Austria

Synonimy:
Austra, Autstria
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Austria (2526)

 • Van der Bellen: Hofer igra z ogniem, mówiąc o referendum ws. UE

  Van der Bellen: Hofer igra z ogniem, mówiąc o referendum ws. UE

  Były przywódca austriackich Zielonych Alexander Van der Bellen ostrzegł w piątek, że jego rywal w wyborach prezydenckich Norbert Hofer, kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe), igra z ogniem wypowiedziami o możliwości referendum na temat członkostwa w UE.
 • Węgry i Austria zarzucają sobie nawzajem nieuzasadnione kontrole graniczne

  Węgry i Austria zarzucają sobie nawzajem nieuzasadnione kontrole graniczne

  Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto zarzucił władzom Austrii wprowadzenie nieuzasadnionych kontroli granicznych, które powodują kolejki po węgierskiej stronie. Wcześniej, te same zarzuty Węgry otrzymały ze strony Austrii.
 • Austria i Węgry wymieniły "uprzejmości"

  Austria i Węgry wymieniły "uprzejmości"

  Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto uznał we wtorek za bardzo rozczarowującą wypowiedź kanclerza Austrii Christiana Kerna nawiązującą do sytuacji na Węgrzech. Mówił o tym na konferencji prasowej w Budapeszcie.
 • Ekspert: Poparcie Hofera głosem przeciwko establishmentowi

  Ekspert: Poparcie Hofera głosem przeciwko establishmentowi

  Zniechęcenie polityką głównego nurtu i fałszywa atrakcyjność prostych rozwiązań trudnych problemów były głównymi przyczynami wysokiego poparcia radykalnego kandydata Norberta Hofera w niedzielnych wyborach prezydenckich w Austrii - ocenił ekspert Ian Bond.
 • Prawicowi populiści w Europie "na fali"

  Prawicowi populiści w Europie "na fali"

  Zdaniem niemieckiego politologa Karla-Rudolfa Korte partie prawicowo-populistyczne są w Europie obecnie "na fali" ze względu na silne nastroje buntu przeciwko politycznemu establishmentowi. Dobry wynik kandydata Austriackiej Partii Wolności wzmocni AfD w Niemczech.
 • "Jedna połowa społeczeństwa jest równie ważna jak druga"

  "Jedna połowa społeczeństwa jest równie ważna jak druga"

  Nowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaapelował w poniedziałek do obywateli w pierwszym publicznym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów, by nie wyolbrzymiali podziałów, ujawnionych w kraju podczas kampanii wyborczej.
 • "To było głosowanie przeciwko zwrotowi w prawo"

  "To było głosowanie przeciwko zwrotowi w prawo"

  Szefowa austriackiego dziennika "Der Standard", Alexandra Foederl-Schmid, uważa, że o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena zdecydowali wyborcy, którzy chcieli za wszelką cenę powstrzymać prawicowego populistę Norberta Hofera przed zdobyciem fotela prezydenta.
 • Prezydent Niemiec pogratulował nowemu prezydentowi Austrii

  Prezydent Niemiec pogratulował nowemu prezydentowi Austrii

  Mimo zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Austrii, wspieranego przez Zielonych, Alexandra Van der Bellena, szef słowackiej dyplomacji Miroslac Lajczak wskazał na dobry wynik prawicowo-populistycznego kandydata Norberta Hofera, twierdząc, że "coś musimy robić źle". Z kolei prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził nadzieję, że prezydent Austrii będzie jako "Europejczyk z przekonania" zabiegał o silną Unię Europejską.
 • ​Alexander Van der Bellen wygrał wybory prezydenckie w Austrii

  ​Alexander Van der Bellen wygrał wybory prezydenckie w Austrii

  Wspierany przez Zielonych Alexander Van der Bellen, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Austrii, otrzymał 50,35 proc. głosów. Kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności Norbert Hofer dostał 49,65 proc. - podało w poniedziałek austriackie MSW.
 • Austria: Strzelanina na koncercie. Nie żyją dwie osoby i napastnik

  Austria: Strzelanina na koncercie. Nie żyją dwie osoby i napastnik

  27-letni mężczyzna zastrzelił w nocy z soboty na niedzielę dwie osoby i ranił 11, a następnie popełnił samobójstwo podczas koncertu zorganizowanego przez klub motocyklowy na zachodzie Austrii - podała policja. Sprawca pokłócił się wcześniej ze swoją dziewczyną.

Filmy - Austria (13)

 • Wyniki wyborów prezydenckich w Austrii unieważnione

  Trybunał Konstytucyjny w Austrii unieważnił wyniki wyborów prezydenckich z powodu nieprawidłowości. II tura wyborów zostanie powtórzona.
 • Wyniki wyborów prezydenckich w Austrii unieważnione

  Trybunał Konstytucyjny w Austrii unieważnił wyniki wyborów prezydenckich z powodu nieprawidłowości. II tura wyborów zostanie powtórzona.
 • Ten imigrant żyje w raju. Miasto zaprasza kolejnych

  Munir Kopic już od 20 lat pracuje przy wyciągu krzesełkowym na stacji w małej dolinie w Austrii. Dla niego to najpiękniejsze miejsce na świecie. Wystarczy spojrzeć na otaczające je krajobrazy. – Praca z ludźmi sprawia mi ogromną przyjemność. Jestem zadowolony, gdy dzień kończy się bez większych problemów – mówi. Munir wraz z rodziną przyjechał do Austrii jako uchodźca, uciekając przed wojną w Bośni i Hercegowinie. Dziś ta mała dolina to – jak mówi – jego miejsce na Ziemi. Gmina, w której mieszka liczy niespełna pięć tysięcy osób. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów zachęconych alpejskimi widokami. Burmistrz zaoferował też, że przyjmie do siebie kolejnych uchodźców, niestety do tej pory żaden nie dotarł. To wina biurokracji. Do tej miejscowości można dojechać tylko jedną drogą od strony Niemiec. Austriackie władze nie mogą więc wysłać uchodźców z Wiednia, ponieważ ci musieliby pokonać nielegalnie granicę w Bawarii.
 • Austria broni się przed przyjmowaniem uchodźców

  Aby uniknąć przyjmowania uchodźców austriackie gminy stosują prosty trik: wydłużają procedurę udzielania zezwoleń na otwarcie schronisk na swoim terenie. Z pomocą ruszyły więc prywatne inicjatywy obywatelskie. Paradoksalnie nieporadność władz sprawiła, że wzrosło poparcie dla radykalnej prawicy szerzącej ksenofobię, według sondaży Wolnościowa Partia Austrii cieszy się aktualnie największym poparciem społecznym.