Austria

Synonimy:
Austra, Autstria
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Austria (2522)

 • Austria i Węgry wymieniły "uprzejmości"

  Austria i Węgry wymieniły "uprzejmości"

  Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto uznał we wtorek za bardzo rozczarowującą wypowiedź kanclerza Austrii Christiana Kerna nawiązującą do sytuacji na Węgrzech. Mówił o tym na konferencji prasowej w Budapeszcie.
 • Ekspert: Poparcie Hofera głosem przeciwko establishmentowi

  Ekspert: Poparcie Hofera głosem przeciwko establishmentowi

  Zniechęcenie polityką głównego nurtu i fałszywa atrakcyjność prostych rozwiązań trudnych problemów były głównymi przyczynami wysokiego poparcia radykalnego kandydata Norberta Hofera w niedzielnych wyborach prezydenckich w Austrii - ocenił ekspert Ian Bond.
 • Prawicowi populiści w Europie "na fali"

  Prawicowi populiści w Europie "na fali"

  Zdaniem niemieckiego politologa Karla-Rudolfa Korte partie prawicowo-populistyczne są w Europie obecnie "na fali" ze względu na silne nastroje buntu przeciwko politycznemu establishmentowi. Dobry wynik kandydata Austriackiej Partii Wolności wzmocni AfD w Niemczech.
 • "Jedna połowa społeczeństwa jest równie ważna jak druga"

  "Jedna połowa społeczeństwa jest równie ważna jak druga"

  Nowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaapelował w poniedziałek do obywateli w pierwszym publicznym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów, by nie wyolbrzymiali podziałów, ujawnionych w kraju podczas kampanii wyborczej.
 • "To było głosowanie przeciwko zwrotowi w prawo"

  "To było głosowanie przeciwko zwrotowi w prawo"

  Szefowa austriackiego dziennika "Der Standard", Alexandra Foederl-Schmid, uważa, że o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena zdecydowali wyborcy, którzy chcieli za wszelką cenę powstrzymać prawicowego populistę Norberta Hofera przed zdobyciem fotela prezydenta.
 • Prezydent Niemiec pogratulował nowemu prezydentowi Austrii

  Prezydent Niemiec pogratulował nowemu prezydentowi Austrii

  Mimo zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Austrii, wspieranego przez Zielonych, Alexandra Van der Bellena, szef słowackiej dyplomacji Miroslac Lajczak wskazał na dobry wynik prawicowo-populistycznego kandydata Norberta Hofera, twierdząc, że "coś musimy robić źle". Z kolei prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził nadzieję, że prezydent Austrii będzie jako "Europejczyk z przekonania" zabiegał o silną Unię Europejską.
 • ​Alexander Van der Bellen wygrał wybory prezydenckie w Austrii

  ​Alexander Van der Bellen wygrał wybory prezydenckie w Austrii

  Wspierany przez Zielonych Alexander Van der Bellen, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Austrii, otrzymał 50,35 proc. głosów. Kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności Norbert Hofer dostał 49,65 proc. - podało w poniedziałek austriackie MSW.
 • Austria: Strzelanina na koncercie. Nie żyją dwie osoby i napastnik

  Austria: Strzelanina na koncercie. Nie żyją dwie osoby i napastnik

  27-letni mężczyzna zastrzelił w nocy z soboty na niedzielę dwie osoby i ranił 11, a następnie popełnił samobójstwo podczas koncertu zorganizowanego przez klub motocyklowy na zachodzie Austrii - podała policja. Sprawca pokłócił się wcześniej ze swoją dziewczyną.
 • Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii

  Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii

  ​Rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich w Austrii. Faworytem jest 45-letni Norbert Hofer, współtwórca programu austriackiej skrajnej prawicy, kandydat opozycyjnej, prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).
 • 32 dni do Euro 2016. Austria – David Alaba będzie ojcem sukcesu?

  32 dni do Euro 2016. Austria – David Alaba będzie ojcem sukcesu?

  Austriacy ostatni raz na wielkim turnieju wystąpili w 2008 roku. Polacy doskonale to pamiętają, bo po kontrowersyjnym rzucie karnym podyktowanym przez Howarda Webba, odpadli z turnieju. Chwilę potem Austriacy też byli już poza mistrzostwami Europy, a zbliżający się turniej we Francji ma wymazać fatalne wspomnienia.

Filmy - Austria (11)

 • Ten imigrant żyje w raju. Miasto zaprasza kolejnych

  Munir Kopic już od 20 lat pracuje przy wyciągu krzesełkowym na stacji w małej dolinie w Austrii. Dla niego to najpiękniejsze miejsce na świecie. Wystarczy spojrzeć na otaczające je krajobrazy. – Praca z ludźmi sprawia mi ogromną przyjemność. Jestem zadowolony, gdy dzień kończy się bez większych problemów – mówi. Munir wraz z rodziną przyjechał do Austrii jako uchodźca, uciekając przed wojną w Bośni i Hercegowinie. Dziś ta mała dolina to – jak mówi – jego miejsce na Ziemi. Gmina, w której mieszka liczy niespełna pięć tysięcy osób. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów zachęconych alpejskimi widokami. Burmistrz zaoferował też, że przyjmie do siebie kolejnych uchodźców, niestety do tej pory żaden nie dotarł. To wina biurokracji. Do tej miejscowości można dojechać tylko jedną drogą od strony Niemiec. Austriackie władze nie mogą więc wysłać uchodźców z Wiednia, ponieważ ci musieliby pokonać nielegalnie granicę w Bawarii.
 • Austria broni się przed przyjmowaniem uchodźców

  Aby uniknąć przyjmowania uchodźców austriackie gminy stosują prosty trik: wydłużają procedurę udzielania zezwoleń na otwarcie schronisk na swoim terenie. Z pomocą ruszyły więc prywatne inicjatywy obywatelskie. Paradoksalnie nieporadność władz sprawiła, że wzrosło poparcie dla radykalnej prawicy szerzącej ksenofobię, według sondaży Wolnościowa Partia Austrii cieszy się aktualnie największym poparciem społecznym.
 • Austria: W ciężarówce znaleziono kilkadziesiąt ciał uchodźców

  Ciężarówka, w której w Austrii znaleziono w czwartek zwłoki kilkudziesięciu uchodźców, ma węgierskie numery rejestracyjne - poinformował szef administracji premiera Węgier Viktora Orbana. Węgierska policja współpracuje z austriacką w poszukiwaniu kierowcy.
 • "Kolebka nazizmu". Dom Hitlera wciąż budzi demony przeszłości

  Urocze miasteczko Braunau am Inn w północnej Austrii, z pięknym gotyckim rynkiem, od dziesięcioleci spowija cień mrocznej przeszłości. To tutaj, w 1889 r., przy ulicy Salzburger Vorstadt 15, urodził się jeden z największych zbrodniarzy w historii - Adolf Hitler. Chociaż jego rodzice przebywali pod tym adresem zaledwie kilka tygodni, do Braunau przylgnęła etykietka "kolebki nazizmu". W miasteczku na przemian odbywają się demonstracje antyfaszystów - i neofaszystów. Jedni najchętniej zrównaliby dom Hitlera z ziemią, drudzy - otoczyli go swoistym kultem. Zamieszanie wokół budynku przy Salzburger Vorstadt 15 przyprawia o rozpacz mieszkańców Braunau. Woleliby oni, aby ich miasto kojarzyło się z atrakcjami turystycznymi innego rodzaju. - Dlaczego nikt nie podziwia naszego pięknego, zabytkowego centrum? - pytają. Ale ciekawość ludzka rządzi się swoimi prawami. Jak mówi lokalny historyk, fascynacja, jaką w zwiedzających budzi dom Hitlera, ma źródło w jego... przeciętności. - Hitler to ikona zła. Ale już wielka niemiecka filozof Hannah Arendt pisała o „banalności zła”. A przecież Hitler pochodził właśnie z takiej bardzo zwyczajnej rodziny należącej do klasy średniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że morderca milionów urodził się w zwyczajnych czterech ścianach - wyjaśnia Florian Kotanko. Państwo austriackie co miesiąc płaci za utrzymanie budynku przy Salzburger Vorstadt 4800 euro, nie chcąc, by wpadł on w ręce neonazistów. Niedawno rząd podjął starania w kierunku przejęcia "domu Hitlera" na własność. Paradoksalnie, to mroczne dziedzictwo trzeba chronić - jako memento i przestrogę dla następnych pokoleń.