Austria

Synonimy:
Austra, Autstria
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Austria (2502)

 • Austria: Triumf skrajnej prawicy uskrzydla populistów w Europie

  Austria: Triumf skrajnej prawicy uskrzydla populistów w Europie

  "Najpierw Austria" - slogan Wolnościowej Partii Austrii i niezadowolenie z koalicyjnych rządów w Wiedniu przyniosły FPÖ zwycięstwo w wyborach prezydenckich, które odbyły się w tym kraju w niedzielę.
 • Trwają wybory prezydenckie w Austrii

  Trwają wybory prezydenckie w Austrii

  Austriacy głosują w niedzielę od godziny 7 rano w wyborach prezydenckich. Niepewne jest, którzy z kandydatów wejdą do drugiej, rozstrzygającej tury. Według sondaży przedwyborczych nie wejdą do niej kandydaci obu dużych partii tworzących koalicję rządzącą.
 • Austria chce kontroli na granicy. Włosi protestują

  Austria chce kontroli na granicy. Włosi protestują

  ​Perspektywa przywrócenia przez Austrię kontroli na przejściu granicznym w Brenner w Górnej Adydze wywołała protesty we Włoszech. Wiedeń zapowiedział kontrole graniczne w obawie przed falą uchodźców po zamknięciu szlaku bałkańskiego.
 • Austria: Rośnie liczba ataków na Żydów

  Austria: Rośnie liczba ataków na Żydów

  ​W Austrii rośnie liczba ataków wymierzonych przeciwko Żydom. Wynika to z raportu opublikowanego przez austriacką organizację Forum przeciwko Antysemityzmowi.
 • Austriacki rząd zapowiedział zaostrzenie prawa azylowego

  Austriacki rząd zapowiedział zaostrzenie prawa azylowego

  Rząd Austrii zapowiedział w środę zaostrzenie przepisów azylowych argumentując, że przeprowadzona analiza prawna wskazuje na legalność takich działań w rozwiązywaniu kryzysu wywołanego masowym napływem uchodźców. Analiza ustaliła, "że istnieją oczywiście możliwości prawne, zezwalające na najrozmaitsze sposoby postępowania" - oświadczył po posiedzeniu rządu socjaldemokratyczny kanclerz Austrii Werner Faymann.
 • Niemcy, Austria, Szwajcaria - zasiłki dla bezrobotnych

  Niemcy, Austria, Szwajcaria - zasiłki dla bezrobotnych

  W Polsce zasiłek dla bezrobotnych to zaledwie kilkaset złotych, za które nie da się normalnie żyć. Inaczej na Zachodzie. Kwota świadczenia wystarcza na opłacenie czynszu, wyżywienie, bilety do kina, a nawet na wycieczkę na Majorkę. Niezwykle hojna w tym względzie jest Szwajcaria. Zarabiając ustawowe minimum możemy liczyć na 2500 franków (ok. 10 000 zł) zasiłku.
 • Do Austrii przestali docierać uchodźcy

  Do Austrii przestali docierać uchodźcy

  "Trasa bałkańska" jest zamknięta - do Austrii przestali docierać uchodźcy. Poinformowała o tym austriacka policja.
 • ​Komisarz Awramopulos: Austriacki limit imigrantów sprzeczny z prawem UE

  ​Komisarz Awramopulos: Austriacki limit imigrantów sprzeczny z prawem UE

  Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos poinformował, że wystosował pismo do władz Austrii z ostrzeżeniem, iż plan wprowadzenia dziennego limitu dla ubiegających się o azyl, którzy przekraczają granicę tego kraju, jest sprzeczny z prawem UE.
 • ​Serbia zastosuje wobec uchodźców takie same środki jak Austria

  ​Serbia zastosuje wobec uchodźców takie same środki jak Austria

  Serbia zastosuje takie same środki wobec kryzysu uchodźczego jak Austria - poinformował rząd w Belgradzie. Austria ogranicza od piątku przepływ migrantów przez swoje terytorium do 3200 dziennie i do 80 osób ubiegających się o azyl.
 • ​Austria: Imigranci będą odsyłani wojskowymi samolotami

  ​Austria: Imigranci będą odsyłani wojskowymi samolotami

  Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil wydał w niedzielę zgodę na użycie dużych wojskowych samolotów transportowych typu Hercules do repatriacji imigrantów, którym odmówiono azylu politycznego w Austrii. Do końca 2019 roku ma to być 50 tys. osób.

Filmy - Austria (11)

 • Ten imigrant żyje w raju. Miasto zaprasza kolejnych

  Munir Kopic już od 20 lat pracuje przy wyciągu krzesełkowym na stacji w małej dolinie w Austrii. Dla niego to najpiękniejsze miejsce na świecie. Wystarczy spojrzeć na otaczające je krajobrazy. – Praca z ludźmi sprawia mi ogromną przyjemność. Jestem zadowolony, gdy dzień kończy się bez większych problemów – mówi. Munir wraz z rodziną przyjechał do Austrii jako uchodźca, uciekając przed wojną w Bośni i Hercegowinie. Dziś ta mała dolina to – jak mówi – jego miejsce na Ziemi. Gmina, w której mieszka liczy niespełna pięć tysięcy osób. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów zachęconych alpejskimi widokami. Burmistrz zaoferował też, że przyjmie do siebie kolejnych uchodźców, niestety do tej pory żaden nie dotarł. To wina biurokracji. Do tej miejscowości można dojechać tylko jedną drogą od strony Niemiec. Austriackie władze nie mogą więc wysłać uchodźców z Wiednia, ponieważ ci musieliby pokonać nielegalnie granicę w Bawarii.
 • Austria broni się przed przyjmowaniem uchodźców

  Aby uniknąć przyjmowania uchodźców austriackie gminy stosują prosty trik: wydłużają procedurę udzielania zezwoleń na otwarcie schronisk na swoim terenie. Z pomocą ruszyły więc prywatne inicjatywy obywatelskie. Paradoksalnie nieporadność władz sprawiła, że wzrosło poparcie dla radykalnej prawicy szerzącej ksenofobię, według sondaży Wolnościowa Partia Austrii cieszy się aktualnie największym poparciem społecznym.
 • Austria: W ciężarówce znaleziono kilkadziesiąt ciał uchodźców

  Ciężarówka, w której w Austrii znaleziono w czwartek zwłoki kilkudziesięciu uchodźców, ma węgierskie numery rejestracyjne - poinformował szef administracji premiera Węgier Viktora Orbana. Węgierska policja współpracuje z austriacką w poszukiwaniu kierowcy.
 • "Kolebka nazizmu". Dom Hitlera wciąż budzi demony przeszłości

  Urocze miasteczko Braunau am Inn w północnej Austrii, z pięknym gotyckim rynkiem, od dziesięcioleci spowija cień mrocznej przeszłości. To tutaj, w 1889 r., przy ulicy Salzburger Vorstadt 15, urodził się jeden z największych zbrodniarzy w historii - Adolf Hitler. Chociaż jego rodzice przebywali pod tym adresem zaledwie kilka tygodni, do Braunau przylgnęła etykietka "kolebki nazizmu". W miasteczku na przemian odbywają się demonstracje antyfaszystów - i neofaszystów. Jedni najchętniej zrównaliby dom Hitlera z ziemią, drudzy - otoczyli go swoistym kultem. Zamieszanie wokół budynku przy Salzburger Vorstadt 15 przyprawia o rozpacz mieszkańców Braunau. Woleliby oni, aby ich miasto kojarzyło się z atrakcjami turystycznymi innego rodzaju. - Dlaczego nikt nie podziwia naszego pięknego, zabytkowego centrum? - pytają. Ale ciekawość ludzka rządzi się swoimi prawami. Jak mówi lokalny historyk, fascynacja, jaką w zwiedzających budzi dom Hitlera, ma źródło w jego... przeciętności. - Hitler to ikona zła. Ale już wielka niemiecka filozof Hannah Arendt pisała o „banalności zła”. A przecież Hitler pochodził właśnie z takiej bardzo zwyczajnej rodziny należącej do klasy średniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że morderca milionów urodził się w zwyczajnych czterech ścianach - wyjaśnia Florian Kotanko. Państwo austriackie co miesiąc płaci za utrzymanie budynku przy Salzburger Vorstadt 4800 euro, nie chcąc, by wpadł on w ręce neonazistów. Niedawno rząd podjął starania w kierunku przejęcia "domu Hitlera" na własność. Paradoksalnie, to mroczne dziedzictwo trzeba chronić - jako memento i przestrogę dla następnych pokoleń.