Bałkany

Artykuły - Bałkany (74)

Filmy - Bałkany (5)

 • Jak zrobić pljeskavicę? Prosty przepis

  Pljeskavica, choć najczęściej kojarzona z Serbią, tak naprawdę znana jest na całych Bałkanach, choć w różnych zakątkach jest wiele wersji, jak ją przyrządzić. To pyszny, niewysoki kotlet z mięsa mielonego różnych rodzajów - tradycyjnie używa się jagnięciny, wieprzowiny, wołowiny, baraniny i cielęciny. W połączeniu z cebulą, ostrymi papryczkami, czosnkiem, serem i przyprawami, daje niesamowity efekt, którego smak jeszcze długo czuje się w ustach po zjedzeniu! Zobaczcie, jak zrobić domową pljeskavicę!
 • Unia Europejska przyjmie nowe państwa do wspólnoty?

  Unia Europejska dyskutuje o zasileniu swoich szeregów przez państwa bałkańskie. Dużo kontrowersji wciąż wzbudza Serbia, która boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i politycznymi. Serbia, podobnie jak inne kraje, ma trudna historię, z którą musi się uporać przed rozpoczęciem negocjacji z UE. – Najpierw musimy ulepszyć prawodawstwo, poprawić zarządzanie gospodarką, wprowadzić reformę administracji publicznej i unormować stosunki z Kosowem – wylicza David McAllister z Europejskiej Partii Ludowej. droga do wspólnoty może więc być bardzo długa.
 • Powodziowy kataklizm na Bałkanach

  Serbię, Bośnię i Chorwację nawiedziły największe od ponad 100 lat powodzie. Pół miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wiadomo już o około 40 ofiarach śmiertelnych - ale liczba ta zapewne wzrośnie, ponieważ obecnie wiele osób uważa się za zaginione. Kiedy wody opadną, służby rozpoczną poszukiwania ciał. Rekordowe opady sprawiły, że niebezpiecznie wzrósł poziom wody w Dunaju, drugiej co do długości rzeki w Europie. Władze w leżących nad nią miejscowościach cały czas monitorują sytuację. Na szczęście jest duża szansa, że potężna rzeka oszczędzi już i tak mocno spustoszony przez żywioł region. Niestety, to jedyna pociecha. Zniszczenia na Bałkanach są ogromne.
 • Niż Yvette w akcji! Tam już szaleją powodzie

  Powodzie szaleją w Serbii. Intensywne opady, które od kilku dni nękają Bałkany, sprowadziły kataklizm przewidywany przez synoptyków. W ciągu 40 godzin w Belgradzie spadło tyle deszczu, ile zwykle pada tam w ciągu dwóch miesięcy! W całej Serbii wprowadzono nadzwyczajne środki mające usprawnić walkę z żywiołem. Dziś i jutro szkoły będą zamknięte. Setki ludzi zostało ewakuowanych z domów. Pojawiły się też doniesienia o pierwszej ofierze śmiertelnej. Na przedmieściach Belgradu utonęła kobieta, która wcześniej zrezygnowała z możliwości ewakuacji. Poziom rzek niebezpiecznie podniósł się też w Bośni. W Sarajewie podtopienia spowodowały przerwy w dostawach energii. Niż Yvette, zlokalizowany nad Bałkanami, wpływa też na pogodę w Polsce.