.
 • Energetyka morska ma szansę częściowo zastąpić stare bloki węglowe

  Energetyka morska ma szansę częściowo zastąpić stare bloki węglowe

  Zgodnie z wytycznymi UE do końca tej dekady jedna piąta produkowanej w Polsce energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Rząd powinien stworzyć kompleksową strategię rozwoju OZE i wskazać technologie, na których powinien się opierać miks energetyczny. Eksperci zauważają, że należy w nim uwzględnić morską energetykę wiatrową, która stwarza duże możliwości rozwoju gospodarczego oraz może przyczynić się do wzrostu w przemyśle stoczniowym.
 • Przegoniliśmy Rosję. Polska jest kontenerowym liderem na Bałtyku

  Przegoniliśmy Rosję. Polska jest kontenerowym liderem na Bałtyku

  Gdańsk, Gdynia i Szczecin przeładowały więcej niż Petersburg, Kaliningrad i Ust-Ługa. Wyprzedziliśmy Rosję.
 • Biznes podczas burzy

  Biznes podczas burzy

  Przez tysiąclecia porty tworzyły bogactwo narodów, ba, kształtowały cywilizację. Teraz nic by z tego nie wyszło, z powodu... dekoniunktury w shippingu. Wyjątek - południowy Bałtyk, mogący przyjmować megastatki.
 • KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku

  KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku

  Komisja Europejska przedstawiła we wtorek propozycję zmniejszenia przyszłorocznych limitów połowowych dorsza na Morzu Bałtyckim, dzięki czemu gatunek ten ma mieć szansę na odrodzenie. Zdaniem ekologów projekt nie idzie dostatecznie daleko.
 • Eksperci ostrzegają: Ryby z Morza Bałtyckiego mogą być niebezpieczne

  Eksperci ostrzegają: Ryby z Morza Bałtyckiego mogą być niebezpieczne

  Poziom skażenia toksynami łososia, śledzia i dorsza w Morzu Bałtyckim jest bardzo wysoki. Eksperci ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo związane z wykorzystaniem bałtyckich ryb w przetwórstwie żywności - donosi łotewski serwis skaties.lv.
 • Morskie farmy wiatrowe mogą przynieść 80 tys. nowych miejsc pracy i znacząco wpłynąć na PKB

  Morskie farmy wiatrowe mogą przynieść 80 tys. nowych miejsc pracy i znacząco wpłynąć na PKB

  Dobre perspektywy dla morskiej energetyki morskiej. Do 2030 roku możliwa jest instalacja 6 GW mocy - wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company. Dzięki rozwojowi sektora może powstać blisko 80 tys. nowych miejsc pracy, a PKB ma szansę wzrosnąć o 60 mld zł. Łączne nakłady inwestycyjne konieczne do zainstalowania takiej mocy to 70 mld zł. Jednak ze względu na wpływ na wzrost gospodarczy i powstanie nowych miejsc pracy ta się inwestycja zwróci, a wartość netto projektu będzie dodatnia.
 • RMF24: Dwie dziewczynki zaginęły w Bałtyku

  RMF24: Dwie dziewczynki zaginęły w Bałtyku

  Akcja ratunkowa na plaży w Ustce: policjanci, WOPR-owcy i strażnicy graniczni poszukują 7-letniej dziewczynki, która zaginęła w morzu. Podobna akcja prowadzona jest w Łebie. Tam służby poszukują 12-latki, którą porwała fala.
 • "Plan dla Bałtyku": pierwszy długoterminowy plan nowej polityki rybołówstwa

  "Plan dla Bałtyku": pierwszy długoterminowy plan nowej polityki rybołówstwa

  Parlament Europejski: Wieloletniego unijny plan zarządzania zasobami bałtyckiego dorsza, szprota i śledzia został przyjęty w glosowaniu w czwartek. Jest to pierwszy plan regionalny w ramach nowej polityki rybołówstwa, który bierze pod uwagę interakcje między gatunkami. Ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju rybołówstwa i długoterminowej poprawy warunków działalności gospodarczej dla rybaków. Parlament i Rada osiągnęły w marcu nieformalne porozumienie w tej sprawie.
 • Porty na fali

  Porty na fali

  Przy porównywalnym zarządzaniu i programach inwestycyjnych przyszłość czterech głównych portów morskich rysuje się dobrze, ale różnie. Decydują warunki naturalne i... uśmiech koniunktury.Na to też m.in. liczy zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Także ten zespół jest wpisany, podobnie jak porty trójmiejskie, w plan korytarza Bałtyk-Adriatyk i Morze Północne-Bałtyckie, europejskiej sieci TEN-T. Ale położenie obu portów zachodniopomorskich najbardziej predestynuje je do obsługi tranzytu.

Filmy - Bałtyk (9)

 • W Łebie trwają poszukiwania 11-latki, która z rodziną kąpała się w morzu mimo czerwonej flagi

  Służby ratownicze w Łebie kontynuują poszukiwania w Bałtyku 11-letniej dziewczynki. Zaginięcie córki zgłosił jej ojciec, którego z bratem zaginionej nastolatki wyciągnęli wcześniej z wody ratownicy WOPR. Wszyscy weszli do wody mimo wywieszonej czerwonej flagi zabraniającej kąpieli. (TVN24/X-news)
 • Niewiarygodne! Zobacz, co wyskoczyło z wody

  Polska. W Bałtyku pojawiły się delfiny! Ta informacja zaskoczyła nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Naukowcy rozpoznali w ssakach gatunek butlonosych, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Pierwszy raz zwierzęta widziano na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Te delfiny nie często goszczą w Bałtyku - ostatnim razem pojawiły się w XIX wieku.
 • Sinice atakują nie tylko Bałtyk!

  W upały szukamy ochłody w wodzie, ale nie wszędzie jest to bezpieczne. Ostatnio sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście. Powód to sinice, które zajmują kolejne odcinki plaży. Czerwone flagi informujące o zakazie pływania pojawiają się w kolejnych miejscach w Zatoce Gdańskiej. Sinice to nie tylko problem morza. Toksyczne rośliny pojawiają się w jeziorach, stawach i innych zbiornikach w kraju. Kąpiel w tych miejscach jest niebezpieczna – ostrzega sanepid. - Sinice namnażają się w dogodnych dla nich warunkach pogodowych tj. temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza i środowisko wodne. Występują zarówno w wodach słodkich jak i słonych, o czym mogą niestety przekonać się wypoczywający nad Zatoką Gdańską. Właśnie z powodu zakwitu sinic kąpieliska w tamtym rejonie są zamknięte – mówi Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
 • Niezwykłe piwo. Tylko dla koneserów!

  Fiński browar postanowił odtworzyć prastarą recepturę belgijskiego piwa znalezionego we wraku statku, który zatonął na Morzu Bałtyckim... 170 lat temu! Dzięki temu belgijscy koneserzy złotego trunku mają szansę poznać smak, którym upajali się ich przodkowie. Pierwotnie badacze myśleli, że w odnalezionych w na dnie morza butelkach znajduje się szampan! Dopiero dokładne badania pozwoliły stwierdzić, że to jednak piwo o dość charakterystycznym smaku.